Kauno paštas

KAUNO PAŠTO RŪMAI: Visuomenininkai imasi UNESCO prabos architektūros

2019-10-04
Vaida Samuolytė

Visuomenininkai imasi iniciatyvos tarpukario modernizmo architektūros grynuolį apsaugoti nuo sunykimo ir nuo tiesmukos komercializacijos.
Kauno paveldui ir tapatybei neabejingi visuomenininkai, susibūrę į iniciatyvinę grupę „Paštininkai“, kviečia spalio 9-tąją į renginį, kuriame bus pristatytos trys F.Vizbaro pašto rūmų įveiklinimo vizijos.
Dar kartą bus bandoma telkti visuomenę ir atkreipti Vyriausybės, atsakingų ministerijų ir žinybų bei Kauno savivaldybės dėmesį į Kauno centrinio pašto rūmų apgailėtiną padėtį bei konstruoti optimalius ateisties variantus.

VYRIAUSYBEI UNIKALI ARCHITEKTŪRA „NEREIKALINGA“
Kaip žinia, Vyriausybės nutarimu vasarą Kauno centrinio pašto rūmai buvo paskelbti kultūros paminklu. Tačiau tebegalioja ir ankstesnis Vyriausybės sprendimas parduoti pašto rūmus viešame aukcione.
Pasak renginį organizuojančių „Paštininkų“, jų tikslas – kalbėti apie probleminę panašių pastatų situaciją visoje Lietuvoje, kuomet unikalūs, mūsų istorijai ir kultūrai svarbūs objektai tampa „nereikalingais“ tiek šalies institucijoms, tiek savivaldybėms.
Dažnai kyla realus pavojus, kad vertingi objektai sunyks ir nebus išsaugoti ateities kartoms. Tokia situacija taip pat demonstruoja, kad trūksta ir kūrybingumo, ir noro pasidomėti geraisiais užsienio pavyzdžiais, kai panašūs istoriniai pastatai prikeliami naujam gyvenimui ir atveriami miestų bendruomenėms, sėkmingai derinant visuomenės ir verslo interesus.
„Mes kviečiame diskutuoti apie galimus Kauno centrinio pašto rūmų įveiklinimo scenarijus, siekdami, kad šiuo unikaliu pastatu susidomėtų ir socialiai atsakingas verslas, kuris mato prasmę derinti kultūrinę ir komercinę veiklą“, – komentavo renginio tikslą „paštininkė“ Jurgita Šiugždinienė.

2019 žiemą atsainiai eksploatuojamuose Pašto rūmuose sprogo vamzynas. Visuomenė suprato, kad unikalus objektas – pražūtingame pavojuje. Foto: pilotas.LT archyvas

2019 žiemą atsainiai eksploatuojamuose Pašto rūmuose sprogo vamzdynas. Visuomenė suprato, kad unikalus objektas – pražūtingame pavojuje. Foto: pilotas.LT archyvas

KAUNO SIMBOLIUI GRESIA „URBANISTINĖS ŠIUKŠLĖS“ LIKIMAS
Kauno centrinio pašto rūmai, suprojektuoti architekto Felikso Vizbaro pastatyti 1931-aisiais, kaip vienas svarbiausių tarpukario valstybės reprezentacinių statinių.
Pašto rūmai yra UNESCO sąraše ir gali būti, kad netrukus, kartu su kitais Kauno modernizmo perlais, gaus ofizialų UNESCO paminklinį statusą. Galų gale susizgribo ir Lietuvos institucijos – vasarą pašto rūmams suteiktas kultūros paminklo statusas. Pripažinta, kad Kauno pašto rūmai – ne tik išskirtinis Laikinosios sostinės architektūrinis objektas, bet ir Lietuvos valstybingumo bei Pirmosios Respublikos žmonių troškimo statyti naują, modernią Lietuvą liudininkas.
Neseniai pastato savininkė AB „Lietuvos paštas“ pranešė, jog Kauno centrinio pašto rūmai bus parduodami viešame aukcione. Toks sprendimas buvo priimtas valstybės institucijoms neatradus šiam pastatui prideramos visuomeninės – kultūrinės misijos.
Kol kas Kauno centrinio pašto rūmai stovi tušti, apleisti, ir jei dar kelis kartus pasikartos analogiška situacija, kaip šių metų sausį, kai apleistas pastatas buvo užlietas vandeniu iš nuo šalčio sprogusio vamzdyno, vietoj istorinių rūmų turistams bus galima rodyti istorinius UNESCO prabos griuvėsius.
„Sąmoningi Kauno piliečiai ir architektai susibūrė į „Pašto kūrybines dirbtuves“ siekdami paneigti ciniškas biurokratų kalbas apie F.Vizbaro rūmų nerentabilumą, nepritaikomumą moderniam gyvenimui ir pasikeitusius visuomenės poreikius – esą visos šios priežastys lemia natūralią objekto mirtį. Mes esame įsitikinę, kad UNESCO pripažinta aukščiausios prabos architektūra privalo dalyvauti nacionalinio lygmens apyvartoje”,-– sakė architektas Audrys Karalius, vienas iš iniciatyvinės grupės „Paštininkai“ narių.

