Garsi Londono galerija „Serpentine“ savo kasmetinio vasaros paviljono projektą šiemet patikėjo japonui Sou Fujimoto. Tai jauniausias bei dar tik kylantis architektas, kuriam užsakytas šios prestižinės šiuolaikiškos vasaros erdvės projektas. Jos premjera Anglijos sostinės Haid parke numatyta birželio 8 dieną.
PASITIKĖJO KYLANČIU ARCHITEKTU
Galerijos „Serpentine“ vasaros paviljonas – ambicingiausia tokio tipo programa pasaulyje. Šį paviljoną britai kasmet patiki vis kitam, tačiau būtinai garsiam pasaulio architektui. Tarp pastarųjų neseniai buvo „Herzog & de Meuron“ su Ai Weiwei (Šveicarija, Kinija), Peteris Zumthoras (Šveicarija), kiek anksčiau – Frankas Gehry (JAV), Oscaras Niemeyeris (Brazilija), Zaha Hadid (Irakas/Didžioji Britanija) ir kiti. Beje, iki šiol galerijos „Serpentine“ paviljoną yra projektavę dar du japonų architektūriniai kolektyvai – architekto Toyo Ito (2002 m.) ir SANAA (arch. Kazuyo Sejima, Ryue Nishizawa; 2009 m.).
Reikia pastebėti, kad paviljonas kaskart pasižymi originalumu – išsiskiria drąsiais konstruktyviniais bei estetiniais sprendimais ir yra nepanašus į buvusį prieš tai ir išskirtinis. Tai sąlygoja projektuoti sutinkančios pačios aukščiausios prabos architektūros pasaulio asmenybės. Štai pagal J.Herzogo ir P. de Meurono bei kinų menininko A.Weiwei’aus projektą pernai pastatytas galerijos paviljonas eksponavo ankstesnių paviljonų archeologiją, o architektas P.Zumthoras metais anksčiau buvo sukūręs ramybės oazę.
Vis dėlto šiemet yra kiek kitaip. Mat savo 13-ąjį paviljoną britai patikėjo ne pripažintam, bet palyginti jaunam (41 metų) ir kylančiam japonų architektui Sou Fujimoto‘ui, kuris iki šiol daugiausia kūrė savo gimtinėje. Įkvėptas organiškų statinių – miško, lizdo ar olos – šis Tekančios saulės šalies architektas kaskart išradinėja naują žmogaus santykį su gamta, su aplinka. Galima paminėti jo originalius architektūros opusus – „Galutinį medinį namą“, „Namą T“, „Namą N“, Musashino meno muziejų ir biblioteką ir kitus.
PROJEKTAVO KAIP SOCIALINĘ ERDVĘ
Originalumo nestokoja ir pastarasis japonų architekto S.Fujimoto kūrinys. 350 m² ploto galerijos „Serpentine“ vasaros paviljoną jis sakė projektavęs kaip tam tikrą socialinę erdvę. Pastarąją jis įsivaizdavo peršviečiamą, pusiau peržvelgiamą ir vizualiai lengvą. Tai greičiau dirbtinis kraštovaizdis nei įprastas statinys. Savotiško dirbtinio debesies įspūdį turėtų suteikti nereguliari jo forma bei pati 20 mm storio plieno strypų erdvinė konstrukcija, kuri turėtų padės paviljoną įkomponuoti į parko gamtinę aplinką bei jį priderinti prie galerijos kolonuotojo klasikinio rytinio sparno. Vasaros paviljonas turės du įėjimus ir keletą įvairiems kultūriniams tikslams tinkančių terasų. Beje, paviljonas neturi stogo, todėl jame visa laiką bus juntama Londono oro specifika, kuri nori nenori pakoreguos ir renginių grafiką.
Universalus ir skirtingiems renginiams pritaikytas galerijos „Serpentine“ paviljonas Haid parke svarbiu kultūros židiniu bei turizmo objektu bus visą vasaros sezoną – 4 mėnesius. Taigi, apsilankymas tikrai neturėtų nuvilti. Tuo labiau, kad tai reta proga susipažinti su vieno iš perspektyviausių šiuolaikinių kylančių pasaulio architektų.
Parengta pagal galerijos „Serpentine“ informaciją.
nestudentas
( 2013-05-27 )
Matyt komentaruose tik studentai rasineja nezinodami i kokia juoda profesija ilindo. Jaunas architektas visame pasaulyje yra apytikriai iki 40 metu (kartais iki 35-45). Europanas skirtas tik jauniem archam iki 40 metu, young architects meeting organizuojamas architektam iki 39 metu ir t.t. pagooglinkit.
litwakas
( 2013-05-24 )
jaunas pagal lietuva . pas mus tokiu prie lovio neprileidzia nei valdininkai nei kiti profesoriai… kurie desto akademijose , nors jiems patiems niekas nedeste , kurie sedi komisijose , nor patys nesupranta kad jie tik sau grazs….. diedofcina- nuo rusu okupacijos metu, kai saly valde brazauskas su stalinu
dar jaunesnis
( 2013-05-24 )
neblogai skamba – jaunas, 41 metų architektas. Būtų koks krepšininkas, tai jau veteranas.