Kol Vilnius buksuoja su Guggenheimo – Ermitažo muziejaus projektu, iniciatyvos ėmėsi Helsinkis. Suomiai šią savaitę Solomono R.Guggenheimo fondui užsakė parengti galimybių studiją naujo muziejaus Suomijoje statybai. Studijoje, kurią numatyta baigti iki metų pabaigos, ketinama išnagrinėti ne tik paties tarpdisciplininio muziejaus pobūdį ir struktūrą, bet ir jo eksponavimo bei edukacinės veiklos modelį. Taip pat – sąveiką su esamomis Helsinkio vizualiųjų menų institucijomis ir prognozuojamą indėlį į Helsinkio regiono ekonomiką.
Be to, ketinama ta proga ambicingai išsiaiškinti, koks gi iš tikro turėtų būti modernus XXI amžiaus muziejus. Turint omeny, kad Suomijos sostinė puoselėja strateginę Didžiojo Helsinkio viziją 2050 (http://www.greaterhelsinkivision.fi/ ), kuri apjungs greta išsibarsčiuisius 14 miestų su 2 mln. gyventojų, darosi aišku, kad suomiai pasiryžę mesti rimtą iššūkį dėl šiaurinės Europos kultūros sostinės.
Sutarties pasirašymo proga Helsinkio meras Jussi Pajunen pareiškė, kad “Helsinkis, kaip Suomijos sostinė ir didžiausios muziejų koncentracijos vieta šalyje, supranta savo atsakomybę užtikrinant efektyvią Suomijos kultūrinės infrastruktūros plėtrą“. Anot mero, seniai pastebėta, kad kultūrinė gravitacija gali tapti rimtu impulsu regiono ekonomikai ir ypač jos intelektiniam sektoriui. Be to buvo pabrėžta, kad Guggenheimas, kaip pasaulinė institucija, gali tapti idealiu partneriu perimant patirtį bei suteikiant suomių menininkams didesnį tarptautinį žinomumą ir konkurencingumą.
Solomono R.Guggenheimo direktorius Richardas Armstrongas neliko skolingas, teigdamas, kad “suomiai nemoka girtis, tačiau jų vaidmuo pasaulinėje menų erdvėje jau seniai galėjo būti ženkliai didesnis”. Ypač direktorius akcentavo savitą suomišką identitetą apskritai bei architektūrą, dizainą ir subtilią, dvasingą kultūrą.
Galimybių studijos rengimui jau pritarė Helsinkio miesto taryba. Kaip ir Vilniaus atveju, architektūrinį Guggenheimo Suomijoje projektą parengs fondo parinkti architektai, o po to projektai bus derinami fondo valdyboje bei Helsinkio savivaldybėje. Apie konkrečią statybos vietą (greičiausiai bus nagrinėjamos kelios) ir statybos terminus, kol kas nėra kalbama.
Parengta pagal Helsinkio savivaldybės medžiagą
Helsinkis turi daugybę kultūrai skirtų pastatų, tarp kurių bene žymiausias KIASMA (arch. Steven Holl, 1998), tačiau naujojo Guggenheimo muziejaus dėka, miestas tikisi įšokti į kitą kultūrinę lygą tarptautiniu mastu
(©pilotas.lt: A.Karalius)