Manifattura Tabacchi

TABAKO FABRIKO KONVERSIJA: Industrinės teritorijos regeneracija Florencijoje

2023-05-08
PILOTAS.LT

Kaip padaryti, kad ilgus metus apleista buvusi industrinė teritorija organiškai atgimtų, iš pilkosios dėmės žemėlapyje virsdama ryškiu miestiečių ir miesto svečių traukos tašku? Ar įmanoma tokį pokytį sukurti bendradarbiaujant verslui, socialiniams partneriams ir vietos bendruomenėms, eksperimentuojant ir pakeliui atrandant bendrus sprendimus? Socialinės įmonės LAMA (Italija) projektų vadovas Dario Marmo sako, kad tikrai taip: jau penktus metus jis su komanda dirba prie didžiausio tokio tipo projekto Toskanos regione, unikalumu išsiskiriančio visoje Italijoje. Jo tikslas – paversti apleistą tabako fabriko Florencijoje kompleksą į gyvybe pulsuojantį meno, verslo ir laisvalaikio centrą. Tokį, kuris „nuolat į praeitį žvelgiančiam“ miestui užduotų naują toną ir naują perspektyvą – žvelgti į ateitį.

110.000 M² KŪRYBINIŲ INDUSTRIJŲ
2016–2026 m. laikotarpiu vykstančiai „Manifattura Tabacchi“ konversijai einant į pabaigą, pačių italų ir tarptautinės bendruomenės atsiliepimai rodo, kad ambicingų tikslų siekti sekasi išties neblogai. O raktu į sėkmę tapo teritorijos ir pastatų atvėrimas laikinosioms veikloms.
„Manifattura Tabacchi“ 6 ha ploto teritorija, kurią sudaro 16 pastatų, yra vos už pusantro kilometro nuo milžiniškus turistų srautus kasmet sutraukiančio istorinio Florencijos miesto centro. Šiandien čia įgyvendinimas didžiausias konversijos ir regeneracijos projektas Florencijos istorijoje. Dar 1940-taisiais atidaryta didžiulė valstybinė cigarečių ir cigarų gamykla veikė apie pusę amžiaus, o intensyviausiais gamybos metais joje dirbo apie 2.500 darbuotojų. Tad didžiąją 20 amžiaus dalį fabrikas buvo ne tik svarbus miesto darbdavys, bet ir bendruomenės simbolis, su kuriuo vienokias ar kitokias sąsajas, persipynusias su nostalgija ir netekties jausmu, tebejaučia nemaža dalis vyresnių Florencijos gyventojų.
Dėl stipriai kritusios cigarečių paklausos 2001 m. fabrikas buvo uždarytas ir keliolika metų stovėjo nenaudojamas. Tik 2016 m., kai gamyklos teritoriją ir visą joje esančią infrastruktūrą įsigijo investicinis fondas, nusprendęs į šios vietos regeneraciją investuoti apie 250 mln. Eur, gamykla iš pilkos dėmės miesto žemėlapyje ėmė virsti nauju traukos epicentru. Buvo pradėti ambicingi konversijos darbai: renovuojami ir naujoms reikmėms pritaikomi teritorijoje esantys racionalistinio stiliaus pastatai bei statomi nauji objektai. Daugiau kaip 110.000 m² teritorija pertvarkoma, paverčiant ją aikštėmis, gatvėmis ir pėsčiųjų zonomis.

