images_phocagallery_2514_latvi_arch_1306_2514_parod_LV_130600_e01_xxx

KAIMYNAI SUDĖJO TAŠKUS://LATVIJOS ARCHITEKTAI APDOVANOJO METŲ GERIAUSIUS

Kaip praneša Lietuvos architektų sąjunga, Latvijos architektai vasarą pasitiko sudėdami pernai metų taškus. Svarbiausiame metų architektūriniame renginyje – Latvijos architektūros apdovanojimuose – buvo išrinkti geriausi 2012 metų architektūros kūriniai. Didysis prizas atiteko jauniems architektams MADE už muzikos ir meno mokyklą Saldaus miestelyje.

DOMINAVO VIEŠOJI ARCHITEKTŪRA

Latvijos architektų sąjunga kasmet rengia architektūros apdovanojimus, kuriuose renkami geriausi praėjusių metų architektūriniai objektai. Geriausio darbo autoriams įteikiamas „Grand Prix“ apdovanojimas – bronzinė ananaso skulptūrėlė, o dar keturi prizininkai džiaugiasi garbe ir bronzinėmis ananaso riekutėmis.

Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, statybų rinką sukausčius krizei, konkursui pateikiamų darbų šiemet nebuvo pernelyg daug – 40. Galbūt architektų norą pademonstruoti kuo daugiau savo kūrybos kiek ribojo ir dalyvio mokestis, taikomas kiekvienam pristatomam darbui.

Didžiąją dalį pernykščio latviško architektūrinio derliaus, panašiai kaip ir Lietuvoje, sudarė viešieji objektai ir erdvės, statomi pasitelkiant Europos sąjungos fondų paramą.

Nacionalinei ekspertų komisijai atrinkus 8 geriausius pastatus, tarptautinė komisija – H.Hosoya („Hosoya Schaefer Architects“, Šveicarija / Japonija), R.Palekas („R.Paleko ARCH studija“, Lietuva), J.Teräsvirta („ALA Architects“, Suomija) ir S.Vallner (KAVAKAVA, Estija) – juos aplankė vietoje.

JUNTAMAS KOKYBINIS ŠUOLIS

Paroda atidaryta ir nugalėtojai apdovanoti solidžiame renginyje, kuris šurmuliavo iškilmingoje Nacionalinėje Meno akademijos salėje bei kieme. „Pilną architektų prisirinkusią salę sveikino Latvijos Ekonomikos ministras, Meno akademijos rektorius, nugalėtojus ir žiuri kalbino nacionalinė televizija ir žurnalistai. Latvijoje valdžios, žiniasklaidos, o tuo pačiu – ir visuomenės dėmesys architektūrai akivaizdus“ – su pavydo gaidele balse kalbėjo R.Palekas.

Pasak architekto, šiuolaikinė Latvijos architektūra globalinėmis inovacijomis nestebina, tačiau justi didžiulis kokybinis šuolis. „Šiandien kuriama Latvijos architektūra neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų. Ypač vilčių teikia jau šiandien inovatyviomis idėjomis ir profesionalumu išsiskirianti jaunoji mūsų kaimynų architektų karta“, – sakė R.Palekas.

UŽ MIESTELIO MUZIKOS MOKYKLA – „GRAND PRIX“

2012 metų Latvijos architektūros apdovanojimų Didysis prizas paskirtas grupei MADE (M.Putramas, L.Krūmiņa, E.Ozola, U.Sedlovas, L.Amolina) už Muzikos mokyklą Saldaus miestelyje.

Iki šiol atskirai veikusios Saldaus miestelio meno ir muzikos mokyklos projekte sujungtos į vieną kompleksą. Stačiakampio formos plane kiekvienos mokyklos klasės išdėliotos skirtingose perimetro pusėse, o centrinė erdvė skirta bendrai naudojamoms repeticijų salėms, bibliotekoms, auditorijoms. Skirtingos paskirties, universalios ir individualaus naudojimo kambariai tvarkingai supakuoti į vieną paprastą stačiakampį dviaukštį tūrį. Antrojo aukšto perimetrą pertraukia ir stambų pastato mastelį skaido kelios terasos, įleidžiančios į klases ir sales dienos šviesos bei tarnaujančios kaip abiejų mokyklų rekreacinės erdvės. Viduje mokyklas jungia koridoriaus žiedas.

