images_phocagallery_2514_latvi_arch_1306_2514_parod_LV_130600_e01_xxx

KAIMYNAI SUDĖJO TAŠKUS://LATVIJOS ARCHITEKTAI APDOVANOJO METŲ GERIAUSIUS

Kaip praneša Lietuvos architektų sąjunga, Latvijos architektai vasarą pasitiko sudėdami pernai metų taškus. Svarbiausiame metų architektūriniame renginyje – Latvijos architektūros apdovanojimuose – buvo išrinkti geriausi 2012 metų architektūros kūriniai. Didysis prizas atiteko jauniems architektams MADE už muzikos ir meno mokyklą Saldaus miestelyje.

DOMINAVO VIEŠOJI ARCHITEKTŪRA

Latvijos architektų sąjunga kasmet rengia architektūros apdovanojimus, kuriuose renkami geriausi praėjusių metų architektūriniai objektai. Geriausio darbo autoriams įteikiamas „Grand Prix“ apdovanojimas – bronzinė ananaso skulptūrėlė, o dar keturi prizininkai džiaugiasi garbe ir bronzinėmis ananaso riekutėmis.

Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, statybų rinką sukausčius krizei, konkursui pateikiamų darbų šiemet nebuvo pernelyg daug – 40. Galbūt architektų norą pademonstruoti kuo daugiau savo kūrybos kiek ribojo ir dalyvio mokestis, taikomas kiekvienam pristatomam darbui.

Didžiąją dalį pernykščio latviško architektūrinio derliaus, panašiai kaip ir Lietuvoje, sudarė viešieji objektai ir erdvės, statomi pasitelkiant Europos sąjungos fondų paramą.

Nacionalinei ekspertų komisijai atrinkus 8 geriausius pastatus, tarptautinė komisija – H.Hosoya („Hosoya Schaefer Architects“, Šveicarija / Japonija), R.Palekas („R.Paleko ARCH studija“, Lietuva), J.Teräsvirta („ALA Architects“, Suomija) ir S.Vallner (KAVAKAVA, Estija) – juos aplankė vietoje.

JUNTAMAS KOKYBINIS ŠUOLIS

Paroda atidaryta ir nugalėtojai apdovanoti solidžiame renginyje, kuris šurmuliavo iškilmingoje Nacionalinėje Meno akademijos salėje bei kieme. „Pilną architektų prisirinkusią salę sveikino Latvijos Ekonomikos ministras, Meno akademijos rektorius, nugalėtojus ir žiuri kalbino nacionalinė televizija ir žurnalistai. Latvijoje valdžios, žiniasklaidos, o tuo pačiu – ir visuomenės dėmesys architektūrai akivaizdus“ – su pavydo gaidele balse kalbėjo R.Palekas.

Pasak architekto, šiuolaikinė Latvijos architektūra globalinėmis inovacijomis nestebina, tačiau justi didžiulis kokybinis šuolis. „Šiandien kuriama Latvijos architektūra neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų. Ypač vilčių teikia jau šiandien inovatyviomis idėjomis ir profesionalumu išsiskirianti jaunoji mūsų kaimynų architektų karta“, – sakė R.Palekas.

UŽ MIESTELIO MUZIKOS MOKYKLA – „GRAND PRIX“

2012 metų Latvijos architektūros apdovanojimų Didysis prizas paskirtas grupei MADE (M.Putramas, L.Krūmiņa, E.Ozola, U.Sedlovas, L.Amolina) už Muzikos mokyklą Saldaus miestelyje.