Trys pašto rūmų įveiklinimo scenarijai buvo pristatyti architektų bendruomenei ir sulaukė didžiulio dėmesio. Foto: ©pilotas.LT

Trys pašto rūmų įveiklinimo scenarijai buvo pristatyti architektų bendruomenei ir sulaukė didžiulio dėmesio. Foto: ©pilotas.LT

MODERNIZMO MIESTŲ AMBASADA? ARCHITEKTŪROS MUZIEJUS? KULTŪROS IR VERSLO CENTRAS?
Kauno centrinio pašto rūmams gelbėti balandžio 25–26 dienomis Kauno architektų namuose vyko tarpdisciplininės kūrybinės dirbtuvės, kurių tikslas – modeliuoti šio unikalaus Kauno modernizmo objekto atgaivinimo ir įveiklinimo scenarijus. Dirbtuvėse dalyvavo architektūros, paveldosaugos, dizaino, menotyros, istorijos, teisės, verslo, turizmo, valdžios atstovai, menininkai bei pastato ateičiai neabejingi kauniečiai. Dirbtuvių metu išanalizuotos Kauno centrinio pašto rūmų komplekso fizinės, funkcinės bei architektūrinės galimybės, parengti trys kompleksiniai objekto įveiklinimo variantai, besiremiantys skirtingais prioritetais.
Vienas iš galimų scenarijų pavadintas PAŠTO atviRŪMAI (grupės vadovas architektas Linas Tuleikis). Pagrindinė idėja – įkurti pastate kitų pasaulio modernizmo miestų ambasadą, kurioje būtų pristatoma kitų modernizmo miestų kultūra pradedant virtuve, t.y. nacionaliniais patiekalais, baigiant menu. Šie rūmai (bent jau pirmasis aukštas) būtų visiems atviri 24 val. per parą. Raktiniai šio scenarijaus žodžiai: bendruomeninės veiklos, kultūrinės diplomatijos centras, vieta stabtelti ir atsikvėpti nuo kasdienio bėgimo, ekspozicijų erdvė, apžvalgos aikštelė ir takas. Būtų sukurti pašto rūmai, atviri vietos ir tarptautiniams susitikimams, bendradarbystė, taip pat sudaromos sąlygos apsistoti, eksponuoti, pavalgyti, išgerti, grožėtis miestu ir skirti pasimatymus.
Antrasis variantas – POST:VIZBARAS (grupės vadovas architektas Audrys Karalius). Jame siūloma kurti Lietuvos architektūros ir dizaino muziejų, savotišką daugiafunkcį klasterį su ekspozicijomis, archyvu, tyrimo ir edukacinėmis erdvėmis. Lygia greta veiktų žymių architektų ir dizainerių studijos, Dizaino viešbutis, restoranas ir ekspozicija kiemeliuose. Laisvės alėjos kvadratas priešais rūmus vadintųsi architektūros aikšte su atitinkamais ženklais ir simboliais. Raktiniai šio varianto žodžiai: nacionalinis objektas, architektūros aikštė, architektūros ir dizaino ekspozicija, architektų ir dizainerių studijos, kiemo galerija, dizaino viešbutis, restoranas.
Trečiasis pasiūlymas – sujungti šiame pastate KULTŪRĄ ir VERSLĄ (grupės vadovė architektė Asta Kiaunienė), t.y. kultūrinių industrijų, kultūros įstaigų bei verslo biurų erdvės su studijomis, kūrybinių inkubatorių patalpomis. Raktiniai šio pasiūlymo žodžiai: kultūros ir verslo sinergija, mados, verslo, mažmeninės prekybos, svetingumo bei kultūrinių kūrybinių industrijų sektorius, studijos, rezidencijos, kūrybinės bendradarbystės erdvė. Ką realiai tokiu atveju čia turėtume? Tai būtų Kauno miesto kūrybiškų organizacijų ir kūrybiškų įmonių kooperavimasis, jungimasis į tinklus dėl ekonominės naudos ar paslaugų plėtros.
Realizuojant bet kurį iš šių variantų Kauno centrinio pašto rūmai vėl taptų išskirtiniu miesto (ir valstybės) objektu: miestiečių ir miesto svečių lankymo vieta, kultūros, architektūros ar poilsio erdve.
Idėjas generavę kūrybinių dirbtuvių dalyviai siūlė ir labai konkrečias pastato valdymo schemas bei ekonominio rentabilumo skaičiavimus.
Kūrybinėse dirbtuvėse gimę F.Vizbaro Pašto rūmų panaudojimo scenarijai buvo pristatyti architektų bendruomenei, Turto bankui ir AB „Lietuvos paštas“ vadovybei.
Visuomeniški Kauno „paštininkai“ tikisi, kad bus išgirsti ir Vyriausybėje, bei Kauno savivaldybėje. Gal pagaliau atsiras politinės valios, kuri suvoks išskirtinę objekto svarbą ir imsis veiksmų, leisiančių unikaliam Kauno simboliui sugrįžti į miesto ir valstybės gyvenimą adekvačiu jo vertei formatu.
Titulinė nuotrauka: © Pilotas.LT

 Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

 Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

 Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

 Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

Kauno pašto rūmai (arch. F.Vizbaras, 1930) – UNESCO prabos architektūrinis grynuolis

Komentarai

  1. Ar šį visuomenininkų projektą finasuoja Lietuvos kultūros taryba?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Ginklavimo valdybos Tyrimo laboratorija

NUPJOVĖ AUTENTIŠKUS TURĖKLUS: Nustatyti pažeidimai tvarkant kultūros paveldo objektus

2020 spalio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento paveldosaugininkai neseniai nustatė pažeidimų tvarkant vieną vertingiausių tarpukario pastatų Kaune – buvusią Lietuvos kariuomenės Ginklavimo valdybos Tyrimo laboratoriją. Modernistinio pastato šeimininkai –

Architektūros muziejus

ARCHITEKTŪROS MUZIEJUS: Baubas, kuriuo gąsdinami Komforto Zonos ministrai

2020 rugpjūčio 38 KomentaraiAudrys Karalius

Istoriniai Kauno ir Klaipėdos pašto rūmai vis dar „kybo ore“ – nei parduoti, nei paleisti. Jų likimas netapo aiškesnis ir po Premjero sudarytos darbo grupės

Pavilion A

STIKLINIS BASEINAS: Skaidri modernizmo architektūros klasikos citata Kanadoje

2020 gegužės 253 KomentaraiPILOTAS.LT

Modernizmo architektūra kartkartėmis atgyja šiuolaikiniuose pastatuose, vis dėlto šie bandymai cituoti sėkmingi būna toli gražu ne visada. Kanados firmos „Maurice Martel Architecte“ architektai, užmiestyje projektuodami

Gerda Liudvinavičiūtė

NAUJASIS BETONO MIESTAS: G.Liudvinavičiūtės betono juvelyrikos paroda Kaune

2020 vasario 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejuje atidaroma menininkės Gerdos Liudvinavičiūtės darbų paroda „Naujasis betono miestas. Nuo Kauno iki Tokijo“. Tai dvi betono juvelyrikos kolekcijos, įkvėptos XX a. architektūros

Lázsló Maholy-Nagy

BAUHAUZO MOKYTOJAS: Lázsló Maholy-Nagy’o filmų peržiūra Vilniuje

2020 vasario 7Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje rengiama vieno ryškiausių avangardinio modernizmo atstovų ir ideologų Lázsló Maholy-Nagy’o filmų peržiūra. Vasario 12 dieną (trečiadienį) 17.30 val. Nacionalinės dailės galerijos

Paul Rudolph

PARDUODAMA MODERNIZMO IKONA: Aukcione – architekto P.Rudolpho šedevras

2019 gruodžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Liko vos kiek daugiau nei savaitė iki kompanijos „Sotheby‘s“ nekilnojamojo turto aukciono, kuriame bus parduodamas žinomo Amerikos architekto Paulo Rudolpho (Paul Rudolph) ikoniškasis paplūdimio namas.