Pastatas taip pat pasižymi ir ekologiškomis technologinėmis naujovėmis. Masyviomis medienos plokštėmis apdailinti fasadai sulaiko šilumą viduje, o stiklo profiliai veikia kaip natūrali ventiliacijos sistema, šildanti įeinantį orą žiemą.

Žiuri pagyrė itin vykusią architektūrinės estetikos, erdvinės kompozicijos, patogaus išplanavimo ir jautraus įsiterpimo į aplinką darną projekte. Originali pastato idėja gimė sumaniai ir profesionaliai kuriant bendrų ir individualių erdvių sistemą, atitinkančią ypatingą mokyklos programą. Pasak R.Paleko, ypatingą vertę projektui suteikia architektų įsitraukimas, atida ir iniciatyva. Architektai patys pasiūlė įrengti naują aikštę tarp mokyklos ir savivaldybės, kuri suaktyvino sovietmečiu nunykusio miestelio su vos 10 000 gyventojų visuomeninį gyvenimą. Nors, žiuri nuomone, pastato architektūrai galima prikišti individualumo ir šilumos trūkumą, jis yra įkvepiantis inovacijos Latvijos architektūroje pavyzdys.

KŪRĖ BAIMĖS IR VILTIES ATMOSFERĄ

Vertinimo komisijos sprendimu apdovanota ir Žanio Lipkės memorialinio muziejaus Kipsaloje (Ryga) architektė Z.Gailė.

Ž.Lipkė Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo apie 50 žydų. Jo atminimui skirtas muziejus įkurtas Kipsaloje, istoriniame Rygos rajone, Dauguvos upės saloje. Stilizuotos trobos šlaitiniu stogu formos tamsiu medžiu apdailintas tūris pastatytas ant buvusio kluono rūsio, kuriame ir buvo slepiami bėgliai.

Subtiliomis priemonėmis, netiesioginėmis aliuzijomis architektės ir scenografų komanda lankytojams sukūrė dramatišką emocinę patirtį. Nematomas iš centrinių gatvių, Kipsalos užkaboriuose paslėptas tūris pasiekiamas per medinį tunelį, pro kurio lentines sienas besiskverbianti šviesa ir smalos kvapas kuria narvo, įkalinimo pojūtį. Kulminacija laukia palėpėje, kurioje taip pat dominuoja pilkšvai rusvos lentos: čia įrengtos ekspozicinės erdvės centre žioji šviesos šulinys, kurio dugne matyti originalus besislepiančiuosius glaudęs rūsys su gultais, videoįraše skamba Ž.Lipkės žmonos balsas.

Žiuri nuomone, itin tinkamai parinktos medžiagos, šviesos sprendimai, erdvių išdėstymas kuria įspūdingą spalvos, šviesos, kvapų spektaklį, įtaigiai pasakojantį apie drąsią Ž.Lipkės veiklą, perteikiantį tuometinę baimės ir vilties atmosferą.

Žiuri taip pat nusprendė atskiru prizu apdovanoti architektę Z.Gaile už jos ilgametį darbą, entuziazmą, didžiules pastangas ir profesionalumą saugant, restauruojant Kipsalos architektūrinį paveldą, itin svarbų Rygos miesto identitetui.