PROJEKTAVO PATS PIERAS LUIGI NERVI
Įdomu tai, kad pati gamyklos teritorija, suprojektuota garsaus italų architekto Pier Luigi Nervi, yra žinoma dėl savo architektūrinės elegancijos ir laikoma puikiu Italijos racionalistinės architektūros pavyzdžiu. Tad vietos konversija atliekama stengiantis išlaikyti unikalų šios vietos charakterį ir istorinį braižą, tačiau su visiškai naujais prieskoniais – per laikinąsias veiklas pristatytais šiuolaikinio meno, mados, mokslo ir naują aktualumą įgavusių senųjų amatų akcentais.
Laikinosios veiklos yra praktika, taikoma naujam gyvenimui prikeliamose miestų erdvėse – dažniausiai tokiose, kurios yra reikšmingų pokyčių įgyvendinimo procese. Paprastai pertvarkymo darbai užtrunka ilgus dešimtmečius, tad atsiranda tam tikras „laukimo“ laikas. Šį laiką – metus ar keletą – teritorijoje vykdomos laikinosios veiklos, kuriomis ne tik siekiama sugrąžinti gyvybę į apleistus, užmirštus rajonus, ieškoti ir formuoti naują vietos identitetą, bet ir testuoti čia įsikursiančių įmonių, organizacijų veiklų scenarijus, mėginti pritraukti tikslines auditorijas.
Laikinosios veiklos gali tapti puikiomis eksperimentinėmis socialinių inovacijų platformomis laukimo laikotarpiu, kurios padeda įgyvendinant stambius investicinius projektus, juos tarsi palaipsniui įvedant į aplinką ir suteikiant galimybę visiems tapti pokyčių dalimi.
Jų metu keičiamas teritorijos įvaizdis ir didinamas jos investicinis patrauklumas, pritraukiami menininkai, kūrėjai ir jaunimas, padedama spręsti vietos populiacijos ir socialinius iššūkius. Be to, šios veiklos tampa dialogo įrankiu tarp vietos bendruomenių ir konversijos vykdytojų, padeda užbėgti už akių arba efektyviau spręsti jau iškilusius konfliktus, sukuria partnerystes tarp įvairių interesų grupių bei sektorių.
Vienas iš laikinųjų veiklų modelio principu pradedančių veikti pavyzdžių Lietuvoje galėtų būti Kaune, Lakūnų plente esantis Kauno tvirtovės parkas.

PRIREIKĖ PAKEISTI FABRIKO ĮVAIZDĮ
Florencijos tabako fabriko konversiją vykdanti įmonė 2018-2023 metais vykdytų laikinųjų veiklų projektui koordinuoti nusamdė išorinį paslaugos tiekėją – LAMA agentūrą, o ši, dėl plačios projekto apimties, įkūrė specialiai jam valdyti skirtą padalinį „Made in Manifattura“ (MIM). Visą veiklą agentūra kruopščiai derino su didžiąja dalimi ją finansuojančiu tabako fabriko konversijos vykdytoju.
„Vienas didžiausių iššūkių mūsų komandai buvo suvaldyti tokio masto objektą ir labai apgalvotai bei strategiškai sugrąžinti jo aktualumą, kartu pakeičiant ir buvusios fabriko teritorijos įvaizdį. Matote, tai jau buvo puikiai žinoma vieta: sakoma, kad šiandien nerastum antros kartos florentiečio, kuris neturėtų giminaičio ar pažįstamo, kažkada dirbusio fabrike. Tad, viena vertus, fabrikas buvo puikiai žinomas, kita vertus, ilgus metus stūksojo už uždarų vartų, apleistas bei tuščias, ir virto tarsi savotiška skyle miesto žemėlapyje. Tiesa, bandyta jį kažkiek panaudoti, tarkime, organizuojant pavienius mados renginius (pvz., Florencijoje įsikūrusių „Gucci“, „Fendi“ mados namų). Tačiau jie buvo labai trumpalaikiai ir elitistiniai, nepasiekiantys platesnių masių ir nekuriantys pokyčio,“ – apie veiklos pradžią su MIM grupe prisimena LAMA atstovas ir laikinųjų veiklų projektų iniciatorius Dario Marma.
Tad kibę su komanda į darbą, italai pirmiausia nusitaikė į platesnes mases ir išplėtojo koncepciją, kad nuo šiol fabriko teritorija – tai atvira erdvė visiems. Ypač aktyvūs buvo pirmieji veiklos metai: į tęstinius renginius stengtasi sukviesti nuo jauniausių iki vyriausių kartų atstovų, kaimynystėje gyvenančias šeimas ir tolimesnių Florencijos rajonų gyventojus, taip pat buvusius fabriko darbuotojus. Visoms šioms auditorijoms buvo pasiūlyta įvairių veiklų, kurių dauguma buvo nemokamos: pavyzdžiui, skaitmeninės laboratorijos vaikams, didelė įvairovė dirbtuvių, pamokų ir įvairių paskaitų, sodininkavimas ir miesto žaliųjų zonų plėtra, keramikos ar medžio apdailos darbų mokymas – dažnai šių veiklų lektoriais ir mokytojais tapdavo fabriko teritorijoje laikinąsias veiklas vykdantys menininkai ar amatininkai. O kur dar koncertai, parodos, nuo ryto iki vakaro dūzgiančios kavinės ir savo dirbtuves bei meno rezidencijas įsirengę įvairūs amatininkai ir kūrėjai.

