Pagaliau į priekį pajudėjo Klaipėdos pilies reikalai. Ką tik patvirtintas Klaipėdos piliavietės detalusis planas bei pasirašyta sutartis dėl pilies ir bastionų komplekso restauravimo paramos. Įgyvendinus pastarąjį projektą, bus atkurta Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso rytinė kurtina, restauruotas po ja esantis Antrojo pasaulinio karo laikų dažų sandėlis.
ATVERS PRIĖJIMĄ PRIE VANDENS
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ką tik patvirtintas teritorijos tarp Pilies gatvės, AB „Baltijos“ laivų statyklos, uosto akvatorijos ir Danės upės detalusis planas (rengėjas: UAB „Uostamiesčio projektas“).Tikimasi, kad patvirtinus Klaipėdos piliavietės detalųjį planą numatyti pilies atkūrimo darbai vyks sparčiau. Planuojamos teritorijos dydis – apie 27 hektarai.
Didžiąją dalį teritorijos užima Klaipėdos miesto savivaldybės patikėjimo teise valdomi ir AB ,,Klaipėdos laivų remontas“ (KLR) nuomojami žemės sklypai. Likusi dalis – laisva valstybinė žemė, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos patikėjimo teise valdomos krantinės ir kitų savininkų žemės sklypai.
Planuojama teritorija yra svarbi senamiesčio vieta, kur Klaipėdos miestas turi priėjimą prie Kuršių marių ties Klaipėdos piliaviete. Vystant suplanuotą teritoriją siekiama atkurti pilies ir bastionų kompleksą, atverti Klaipėdos miesto gyventojams svarbią miesto dalį, kuri šiuo metu laivų remonto įmonės vis dar yra naudojama žvejybinių ir kitų laivų remontui. Ilgainiui visa teritorija bus pritaikyta kultūros, turizmo, kitiems visuomenės poreikiams.
PILIIS BUS ATKURIAMA ETAPAIS
Abiejų detaliojo plano planavimo organizatorių bendras tikslas ir pagrindinis prioritetas yra kuo greitesnis visos planuojamos teritorijos sutvarkymas ir pritaikymas visuomenės poreikiams. Svarbiausias uždavinys vystant planuojamą teritoriją – Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso atkūrimas ir jo aplinkos sutvarkymas.
Pilies atkūrimas numatomas trimis etapais. Pirmajame etape planuojama atstatyti šiaurinę kurtiną, sklandžiai sujungiant princo Fridricho ir princo Karlo bastionus, atkurti rytinę kurtiną, ją pratęsiant iki buvusio pietrytinio bastiono, suformuoti pilies kiemo aikštę ir sutvarkyti jos gerbūvį, įrengti naujas konstrukcijas, apsaugančias archeologines atodangas nuo kritulių ir neigiamo aplinkos poveikio. Antrajame etape numatoma atkurti pietrytinį ir pietvakarinį bastionus, pietinę ir vakarinę kurtinas, baigti atkurti fosą bei tiltą. Tokiu būdu antrajame etape būtų pilnai suformuota pilies sala su bastionais. Trečiajame etape numatoma galimybė atkurti pilies pastato tūrius. Visi trys pilies atkūrimo etapai grindžiami archeologinių tyrimų išvadomis.
ES FONDAI SPYRĖ 8,5 MLN. LITŲ
Klaipėdos miesto savivaldybė pasirašė sutartį su VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra ir Ūkio ministerija dėl vieno svarbiausių pajūrio regiono kultūros paveldo objekto – Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso restauravimo. Pagal priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“ pradedamas įgyvendinti 9,6 mln. Lt vertės projektas. Klaipėdos piliavietei atstatyti ir paversti turistams patrauklia vieta bei reprezentacinių miesto renginių erdve skirtas 8,5 mln. Lt finansavimas iš Europos regioninės plėtros fondo.
1253 m. statyta, vėliau ne kartą perstatyta ir sutvirtinta Klaipėdos pilis ilgai buvo strategiškai svarbus objektas. Tačiau XX a. pab. piliavietėje įsikūrė Klaipėdos laivų remonto įmonė. 2002 m. restauruotoje Princo Frydricho poternoje (požeminiame koridoriuje) įkurtas Klaipėdos pilies muziejus. Lankytojams prieinamos atkastos pilies liekanos, pamatai. Pilies muziejuje galima pereiti seniausiu Klaipėdos XVII amžiaus grindiniu.
PLĖTOS KULTŪRINĮ IR PAŽINTINĮ TURIZMĄ
Klaipėdos pilis taip pat ribojasi su kruizinių laivų terminalu, todėl čia pirmiausia patenka į Klaipėdą atvykę turistai. Vis dėlto šiandien ši vieta nėra pakankamai patraukli turistams, o miestas neturi erdvės, tinkamos didelio masto renginiams organizuoti.
Įgyvendinus projektą, būtų atkurta Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso rytinė kurtina, restauruotas po ja esantis Antrojo pasaulinio karo laikų dažų (kuro) sandėlis. Planuojama, kad šiose erdvėse bus įrengtos ekspozicijos, vyks konferencijos, edukacinės programos, pritrauksiančios istorija ir kultūra besidominančius klaipėdiečius ir miesto svečius. Taip pat bus sudarytos sąlygos ir reprezentacinėms miesto šventėms rengti, ir kultūriniam – pažintiniam turizmui plėtoti.
Parengta pagal Klaipėdos savivaldybės ir Lietuvos verslo paramos agentūros informaciją.
Laimonas Bogušas
( 2013-09-25 )
Na, apie Klaipėdos pilies (pastato) atstatymą nėra jokių kalbų. Skaitykite straipsnį dar kartą.
OHO
( 2013-09-20 )
Valio Klaipėdai. Sugeba žmonės tvarkytis su istorija. Galėtų ir Kaune pilį atsatyti, bene analogiška situacija. Kur tau, nei merui, nei vyr. archui tai visai nerūpi.