SVARBIAUSIA – ARCHITEKTŪROS IDĖJA

Tiesmuka nekompromisinė Latvijos meno akademijos išplėtimoarchitektūros idėja, pasak žiuri, tapo ir pripažinimo, ir nesėkmės priežastimi. Greta įspūdingo istorinio Meno akademijos pastato iškilusi stačiakampio stiklo tūrio ir balto betoninio „vamzdžio“ kompozicija (arch. A.Silis, „SZK and Partners“), anot R.Paleko yra meistriško susitvarkymo kaprizingoje, jautrioje urbanistinėje aplinkoje pavyzdys. Vis dėlto, pasak žiuri nario, rengiant projektą bei įgyvendinant jį, architektūrinė koncepcija neevoliucionavo – trūksta dėmesio erdvinei sistemai, detalėms.

Laureatais tapo ir jauni architektai D.Jaunzemas, L.Laudere ir M.Abele („Jaunromāns un Abele“), suprojektavę panoraminę terasą Dauguvos pakrantėje. Nedidelis medinis statinys, įgyvendintas pagal studentų idėjų konkurso nugalėtojų projektą, pastatytas taip vadinamame Likimo Sode – memorialiniame parke Dauguvos upės salos pakrantėje. Žiuri nuomone, atvira pavėsinė natūraliai įkomponuota į gamtinę aplinką, ir nors galima priekaištauti dėl techninių detalių ir statybos darbų kokybės, projektas pažymėtinas kaip sveikintina visuomeninė iniciatyva.

Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys

GERIAUSIA REKREACINĖ ARCHITEKTŪRA 2021: Laukiama paraiškų tradiciniam konkursui

2022 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbtas rekreacinę architektūrą Lietuvoje propaguojantis atviras kasmetinis konkursas „Geriausias 2021 metų rekreacinės architektūros kūrinys“. Konkursą organizuojantis Algimanto Zavišos labdaros ir paramos fondas paraiškų lauks

VDA Architektūros katedra

PATEKO TARP VERŽLIAUSIŲ: „Buildner“ sudarė pasaulio architektūros universitetų reitingą

2022 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros patenka į veržliausių Pasaulio architektūros universitetų reitingo 20-uką. Į visų laikų, kintamą ir nuo aukštosios mokyklos iniciatyvų bei studentų

Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“

VENTSPILIO „VIZIUM“: Architekto Audriaus Ambraso nuotolinė paskaita

2022 balandžio 281 KomentarasPILOTAS.LT

Ventspilyje pernai iškilo įspūdingas šiuolaikinės architektūros vietoženklis – Mokslo ir inovacijų centras „Vizium“. Šio visuomeninio objekto architektūros idėją, laimėjusią tarptautinį konkursą, pristatys bei projektavimo „broliukų“

Andris Vitolinis

REKIA ŠANSO ATGIMTI: Andrio Vitolinio paroda „Meno nišoje“

2022 sausio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Sostinės galerija „Meno niša“ šiemet švenčia 20 metų jubiliejų, kurio programą pradeda su ypatinga paroda. Žinomo latvių menininko Andrio Vitolinio paroda „Mums reikia šanso atgimti“

„Amager Bakke“ (arch. BIG). Foto: Laurian Ghinitoiu.

2021 METŲ GERIAUSIAS: Metų pastato titulą laimėjo Kopenhagos „Amager Bakke“

2021 gruodžio 143 KomentaraiPILOTAS.LT

XIV Pasaulio architektūros festivalyje (WAF) 2021 metų pasaulio pastato titulą laimėjo architekto Bjarke‘s Ingelso firmos BIG suprojektuotas naujasis Kopenhagos vietoženklis – „Amager Bakke“. Šiemet šis

5 eurų nominalo moneta "Viltis“

PAGIRTAS MINIMALIZMAS: Lietuviška 5 eurų moneta „Viltis“ pelnė 2-ąją vietą

2021 spalio 221 KomentarasPILOTAS.LT

Pernai į apyvartą paleista Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakulteto Grafikos katedros vedėjos, prof. Marijos Marcelionytės-Paliukės sukurta moneta „Viltis“ (5 eur nominalas) 15-ajame prestižiniame tarptautiniame proginių

