mokykla

PROJEKTUS ĮVERTINO SKIRTINGAI: Vilniaus architektai aptarė 3 klausimus

2018-09-27
PILOTAS.LT

Kaip neformalus kolegų klubas šiuo metu Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 architektūrinius klausimus. Tarybai pristatyti projektai kolegų įvertinti skirtingai: vienas – pagirtas, o du – išpeikti.

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba apsvarstė mokslo paskirties pastato, esančio Tolminkiemio g., Vilniuje, statybos projektinius pasiūlymus; Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualūs apsaugos reglamentus; svečių namų Nemenčinės pl. 13A, Vilniuje , statybos projektinius pasiūlymus.

PASTEBĖJO NEMAŽAI TRŪKUMŲ

Mokslo paskirties pastato Tolminkiemio g. statybos projektinius pasiūlymus pristatė projekto autorė Indrė Šileikaitė, recenzavo Sigitas Kuncevičius. Recenzentas ir dauguma ekspertų pastebėjo nemažai projekto trūkumų ir pateiktai projekto versijai nepritarė. Pastebėta, jog trūkumus sąlygoja jau pačioje projektavimo programoje nepakankamai apibrėžta mokyklos koncepcija, taip pat – statybai skirto sklypo dydis. Architektūros kokybei, atitinkančiai šiuolaikinius Architektūros įstatymo keliamus reikalavimus, pasiekti nepakanka viešųjų pirkimų mažiausios kainos kriterijų. Gimnazijos, visuomenei svarbaus objekto, architektūros idėjai sukurti būtini architektūriniai konkursai. Pristatytiems gimnazijos projektiniams pasiūlymams ekspertai pasisakymuose išreiškė pastabas ir pasiūlymus.
Pasak jų, urbanistiniame sprendime nėra aiškaus erdvinio zonavimo, būdingo mokyklos bendruomenei, trūksta erdvės – aikštės ar kiemo. Nepagrįsta motyvacija išsaugoti šalia projektuojamos gimnazijos esamus statinius iššaukia atsitiktinį ir neracionalų pastato įkomponavimą į numatytą Pilaitės rajono visuomeninę teritoriją. Teritorijos dydis planuojamai gimnazijai su ateityje galimai didėsiančiu mokinių skaičiumi yra per mažas.
Pažymėta, jog pastato struktūra formali, stokoja racionalumo. Vidinės erdvės turėtų būti naudojamos labiau multifunkciškai, kas leistų mažinti pastato tūrį. Racionalesnė pastato struktūra įgalintų atlaisvinti sklypo erdvę. Taip pat manoma, kad siūlomų sprendinių didelis išorinių sienų perimetras gali įtakoti statybos kaštų augimą, siekiant reikiamo energinio efektyvumo. Planinę struktūrą autoriams buvo pasiūlyta peržiūrėti iš naujo.

RENGIAMAS DOKUMENTAS – LABAI SVARBUS

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualių apsaugos reglamentų sprendinius pristatė projekto vadovė, autorė Audronė Alūzienė, recenzavo Mindaugas Grabauskas.
Recenzijoje ir ekspertų pasisakymuose pastebėta, kad rengiamas dokumentas yra labai reikalingas ir aktualus. Tipiniai saugomų teritorijų nuostatai neatitinka konkrečios nagrinėjamų parkų , esančių Vilniaus mieste, situacijos. Aktualu yra tai, kad bendrieji reikalavimai būtų pritaikyti vietinėms sąlygoms, taip išryškinant jų identitetą, dėl ko jos ir yra saugomos. Siektina, kad rengiamų reglamentų nuostatos būtų suderintos su naujuoju bendruoju miesto planu. Pristatytai reglamentų medžiagai pritarta vienbalsiai.
Toliau rengiant reglamentus tvirtinimui, siūloma: pritarti nuostatai, kad reglamentai būtų susieti su sklypų dydžiais, nes tai lemia užstatymo mastelį ir charakterį; remiantis atlikta analize ir vietinėmis sąlygomis šiems regioniniams parkams turi būti taikomi kiti, negu numato bendrieji, reikalavimai statybai šlaitų atžvilgiu; vengti perteklinio šlaitinių stogų, spalvų, tvorų reglamentavimo, kuriant naujus projektus. Nauji statiniai neturi formaliai imituoti istorinių stilių. Svarbu reglamentuoti sklypų parametrus, pastatų tūrių mastelį, kontekstualias apdailos medžiagas; atsižvelgiant į situacijos nevienareikšmiškumą, vertinant projektus šiose teritorijose svarbi ne vien žinybinė, bet ir ekspertų nuomonė.

