Šių metų Japonijos Imperatoriškosios architektūros premijos (Praemium Imperiale for Architecture) laureatu tapo žinomas Japonijos architektas Shigeru Banas (Shigeru Ban). Imperatoriškieji apdovanojimai, apimantys Nobelio premijų nedengiamas pasiekimų sritis, nuo 1989-ųjų kasmet įteikiami tapybos, skulptūros, architektūros, muzikos ir teatro/kino kategorijose.
1957-aisiais Tokijuje gimęs S.Banas tapo 35-uoju Japonijos Imperatoriškosios architektūros premijos laureatu. Vadovaujantis savo architektų firmai „Shigeru Ban Architects“ architektas, apdovanotas 15 mln. jenų (apie 96.000 eurų) pinigine premija.
Japonų architektas pasaulyje yra plačiai žinomas dėl kūrybiško bambuko, popieriaus ir medžio panaudojimo savo architektūriniuose projektuose. Jis taip pat žinomas kaip savanoriškų architektų tinklo VAN įkūrėjas (1995 m.) bei Pompidou centro Mece (Prancūzija), Aspeno meno muziejaus (JAV), kartoninės katedros (Naujoji Zelandija) ir Fudži kalno pasaulio paveldo centro (Japonija) autorius.
Beveik 30 metų VAN ir „Shigeru Ban Architects“ bendradarbiauja, siekdami suteikti laikinus būstus, pertvarų sistemas, bendruomenės centrus ir kulto vietas tiems, kurie nukentėjo nuo stichinių nelaimių ir ginkluotų konfliktų daugelyje šalių, įskaitant Ruandą, Siriją, Turkiją, Indiją, Kiniją, Italiją, Haitį ir S.Bano gimtąją Japonija. Už savo humanitarinę veiklą jis yra nusipelnęs Motinos Teresės memorialinės premijos (2017 m.). S.Ban neseniai pasirūpino ir popierinėmis pertvarų sistemomis pabėgėlių prieglaudose ukrainiečiams Ukrainoje, Lenkijoje ir Slovakijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje.
Beje, S.Banas, 2014 metais yra apdovanotas ir pačia prestižiškiausia architektūros srityje – Pritzkerio – architektūros premija.
Parengta pagal Japonijos meno asociacijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: architektas Shigeru Ban. Foto: Japonijos meno asociacija.