Iki šiol atskirai veikusios Saldaus miestelio meno ir muzikos mokyklos projekte sujungtos į vieną kompleksą. Stačiakampio formos plane kiekvienos mokyklos klasės išdėliotos skirtingose perimetro pusėse, o centrinė erdvė skirta bendrai naudojamoms repeticijų salėms, bibliotekoms, auditorijoms. Skirtingos paskirties, universalios ir individualaus naudojimo kambariai tvarkingai supakuoti į vieną paprastą stačiakampį dviaukštį tūrį. Antrojo aukšto perimetrą pertraukia ir stambų pastato mastelį skaido kelios terasos, įleidžiančios į klases ir sales dienos šviesos bei tarnaujančios kaip abiejų mokyklų rekreacinės erdvės. Viduje mokyklas jungia koridoriaus žiedas.

Pastatas taip pat pasižymi ir ekologiškomis technologinėmis naujovėmis. Masyviomis medienos plokštėmis apdailinti fasadai sulaiko šilumą viduje, o stiklo profiliai veikia kaip natūrali ventiliacijos sistema, šildanti įeinantį orą žiemą.

Žiuri pagyrė itin vykusią architektūrinės estetikos, erdvinės kompozicijos, patogaus išplanavimo ir jautraus įsiterpimo į aplinką darną projekte. Originali pastato idėja gimė sumaniai ir profesionaliai kuriant bendrų ir individualių erdvių sistemą, atitinkančią ypatingą mokyklos programą. Pasak R.Paleko, ypatingą vertę projektui suteikia architektų įsitraukimas, atida ir iniciatyva. Architektai patys pasiūlė įrengti naują aikštę tarp mokyklos ir savivaldybės, kuri suaktyvino sovietmečiu nunykusio miestelio su vos 10 000 gyventojų visuomeninį gyvenimą. Nors, žiuri nuomone, pastato architektūrai galima prikišti individualumo ir šilumos trūkumą, jis yra įkvepiantis inovacijos Latvijos architektūroje pavyzdys.

KŪRĖ BAIMĖS IR VILTIES ATMOSFERĄ

Vertinimo komisijos sprendimu apdovanota ir Žanio Lipkės memorialinio muziejaus Kipsaloje (Ryga) architektė Z.Gailė.

Ž.Lipkė Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo apie 50 žydų. Jo atminimui skirtas muziejus įkurtas Kipsaloje, istoriniame Rygos rajone, Dauguvos upės saloje. Stilizuotos trobos šlaitiniu stogu formos tamsiu medžiu apdailintas tūris pastatytas ant buvusio kluono rūsio, kuriame ir buvo slepiami bėgliai.

Subtiliomis priemonėmis, netiesioginėmis aliuzijomis architektės ir scenografų komanda lankytojams sukūrė dramatišką emocinę patirtį. Nematomas iš centrinių gatvių, Kipsalos užkaboriuose paslėptas tūris pasiekiamas per medinį tunelį, pro kurio lentines sienas besiskverbianti šviesa ir smalos kvapas kuria narvo, įkalinimo pojūtį. Kulminacija laukia palėpėje, kurioje taip pat dominuoja pilkšvai rusvos lentos: čia įrengtos ekspozicinės erdvės centre žioji šviesos šulinys, kurio dugne matyti originalus besislepiančiuosius glaudęs rūsys su gultais, videoįraše skamba Ž.Lipkės žmonos balsas.

Žiuri nuomone, itin tinkamai parinktos medžiagos, šviesos sprendimai, erdvių išdėstymas kuria įspūdingą spalvos, šviesos, kvapų spektaklį, įtaigiai pasakojantį apie drąsią Ž.Lipkės veiklą, perteikiantį tuometinę baimės ir vilties atmosferą.

Žiuri taip pat nusprendė atskiru prizu apdovanoti architektę Z.Gaile už jos ilgametį darbą, entuziazmą, didžiules pastangas ir profesionalumą saugant, restauruojant Kipsalos architektūrinį paveldą, itin svarbų Rygos miesto identitetui.

