Nuo 1979 metų kasmet įteikiama Pritzkerio architektūrinė premija – tikras Nobelis už architektūrą. Nepamirštant apdovanoti plačiai žinomų pasaulio architektūros žvaigždžių, ši premija neaplenkia ir kiek mažiau žinomų, tačiau šiuolaikinei architektūrai jau spėjusių nusipelnyti kūrėjų. Šių metų Pritzkerio premijos laureatas – tik pastaruoju metu imtas pastebėti Kinijos architektas Wangas Shu (Wang Shu) – vienas iš jų.
48 metų architektas Wangas Shu tapo vienu iš jauniausiu ir pirmuoju Kinijos respublikos architektu, nusipelniusiu šio itin garbingo apdovanojimo. Kaip pranešime pažymi Pritzkerio premiją įsteigusio „Hyatt“ fondo vadovas T.Pritzkeris, šiųmetinės premijos žiuri (architektai Z.Hadid, G.Murcuttas, J.Pallasmaa ir kt.) sprendimas iliustruoja augantį Kinijos vaidmenį formuojant architektūros idealus. Ko gero, tai savotiškas lūžio taškas, kuris ne tik padės atkreipti Vakarų pasaulio bei pačių architektų bendruomenės dėmesį į šiuolaikinę kinų architektūrą, bet ir privers į ją žiūrėti pagarbiau. Wangui Shu Pritzkerio premija bus įteikta gegužės 25 dieną Pekine.
Kinų architektas Wangas Shu gimė 1963 metais vakarinėje Kinijos provincijoje, kurioje, beje, gimė ir Dalai Lama. Architektūrinį išsilavinimą gimtinėje įgijęs būsimasis Pritzkerio premijos laureatas, 1997 metais su savo žmona Lu Wenyu įkūrė privačią projektavimo firmą „Amateur Architecture Studio“. Tarp daugelio reikšmingų architekto darbų – šiuolaikinio meno muziejus Ningbo, Ningbo istorijos muziejus, 5 išsibarsčiusių namų projektas, paviljonas 2010 metų Šanchajaus parodoje, 26 aukštų gyvenamųjų bokštų kvartalas, 22 pastatų Kinijos meno akademijos akademinis miestelis Xiangshan. Beje, kinų architektas yra pastarosios meno akademijos Architektūros mokyklos dekanas, ugdantis jaunąją Kinijos architektų kartą.
Wangas Shu savo architektūrinėje kūryboje ypač jautrus kinų kultūros tradicijoms, ekologijai, šiuolaikinės architektūros ryšiui su paveldu puoselėti. Architektūrai jis dažnai pasitelkia ne vien tradicinius sprendinius, bet ir jau „atidirbusias“ medžiagas. Pavyzdžiui, Kinijos meno akademijos komplekse jis panaudojo 2 milijonus čerpių iš nugriautų tradicinių kinų namų.
Prestižinę Pritzkerio architektūros premiją daugiau nei prieš 30 metų įsteigė viešbučių „Hyatt“ fondas. Speciali autoritetinga vertinimo komisija kasmet išrenka premijos vertą šiuolaikinės architektūros kūrėją, kuriam įteikiama 100.000 JAV dolerių (apie 250.000 Lt.) premija bei specialus bronzinis medalis.Pernai Pritzkerio premija įteikta portugalui Eduardo Souto de Mourai.
Parengta pagal Pritzker Prize informaciją.
paprastuolis
( 2012-03-05 )
Negaliu labiau pritarti Neriui uz jo taiklu pastebejima, kad Vilmantas Rutkauskas yra pats durniausias sio portalo komentatorius. Jus ne tik varote pro sali, bet ir esate nepaprastai neissilavines architekturoje ir jai gretimose srityse. Darykite tai, ka sugebate.
neris
( 2012-03-03 )
vilmantai rutkauskai, nežinau kaip kiti šito portalo skaitytojai, baet aš tai tviertai skelbiu jus PAČIU DURNIAUSIU KOMENTATORIUMI. negi jūs, žmaogau, nesuprantate, kad varote visada pro šalį? gal jūs rastumėt kitą vietą savo išlydžiams?
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-03-02 )
Paprasčiausiai stulbinančiais dydžiu masteliais tiesiog tiražuojamos „kinų sienos“.
Be to, manau, Kinijoje, na, tap ankšta, kad šio architekto pabraižyta ERDVĖ kelia perdėtą, dirbtiną euforiją – ar kaip čia ją pavadinti.
Žodžiu, žmogui, turinčiam hektarą, anot protėvių, šventos Žemės, tokių nesąmonių visai nereikia.
mnmn
( 2012-03-02 )
vis aiskiau – kinija ne tik kopijuoti sugeba.