NEAPSEITA IR BE EKSPERIMENTŲ
„Tokiu būdu „Manifattura“ įgijo visiškai naują veidą: į buvusio fabriko atgijusias erdves pradėjo eiti ištisomis šeimomis leisti laisvalaikio, mėgautis geru maistu, žaisti, bendrauti. Čia mokosi ir tarptautinį mados universitetą „Polimoda“ lankantys užsieniečiai, ir šuns pavedžioti ateina kitoje gatvės pusėje gyvenanti senjorė. Tad projektas persipynęs su vietos gyventojų kasdieniu gyvenimu ir kartu su visos Florencijos gyvenimu, nes kvartalas tapo įdomus ir aktualus ne tik šalia gyvenantiems kaimynams, bet viso miesto mastu. Juolab, kad Florencija nėra didelė, tad bet koks įdomesnis renginys šioje vietoje sutraukia lankytojus iš įvairių rajonų,“ – pasakoja D.Marmo.
Žinoma, neapsieita ir be eksperimentų: pavyzdžiui, 2019-tieji buvo elektroninės muzikos koncertų metai, kai fabriko teritorijoje griaudėjo techno, rave garsai. Vis dėlto, idėjos buvo atsisakyta, nes ja nebuvo patenkinti nei  teritorijos vystytojai, orientavęsi į kiek kitą auditoriją, nei šių koncertų dalyviai, nei aplinkiniai gyventojai, visai neapsidžiaugę triukšmu.
Bėgant laikui MIM iš organizatoriaus virto į tiesiog veiklas kuruojančią platformą, suburiančiu šeimininku, po kurio stogu telkiama bendruomenė ir kurio veiklų pasiūlymai ateina iš čia įsikūrusiu nuomininkų bei išorinių organizacijų. Palaipsniui susikūrė bendruomenė pačiame objekte – šiandien ją sudaro per tūkstantis čia dirbančių, besimokančių, gyvenančių žmonių. O kur dar keliskart daugiau kas savaitę čia apsilankančių klientų, žiūrovų ir tiesiog gerai laisvalaikį leidžiančių miestiečių. Visiškai užbaigus projektą, „Manifattura“ galės vienu metu priimti iki 7 000 lankytojų.

ĮLIEJO ENERGIJOS VISAM FLORENCIJOS GYVENIMUI
D.Marmo sako, kad atkreipdami dėmesį į šį objektą, sukurdami jame traukos tašką ir sugrąžindami gyvybę į visą rajoną, organizatoriai sukūrė ir apčiuopiamą materialinę naudą – pakilo vietos prestižas, jos investicinis patrauklumas, o kartu ir čia esančio turto paklausa bei vertė.
„Tačiau svarbiausia, kad mes įliejome naujos energijos visam Florencijos gyvenimui, parodėme būdų, kuriais mieste galėtų vykti daugiau įvairių veiklų ir iniciatyvų. Aš manau, kad „Manifattura“ ir apskritai tokio tipo laikinųjų veiklų sukurtas pokytis visų pirma yra kultūrinis: pasikeičia ne tiek miestas, kiek supratimas, ką ir kaip jame galime daryti. Mes privertėme susimąstyti apie dalykus, kurie anksčiau galbūt net nešaudavo į galvą,“ – pasakoja D.Marmo, taip pat esantis ekspertu ir laikinąsias veiklas analizuojančiame tarptautiniame projekte „T-Factor“.

