images_straipsniu_foto_1391_skulp_kn_111100_e02_KAA

SKULPTŪRA MIESTE:// NUOTYKIS, KULTŪRINIS ŽENKLAS AR NESUSIPRATIMAS?

Tarsi įprasta, kad skulptūra mieste atspindi vietos kultūrinį klimatą, svarbius istorinius ir estetinius orientyrus bei meninį miesto skonį apskritai. Atrodo, kad išvalius Lietuvos miestus nuo sovietinio skulptūrinio – ideologinio palikimo, daugiau problemų lyg ir neliko. Tačiau, prabėgus 20 nepriklausomybės metų, nerandu drąsos teigti, kad Lietuvos skulptūra viešoje erdvėje yra stipri. Greičiau priešingai.

 

DU SKULPTŪROS KELIAI. ABU SLIDŪS

Ji yra atsitiktinė, labai retai – pakankamo meninio lygio, o dar rečiau – deranti su urbanistiniu kontekstu. Įprasta, kad nūnai skulptūros mūsų miestuose atsiranda dviem keliais: visuomeniniu arba politiniu. Pirmu atveju, aktyvi visuomenės grupė inicijuoja skulptūros (dažniausiai paminklo) sukūrimą, finansavimą ir pastatymą nusižiūrėtoje miesto viešoje erdvėje, o antru – savivaldybės ar aukštesnio lygio politikai, disponuojantys valstybės lėšomis. Tačiau paradoksalu, jog abiem atvejais skulptūros meninis rezultatas yra vienodai sunkiai prognozuojamas ir priklauso tik nuo laimingo atsitiktinumo.

Deja, laimingas atsitiktinumas, neaplankė nei valdiškų A.M.Brazausko paminklų ar daugkartinių bandymų įpaminklinti Lukiškių aikštę Vilniuje ar krepšinį Kaune, nei ambicingų visuomeninių projektų: paminklo V.Kudirkai, paminklo Baltijos keliui Vilniuje ar bandyto pastatyti paminklo sukilimo vadui A.Mackevičiui Kaune. Beje, dar keistesni skulptūriniai rezultatai atsitinka, kai iniciatyvos imasi Bažnyčia. Pravartu prisiminti, kad ir popiežiui Jonui Pauliui II skirtus opusus Kaune ir Šiluvoje.

TREČDALIS SKULPTŪRŲ KAUNE – PAMESTINUKAI

Situacija nėra gera visoje Lietuvoje. Labai retai skulptūra ar kitas meninis objektas meniškai praturtina viešą erdvę, o paminklas žymiam asmeniui tampa stipriu tapatumo ženklu. Nėra jokia išimtis ir Kaunas. Čia, be minėtų kūrybinių ir darnos su kontekstu problemų, dar labai aktualios ir skulptūrų nuosavybės bei priežiūros klausimai. Net trečdalis skulptūrų mieste yra… niekieno!

Šie ir kiti aktualūs skulptūros ir miesto santykių aspektai buvo nagrinėjami Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Dėl meno objektų Kauno viešosiose erdvėse“.

Miesto skulptoriai, architektai, menotyrininkai ir savivaldybės atstovai aptarė chaotišką meno objektų Kauno viešose erdvėse atsiradimo ir finansavimo tvarką, neaiškius prioritetus ir meno Kauno viešosiose erdvėse perspektyvas apskritai. Dar kartą aptarta nerimą kelianti situacija dėl savivaldybės paskelbto paminklo sukilėlių vadui A.Mackevičiui ir Steigiamojo seimo aikštės rekonstrukcijos konkurso.

Apskritojo stalo dalyviai konstatavo, kad skulptūros ir kiti meno objektai Kauno viešose erdvėse atsiranda stichiškai ir atsitiktiniais, neskaidriais būdais. Meno objektų atranka, dislokavimas mieste ir jų meninė vertė nėra profesionaliai valdoma, taip pat neužtikrinama jų darna su architektūriniu kontekstu ir nesukuriama ilgalaikė vertė bei urbanistinis identitetas.

SAVIVALDYBĖ VĖL PERSPĖTA DĖL SKANDALINGO KONKURSO

Susirinkimas akcentavo, kad itin svarbus miestui šiuo metu vykstantis architektūrinis – skulptūrinis konkursas „Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymas ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymas joje“ yra netinkamai parengtas ir vykdomas, ir galimai turės nekokybišką architektūrinį – skulptūrinį rezultatą, kuris gali sumenkinti A.Mackevičiaus istorinę reikšmę ir diskredituoti Kauno miesto gebėjimą kokybiškai formuoti nacionalinio identiteto objektus urbanistinėje aplinkoje.

