LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018-06-29
Audrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto.
Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson balandį prabilusi apie Integralios kultūros paveldo apsaugos politikos modelį, kurį ketino parengti iki metų pabaigos, tryško optimizmu. Tačiau birželio mėnesį Kultūros ministerijos tarnautojų, rengusių Paveldo Metmenų Projektą, surengtos sesijos su „suinteresuotomis institucijomis“ nenudžiugino nei vienų nei kitų.

REFORMOS RENGĖJAI Į ESMINIUS KLAUSIMUS NEATSAKĖ

Sutarimo nerasta. Argumentų stigo. Paveldo reformos priežastis, metodologija ir tikslai – sukritikuoti iš esmės.
Paveldo Metmenų Projekto rengėjams diskusijose ne kartą teko pripažinti, kad projektas parengtas neatlikus esamų kultūros paveldo apsaugos problemų analizės, neįvardinus konkrečių esamos sistemos trūkumų, neapsibrėžus siekiamų tikslų bei uždavinių, nesuformulavus kriterijų, kuriais remiantis yra siūlomi institucijų sistemos, paveldo apsaugos principų bei priemonių pakeitimai, ir kurių pagrindu bus vertinami pertvarkos rezultatai.
Reformos autoriams teko pripažinti ir tai, jog nebuvo analizuoti anksčiau paveldo apsaugos srityje priimti teisės aktų pakeitimai, jų efektas ir įvairių institucijų formuotų darbo grupių siūlymai. Net nepanagrinėta kitų Europos šalių praktika paveldosaugoje.
Architektų rūmai daro prielaidą, jog Paveldo Metmenų Projektas greičiausiai buvo rengiamas politiniu, bet ne ekspertiniu-metodologiniu pagrindu.

SKUBOTA PAVELDO REFORMA IŠKREIPIA TEISĖKŪROS ESMĘ

Suinteresuotos visuomenės atstovai įtraukti į reformos procesą tik pabaigoje – į jau parengto projekto svarstymą, kas sukėlė aštrias reakcijas tiek pakviestose institucijose, tiek viešoje erdvėje.
Architektų rūmų taryba teigia, kad „tokia visuomenei itin svarbios pertvarkos projekto rengimo eiga neatitinka pagrindinių teisėkūros proceso principų. Visų pirma – atvirumo ir skaidrumo. O taip pat – efektyvumo bei tikslingumo, proporcingumo, aiškumo, sistemiškumo principų, įtvirtintų ir plačiai atskleistų Teisėkūros pagrindų įstatyme“.
Rūmų taryba pakvietė ekspertiniu pagrindu kurti darbo grupę, įtraukiant platų specialistus deleguojančių institucijų ratą, kiekvieną atskirą projekto rengimo etapą (tiriamąjį, tikslus ir uždavinius formuluojantį, priemones siūlantį ir kt.) viešai apsvarstant tiek su šių institucijų atstovais, tiek su visuomene, užtikrinant maksimalų paveldo apsaugos sistemos tobulinimo proceso nuoseklumą ir skaidrumą.
Savo ruožtu, Rūmai, į kurių įstatymais įtvirtintą kompetenciją patenka ir architektūrinio bei urbanistinio paveldo apsauga, tvirtina, jog „yra pasirengę deleguoti atstovus į tokią darbo grupę bei teikti visą turimą ekspertinę ir teisinę informaciją, siekiant, kad esminę visuomenei reikšmę turintis kultūros paveldas būtų išsaugotas ir sudarytos galimybės darniam pilietinės visuomenės vystymuisi“.

KULTŪROS MINISTRĖ ŽADĖJO VISKĄ SUPAPRASTINTI

Simptomatiška, tačiau Kultūros ministrė, kuri tarsi inicijavo Paveldo reformą, koncentravosi tik į verslą ir savivaldybes. Liana Ruokytė-Jonsson: „Lietuvai reikia tokios kultūros paveldo apsaugos sistemos, kuri užtikrintų valstybės istorijai svarbių objektų tinkamą priežiūrą ir kontrolę. Į šį procesą turi būti įtrauktos savivaldybės ir verslas, kurie prisiimtų atsakomybę už jiems patikėtą naudoti ir išsaugoti mūsų paveldą“.
Anot ministrės, Kultūros paveldo departamento pagrindu būtų steigiama Valstybinė kultūros paveldo inspekcija – (priežiūros institucija) kuri nedalyvautų nei kultūros vertybių apskaitos, nei projektinės dokumentacijos derinimo procese. Inspekcija būtų atsakinga už „arbitražo“ funkcijas, centralizuotą kultūros vertybių būklės ir procesų monitoringą.
Kultūros paveldo centro pagrindu, anot L.Ruokytės-Jonsson, būtų suformuotas paveldosaugos kompetencijų centras, kuris kontroliuotų vertybių apskaitą bei teiktų savivaldybėms ekspertų išvadas, kai ūkinė veikla planuojama valstybinės reikšmės objektuose, jų teritorijose ar apsaugos zonose.
Vietoj valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ planuota įsteigti biudžetinę įstaigą „Kultūros infrastuktūros centras“, kuris atliktų kultūros vertybių tvarkybos darbų užsakovo funkcijas ir koordinuotų kitų kultūros įstaigų – teatrų, bibliotekų, muziejų ir kt. statybos darbus.
Taip, anot kultūros ministrės, vienoje institucijoje būtų konsoliduotos kultūros infrastruktūros kompetencijos.