PASTEBĖJO NEATITINKANTĮ SPRENDINIŲ PAGRINDIMĄ

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektinius pasiūlymus tarybai pristatė autorius Andrius Keizikas, recenzavo – architektas Gintaras Klimavičius.
Svarstant projektinius pasiūlymus, buvo pateiktos pastabos bei pastebėtas formalus, neatitinkantis esmės sprendinių pagrindimas. Bendrojo plano sprendinių reglamento viršijimas čia – nemotyvuotas, nes ypatingos urbanistinės situacijos, kuri leistų tai daryti, nėra, ji nepagrįsta. Pažymėta, jog projektuojamų statinių parametrai turi būti mažinami.
Formaliai traktuojama projektuojamo pastato paskirtis – svečių namai, kurie priskiriami ne gyvenamųjų namų, bet viešbučių paskirčiai. Tačiau jei, kaip teigia autoriai, juose gyvens studentai ir dėstytojai, tai tikroji projektuojamojo statinio paskirtis – bendrabučiai, o pastarųjų paskirtis – gyvenamoji. Bendrabučiams galioja kiti reikalavimai ir normavimas.
Akcentuota netinkama esamo aukštuminių studentų bendrabučių komplekso kompozicijos tąsa, papildant kito mastelio sprendiniais. Ekspertų dauguma svarstytai sklypo užstatymo versijai nepritarė.
Redakcijos pastaba: pernai įsigaliojęs Architektūros įstatymas numato, jog svarbių visuomenei projektų architektūrinė kokybė – ekspertuojama ir nustatoma Regioninėse architektūros tarybose, kurios veikia pagal įstatymo reglamentus ir įgaliojimus. LAS Vilniaus skyriaus sudaryta archtaryba (VAUET) veikia kaip neformalus kolegų klubas.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinis pav.: Mokslo paskirties pastatas Tolminkiemio g., Vilniuje statybos projektiniai pasiūlymai (arch. I.Šileikaitė).

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch.  A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch. A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch.  A. Keizikas)

Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektiniai pasiūlymai (arch. A. Keizikas)

Komentarai

  1. Juk atliekami sklypo matavimai, uz juos sumokama ganetinai nemaza kaina o darant projekta i tai neatsizvelgiama? Gerai, kad ispeike tokius projektus. Rimtoms statyboms turi buti taikomi auksciausi reikalavimai

  2. Oi,kokie mes svarbūs..

  3. VAUET-neformalus kolegų klubas? Negi asociacija LAS nebegali steigti formalių organų? Manau,kad gali- įstatymai to tikriausiai nedraudžia. Ir tie organai gali išsakyti viešą nuomonę-įstatymai to,manau,irgi nedraudžia.

    • Projektus aptarinėti, kaip žinote, gali bet kas. Net ir mes su jumis. Tačiau Architektūros įstatymas numato vienintelį oficialų projektų ekspertavimo ir vertinimo instrumentą – Regionines Architektų Tarybas. Penkias, berods.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vilniaus geležinkelio stotis

„VILNIUS CONNECT“ PROJEKTAS: Kūrybinėms dirbtuvėms – per 30 specialistų pajėgos

2019 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga baigė formuoti Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos tarptautinių dirbtuvių komandas, kurios rugsėjo 16-18 dienomis ieškos geriausių idėjų Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos projektui

Remigijus Bimba

PRITARTA KOMPROMISUI: VAUET apsvarstė Žygimantų g. užstatymo išklotinę

2019 rugsėjo 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvykusi Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba pritarė Vilniaus Žygimantų gatvės perimetriniam užstatymui. Konstatuota, kad tai kompromisinis variantas, minimaliai pažeidžiantis panoramos vertingąsias savybes ir

Spartos fabrikas

„SPARTOS“ FABRIKO KONVERSIJA: Konkuruoja 7 architektūros idėjos

2019 rugpjūčio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Vieną didžiausių Baltijos šalyse kojinių fabriką „Sparta“ neseniai įsigijusi bendrovė „VIP“ jau iškėlė gamybą iš Vilniaus Naujamiesčio. Planuojama, kad buvusi fabriko teritorija pavirs daugiafunkciu biurų kompleksu,

Vilniaus senamiestis

PRIVILEGIJOS BAIGĖSI: Vilnius pakvietė projektuotojus dalyvauti paslaugų pirkimo konkurse