Apskritojo stalo dalyviai išsiuntė kreipimąsį Kauno miesto merui Andriui Kupčinskui, kuriame šis raginamas stabdyti architektūrinį – skulptūrinį konkursą „Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymas ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymas joje“, kadangi neatsižvelgta į sudėtingą architektūrinę ir skulptūrinę užduotį ir nustatytas neadekvačiai trumpas konkurso terminas. Be to, akcentuota, jog konkurso vertinimo komisijos sudėtis neatitinka profesionalumo kriterijaus, kadangi nepriklausomų skulptorių, architektų ir menotyrininkų komisijoje yra ženkli mažuma (architektų nėra, o skulptorių ir menotyrininkų – po 1).

CHAOSAS GIMDO KONJUNKTŪRINIUS SUROGATUS

Apskritojo stalo dalyviai paragino Kauno savivaldybę sukurti ir patvirtinti Meno objektų Kauno mieste statymo ir priežiūros reglamentą, grįstą skaidrumo, viešumo ir profesionalumo kriterijais, kuris užtikrintų meno miesto viešose erdvėse kokybę, darną su urbanistine aplinka ir stiprintų Kauno identitetą.

Skulptoriai, architektai ir menotyrininkai, Kauno merui priminė, kad „yra pasirengę aktyviai bendradarbiauti, kuriant mieste menišką ir darnią aplinką, atitinkančią Kauno miestui adekvačius profesionalumo reikalavimus“.

Kauno miesto viešoje erdvėje tvyrantis chaosas, kai nėra apibrėžta, nei kas atsako už bendrą miesto estetinį vaizdą, nei kokiais prioritetais ir metodais vadovaujantis tas estetinis vaizdas yra kuriamas, nei koks apskritai yra miesto požiūris į meną už muziejų ir galerijų sienų, – kuria drumzliną terpę, kuri yra patogi nebent landiems ir lipšniems konjunktūrininkams, skulptūrinantiems miestą iškreiptais būdais, bet kokiai progai pasitaikius. Todėl nenuostabu, kad be profesionalios kūrybinės konkurencijos, skulptūra mieste vis dažniau tampa tik proginiu gerbūvio tvarkybos elementu. Be turinio, be meninės intrigos, be estetinės spinduliuotės…

Komentarai

 1. IR KA GI JUMS ATSAKE GARBIOJI KAUNO VALDZIA???


 2. Per božo nycą ir savi valdybę tą atsiradusį popiežiaus balvoną ant okupuotos šventos Kauno pilies Žemės – derėjo plačiau pašnekėti, ir kokia ten okupacinė „estetinė spinduliuotė“.

  CHA

 3. yra dideli dalykai, yra ir paprasti dalykeliai. jei nebutu visiems suprantamu ir priimtinu eismo taisykliu, tai kiekvienas isvaziavimas i miesta taptu fataline problema. tas pats ir su skulpturom. kiekvienas atvejis – komplikuotas lyg dviracio isradinejimas. ir ka gi mes pasekoje israndam?
  ar tai rupi kam nors virsuje, stai klausimas.

 4. tiriant istorija virsmo procese, atstiktinumu nera, todel nepastebim, kad atsiradusioje baltoje ( juodoje) demeje isivyrauja chaosas …

 5. Blogiausia, kad nera jokiu bandymu ivertinti dabartiniu skulpturu menini lygi viesose vietose. Pastate ir viskas. Ir niekam neidomu. Uzdarytas klausimas atseit.
  O tiek chlamo atsiranda, baisu.

 6. Mums daznai truksta tolerancijos, inteligencijos, samoningumo.
  Trinam istorija (sovietmeti, jo skulpturas ir tt) ir nepastebim, kad atsiradusioje baltoje (juodoje) demeje isivyrauja chaosas.
  Atsitiktinumu nera niekur ir nebuvo, tik kartais nesimato priezasties-pasekmes desnio.
  Yra ne du keliai (lie ir yra slidus), o trys.
  Trecias yra – ivertinant, mokantis is savo ir kitu klaidu, negalvojant, kad esi vienintelis teisus.
  Viskas virsme, procese.
  Atsimerkti ir atsiverti reikia.
  tik tai

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

fontanas Klaipėdoje

ATNAUJINAMAS „ŽVEJO“ FONTANAS: Išvaizda iš išorės nepakis

2020 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje pradėtas remontuoti Danės upės krantinėje ties rotuše esantis fontanas. Pasigėrėti jo vandens purslais čia bus galima jau liepos mėnesio pabaigoje. Kaip skelbia Klaipėdos miesto

paminklas B.Liesiui-Nakčiai

LAISVĖS KOVOMS ATMINTI: Ramygalos centre – paminklas Bronislovui Liesiui-Nakčiai

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyrius neseniai pritarė projektui, pagal kurį Ramygalos miesto centre iškils paminklas, skirtas partizanui Bronislovui Liesiui-Nakčiai atminti. Paminklui parinkta vieta istorinėje miesto