Erik Bryggman

ARCHITEKTŪRA IŠ SUOMIJOS: E.Bryggmano paroda Kauno menininkų namuose

2019 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis KAFe 2019 atidaro parodą , skirtą žinomam Suomijos architektui Erikui Bryggmanui. Tai vienas iš svarbiausių šiaurietiško klasicizmo, funkcionalizmo ir naujojo empirizmo architektūros

Paveldo problema

VALSTYBINĖ PAVELDO KOMISIJA: Miestų centriniai paštai turi tarnauti visuomenei

2019 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Visuomenei aktyviai sukilus prieš ketinimus aukcionuose parduoti Kauno ir Klaipėdos pašto rūmus, sureagavo į problemą ir Valstybinė kultūros paveldo komisija (VKPK). VKPK užėmė poziciją, kurios

Klaipėdos paštas

KLAIPĖDOS PAREIŠKIMAS: Karališkojo pašto rūmai turi tarnauti visuomenei

2019 spalio 164 KomentaraiPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto bendruomenė, sunerimusi dėl aukcione ketinamų parduoti Karališkojo pašto rūmų, kreipėsi pagalbos į valstybės vadovus. Klaipėdiečiai, paakinti kauniečių sukilimo dėl Pašto rūmų, susirinko spręsti

Bauhaus

BAUHAUZO IDĖJOS IR SĄSAJOS: VU bibliotekoje susitikimas su prof. M.Drėmaite

2019 spalio 161 KomentarasPILOTAS.LT

1919-aisiais Veimaro Vokietijoje įkurta Bauhauzo dizaino mokykla pasižymėjo novatorišku požiūriu į žmogų supančią aplinką bei jų santykį. Šios mokyklos 100-mečio proga architektūros istorikė dr. Marija

Kauno paštas

ĮTRAUKAUS MIESTO FIKCIJA: Pats diskusijų vengiantis, Kaunas mokins dialogo

2019 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros, kultūros bei kitų sričių specialistus, miesto bendruomenes akivaizdžiai ignoruojantis Kaunas ciniškai nusprendė valdžios ir gyventojų dialogo pamokyti kitus. Pranešama, kad į antrajame šalies mieste

"Pažangos" rūmai

MODERNIZMAS ANT PREKYSTALIO: VDU parduoda „Pažangos“ rūmus

Kaune toliau tęsiasi kapitalinių modernizmo pastatų parceliavimo šišas. Kiek anksčiau AB „Lietuvos paštas“ vadovybė lengva ranka pranešė atsisakanti vieno Kauno modernizmo simbolių – Centrinio pašto,

Kauno paštas

KAUNO PAŠTO RŪMAI: Visuomenininkai imasi UNESCO prabos architektūros

2019 spalio 42 KomentaraiVaida Samuolytė

Visuomenininkai imasi iniciatyvos tarpukario modernizmo architektūros grynuolį apsaugoti nuo sunykimo ir nuo tiesmukos komercializacijos. Kauno paveldui ir tapatybei neabejingi visuomenininkai, susibūrę į iniciatyvinę grupę „Paštininkai“,

Kauno pašto rūmai

PAŠTO DIENA: Kauno centrinio pašto įveiklinimo scenarijų pristatymas

2019 spalio 11 KomentarasPILOTAS.LT

Vyriausybės nutarimu, šių metų vasarą Kauno centrinio pašto rūmai buvo paskelbti kultūros paminklu. Žinia apie naują kultūros paminklą tampa ne mažiau aktuali AB „Lietuvos paštas“

Villa Tugendhat

NESENSTANTI MODERNIZMO KLASIKA: Vilos Tugendhat paroda Kaune

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete jau galima apžiūrėti parodą, skirtą venam nesenstančių architekto Ludwig Mies van der Rohe moderniosios architektūros šedevrų – vilai Tugendhat. Iki

Vytauto Didžiojo gimnazija

BAUHAUZO ŠIMTMEČIUI: Klaipėdos tarpukario architektūra iš arčiau

2019 rugsėjo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Minint Bauhauzo šimtmetį, Klaipėdos miesto savivaldybės paveldosaugos skyrius, bendradarbiaudamas su Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija organizuoja renginius, skirtus iš arčiau pažinti Klaipėdos tarpukario architektūrą.