80 NUOŠIMČIŲ PAVELDO SVERTŲ – MERAMS IR JŲ RĖMĖJAMS?

Tačiau bene svarbiausias tikslas, anot kultūros ministrės L.Ruokytės-Jonsson: „Įgyvendinus kultūros paveldo apsaugos pertvarką, beveik 80 % kasdienių paveldo problemų (…) būtų sprendžiama savivaldybėse“.
Turint omeny beveik nulinį savivaldybių vyriausiųjų architektų svorį, minimalią savivaldybinių paminklotvarkininkų kompetenciją ir autonomiją, nesunku suvokti – iš tiesų tuos 80 % paveldo svertų kultūros ministrė abejingu veidu ketina perduoti savivaldybių merams ir jų rėmėjams.
Kuo tai kvepia strateginei Lietuvos vertybei – istoriniams pastatams ir urbanistinėms struktūroms – prognozuoti nesunku. Prieš tai, žinoma, pasivaikščiojus po rinkimų išvakarėse „atsigaunantį“ Kauną, Palangą, Druskininkus ar Ukmergę…

Šaltiniai: Lietuvos Architektų rūmai, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Titulinė foto: © Džiugas Karalius

Kultūros ministerijos noras perduoti 80% paveldosaugos svertų savivaldybėms galėtų nesunkiai būti patikrintas kad ir Palangos savivaldybės teritorijoje. Foto: © PILOTAS.LT

Kultūros ministerijos noras perduoti 80% paveldosaugos svertų savivaldybėms galėtų nesunkiai būti patikrintas kad ir Palangos savivaldybės teritorijoje. Foto: © PILOTAS.LT

Komentarai

 1. Reforma labai reikalinga (kol dar yra ką saugoti), bet dabartiniai ministerijos siūlymai labai labai tobulintini. Kiek žinau, ne tik architektų rūmai, bet ir apskritai beveik niekas, išskyrus pačią ministeriją, šiuo metu nepalaiko idėjos perduoti savivaldybėms KPD funkcijas. Net ir iš pačių savivaldybių yra pasipriešinimas. Taigi, tikėkimės, bent jau dėl šito bus pasitaisyta.

  • Argi neįdomi situacija? Niekas nepritaria paveldo reikalų perdavimui savivaldybėms, o kultūros ministrė vistiek nori perduoti.
   Gal dėl to, kad kai kas tą paveldą labai labai nori priimti ir užvirta šita skubota „reformų“ košė?

 2. siaip jau paveldo sistema zutbut reikalauja reformos. bet ne tokios skubotos ir ne tokios tendencingos. rumai teisingai akcentuoja tyrimo svarba. tik nuodugniai istyrus sistema ir ivardinus stringancias silpnas vietas, galima diskutuoti apie reforma. perduoti pavelda savivaldybems yra didziausia kvailyste, ka Ruokyte galejo sugalvoti. lauktu masinio paveldo niokojimo ir praradimo metas.

 3. Su savivaldybėm ir paveldu būna ir taip (mano nuomone):
  http://www.delfi.lt/verslas/nekilnojamas-turtas/r-simasius-apie-lidlo-pastata-jeigu-ne-kpd-mes-jau-butume-isdave-leidima-griauti.d?id=72582700
  bustas.lrytas.lt/nekilnojamasis-turtas/2015/05/06/news/palangos-meras-iveike-architektus-griuvo-legendine-banga–4084226/

 4. Ministerija turėtų pati save padalinti savivaldybėms. Ot būtų reforma.

 5. Panašu, kad Ruokytė yra tik šaškė. Už jos stovi Skvernelio įsipareigojimas dėl prezidento rinkimų galingiausiems savivaldybių merams. Jie nori turėti visą valdžią ir semti visus pinigus. O KPD trukdo ir trukdo. Kiek galima?