SVARBIAUSIA – ARCHITEKTŪROS IDĖJA

Tiesmuka nekompromisinė Latvijos meno akademijos išplėtimoarchitektūros idėja, pasak žiuri, tapo ir pripažinimo, ir nesėkmės priežastimi. Greta įspūdingo istorinio Meno akademijos pastato iškilusi stačiakampio stiklo tūrio ir balto betoninio „vamzdžio“ kompozicija (arch. A.Silis, „SZK and Partners“), anot R.Paleko yra meistriško susitvarkymo kaprizingoje, jautrioje urbanistinėje aplinkoje pavyzdys. Vis dėlto, pasak žiuri nario, rengiant projektą bei įgyvendinant jį, architektūrinė koncepcija neevoliucionavo – trūksta dėmesio erdvinei sistemai, detalėms.

Laureatais tapo ir jauni architektai D.Jaunzemas, L.Laudere ir M.Abele („Jaunromāns un Abele“), suprojektavę panoraminę terasą Dauguvos pakrantėje. Nedidelis medinis statinys, įgyvendintas pagal studentų idėjų konkurso nugalėtojų projektą, pastatytas taip vadinamame Likimo Sode – memorialiniame parke Dauguvos upės salos pakrantėje. Žiuri nuomone, atvira pavėsinė natūraliai įkomponuota į gamtinę aplinką, ir nors galima priekaištauti dėl techninių detalių ir statybos darbų kokybės, projektas pažymėtinas kaip sveikintina visuomeninė iniciatyva.

Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Daugiabučių renovacija

DAUGIABUČIŲ RENOVACIJA: Geriausi projektai Marijampolėje, Vilniuje ir Pabradėje

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) iniciatyva jau antrus metus iš eilės Lietuvoje organizuoti Metų renovacijos projekto rinkimai, kurių pagrindinis tikslas – atskleisti visuomenei esminius renovacijos

renovacija

DAUGIABUČIŲ RENOVACIJA: Geriausio metų projekto rinkimai

2020 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Rengiami daugiabučių Metų renovacijos projekto rinkimai. Laimėtojai paaiškės balandžio pradžioje. Metų renovacijos projekto rinkimus inicijuoja Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), administruojanti valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Gildas Aleksa

KAUNO ĮSIMINTINIAUSIAS MENININKAS: 2019 metų laureatu išrinktas režisierius G.Aleksa

2020 sausio 31Be komentarųPILOTAS.LT

22-ąjį kartą Kauno menininkų namų organizuotų „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko“ rinkimų laureatu tapo režisierius Gildas Aleksa. Šiam titului jį nominavo Kauno miesto kamerinis teatras „už

Geriausias metų kūrinys 2019

VĖL RINKS METŲ GERIAUSIĄ: Kaune atidaroma kasmetinė meno paroda

2020 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerija lankytojus pakvietė į vieną populiariausių ir daug žiūrovų dėmesio sulaukiančių kasmetinių parodų „Geriausias metų kūrinys“. Šiemet joje eksponuojami 93 autorių darbai, iš

Geriausias 2019 metų pasaulio pastatas

GERIAUSIAS 2019-ŲJŲ PASTATAS: Buvusį Tilburgo lokomotyvų angarą prikėlė biblioteka

2019 gruodžio 91 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai apžvelgė Amsterdame vykusio interjero festivalio INSIDE atskirų interjero konkurso kategorijų nugalėtojus. Ką tik paaiškėjo, kad titulo „Pasaulio metų pastatas 2019“ nusipelnė buvusiame Tilburgo lokomotyvų angare

KTX archiLAB

RENKAMI GERIAUSI INTERJERAI: Amsterdame paskelbti 9 kategorijų laimėtojai

2019 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Amsterdame vykstantis interjero festivalis INSIDE per pirmąsias dvi dienas paskelbė 9 kategorijų nugalėtojus. Tai kasmetinis konkursas, kuriame dalyvauja interjerų kūrėjai iš viso pasaulio. UŽ JAUTRUMĄ,