Kaunas: modernizmo miestas

KAUNO MODERNIZMAS – LONDONE: Paroda ambasados lango galerijoje „Vitrina“

2019 rugsėjo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos ambasados Londone pirmame aukšte esančioje lango galerijoje „Vitrina“ eksponuojama paroda „Kaunas: modernizmo miestas“. Joje – mūsų laikinosios sostinės architektūrą ir jos identitetą tyrinėjantys

3409_moder_kn_140500_e03_BRA

MODERNIZMAS ATEIČIAI: Filmo apie Kauno tarpukario modernizmo architektūrą konkursas

2019 rugsėjo 2Be komentarųPILOTAS.LT

„Kaunas – Europos kultūros sostinė“ programa „Modernizmas ateičiai“ paskelbė filmo apie Kauno tarpukario modernizmo architektūrą sukūrimo konkursą. Konkurso tikslas – filmas, kuris sudarys sąlygas plačiai

Kauno pienocentras

NUO MODERNAUS IKI ŠIUOLAIKINIO: Modernizmo miestų forumas Kaune ir Vilniuje

2019 rugpjūčio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Rugsėjį Kaune ir Vilniuje įvyks II tarptautinis modernizmo miestų forumas „Nuo modernaus iki šiuolaikinio: XX amžiaus architektūros paveldo išsaugojimo praktika, grįsta Tel Avivo dokumentu modernizmo

Kauno centrinis paštas

LIETUVOS VYRIAUSYBĖ: Kauno centrinis paštas – kultūros paminklas

2019 rugpjūčio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijos siūlymu Vyriausybė paskelbė Kauno centrinio pašto rūmus kultūros paminklu. 1932 metais atidarytas pastatas (arch. F.Vizbaras) yra vienas svarbiausių tarpukario valstybės reprezentacinių ir modernizmo

KTU Tyrimo laboratorija

PAREMS KAUNO MODERNIZMĄ: KTU Tyrimo laboratorijai – Getty fondo dotacija

2019 liepos 181 KomentarasPILOTAS.LT

Getty fondas (Getty Foundation) š Los Andželo ką tik paskelbė 10 naujai remiamų modernizmo architektūros išsaugojimo projektų sąrašą. Tarp jų – naujinti bei visuomenės reikmėms

Marcel Iancu namas

BE MŪSŲ: Modernizmo namų revitalizacija

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Barselonoje įsikūręs Mies van der Rohe fondas, Briuselio Menų centras BOZAR ir Neapolio Federiko II universitetas ėmėsi kilnios misijos – Europos modernizmo architektūros gyvenamųjų namų

Kauno centrinis paštas

GLOBOS VALSTYBĖ: Kauno centriniam paštui šviečiasi kultūros paminklo statusas

2019 balandžio 302 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno modernizmo architektūros perlas – Centrinio pašto rūmai – ką tik paskelbtas valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. Tai reiškia, kad bus galima užtikrinti šio išskirtinio

Modernistinis paveldas

MENININKAI ARCHITEKTŪROJE: Modernistinių namų per-aktyvavimo projektas

2019 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Mies van der Rohe fondas, kartu su BOZAR ir UNINA, rengia projektą „Menininkai architektūroje. Modernistinių Europos namų per-aktyvavimas“. Ši iniciatyva siekia paskatinti Europos menininkų, architektų,

Kauno pašto rūmai

KAUNO PAŠTO RŪMAI: Kūrybinės dirbtuvės konstruos atgaivinimo scenarijus

2019 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune prasideda tarpdisciplininės kūrybinės dirbtuvės, kurių tikslas – sukonstruoti atgaivinimo ir įveiklinimo scenarijus unikaliam Kauno modernizmo objektui – Pašto rūmams (arch. F.Vizbaras). Kaip žinia, Lietuvos