 6. Rūmų pozicija paremta realiais argumentuotais teisingai numato reformos padarinius, bet ar rūmų žodis turės nors kiek svorio šitoj iškrypėliško tipo demokratijoj pamatysim pagal tai ant kiek raidžių ministerija pasiųs rūmus.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Dalia Dijokienė

VILNIAUS RAT: Vairą perima doc. Dalia Dijokienė

2019 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus regioninės architektūros taryba ką tik išsirinko naują pirmininkę – ja tapo architektė, VGTU docentė Dalia Dijokienė. Ji šias pareigas eis vietoje praeitų metų pabaigoje

Cloud architektai

VIENAS NELABAI, KITAS LABAI NELABAI: 2 “Cloudų” projektai Vilniaus RAT rentgene

2018 lapkričio 2735 KomentaraiAudrys Karalius

Dar niekada nė vienas architektas nėra padėjęs tiek pastangų, kad jo kūrybos vaisiai nebūtų sveriami viešai. Dar niekada nebuvo tiek išankstinio triukšmo, baladojimosi į krūtinę

_tit_memorandum

KOKYBIŠKOS ARCHITEKTŪROS MEMORANDUMAS: Architektų rūmai ir LNTPA įsipareigojo

2018 lapkričio 234 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos Architektų rūmai ir Nekilnojamojo turto plėtros asociacija pasirašė esminį dokumentą, kuris apibrėžia plėtotojų ir architektų etiką, veiklos principus ir kokybiškos architektūros siekį, grįstą, vienodais

Diskusija

PROFESINĖS SAVIVALDOS IŠŠŪKIAI: Architektų diskusijos 4 didžiuosiuose miestuose

2018 lapkričio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai 4 didžiuosiuose šalies miestuose diskutuos apie profesinės savivaldos dabartį ir ateitį. Pirmoji diskusija dar šį mėnesį bus surengta Vilniuje. Lietuvos architektų rūmai

Gintautas Natkevičius

ARCHITEKTŪRA KONFLIKTIŠKA: Kauno RAT išvados dėl 3 dangoraižių Šančiuose

2018 lapkričio 212 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno regioninė architektūros taryba išnagrinėjo trijų aukštybinių pastatų projektą Šančiuose ir reziumavo, kad kompleksas neatitinka urbanistinio integralumo kriterijaus, yra konflikškas vyraujančio mažaaukščio konteksto atžvilgiu. „Žemųjų

LAR

ARCHITEKTŪROS ĮSTATYMO METINĖS: Lietuvos architektų rūmai viešai diskutavo

2018 lapkričio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai surengė viešą diskusiją Architektūros įstatymo įsigaliojimo metinėms pažymėti. Į ją susirinko įvairių organizacijų – bendruomenių, savivaldybės, Seimo, investuotojų, Architektų sąjungos ir rūmų

diskusija

PO METŲ: Inicijuojama vieša diskusija apie Architektūros įstatymą

2018 lapkričio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) organizuoja viešą diskusiją „Architektūros įstatymas: po metų“. Remdamiesi surinktais duomenimis, LAR diskusijoje pateiks savo vertinimą, kaip įstatymas veikė pirmuosius metus, kokių sulaukta

Daniel Libeskind

TEISMAS IŠIMTIMS NEPRITARĖ: Bendrojo miesto plano Taryba redaguoti negali

2018 spalio 196 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog Vilniaus Bendrasis planas negali būti keičiamas Vilniaus savivaldybės tarybos sprendimais, be derinimo su visuomene ir nevykdant kitų teritorijų planavimo

Architektų rūmai

ARCHITEKTAI IR JŲ KŪRINIAI: Gimsta Architektų rūmų duomenų bazė

2018 spalio 163 KomentaraiLiudas Pastanga

Lietuvos architektų rūmai imasi įgyvendinti seniai aktualų projektą: Duomenų bazę „Architektai ir jų kūriniai“. Architektūrinei autorystei artėjant prie civilizuotų europinių parametrų ir sampratos, vis dažniau

Tarpukario modernizmas

APIE LIETUVOS ARCHITEKTŪRĄ: Architektų rūmai paruošė internetinių seminarų ciklą

2018 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai pradeda internetinių seminarų ciklą apie XX amžiaus Lietuvos architektūrą. Pirmasis šio ciklo seminaras – „Tarpukario Lietuvos architektūra“ – jau spalio 19 dieną.