Latvijos paviljonas

TAI NE TAU, TAI PASTATUI: Latvijos paviljonas Venecijoje prabils ironiškai

2019 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

2020 metais Venecijoje įvyks 17-oji Architektūros bienalė „Kaip mes gyvensime kartu?“. Latvija joje pristatys architektūros firmos NRJA sukurtą paviljoną, kuris atskleis būdus kaip technologijos vis

Vila Giruliuose

MANO ERDVĖ 2019: Išrinkti geriausi metų interjerai

2019 lapkričio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lapkričio 13 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje įteikti 2019 metų interjero architektūros konkurso „Mano erdvė“ apdovanojimai. Geriausi darbai išrinkti 4 interjero kategorijose bei studentų kategorijoje.

Geriausias rekreacinės architektūros kūrinys 2018

A.ZAVIŠOS FONDAS: 16-ąjį kartą renkamas geriausias rekreacinės architektūros kūrinys

2019 rugpjūčio 62 KomentaraiPILOTAS.LT

Architekto Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas 16-ąjį kartą rengia konkursą „Geriausias rekreacinės architektūros kūrinys“. Architektų paraiškų-anketų laukiama iki rugpjūčio 19-osios. Konkursas ir jį lydinti

Dalius Šarakauskas

LATVIAI APDOVANOJO: Architektas Dalius Šarakauskas pagirtas kaimyninėje šalyje

2019 birželio 31 KomentarasPILOTAS.LT

Kauniečio architekto Daliaus Šarakausko projektas laimėjo pirmąją vietą kasmetiniuose Latvijos statybos apdovanojimuose. Tai vienas didžiausių ir svarbiausių konkursų kaimyninėje šalyje, kurį rengia valstybinės institucijos ir

metu_kn_190216_e-02_bra

GERIAUSIAS 2018 METŲ KŪRINYS: 7-ąjį kartą laimėjo Pranas Griušys

2019 vasario 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kaunas tradiciškai išrinko geriausią praėjusių metų meno kūrinį. Susumavus Kauno paveikslų galerijoje įvykusios parodos lankytojų balsus, laimėtoju paskelbtas paveikslas „Ką daryti?“. Jo autorius –

Amerikos 2018 metų pastatas

AMERIKOS METŲ PASTATAS: Gyva laboratorija architektūros studentams

2019 vasario 54 KomentaraiPILOTAS.LT

Amerikoje ką tik paskelbtas geriausias 2018 metų pastatas. Kaip praneša portalas „World-Architects“, juo išrinkta Floridos architektūros mokyklos Thomas P.Murphy projektavimo studija. Tai vietos architektūrinės firmos

Mano erdvė

KONKURSAS „MANO ERDVĖ“: Prisistato tarptautinė vertinimo komisija

2018 gruodžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Besibaigiant kasmetiniam interjero architektūros konkursui „Mano erdvė“, prisistatymą rengia tarptautinė vertinimo komisija. Jos nariai iš Lenkijos, Latvijos ir Estijos Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) papasakos apie

top1_si_181200_e05_xxx

PASAULIO ARCHITEKTŪROS FESTIVALIS: Paskelbti 2018 metų geriausi iš geriausių

2018 gruodžio 32 KomentaraiPILOTAS.LT

Amsterdame ką tik pasibaigė Pasaulio architektūros festivalis (WAF) – vienas didžiausių kasmetinių architektūros renginių. Kulminacija čia tapo Metų pastato, Metų interjero ir kitų architektūrinių apdovanojimų

INSIDE 2018

RENKAMI GERIAUSI INTERJERAI: Amsterdame paskelbti kategorijų nugalėtojai

2018 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kartu su Pasaulio architektūros festivaliu WAF Amsterdame šiemet vyksta pirmasis pasaulio interjero festivalis INSIDE. Pirmąją ir antrąją šio festivalio dienomis išrinkti 10 kategorijų nugalėtojai, o

