Architektūros [pokalbių] fondo (APF) architektūros edukacijai skirto pavasarinio pokalbių ciklo trečiais pašnekovas – Albina Yaneva (Didžioji Britanija). Mančesterio universiteto sociologijos mokslų daktarė gegužės 10 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) pristatys naujovišką architektūros tyrimų ir edukacijos metodą – Skaitmeninę kontraversijų kartografiją.
Skaitmeninė kontraversijų kartografija (angl. Mapping Controversies) yra naujas architektūrinių tyrimų ir edukacijos metodas, susidedantis iš vykstančių architektūrinių procesų sekimo, dokumentavimo ir vizualizavimo. A.Yaneva gegužės 10 dieną (antradienį) 20 val. NDG (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) numatytoje paskaitoje „Kontraversijų kartografija architektūroje: nauja praktikos epistemologija“ pademonstruos kaip skaitmeninių technologijų ir milžiniškų internetinių resursų panaudojimas įgalina urbanistinius ir socialinius stebėjimus bei tyrimus. Mokslininkė ketina atskleisti kaip naujausia architektūrinė programinė įranga išplečia analizės ir vizualizavimo galimybes kartografuojant kontraversijas.
A.Yaneva yra autorė knygų „Made by the Office for Metropolitan Architecture. An Ethnography of Design“ ir „The Making of a Building: A Pragmatist Approach to Architecture“. Pastarojoje knygoje remiamasi reta ir autentiška medžiaga nuo 2001 iki 2004 metų surinkta iš architektų dirbančių žinomo olandų architekto R.Koolhaaso vadovaujamos architektūrinės firmos OMA (Office for Metropolitan Architecture) Roterdamo biure . Autorė, nagrinėdama architektūrą jos kūrimo stadijoje, pastarąją traktuoja kaip kompleksinį darinį. Jos paskaita – ne tik galimybė susipažinti su naujovišku architektūros tyrimų ir edukacijos metodu, bet ir iš vidaus pažvelgti į vienos garsiausių pasaulio architektūros biurų darbą.
Beje, pernai A.Yanevai įteiktas Kareliškosios Britų architektūros sąjungos (RIBA) apdovanojimas Prezidento apdovanojimas už reikšmingiausią universitete atliktą tyrimą.