2019 rugpjūčio 262 KomentaraiPILOTAS.LT

Iki šiol didžiąją dalį projektavimo darbų sostinėje atlikdavo viena savivaldybės įmonė – „Vilniaus planas“. Vilniaus savivaldybė ką tik paskelbė viešą atvirą paslaugų pirkimo konkursą ir

Vilniaus geležinkelio stotis

RENKAMOS „VILNIUS CONNECT“ IDĖJOS: Organizuojamos kūrybinės dirbtuvės

2019 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

AB „Lietuvos geležinkeliai“, bendradarbiaudami su Lietuvos architektų sąjunga bei Vilniaus miesto savivaldybe, inicijuoja urbanistines-architektūrines kūrybines dirbtuves. Dirbtuvės skirtos išgryninti Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos pertvarkos idėjas.

Archicom

2 PROJEKTAI VILNIUJE: VAUET pritarė, tačiau ekspertai turėjo ir pastabų

2019 rugpjūčio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) aptarė 2 sostinės projektus. Pateiktiems projektiniams pasiūlymams ekspertai iš esmės pritarė, tačiau turėjo ir pastabų, ir abejonių. VAUET

Šnipiškių viešoji erdvė

VIEŠOSIOS ERDVĖS ŠNIPIŠKĖSE: Pradedami realizuoti 2 Giedraičių gatvės projektai

2019 rugpjūčio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybės administracija neseniai pasirašė sutartį su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra dėl 2 viešųjų erdvių Šnipiškėse projektų. Juos įgyvendinti planuojama per 3 metus. Kaip

VAUT

3 PROJEKTAI VILNIUJE: Ekspertai autoriams turėjo pastabų ir patarimų

2019 birželio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 klausimus. Visų trijų projektų autoriams ekspertai turėjo pastabų.  VILKŲ GATVĖS ADMINISTRACINIAM PRITARĖ Posėdyje pirmiausia svarstyti

Pėsčiųjų tilto konkursas Vilniuje

PĖSČIŲJŲ TILTAS VILNIAUS CENTRE: Paskelbtos architektūros konkurso sąlygos

2019 birželio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Pačiame miesto centre Vilnius planuoja naują pėsčiųjų tiltą per Nerį, kuris sujungtų A.Goštauto ir Upės gatves. Pėstiesiems ir dviratininkams skirtas tiltas numatomas kaip svarbi funkcinė

disku_vn_190530_e01_xxx

NAUJININKŲ BENDRUOMENĖ NUOGĄSTAUJA: Naujos stoties vizija – vien komercinis projektas

2019 birželio 101 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT gegužės pabaigoje skelbė apie Naujininkų bendruomenės rengiamą diskusiją apie naujos Vilniaus autobusų stoties kitoje geležinkelio bėgių pusėje projektą. Pastaroji „Vilniaus geležinkelių“ ir sostinės savivaldybės

VAUT

SVARSTĖ 2 PROJEKTUS VILNIUJE: Vienam – pritarė, kitą – teks patobulinti

2019 kovo 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba neseniai apsvarstė 2 Vilniaus projektus. Pakartotinai svarstytam Aukštaičių g. 31 detaliojo plano sprendinių koregavimo projektui ekspertai iš esmės pritarė,

Aukštaičių g. 31

VASARĮ RINKOSI VAUET: Ekspertai išnarstė 2 Vilniaus detaliuosius

2019 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario pradžioje Vilniaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) apsvarstė sostinės teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detalųjį planą ir teritorijos tarp Kranto,

Vilniaus kongresų rūmai

VAUET SVARSTĖ 2 PROJEKTUS: Pritarta Vilniaus kongresų rūmų auginimui

2019 sausio 2311 KomentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) posėdyje neseniai apsvarstė 2 projektus. Ekspertai pakartotinai aptarė Vilniaus Kongresų rūmų rekonstravimo projektinius pasiūlymus

Vilniaus Kongresų rūmai

3 PROJEKTAI SOSTINĖJE: Bręsta Vilniaus kongresų rūmų rekonstrukcija

2019 sausio 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Pernai metų pabaigoje susirinkusi Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) apsvarstė 3 projektus. Vilniaus kongresų rūmų rekonstravimo projektui įvertinti ji pritrūko medžiagos, administracinio pastato

Nacionalinė koncertų salė

NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Kultūros ministerijoje pristatyta galimybių studija

