Žinomas prancūzų architektas Christianas de Portzamparcas bus apdovanotas Japonijos Imperatoriškąja premija. Japonijos meno asociacija šią garbingą meno premiją 5 meno šakose kasmet skiria nuo 1989-ųjų.
Japonijos meno asociacija Christianą de Portzamparcą (Christian de Portzamparc) Japonijos Imperatoriškąja premija (The Praemium Imperiale) pagerbė už jo „vaizdingą architektūrinį stilių… žinomą dėl išskirtinių bruožų: drąsių projektų, meniško požiūrio ir kūrybingumo, kurie būdingi jo it akvarelininko darbams“.
Maroke gimęs prancūzų architektas ir urbanistas Ch. de Portzamparcas pasaulinę šlovę užsitarnavo 10-ojo dešimtmečio pradžioje, Paryžiuje realizavęs muzikinį kompleksą „Cite de la Musique“ (1990). Tuo metu tai buvo svarbus žingsnis į priekį kuriant Prancūzijos visuomeninės architektūros ateitį.
1994 metais architektas Ch. de Portzamparcas nusipelnė „architektūros Nobelio“ – Pritzkerio premijos. Tuo metu architektas buvo vadinamas talentingu erdvės, formų, tekstūros, šviesos, spalvų, konstrukcijų kompozitoriumi, kuris iš naujo išrado architektūrą. Iš kitų reikšmingų architektūrinių projektų reikia paminėti Liuksemburgo filharmoniją (2005, Liuksemburgas), „Credit Lyonnais“ bokštą Lilyje (1995, Prancūzija), Meno miestą Rio de Žaneire (2013, Brazilija), „Dior“ namus Seule (2015, Pietų Korėja).
Japonijos Imperatoriškoji premija šiemet įteikiama jubiliejinį – 30-ąjį – kartą. Iš architektų iki šiol šios premijos yra nusipelnęs tikras šiuolaikinės architektūros žvaigždynas: Rafaelis Moneo, Jamesas Stirlingas, Tadao Ando, Alvaro Siza, Richardas Rogersas, Zaha Hadid, Peteris Zumthoras, Davidas Chipperfieldas, Stevenas Hollas, Dominique Perrault, Jacquesas Herzogas su Pierre‘u de Meuronu ir kt.
Greta Ch. de Portzamparco Japonijos Imperatoriškoji premija bus įteikta Pierre‘ui Alechinsky‘ui (dailė), Fujiko Nakaya‘i (skulptūra), Riccardo Muti (muzika) ir Catherine‘ai Deneuve (teatras/kinas).Apdovanojimo ceremonija numatyta spalio 23 dieną Tokijuje. Laureatams atiteks specialus auksinis medalis, liudijimo laiškas ir 15 mln. jenų (apie 115.000 Eur.) premija.
Parengta pagal Japonijos meno asociacijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Jacques Franck Degiaonni
JPN
( 2018-07-17 )
Man komiškai atrodo,kai mūsų jaunieji „teoretikai“ atranda Christianą de Portzamparcą…(„jis už Lib iįdomesnis“)… Jei ne ši premija,ko gero,jie ir nieko nežinotų apie šį prancūzų architektūros didmeistrį. Juk jie dar nebuvo gimę,kai maestro de Portzamparcas kūrė savo didžiuosius kūrinius Paryžiuje. Mokytis,mokytis ir dar kartą mokytis,o ne apsimetinėti visažiniais,gerb. lietuviškas teoretinis jaunimas (vienam vis atrodo,kad jis pirmą kartą paminėjo Venturi pavardę žiniasklaidoje)…
JPN
( 2018-07-17 )
Architektūros poetas. O mes paskendę infostatybose ,tpdrisuose ,bimuose ,a klasėse….