Anot 9-ąjį Architektūros [pokalbių] fondo ciklą kuruojančios Ines Weizman „Disidentiškumą galime suprasti kaip paiešką architektūrinių priemonių, kuriomis galima priešintis ar kritikuoti. Architektūra yra suprantama kaip erdvinės politikos kovos laukas.“ Šį ketvirtadienį Nacionalinėje dailės galerijoje diskutuos architektūros istorikas profesorius Jonas Minkevičius, architektai Algirdas Kaušpėdas ir Audrys Karalius. Bus aptariami disidentiškumo veiksmai Lietuvos architektūroje.
Architektūros istorikas profesorius Jonas Minkevičius pasakos apie daugeliui nežinomas ir marginalines architektūrines praktikas Lietuvoje, kurios drąsiais ir kūrybingais veiksmais prisidėjo prie devintajame dešimtmetyje įvykusių politinių permainų, valstybinių architektūros institucijų išardymo ir architekto profesijos permąstymo.
Savo patirtimis dalinsis ir du ekscentriški Lietuvos architektai. Vienas iš jų – ,,dainuojantis” architektas Algirdas Kaušpėdas. Jis, baigęs karjerą Kauno Miestų statybos projektavimo institute, keleriems metams pasinėrė į roko grupę „Antis“. Tačiau, nepaisant šlovės Dainuojančios revoliucijos metu, jis vėliau grįžo prie architekto profesijos, siekdamas suteikti architektūrinę formą naujai besiformuojančiai nekilnojamojo turto rinkai.
Antrasis pokalbyje dalyvausiantis ,,rašantysis” architektas – Audrys Karalius. Devyniasdešimtųjų pradžioje įnešęs pokyčių architektūrinėje praktikoje ir leidyboje apie kritinius architektūros aspektus Lietuvoje. Vienas pagrindinių A.Karaliaus interesų yra aktualizuoti architektūros vietą pilietiniuose procesuose. Pastaruoju metu jo kritinė nuomonė skatina permąstyti architektūrą, kaip precedentą pokyčiams.
Pokalbį apie architektūroje ir urbanistiniame planavime vykusius procesus, susijusius su ekstremaliais politiniais ir socialiniais pokyčiais, kurie vyko sugriuvus komunistinei santvarkai ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę bei pasikeitus vertybėms ir ekonominiams interesams neoliberalios rinkos sąlygomis moderuos architektūros istorikė Marija Drėmaitė.
Architektūros [pokalbių] fondo devintojo ciklo “Disidentiškumas architektūroje” diskusijose siekiama apžvelgti intriguojantį prieštaravimo, atsisakymo ir atradimo iš naujo galimybių spektrą bei pergalvoti šiuos santykius architektūroje. Ciklą kuruoja: Ines Weizman, Jurga Daubaraitė ir Jonas Žukauskas
Ketvirtadienio (kovo 14) pokalbis prasidės 20:00, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.
Architektūros [pokalbių] fondo devintajame cikle DISIDENTIŠKUMAS ARCHITEKTŪROJE jau buvo:
Vasario 28 – POPIERINĖ ARCHITEKTŪRA SOVIETŲ SĄJUNGOJE (Vladislavas ir Liudmila Kirpičiovai)
Architektūros [pokalbių] fondo devintajame cikle DISIDENTIŠKUMAS ARCHITEKTŪROJE dar bus:
KOVO 27, TREČIADIENIS, 20:00.
Talino architektūros mokykla – brėžiniai, parodos ir pastatai
Vilen Künnapu, architektas (Talinas)
Andres Kurg, architektūros istorikas (Talinas)
Moderatorė Ines Weizman,architektė ir teoretikė (Londonas)
BALANDŽIO 18, KETVIRTADIENIS, 20:00.
Kritiškumo ribos Baltijos regiono architektūroje
Ieva Zibarte, architektė, kuratorė (Ryga)
Ingrid Ruudi, kuratorė, architektūros kritikė (Talinas)
Marija Drėmaitė, architektūros istorikė (Vilnius)
Moderatorė Lolita Jablonskienė, meno kritikė, kuratorė (Vilnius)
Parengta pagal ARCHITEKTŪROS [POKALBIŲ] FONDO informaciją. Nuotrauka Igno Maldžiūno