Terra Reforma

MEKSIKOS AUKŠTUMOS: Dangoraižių apdovanojimą IHP 2018 laimėjo „Terra Reforma“

2018 lapkričio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Šių metų Tarptautinį dangoraižių apdovanojimą IHP laimėjo Meksiko biurų bokštas „Terra Reforma“. Šis meksikiečių architekto L. Benjamín Romano kūrinys vokiečių įsteigtame apdovanojime nurungė „Herzog &

WAF

WAF 2018: Pasaulio architektūros autoritetai Amsterdame išrinks geriausius pastatus

2018 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kaip jau skelbė PILOTAS.LT, lapkričio pabaigoje Amsterdame vyks Pasaulio architektūros festivalis . Geriausio metų pastato konkursui šiemet pirmą kartą pateikta per 1.000 architektūros objektų. Lapkričio

Mies van der Rohe premija

EUROPOS ELITE 13 LIETUVIŠKŲ PROJEKTŲ: Mies van der Rohe turnyro atranka įveikta

2018 lapkričio 913 KomentarųAudrys Karalius

Dar niekada istorijoje lietuviškos architektūros neturėjome tiek daug elitinėje Europos architektūros lygoje. ES šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija – neabejotinai solidžiausias

Žvilgsnis į save 2017-2018

IŠDALINO METRĄ: Įteikti architektūros konkurso „Žvilgsnis į save“ apdovanojimai

2018 spalio 292 KomentaraiPILOTAS.LT

Baigėsi aštuntoji šiuolaikinės Lietuvos architektūros apžvalginė paroda-konkursas „Žvilgsnis į save“. Apdovanojimai už geriausią architektūrą – Metras 1/5  – savaitgalį buvo išdalinti Vilniuje, Danske banke. Tradicinis

panevėžio projektai

LAUKIA NAUJOS STOTIES: Panevėžiečiai rinko reikalingiausius miestui projektus

2018 rugsėjo 10Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik praūžusioje Panevėžio miesto 515-ojo gimtadienio šventėje buvo renkamas laukiamiausias ir reikalingiausias šio miesto projektas. Panevėžiečiai tokiu išrinko autobusų stoties atnaujinimo projektą. Panevėžio miesto

P.Džervus, L.Bogušas

GYVENAMASIS KVARTALAS RYGOJE: Konkurso sėkmė šypsojosi lietuviams

2018 liepos 184 KomentaraiPILOTAS.LT

Rygoje neseniai įvyko atviras daugiabučių kvartalo architektūros idėjų konkursas, kuriame sėkmingai pasirodė lietuvių „Urbanistinės architektūros“ kolektyvas. Kompanijos „EfTEN capital“ konkurse Petro Džervaus ir Laimono Bogušo

Rygos cirkas

RYGOS CIRKUI REIKIA IDĖJŲ: Paskelbtas tarptautinis eskizinio projekto konkursas

2018 kovo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Plėstis planuojantis „Rygos cirkas“ (SLLC Rīgas cirks) rengia savo istorinio pastato renovacijos ir teritorijos plėtros vizijos eskizinio projekto konkursą. Prizinis fondas siekia 35.000 eurų, kurių

"Lietuvos geležinkeliai"

TRAUKINIU – Į DAUGPILĮ: Naujas maršrutas iš Vilniaus

2018 sausio 12Be komentarųPILOTAS.LT

„Lietuvos geležinkeliai“ ir toliau bando priminti malonumą keliauti traukiniais. Jau nuo rytojaus pastarieji iš Vilniaus pradeda kursuoti nauju tarptautiniu maršrutu – į antrąjį didžiausią Latvijos

skrydžių valdymo bokštas

AMBICINGAS KONKURSAS RYGOJE: Oro uosto bokštas laukia pasaulio architektų

2017 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

„Broliukai“ latviai toliau kelia Baltijos šalių architektūros konkursų kartelę. Jie ką tik paskelbė Rygos naujo skrydžių valdymo bokšto idėjos konkursą, kurio prizinis fondas siekia 80.000