Geras dizainas 2021

GERIAUSIAS 2021-ŲJŲ DIZAINAS: Išrinkti nacionalinio konkurso prizininkai

2021 spalio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje,Vilniuje vyksta 2021 metų nacionalinio konkurso „Geras dizainas“ paroda. Šiemet konkurso komisija nusprendė kiekvienoje kategorijoje skirti po vieną prizinę vietą. KOMISIJA SKYRĖ

Abstrakcijos

ABSTRAKCIJOS IŠ LATVIJOS: Rothko meno centro paroda Šiauliuose

2021 rugsėjo 6Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių dailės galerijoje atidaroma Daugpilio (Latvija) Marko Rothko meno centro kolekcijos paroda „Abstrakcijos“. Kūrinius sukūrė skirtingų kartų latvių ir užsienio menininkai – žymūs abstrakcionistai, kurių

Rygos dainų estrada

METŲ STATINYS LATVIJOJE: Apdovanojo A.Mailičio ir J.Pogos dueto Dainų estradą

2021 rugpjūčio 313 KomentaraiPILOTAS.LT

Savaitgalį iškilmingoje ceremonijoje geriausiu Latvijos 2021 metų architektūros objektu paskelbta rekonstruota Miško parko Dainų estrada prie Rygos. Kūrybingas vietos architektų Austrio Mailičio ir Jurio Pogos

Latvijos nacionalinė koncertų salė

LATVIJOS NACIONALINĖ KONCERTŲ SALĖ: Rasti vietą padeda lietuvių urbanistai

2021 rugpjūčio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 3 dešimtmečius Latvijoje verda diskusijos: vieningai sutariant, kad šaliai reikalinga reprezentatyvi nacionalinė koncertų salė, kategoriškai nesutariama ir nesusitariama, kurioje vietoje ji turėtų iškilti. Į kunkuliuojančią

Pakui Hardware

BRITŲ ŽURNALAS „FRIEZE“: Lietuvių dueto paroda tarp 7 geriausių

2021 birželio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvių menininkų kolektyvo Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda) projektas „Virtualus rūpestis“ pateko tarpų 7 svarbiausių tarptautinio meno žurnalo „Frieze“ rekomenduojamų vasaros parodų Didžiojoje Britanijoje.

Metų renovacijos projektas 2021

METŲ RENOVACIJA: Laimėjo 9-aukštis prie Klaipėdos senamiesčio

2021 balandžio 121 KomentarasPILOTAS.LT

Ką tik įvyko Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) inicijuoti „Metų renovacijos projekto 2021“ rinkimai. „Metų renovacijos projekto“ rinkimų favoritu tapo Klaipėdoje, Taikos pr. 3 esantis

Įspūdingiausia eglė

ĮSPŪDINGIAUSIA ŽALIASKARĖ: Rinkimuose konkuruoja 6 valstybės saugomos eglės

2020 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Baigiantis metams Lietuvoje jau tapo įprasta rinkti įspūdingiausią Kalėdų eglę. Tačiau šis nuo seno lietuvių gerbiamas medis gali žavėti ir nepapuoštas. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba

Skrydis per Atlantą

SKRYDIS PER ATLANTĄ: Lietuvių interaktyvus istorinis žaidimas pateko tarp geriausių

2020 gruodžio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno technologijos universiteto mokslininkų ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus sukurtas ir Lietuvos nominuotas interaktyvus edukacinis sprendimas „Skrydis per Atlantą“ pateko tarp nugalėtojų pasauliniame skaitmeninių inovacijų

Vilniaus geriausieji 2020

VILNIUS RENKA GERIAUSIUS: Kviečiama balsuoti už 6 realizuotus projektus

2020 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miestas paskelbė apdovanojimus „Vilniaus geriausieji 2020“. Kategorijoje „Geriausias projektas 2020“ nominuoti 6 realizuoti projektai, tarp kurių yra ir visuomenės vertinamų prieštaringai. Kaip praneša portalas

