Atkūrus šalies nepriklausomybę, Lietuvoje pridygo daugybė prekybos centrų, biurų, bankų, tačiau taip ir nebuvo pastatyta nė vieno naujo šiuolaikinio meno muziejaus ar kultūros centro. Šią kultūrinę spragą bent iš dalies užglaistyti pasiryžo viešoji įstaiga „Modernaus meno centras”, šiuolaikišką muziejų planuojanti Vilniaus Neries dešiniajame krante. Neseniai paaiškėjo, kad MMC architektūros idėjų konkursą bei 50.000 litų premiją laimėjo jauno sostinės kolektyvo „A01 architektai“ architektai Živilė Putrimaitė, Dovydas Čipkus, Marekas Mickevičius, Marius Morkūnas, Darius Romanovskij.
FINALINIAME ETAPE – 5 LIETUVIŲ IR 1 ESTŲ KOLEKTYVAS
Lietuvos architektų sąjungos ir viešosios įstaigos „Modernaus meno centras” surengtas atviras MMC architektūros idėjų konkursas susilaukė didžiulio architektūros bendruomenės bei visuomenės dėmesio, sostinės valdžios palaikymo. Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, anonimiškame pirmajame konkurso etape dalyvavo per 60 autorių kolektyvų, pateikusių savo architektūrines vizijas Vilniaus dešiniajame Neries krante greta Nacionalinės dailės galerijos (NDG) planuojamo MMC. Konkurso vertinimo komisijos (Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė G.Filipavičienė, NDG vadovė L.Jablonskienė, architektai prof. A.Mačiulis, VGTU doc. M.Pakalnis ir KTU doc. G.Prikockis, MMC vadovė D.Butkienė ir tarybos pirmininkas V.Butkus (komisijos pirmininkas)) sprendimu iš jų finaliniam etapui buvo išrinkti 5 lietuvių ir vienas estų kolektyvas. Finaliniam konkurso etapui jie pateikė pagal vertinimo komisijos rekomendacijas patobulintus ir detalizuotus darbus.
KOMISIJĄ ĮTIKINO TRIKAMPĖS PRIZMĖS TŪRIU
Kaip praneša MMC, konkurso vertinimo komisijos sprendimu, konkurso nugalėtojais tapo vilniečiai architektai Ž.Putrimaitė, D.Čipkus, M.Mickevičius, M.Morkūnas ir D.Romanovskij. Kol kas dar mažai žinomai jų grupei „A01 architektai“ paskirta 50.000 litų premija.
Konkurso vertinimo komisijos manymu, nugalėtojų projektas darniai įsirašo tarp laisvo planavimo principais Neries krantinėje išdėstytų išraiškingų tūrių – NDG, komplekso „Forum palace“, banko „Swedbank“ administracinio pastato, buvusios universalinės parduotuvės, šv. Rapolo bažnyčios ir vienuolyno komplekso. Komisijos teigimu, pastatas nekonfliktuoja su aplinka nei savo tūriu, nei forma ir nesiekia dominuoti aplinkoje, o savo modernia forma ją papildo. Svarbiu privalumu laikoma tai, kad jo savarankiškas trikampės prizmės formos tūris nebando pamėgdžioti ar kitu būdu prisitaikyti prie aplinkinių pastatų, skirtingų tiek savo tūriu, tiek forma, o šią kompoziciją sėkmingai papildo. „Tai neabejotinai „ženkliukas“, „ikoninis“ darbas, atspindintis dabarties tendencijas. Tarp konkursui pateiktų darbų jis išsiskiria originalia, bet, kartu, ir gerai subalansuota architektūrine forma. Pastato vidinė struktūra kompaktiška ir racionali, optimaliai atitinkanti užduotas funkcijas“, – rašoma MMC pranešime. Ko gero, MMC projektas grupei „A01 architektai“ galėtų gelėtų būti savotišku tramplynu į platesnius architektūrinius vandenis.
PASIGEDO KOMUNIKACIJOS IR ORIGINALUMO
Antroji vieta ir 30.000 litų premija atiteko grupei iš Vilniaus „Andrė Baldi architektūra – urbanistika“(arch. A.Baldišiūtė, S.Grincevičiūtė, Al.Neniškis, M.Naujalytė). Vertinimo komisijos teigimu, šios grupės siūlomas konceptualaus tūrio pastatas galėtų būti pastebimas „ženklas“ Neries slėnyje, o pastato tūrio sprendimas leidžia išsaugoti įprastą esamų pastatų, ypač Nacionalinės galerijos, apžvalgą, susiklosčiusias panoramas. Eksploatuojamas pastato stogas pratęstų ir papildytų tiek demokratinę erdvę tarp Upės gatvės ir Neries, suteiktų galimybę organizuoti įvairaus mąsto viešus renginius atvirame ore. Tačiau, komisijos nuomone, ši architektūros idėja mažiau nei pirmosios vietos laimėtojų tinka siūlomai vietai, nes dėl savo gana monolitinės, piramidę primenančios „į save užsidarančios“ formos nepakankamai galės komunikuoti su miestu bei NDG.
Trečioji vieta ir 20.000 Lt prizas paskirtas dar vienai vilniečių grupei – architektams S.Pamerneckiui, V.Ūsui, V.Pliadžiui, I.Ruseckaitei, E.Geštautaitei, J.Ruseckui. Vertinimo komisijos nuomone, šių autorių siūlomas kompozicinis sprendimas yra gana klasikinis, sukonstruotas labai profesionaliai, jaučiant santykius ir proporcijas, neblogai atitinkantis užduotoms funkcijoms. Šis „pastatas papildo Neries slėnio išklotines, neužgoždamas „kaimynų“ subtiliai artėja link upės ir kartu, stengiasi išsiskirti santūrumu ir lengvumu“, – teigiama pranešime. Tačiau šiame darbe vertinimo komisija pasigedo originalumo, labiau išskirtinio architektūrinio sprendimo.
TIKISI PASTATYTI PER 5 METUS
Konkurso vertinimo komisijos sprendimu, vilniečių architektų A.Bučo, A.Gardausko, D.Čaplinsko grupė; kaunietis architektas V.Šalomskas ir estų architektų L.K. Stoor, U.T. Stoor, K.Komissarov grupė pasidalino 4-6 vietomis. Jiems paskirta po 10.000 litų.
Manoma, kad MMC galėtų būti pastatytas iki 2016 metų. Jo muziejaus pagrindą sudarytų sisteminga Lietuvos menininkų darbų kolekcija, kurioje jau yra apie 1.500 darbų. Tai 120-ties trijų kartų Lietuvos menininkų tapybos, skulptūros, fotografijos, video meno darbai nuo 1960 metų.
Parengta pagal Modernaus meno centro (MMC) informaciją.
Jonas Ziburkus
( 2011-06-24 )
Garbe privaciam verslui ir geda musu valstybei bei musu visu islaikomiems kulturos biurokratams.