SVARBU SUDERINTI BENDRUOMENIŲ IR VERSLO INTERESUS
Tarptautinis projektas „T-Factor“ – tai „Horizon 2020 Innovation Action“ programa, skirta laikinosioms miestų regeneracijos veikloms populiarinti. Projekte dirbantys specialistai siekia atkreipti dėmesį, kad laikas miestų regeneracijos procese turėtų tapti turtu, kurį galima panaudoti strateginiam būsimų nuolatinių veiklų prototipavimui.
Kaip sako „T-Factor“ komandoje dirbantis D.Marmo, Lietuvoje yra visos sąlygos dalyvaujamajam urbanizmui plėtoti – ir ypač per laikinąsias veiklas miestų regeneruojamose teritorijose. Tik galbūt ne visi projektų vystytojai ar objektų savininkai suvokia jų naudas ir plačias atsiveriančias galimybes.
„Taip, laikinosios veiklos iš tiesų dažniausiai tampa kultūros sklaidos platforma ir generuoja socialinius pokyčius, bet ne tik: kaip parodė „Manifattura“ pavyzdys, galima labai organiškai suderinti miesto bendruomenių ir objekto vystytojų interesus: ar tai būtų privatus verslas, ar mokslo įstaiga, ar savivaldybė. Suradę bendrų sąlyčio taškų ir kartu ieškodami visoms pusėms vertės, sukuriame naratyvą, generuojame debatus, kurstome susidomėjimą, pagaliau, sukuriame patrauklesnes fizines erdves žmonėms būti ir gyventi. Be to, laikinosios veiklos tampa puikia bandomąja aikštele išsiaiškinti, kokios veiklos toje vietoje būtų patrauklios ir kam. O tą darydami, pritrauksite žmones, kurie suteiks pridėtinės vertės tai erdvei, ir gal net taps potencialiais klientais,“ – įsitikinęs D.Marmo.
Parengta pagal „T-Factor“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Alessandro Fibbi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

„Manifattura Tabacchi“ konversija Florencijoje. Foto: Giovanni Savi.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

atgim_kl_240700_e01_xxx

KLAIPĖDOS ŠIRDYJE – REKONSTRUKCIJA: Uostamiestyje pradedama tvarkyti Atgimimo aikštė

2024 liepos 9Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje prasideda Atgimimo aikštės rekonstrukcija. Kadaise Lenino vardą turėjusios bene svarbiausios miesto viešosios erdvės pertvarkymo darbai startuoja po daugelį metų trukusių diskusijų, planavimo ir kitų

taura_kl_240700_e01_xxx

PADIDĖS 11 KARTŲ: Klaipėdoje rekonstruojamas kuklus Tauralaukio progimnazijos korpusas

2024 liepos 5Be komentarųPILOTAS.LT

Pastačius naują mokyklą Tauralaukyje (arch. S.Plungė, G.Čičiurka, V.Janulis), senosios Tauralaukio progimnazijos teritorija Klaipėdos gatvėje netrukus ištuštės. Čia ruošiamasi rekonstrukcijos darbams – jau pasirašyta rangos darbų

skver_dr_240600_e01_xxx

SKVERO REKONSTRUKCIJA DRUSKININKUOSE: Prasidėję darbai bus baigti rudenį

2024 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Druskininkuose prasidėjo šalia Bažnyčios esančio skvero rekonstrukcija. Planuojama, kad darbai bus baigti šiais metais rudenį. Šią savaitę prasidėjo ne vieną dešimtmetį skaičiuojančio skvero, esančio prie

tarpu_vn_240400_e01_xxx

SULAUKĖ REKONSTRUKCIJOS: Tarpukarinis tiltas per Vokės upę išlaikys autentiškumą

2024 balandžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Į Kultūros paveldą įrašytas Vilniaus pakraštyje esantis Kazbėjų tiltas, kurio rekonstrukcijos ilgai laukė vietos bendruomenė bei sostinės vairuotojai, pagaliau bus sutvarkytas. Jo kapitalinio remonto darbų

muzik_kl_240400_e03_xxx

UOSTAMIESČIO KULTŪROS UOSTAS: Atidaryti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rūmai

2024 balandžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Įspūdingu gala koncertu pasaulio publikai po rekonstrukcijos atsivėrė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rūmai (KVMT). Gala koncertas apjungė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrą, chorą, baleto trupę,

tanki_pl_240400_e01_xxx

URBANISTINĖ REGENERACIJA: Architekto-urbanisto D.Baltrušaičio virtuali paskaita

2024 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas sveikintinų žingsnių tankinant miestą – apleistų teritorijų regeneracija. Tačiau šių ar kitų miesto teritorijų gaivinimas sėkmingas bus tik atsižvelgus į daugybę faktorių, ne vien

