Lapkričio Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) atidaroma estų menininkų T.Saadoja’os ir F.Kasearu paroda „21.05.09“ / „14.06.09“. Parodoje iš 3 skirtingų kampų žvelgiama į baimės, troškimų temas bei tyrinėjama žmogaus būsena ekstremaliomis sąlygomis.
MENINE KALBA APIE DEPORTACIJAS
Lapkričio 25 dieną (penktadienį) 18 val. ŠMC (Vokiečių g. 2) atidaroma paroda „21.05.09“ / „14.06.09“. Joje 2 jauni estų menininkai Tonis Saadoja ir Flo Kasearu pristato instaliaciją ir video darbą. T.Saadoja’os šviesdėžių instaliacija „14.06.09“ remiasi 1941 metų įvykiais Estijoje, kai iš savo namų į koncentracijos stovyklas buvo masiškai deportuota apie 10.000 žmonių. Nuotraukos šviesdėžėms buvo padarytos Taline, po šių įvykių praėjus 68 metams. Fotografijose fiksuojamos tuščios Talino gatvių sankryžos, kuriose geltonai mirksi šviesoforai. Paprastai naktį šviesoforai perjungiami į kitą režimą, kai gyventojų saugumui geltona šviesa perspėja apie pavojingesnes eismo vietas.
T.Saadoja’os darbe devynių nuotraukų serija mirksi lėtu ir tolygiu ritmu, atkartodama gatvės šviesoforų ritmą. Taip miesto vaizdai atsiranda ir išnyksta tamsoje. Nuotraukų seka pradedama Talino vakaruose (Nõmme) ir baigiama rytuose (Lasnamäe) – nuo vėlyvojo XIX amžiaus buržua priemiesčių iki XX a. 9-ame dešimtmetyje statytų modernistinių sovietmečio gyvenamųjų namų blokų. Nesukonkretintos vietos be atpažįstamų ženklų yra pasirinktos sąmoningai ir siūlo situacijos „jeigu tai atsitiktų šiandien“ principą.
BALTAS ŽIRGAS MIESTE
Šviesdėžių instaliacija „14.06.09“ buvo sukurta kartu su menininkės F.Kasearu video darbu „21.05.09“, kuriame yra matomas per lietingą ir tamsų Taliną anksti ryte greitai važiuojantis juodas automobilis ir šalia jo bešuoliuojanti balto žirgo projekcija. Tos vietos, kurias jie pravažiuoja, matomos ir šviesdėžių fotografijose kitu kampu. Filmas yra ekspresyvus ir triukšmingas kontrastas fotografijoms. Abu darbai sąmoningai buvo kuriami žvelgiant į vieną temą iš skirtingų perspektyvų – baimės ir troškimai, kylantys iš ištuštėjusio miesto vienatvės ir nerimo ir force majeure jėgos, dalyvaujančios abiejuose darbuose.
Trečioji projekto dalis yra įvairių tekstų citatų rinkinys. Kitaip nei šviesdėžėse ir video darbe, šioje knygelėje yra surinkta teminių citatų kolekcija, apibrėžianti žmogaus baimes ir būsenas ekstremaliose sąlygose, priartėjančias iki siurrealumo. Citatos pateikiamos koliažo principu jungiant tekstus iš pasaulinės literatūros (Dostojevskis, Camius, Saramago), laikraščių (kriminalinės kronikos), mokslinės fantastikos (NSO kronikos), istorijos (masinės deportacijos atsiminimai), fantazijos ir kt.
Parengta pagal ŠMC informaciją.