2018 gruodžio 143 KomentaraiPILOTAS.LT

Kultūros ministerijoje šiandien pristatyta Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno Vilniuje, galimybių studija. Pateiktos 3 galimos Nacionalinės koncertų salės valdymo modelio alternatyvos bei rekomendacijos dėl

mokykla

PROJEKTUS ĮVERTINO SKIRTINGAI: Vilniaus architektai aptarė 3 klausimus

2018 rugsėjo 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Kaip neformalus kolegų klubas šiuo metu Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 architektūrinius klausimus. Tarybai pristatyti projektai

Lvovo g. 37

ŠNIPIŠKĖSE NOKSTA KVADRATAI: „Lordų“ grupė statys 23.000 m² kontorinio grožio

2018 rugsėjo 113 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniuje, Šnipiškėse planuojamas naujas verslo centras. Firma „Cloud architektai“ urbanistiškai bene kontrastingiausiame sostinės rajone, vietoje neasfaltuotos automobilių stovėjimo aikštelės braižo per 23.000 m² ploto stiklinį

k18b_e04_xxx

LIBESKINDO KONTROVERSIŠKASIS: Patikslinto „K18B“ projekto pristatymas Vilniaus savivaldybėje

2018 rugpjūčio 319 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus Neries dešiniajame krante planuojamo multifunkcinio verslo centro „K18B“ konkursą prieš daugiau nei dvejus metus laimėjo architekto Danielio Libeskindo pasiūlymas. Vis dėlto dėl tūrio aukščio,

Vilniaus oro uostas

VAUET SVARSTĖ 3 KLAUSIMUS: Pasigesta kompleksiškos Vilniaus oro uosto vizijos

2018 rugpjūčio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus Architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje (VAUET) neseniai buvo apsvarstyti 3 klausimai. Bene svarbiausias iš jų – Vilniaus oro uosto keleivių

LAS diskusija

PROJEKTAVIMAS REGIONINIAME PARKE: Architektų ir parko direkcijos diskusija

2018 gegužės 231 KomentarasPILOTAS.LT

Verkių ir Pavilnių regioninio parko direkcijos iniciatyva Lietuvos architektų sąjungoje neseniai įvyko susitikimas, kuriame diskutuota apie galimybes pagerinti sprendimų dėl naujų statybų regioniniame parke priėmimą.

koply_e03_xxx

NEĮTIKINO KOPLYTSTULPIO VIETA: Etnografinei stilistikai prie Seimo ekspertai nepritarė

2018 balandžio 241 KomentarasPILOTAS

Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba neseniai apsvarstė galimybę prie Lietuvos Respublikos Seimo rūmų pastatyti stilizuotą koplytstulpį. Ekspertai nepritarė etnografinės stilistikos objektui miestiškoje aplinkoje bei

images_straipsniu_foto_4350_namas_kl_160200_e01_xxx

PRITARTA 6 BUTŲ NAMUI://PRIE KLAIPĖDOS SKULPTŪRŲ PARKO ŠLIEJASI MAŽABUTIS

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba neseniai apsvarstė 6 butų gyvenamojo namo uostamiesčio S.Daukanto gatvėje projektą. Bendrovės „NDP Klaipėda“ architektų

images_phocagallery_4011_vaut_proj_1509_4011_green_e05

3 VILNIAUS PROJEKTAI://ARCHITEKTŪROS EKSPERTAI APSVARSTĖ PROJEKTINIUS SIŪLYMUS

Praėjusią savaitę Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertų taryba apsvarstė 3 sostinės projektus. „Tiksli forma“ jai pristatė Vandens pramogų parko Ozo g., o „Archinova“ – administracinių pastatų Saltoniškių

images_phocagallery_3940_sveci_viln_1508_3940_e02_xxx

PERNELYG KONSERVATYVU://APSVARSTĖ SVEČIŲ NAMUS VILNIAUS SENAMIESTYJE

2015 rugpjūčio 175 KomentaraiAlmantas Bružas

Vilniaus senamiestyje, ties Lydos ir Mikalojaus gatvių sankryža ketinama statyti 4 apartamentų svečių namus su galerija ir SPA zona. Bendrovės „Archihalė“ parengtą jų projektinį pasiūlymą

images_phocagallery_3998_admin_viln_1508_3998_asaus_150800_e01_xxx

NEGATYVO PRINCIPU://GARAŽO VIETOJE BRAIŽOMAS ADMINISTRACINIS KOMPLEKSAS

2015 rugpjūčio 142 KomentaraiAlmantas Bružas

Vilniaus Rasų kolonijos pakraštyje buvęs pramoninis „Lesto“ garažas su sandėliais netrukus smarkiai pasikeis. Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai pritarė Vilniaus architektūros studijos architektūriniam pasiūlymui