pavilnio_1-2

LAIMĖJO „PUNKTYRAS“: Pavilnio bendruomenės namus projektuos A.Ambraso kolektyvas

2024 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Pavilnio bibliotekos ir aplink ją esančios teritorijos prikėlimui naujam gyvenimui architektūrinio konkurso nugalėtoju paskelbtas Audriaus Ambraso kolektyvas. Avarinės būklės biblioteka bus rekonstruojama – joje įsikurs

tilta_it_240400_e03_xxx

„TIBETIETIŠKAS“ TILTAS UMBRIJOJE: Per 1.000 pakopų virš 175 m dydžio bedugnės

2024 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš pat Velykas Umbrijoje, Italijoje atidarytas įspūdingas tibetietiško tipo pėsčiųjų tiltas. Aukščiausias toks tiltas Europoje čia sklendžia net virš 175 metrų dydžio bedugnės ir dovanoja

minis_1v_240300_e05_xxx

STATYS „DEMOKRATIJOS UOSTĄ“: Ministerijų miestelio konkursą laimėjo „Archispektras“

2024 kovo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybės valdomo Turto banko paskelbtą ministerijų miestelio A.Goštauto gatvėje Vilniuje architektūrinį-urbanistinį konkursą laimėjo „Studija Archispektras“ sukurtas projektas „Demokratijos uostas“. Konkurso 2-ąją ir 3-ąją vietas, komisijos

kirdie_vn_240200_e01_xxx

PROJEKTAVIMAS PRASIDEDA: Kirdiejų rūmų kompleksą pritaikys miesto muziejui

2024 vasario 23Be komentarųPILOTAS.LT

Pasirašyta projektavimo sutartis dėl Kirdiejų rūmų komplekso sutvarkymo. Būtent čia įsikurs Vilniaus miesto muziejus, kuris šiuo metu laikinai veikia Vokiečių gatvėje. Projektuotojas – MB „Dukart

rotus_kn_210200_e02_xxx

APIE ISTORIJĄ – ŠIUOLAIKIŠKAI: Kauno rotušėje baigiamas kurti miesto muziejus

2024 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rotušė išgyvena vienus didžiausių pokyčių per visą savo istoriją. Pastato restauravimo ir pritaikymo muziejinei funkcijai darbai jau eina į pabaigą. Šiuo metu rengiama šiuolaikinė

minis_1v_240100_e02_xxx-768x1097

300 MLN. EURŲ PER 4 METUS: Ambicingas turto banko investicijų planas

2024 vasario 7Be komentarųPILOTAS.LT

Turto bankas per artimiausius 3 metus planuoja parduoti valstybei nereikalingo turto už 120 mln. eurų. Gautos lėšos, kartu su ES parama ir valstybės perskolintomis lėšomis

Panevėžio kultūros centras

SULAUKS REKONSTRUKCIJOS: Pribrendo atnaujinti Panevėžio kultūros centrą

2024 sausio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Aukštaitijos sostinėje nuosekliai atnaujinamos viešosios erdvės, visuomeninės paskirties objektai, kultūros įstaigos. Žadama, kad rekonstrukcijos čia pagaliau sulauks ir viena didžiausių miesto kultūros įstaigų – pačioje sovietmečio

Ministerijų kvartalas

PRIEKYJE – „ARCHISPEKTRAS“: Aiškėja Ministerijų kvartalo konkurso nugalėtojai

2024 sausio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Išryškėjo preliminarūs lyderiai Vilniaus ministerijų kvartalo tarptautiniame architektūriniame-urbanistiniame konkurse. Vertinimo komisija geriausiai įvertino studijos „Archispektras“ projektą, o 2-ojoje ir 3-čiojoje vietose įsitvirtino firmos „Aketuri architektai“ ir

Villa Lituania

SUGRĮŽO Į ROMĄ: Atidaryta Nomedos ir Gedimino Urbonų paroda „Villa Lituania“

2023 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Villa Lituania“ sugrįžta į Italiją – Romos muziejuje „Museo delle Civiltà“ neseniai atidaryta žymioji Nomedos ir Gedimino Urbonų paroda. MO muziejaus kolekcijai priklausanti multimedinė

trimo_vn_231200_tit_xxx

SULAUKĖ TARPTAUTINIO PRIPAŽINIMO: A.Trimonis pelnė Pasaulio architektūros festivalio laurus

