Architektūros teoretikas Ch. Jencksas kadaise paskelbė, kad moderni architektūra mirė 1972 metų liepos 15 dieną, 15 val. 32 min. Būtent tuomet, kai Amerikoje buvo pradėti griauti modernaus gyvenamojo kvartalo Pruitt Igoe daugiabučiai namai (arch. M.Yamasaki). Gali būti, kad greitai jau galėsime fiksuoti ir tikslų postmodernizmo architektūros mirties laiką. Mat pietiniame Londone susiruošta griauti Marco Polo namą, 1987 metais čia pastatytą pagal postmodernisto architekto I.Pollardo projektą.
KONSTATUOJAMA POSTMODERNIZMO MIRTIS
Pastaruoju metu užsienio meno kritikai bei kultūros apžvalgininkai bemaž choru konstatuoja postmodernizmo meno mirtį. Vienu pirmųjų iš jų buvo kultūros kritikas A.Kirby’is, 2006 metais angliškame žurnale „Dabartinė filosofija“ („Philosophy Now“) išspausdinęs esė apie postmodernizmo pabaigą(„The Death of Postmodernism and Beyond“). Visai neseniai tokią pat ateitį postmodernizmo menui be užuolankų konstatavo Londone surengta paroda „Postmodernizmas – stilius ir žlugimas 1970-1990“ (angl. „Postmodernism – Style and Subversion 1970-1990”), Viktorijos ir Alberto (V&A) muziejuje veikusi iki pat šių metų sausio 15 dienos.
Svarbiu postmodernizmo galo įrodymu architektūroje, atrodo, turėtų tapti jau surežisuota liūdna Londono Marco Polo namo trumpos istorijos pabaiga.
GRANDIOZINIO ŽINIASKLAIDOS CENTRO NEBELIKS
Grandiozinį pilkų ir baltų horizontalių juostų marmurinių sienų su tonuoto stiklo intarpais biurų pastatą „Marco Polo House“ (arch. I.Pollardas) 1987 metais Londone pasistatė kompanija „Marcopolo Satellites“. Vėliau šiame 14.600 m² ploto psiaudoklasicistinės architektūros objekte įsikūrė televizija „British Satellite Broadcasting“ (BSB), laikraštis „The Observer“. O BSB susijungus su „Sky“, jame įsikūrė televizinės prekybos kanalas „OVC“, kitos žiniasklaidos kompanijos. Beje, statinys gerai matomas iš greta prabėgančių trasnporto magistralių.
Kaip praneša Londono urbanistinės plėtros žinių portalas lookwestlondon, nekilnojamojo turto vystymo kompanija „Marcus Cooper Group“ jau yra suderinusi šios teritorijos konversijos projektą, kuris jau įgavęs konkretų pavidalą. Nugriovus postmodernistinį Marco Polo namą, bus įrengtas 456 būstų daugiaaukštis gyvenamasis kvartalas. Čia taip pat bus 1,200 m² ploto komercinė erdvė parduotuvėms, kavinėms, restoranams, biurams. Planuojamas ir naujas pėsčiųjų takas bei vieši sodas, kiemas, vaikų žaidimo aikštelės.
VISUOMENĖ NEBESUPRANTA?
Architekto I.Pollardo suprojektuotas Marco Polo namas britų buvo pravardžiuojamas postmodernistine nesąmone ir kitais panašiais epitetais. Tačiau tai greičiau ne nevykusios pastato architektūros, bet išsikvėpusios pačios postmodernizmo ideologijos pasekmė. Atrodo, šį ne tik jau yra išsisėmusi ir nebeatitinka nūdienos realijų, bet jau ir morališkai pasenusi, daugeliui nebesuprantama.
Be abejo, postmodernizmo ideologija XX antrojoje pusėje suvaidino ryškų vaidmenį architektūros istorijoje. Būtent postmodernizmas padėjo architektūrą ar atskirus jos elementus pamatyti tarsi iš šalies, be perdėto rimtumo ar profesinių kompleksų. Nugriautas Marco Polo namas būtų dar vienas ryškus ženklas, kad postmodernizmo architektūrai šiuolaikiniame pasaulyje ateitis daugiau nei miglota.
esmė
( 2012-02-01 )
kad teritorija tiek brangi, kad bus iš naujo kur kas intensyviau ir racionaliau panaudota. šiaip jau – tai tkrai anaiptol ne pats geriausias postmoderno architektūros pavyzdys, nors ypač chrestomatinis.
vienas
( 2012-01-31 )
postmodernizmo ateitis „miglota“? reiketu papasakoti Architipams ir kitiems scenos grynuoliams, is siaubo turbut nugriutu vietoje.
taivonis
( 2012-01-31 )
Jo vietoje geriausia pastatyti stiklinę ar metalinę dėžę-tada visi viską supras.