„METABOLISM | between utopia and reality“, G.Liudvinavičiūtė, 1-oji vieta

GERAS DIZAINAS 2020: 10 geriausių 10-yje kategorijų ir publikos prizas

2020 lapkričio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos dizaino forumo iniciatyva sukurtas nacionalinis konkursas „Geras dizainas“, skirtas atrasti ir pažymėti geriausiam dizainui šalyje – Lietuvos dizainerių darbams. Jau 9-ais metais iš eilės,

Nidos prieplauka

MODERNIZMO DVASIA: Geriausiu metų rekreaciniu kūriniu tapo Nidos prieplauka

2020 rugsėjo 92 KomentaraiPILOTAS.LT

Rugsėjo pradžioje architektai rinkosi Nidoje, kur surengtos tradicinės „zavišinės“. 2019 metų geriausiu rekreacinės architektūros kūriniu čia iškilmingai paskelbta Nidos prieplauka, pagal Gintauto Vieversio, Adomo Šablevičiaus

Riedulys

RIEDULIŲ VARŽYBOS: Geologai išmatavo ir „pasvėrė“ Lietuvos gamtos galiūnus

2020 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuva nėra kalnų kraštas, todėl didieji rieduliai nuo seno turi didelę reikšmę. Kadaise jie buvo svarbūs pagoniškose apeigose, apie juos pasakojamos legendos. Dabar jie –

M.K.Čiurlionio g. 33

VILNIAUS MEDINUKŲ TOP 10: Gražiausių medinės architektūros objektų rinkimai

2020 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

Medinės miesto architektūros muziejus (MMAM) paskelbė gražiausių Vilniaus medinukų konkursą. Gražiausiųjų TOP 10 bus paskelbtas jau rugsėjį. MMAM vykdo projektą „Vilniaus istorinio centro ir jo

Daugiabučių renovacija

DAUGIABUČIŲ RENOVACIJA: Geriausi projektai Marijampolėje, Vilniuje ir Pabradėje

2020 balandžio 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) iniciatyva jau antrus metus iš eilės Lietuvoje organizuoti Metų renovacijos projekto rinkimai, kurių pagrindinis tikslas – atskleisti visuomenei esminius renovacijos

renovacija

DAUGIABUČIŲ RENOVACIJA: Geriausio metų projekto rinkimai

2020 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Rengiami daugiabučių Metų renovacijos projekto rinkimai. Laimėtojai paaiškės balandžio pradžioje. Metų renovacijos projekto rinkimus inicijuoja Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), administruojanti valstybinę Daugiabučių namų atnaujinimo

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Gildas Aleksa

KAUNO ĮSIMINTINIAUSIAS MENININKAS: 2019 metų laureatu išrinktas režisierius G.Aleksa

2020 sausio 31Be komentarųPILOTAS.LT

22-ąjį kartą Kauno menininkų namų organizuotų „Įsimintiniausio Kauno miesto menininko“ rinkimų laureatu tapo režisierius Gildas Aleksa. Šiam titului jį nominavo Kauno miesto kamerinis teatras „už

Geriausias metų kūrinys 2019

VĖL RINKS METŲ GERIAUSIĄ: Kaune atidaroma kasmetinė meno paroda

2020 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerija lankytojus pakvietė į vieną populiariausių ir daug žiūrovų dėmesio sulaukiančių kasmetinių parodų „Geriausias metų kūrinys“. Šiemet joje eksponuojami 93 autorių darbai, iš

Geriausias 2019 metų pasaulio pastatas

GERIAUSIAS 2019-ŲJŲ PASTATAS: Buvusį Tilburgo lokomotyvų angarą prikėlė biblioteka

2019 gruodžio 91 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai apžvelgė Amsterdame vykusio interjero festivalio INSIDE atskirų interjero konkurso kategorijų nugalėtojus. Ką tik paaiškėjo, kad titulo „Pasaulio metų pastatas 2019“ nusipelnė buvusiame Tilburgo lokomotyvų angare