Karaliaus Mindaugo prospekte ką tik pradėta istorinio Kauno „Pienocentro“ kvartalo konversija. Pranešama, kad pagal Algimanto Kančo vadovaujamo architektų kolektyvo projektą čia bus įrengtas gyvenamosios ir komercinės paskirties kompleksas Karaliaus Mindaugo apartamentai. Garsiajame tarpukario pramonės komplekse jau intensyviai vyksta valymo ir griovimo darbai.
PROJEKTAVO GARSIAUSI TARPUKARIO ARCHITEKTAI
„Pieno centro“ kvartalas Nemuno pakrantėje, Karmelitų bažnyčios pašonėje iškilo 1934-1939 m. Jo autoriai – garsiausių Lietuvos tarpukario architektų ir inžinierių komanda, sukūrusi ne vieną Laikinosios sostinės moderniosios architektūros šedevrą: architektai B.Elsbergas, J.Kovalskis-Kova ir V.Landsbergis-Žemkalnis; inžinieriai T.Prijalgauskas, A.Prapuolenis, A.Rozenbliumas.
Tarp Karaliaus Mindaugo. pr., Kaunakiemio g. ir M.K.Čiurlionuio prietilčio įsikūręs kvartalas – vienas solidžiausių tarpukario pramoninės architektūros kompleksų, kurį sudarė šaldytuvas, kiaušinių sandėlis, centrinė pieninė su administraciniu pastatu ir garažais bei vaisių sulčių fabrikas „Sodyba“. Pastatus vienija suderinta tūrinė kompozicija, raudonų plytų mūro ir šviesaus tinko apdaila, pasikartojantis trikampių frontonų motyvas, savita funkcionalizmo interpretacija.
ISTORINIUS PASTATUS NUMATYTA IŠSAUGOTI
Sovietmečiu šiame kvartale veikė „Pieno kombinatas“, pridygo menkaverčių statinių. Atkūrus nepriklausomybę, čia pastatytas naujas šaldytuvas (arch. Č.Šarakauskas), tačiau pradėta galvoti apie pramonės iškėlimą ir teritorijos pritaikymą humaniškesnei veiklai. Iškėlus pieno produktų gamyklą bei sklypą ir pastatus įsigijus privatiems investuotojams, buvo surengtas konversijos architektūros idėjų konkursas, vietą savo idėjomis nuolat „apšaudė“ ir architektūros studentai. „Karaliaus Mindaugo apartamentų“ užsakovai – UAB „Jungtiniai projektai“, jau turintys pramoninių objektų pertvarkymo į gyvenamąsias ar viešosios paskirties patalpas patirtį.
Teigiama, kad tarpukario Lietuvos politinį, kultūrinį ir ekonominį klestėjimą simbolizuojančio apie 1,3 ha teritoriją užimančio „Pienocentro“ pastatai puikiai išsilaikę, išlikusios itin kokybiškos pagrindinės statinių konstrukcijos bei didžioji dalis unikalių, praėjusio amžiaus pradžią menančių detalių. „Pagrindinė mūsų užduotis – unikalių, istorinių pastatų išsaugojimas bei jų pritaikymas šiuolaikiniams reikalavimams, žmonių poreikiams bei komfortui“, – sako architektas A.Kančas. Istorinė architektūra bus derinama su šiuolaikiniais sprendimais.
PILOTAS.LT žiniomis, šiuo metu jau vyksta valymo darbai, šalinami paveldosaugos reikalavimų neatitinkantys sovietmečio statiniai.
SUDERINS GYVENAMĄJĄ IR KOMERCINĘ FUNKCIJAS
Kaip PILOTUI.LT papasakojo projekto plėtotojai, pirmuoju projekto realizacijos etapu 2013-2014 metais rekonstuojami statiniai ties Karaliaus Mindaugo ir Prietilčio g. sankryža. Juose įrengiamos gyvenamosios patalpos, o dalyje pirmojo aukšto – biurai bei paslaugoms. Per pirmąjį etapą turėtų būti rekonstruota ir pritaikyta gyvenamajai ir komercinėms reikmėms apie 2.500 m² plotas. Numatomi nedideli butai-studijos po 30-50 m² 1 ar 2 kambarių. Pagal sumanymą, juose turėtų gyventi jauni aktyvūs miestiečiai. Na, o į šeimas labiau orientuoti kvartale yra 3 ir 4 kambarių kotedžo tipo butai. Jie sumanyti per du aukštus su individualiais įėjimais bei kiemeliais prie kiekvieno iš jų. Biurų plotai nuo 25 m², jungiant po kelis ploto vienetus.
Žiniasklaida išplatintame pramešime teigiama, kad pirmieji pasiūlymai įsikurti atgimstančiame Kauno naujamiesčio kvartale nekilnojamojo turto rinką turėtų pasiekti dar šiais metais. Manoma, kad pirmojo etapo investicijos sieks apie 5 mln. Litų.
Parengta pagal PILOTAS.LT ir UAB „Jungtiniai projektai“ informaciją.
gintas
( 2013-10-16 )
sumanymas geras, projektiniai pasiulymai silpnoki