Gintautas Natkevičius

TRIGUBAS ŠANČIŲ DANGORAIŽIŲ KLAUSTUKAS: G.Natkevičiaus projektą svarstys Kauno RAT

2018 spalio 523 KomentaraiLiudas Pastanga

Architektų biuras “G.Natkevičius ir partneriai” nupaišė Žemiesiems Šančiams trijų daugiaaukščių gyvenamųjų namų grupę ant Nemuno kranto. Bet Šančiai neapsidžiaugė. Maža to, Šančiai gausiai dalyvavo projekto

Eugenijus Miliūnas (Simas)

LAR GARBĖS ŽENKLAI: 3-čiasis matuojamas architektui E.Miliūnui (Simui)

2018 rugsėjo 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai vieną kartą per metus nusipelniusiems nariams įteiks Rūmų garbės ženklus. Naujausias Rūmų tarybos siūlymas – garbės ženklą suteikti nusipelniusiam Kauno architektui Eugenijui

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

Architektūros kontekstas

KONTEKSTO SVARBA: Konferencijos akiratyje – aplinka, kultūra ir žmogus

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Spalio 1-ąją, minint Pasaulinę architektūros dieną, Lietuvos architektų bendruomenę suburs svarbiausia kasmetinė konferencija „Architektūros kokybė: konteksto svarba“, organizuojama Lietuvos architektų rūmų ir VGTU Architektūros fakulteto.

Architektų rūmai

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Atestatus prarado 30 šalies architektų

2018 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė , kad patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Kaip praneša Lietuvos architektų rūmai,

Henrikas Štaudė

ARCHITEKTŲ RŪMAI RŪSTŪS: Atimtas atestatas iš architekto Henriko Štaudės

2018 rugpjūčio 1711 KomentarųPILOTAS.LT

Architektų rūmų sprendimu patyręs architektas Henrikas Štaudė neteko atestato už šiurkščius pažeidimus projektuojant skandalingą daugiabutį Zarasų g.15, Vilniuje. Lietuvos architektų rūmų Architektų profesinio atestavimo komisija,

architektų rūmai

PINIGINIAI REIKALAI: Rengiamas nacionalinis projektavimo įkainių projektas

2018 rugpjūčio 836 KomentaraiAudrys Karalius

Gali būti, kad chaosą ir miglas projektavimo sektoriaus finansuose netrukus pakeis aiškesnė ir skaidresnė navigacija. Projektavimo darbų kainų skaičiavimo rekomendacijos gali būti patvirtintos jau rudens

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

infos_it_e03_xxx

MODERNIZUOJAMA „INFOSTATYBA“: Prie projekto prisideda ir Architektų rūmai

2018 birželio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai prisidės prie informacinės sistemos „Infostatyba“ modernizavimo projekto. Siekiamas projekto rezultatas – sukurta 6 ir išvystyta 14 elektroninių paslaugų, susijusių su statybos dokumentų

Architektų rūmai

UŽSIENIO EKSPERTĖS: Architektūros teisės problemos panašios visoje Europoje

2018 birželio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai neseniai surengė viešas užsienio eksperčių paskaitas autorių teisių įgyvendinimo architektūroje tema. Tiek pranešimai, tiek po jų vykusios diskusijos parodė, jog problemos ir

_tit_baksiene

APLINKOS MINISTRAS APDOVANOJO: D.Bakšienei įteiktas garbės ženklas

2018 birželio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar, minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, Aplinkos ministerijos ženklu „Už visuomeninę veiklą“ pagerbta Lietuvos architektų rūmų pirmininkė Daiva Bakšienė. Anot Aplinkos viceministrės Rėdos Brandišauskienės, D.Bakšienė

kontekstas architektūroje

KONTEKSTO SVARBA: Konferencija pasaulinę architektūros dieną

2018 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Šiais metais, spalio 1-ąją minint Pasaulinę architektūros dieną, Lietuvos architektų bendruomenę suburs tarpdisciplininė mokslinė-praktinė konferencija „Architektūros kokybė: konteksto svarba“. Konferenciją rengia Lietuvos architektų rūmai kartu

Merima Bruncevic, Esther van Zimmeren

AUTORINIŲ TEISIŲ DILEMOS: Užsienio eksperčių paskaitos

2018 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai rengia viešas paskaitas autorių teisių įgyvendinimo architektūroje tema. Jas skaityti atvyksta dvi ekspertės iš užsienio – dr. Merima Bruncevic (Švedija) ir dr.

Vyr. architektų konferencija

PARENGĖ REZOLIUCIJĄ: Prašoma spręsti vyriausiųjų architektų statuso problemą

2018 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau skelbė, apie 5-ąjį kartą surengtą kasmetinę savivaldybių vyriausiųjų architektų konferenciją. Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiame renginyje kolegialiai aptarti Lietuvos Respublikos architektūros įstatymo įgyvendinimo, ekspertinio

BIM

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Lietuvos rinka BIM‘ui dar nepasiruošusi

2018 gegužės 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) nutarė palikti VšĮ „Skaitmeninė statyba“, nes Rūmų buvimas pastarosios sudėtyje dažnai buvo suprantamas, kaip palaikantis BIM privalomumą. Tačiau taip nėra, mat