2023 gruodžio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Vokietijoje gyvenantis ir kuriantis lietuvių architektas Alfredas Trimonis susilaukia vis didesnio pripažinimo tarptautinėje architektūros arenoje. Jo architektūros studijos kūriniai net kelis kartus pateko į Pasaulio

Beisbolo stadionas

SOSTINĖJE ATGIMS BEISBOLAS: Jomanto parko stadioną pritaikys tarptautinėms varžyboms

2023 lapkričio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus beisbolo mėgėjai šiuo metu neturi tinkamos vietos treniruotis ir rengti varžybas. Šiam sportui planuojama pritaikyti Baltupių mikrorajone miškingame Jomanto parke esantį apleistą stadioną, kurs

AF forumas

4-ASIS ARCHITEKTŪROS FONDO FORUMAS: Apie transformuojančią architektūros galią

2023 lapkričio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje vyks 4-asis Architektūros fondo forumas. Šiemet pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio nagrinės architektūros užsakymą bei transformuojančią architektūros galią mūsų svajones, poreikius ir norus paverčiančią

Foto: Lietuvos zoologijos sodo.

JUBILIEJŲ PASITINKA ATSINAUJINĘS: Po rekonstrukcijos Kaune atidarytas Lietuvos zoologijos sodas

2023 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Atsinaujinęs nuo šiandien vėl lankytojų laukia Lietuvos zoologijos sodas. 85-erių metų jubiliejų mininčios įstaigos renovacija truko daugiau nei dvejus metus ir gerokai pagerino sąlygas tiek gyvūnams,

basei_kn_231100_e01_xxx

BASEINŲ BUMAS KAUNE: Prasideda Šilainių baseino rekonstrukcija

2023 lapkričio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai Nemuno saloje atidaręs Vandens sporto centrą su olimpinio dydžio baseinu ir SPA erdvėmis, Kaunas tęsia savo investicijas į baseinus. Dar šį mėnesį ruošiamasi pradėti

minis_vn_231100_tit

MINISTERIJŲ KVARTALAS VILNIUJE: Savo idėjas pateikė 13 architektūrinių kolektyvų

2023 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Apie 2,7 ha ploto teritorijoje Vilniaus centre Turto bankas planuoja statyti kvartalą, kuriame įsikurtų ministerijos bei kitos valstybės įstaigos. Vykstančiame atvirame tarptautiniame urbanistiniame-architektūriniame A.Goštauto kvartalo

akrop_vn_231100_e01_xxx

KOMERCINIS RAJONAS VILNIUJE: Pakartotinas „Akropolis Vingis“ projekto pristatymas

2023 lapkričio 31 KomentarasPILOTAS.LT

UAB „Vingio turtas“ prie Vingio parko buvusioje pramoninėje teritorijoje planuoja statyti didžiulį daugiafunkcį kompleksą. Lapkričio 20 dieną rengiamas pakartotinas šio firmos „Do Architects“ projektuojamo komplekso

vaiku_vn_231000_e03_xxx

VIETOJ AUTOMOBILIŲ – VAIKAI: Šnipiškių garažus keičia vaikų lopšelis-darželis

2023 spalio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmadienį Šnipiškėse, Kernavės gatvėje bus pradėtas metalinių garažų, stovinčių ant valstybinės žemės, iškeldinimas. Pradžioje planuojama nukelti 75 garažus, vėliau – dar apie 100. Atlaisvintame valstybinės

Įtraukioji urbanistika

ĮTRAUKIOJI URBANISTIKA: Atviras renginys Kauno tvirtovės artilerijos sandėlyje

2023 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno tvirtovės kairiojo Nemuno kranto artilerijos komplekso 6 sandėlyje organizuojamas atviras visiems renginys „KAIPP neslėptuvė: idėjų fermentas“. Programoje – robotų autobusas, vaizduotės lavinimo patirtys, urbanistikos

Jurbarko autobusų stotis

ŠIUOLAIKINIS JURBARKO PASIDIDŽIAVIMAS: Iškilmingai atidaryta atnaujinta autobusų stotis

2023 rugsėjo 25Be komentarųPILOTAS.LT

Jurbarke iškilmingai atidaryta atnaujinta autobusų stotis. Įgyvendinant „PA Group“ parengtą projektą buvo nugriautas pastaruoju metu stočiai tarnavęs kuklus buvęs dispečerinės statinys bei pastatytas naujas šiuolaikiškas