Kas dveji metai į Vilnių renkasi pasaulio emalio meistrai. Šiandien prasidedančioje IV tarptautinėje emalio meno bienalėje VILNIUS 2011 dalyvauja virš 50 menininkų iš 17 pasaulio šalių. Daugiau nei 100 emalio kūrinių bus pristatyta jau šiandien, 18 valandą galerijoje MENO NIŠA (J.Basanavičiaus g. 1/13, Vilnius). Bienalės atidarymo metu bus paskelbti ir apdovanoti bienalės laureatai. Publikuojame šiai neeilinei progai skirtą daktarės Jurgitos Ludavičienės straipsnį.
Kas dveji metai Vilniuje vėl sužiba emalio spalvos. Atsigręžus atgal, į 2005 – uosius, galima prisiminti pirmąją tarptautinę emalio meno bienalę, konstatuojant: nenumaldomai plečiasi tiek bienalės žemėlapis, tiek menininkų skaičius. Nuo pakankamai kuklios pradžios ketvirtoji bienalė dabar išdidžiai demonstruoja menininkus iš septyniolikos šalių, kurių skaičius perkopė per pusšimtį. Galerijoje emalį matėme visokį: subtilų ir jautrų, drastišką ir spalvingą, tačiau visuomet – įspūdingą ir profesionalų. Dabar aristokratiškas, puošnus, patrauklus, paslaptingas emalis vėl iš naujo atskleidžia neišsemiamas savo galimybes.
Vilnius spalio mėnesį jau tradiciškai virsta tarptautine emalio sostine, o žiūrovai kviečiami gėrėtis spalvų, atspalvių ir motyvų gausa. „Vilnius 2011“ pristato tiek tolimų, egzotiškų šalių – Čilės, Venesuelos, Brazilijos, Japonijos, tiek ir kaimynų – Rusijos, Baltarusijos, Latvijos autorių kūrinius. Išties Vilnius, įprasmintas emalio spalvomis ir pavidalais pateikia vis platesnę šios galerijoje nuosekliai puoselėjamos juvelyrikos meno šakos panoramą. Akivaizdu, jog menininkai išlaiko ryšį su tradicija, siekiančia pirmą tūkstantmetį prieš Kristų ir išlikusia neužmiršta, bėgant amžiams.
Emalis – technika, kurią mėgo valdovai ir kiti šio pasaulio galingieji, technika, slepianti savy akvarelės subtilumą, piešinio konkretumą, spalvų žaismą ir amato paslaptis. Emalio kūriniai, pristatomi ketvirtojoje bienalėje, akivaizdžiai demonstruoja, jog šiai technikai išties nėra ribų. Nuo subtiliausiais atspalviais švytinčių autorių iš Japonijos objektų, demonstruojančių neįtikėtiną kruopštumą ir žaidimą niuansais, nuo Gruzijos menininkų, prisirišusių prie ilgametės pertvarinio emalio tradicijos, kuri šioje šalyje pasiekusi ypatingų aukštumų ir įgalinanti autorius piešti smulkiausiais spalviniais lopinėliais – iki pramoninio emalio, traktuojamo kaip spalvinių plokštumų dengėjo. Tokio, kuris leidžia sukurti pažeidimams atsparų plokštės paviršių ir išreikšti mintis dekoratyviai, drastiškai, sarkastiškai – taip, kaip to nori autoriai.
Emalis gali dengti tiek tradicinį juvelyrinį objektą, apyrankę, segę ar žiedą, tiek mažosios plastikos skulptūrai artimesnį kūrinį, tiek plaketę, prilygstančią tapybos darbui. Netgi galiausiai ir trapią knygą, virsdamas saugančiais apkaustais, kaip lietuvių autoriaus Gvido Latako kūrinyje. Toks jo įvairiapusiškumas, kita vertus gali kelti ir klausimą apie emalio, kaip dekoravimo priemonės ir savarankiško meno kūrinio santykį, tačiau akivaizdu, jog istorijoje būta pačių įvairiausių emalio naudojimo būdų. Išties galerijoje pristatoma panorama labai plati: iš dalyvaujančių šalių autorių galima susidaryti įspūdį apie Ispanijoje ar Japonijoje vyraujantį požiūrį į emalį, galima gėrėtis akvareliškais Vitos Pukštaitės-Bružės ar profesionaliais Tado Deksnio darbais, į kuriuos akis krypsta kiekvienoje bienalėje. Galima skaidrų, poetišką emalį priešpriešinti ironiškam ir matiniam, galima svarstyti apie formos ir dekoro santykį.
Galima lyginti skirtingų šalių menininkų emalio traktuotę: šįkart dalyvauja autoriai iš Prancūzijos, Lietuvos, Latvijos, Vengrijos, Estijos, Olandijos, Ispanijos, Rusijos, Baltarusijos, Japonijos, Švedijos, Gruzijos, Venesuelos, Čilės, Brazilijos, Izraelio, JAV. Galima nieko negalvoti, o tiesiog leisti žvilgsniui slysti profesionaliai nuglotnintais objektų paviršiais.
Akivaizdu, jog devyni galerijos darbo metai nepraėjo veltui: sukauptas pasitikėjimas, patirtis, rengiant bienalę, įgytas autoritetas menininkų tarpe – visa tai skleidžiasi emalio spalvomis ir pavidalais, kurie turtėja su kiekviena Vilniui skirta bienale. Visa tai vėl vyksta rudenį, kai skaičiuojame derlių – ir šįkart emalio derlius džiuginančiai gausus.
Emalio bienalės ekspozicija veiks iki lapkričio 4-osios.