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Cristina Iglesias

ŠIUOLAIKINIO MIESTO SKULPTORĖ: Britai apdovanojo už integralias urbanistines skulptūras

2020 sausio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas

LIETUVOS VALSTYBĖS VADOVAS: A.Ramanausko-Vanago paminklo ir antkapio konkursas

2019 spalio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija rengia atvirą anonimišką konkursą paminklo ir antkapio Adolfui Ramanauskui-Vanagui skulptūrinei-architektūrinei idėjai sukurti ir įgyvendinti. Paminklas ir antkapis Lietuvos valstybės vadovui iškils

medus_sk_191000_e02_xxx

MEDUS IR VANILĖ: Grafikės G.Grendaitės ir skulptoriaus T.Vosyliaus kūrybos paroda Dusetose

2019 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato savo 4-ąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai

Laisvės kalva

LUKIŠKIŲ DETEKTYVAS: KPD laiko Šimašiaus ir Labašausko artefaktą nelegaliu

2019 rugsėjo 252 KomentaraiLiudas Pastanga

Vakar Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko paminklo „Laisvės kalva“ natūralaus dydžio maketas sulaukė ne tik visuomenės, bet ir institucijų dėmesio. Pasirodo, 2 natūralaus

Andrius Labašauskas

LAISVĖS KALVA MASTELIU 1:1: Lukiškių aikštėje – planuojamos skulptūros fragmentai

2019 rugsėjo 245 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko sukurtos „Laisvės kalvos“ maketas iš karto įplieskė diskusijas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Architektuomenė“ bei kituose socialinėse erdvėse. Norintys

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS „TAUTOS LAISVEI“: Šiauliai paskelbė atvirą idėjos konkursą

2019 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Apie Lietuvos laisvės įamžinimą seniai galvojantys Šiauliai ką tik paskelbė paminklo „Tautos laisvei“ idėjų atvirą anonimini konkursą. Projekto tikslas – miesto centro urbanistinės struktūros pagrindinės

Bronius Pundzius

LAIKINOSIOS SOSTINĖS SKULPTORIUS: B.Pundziaus kūrybai skirta ekskursija

2019 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet, balandžio 11-ąją sukanka 60 metų nuo skulptoriaus pedagogo Broniaus Pundziaus mirties. Asociacija „Gražinkime Kauną“ šia proga Laikinojoje sostinėje organizuoja ekskursiją B.Pundziaus kūrybai skirtu nestandartiniu

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Laisvės paminklas Šiauliuose

TAUTOS LAISVĖ IR REIKŠMĖ: Diskusija apie paminklo Šiauliuose idėją

2019 vasario 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau pradėjo įgyvendinti ilgai puoselėjamą paminklo Tautos laisvei idėją. Šia proga rytoj Saulės mieste rengiamas susitikimas-diskusija su dr. Dainiumi Razausku ir menotyrininku

Vidas Simonavičius

LEDINIS ČIURLIONIS: Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis

2019 sausio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Druskininkuose praūžė ledo skulptūrų festivalis, skirtas druskininkus garsinančio M.K.Čiurlionio kūrybai. Lietuvos ir užsienio menininkai ledo kūrinius čia skaptavo ir gremžė „Zodiako“ ir „Pasaka. Karaliai“

Kazimieras Simonavičius

SALVĖMIS PAGERBS LDK IŠRADĖJĄ: Vilniuje atidengiama skulptūra K.Simonavičiui

2018 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Bajoras ir karininkas Kazimieras Simonavičius – didis artilerijos inžinierius, raketų išradėjas. Šiai iškiliai LDK asmenybei pagerbti skirta skulptūra bus atidengta Vilniaus skvere. Lapkričio 21 dieną

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Evaldas Pauza

SU MEILE: Skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda Kaune

2018 spalio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Kauno paveikslų galerijoje atidaroma skulptoriaus Evaldo Pauzos paroda „Su meile“. Parodoje, inspiruotoje tarpukario istorijų ir gyvenimo būdo, skirtoje Nepriklausomybės šimtmečiui, eksponuojami paskutiniųjų metų kūriniai.

Mykolas Sauka

NAUJAS TRAUKOS TAŠKAS: Viršuliškių parke apsigyveno betono skulptūros

2018 spalio 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Viršuliškių miško parkas pradėtas „apgyvendinti“ 3 m dydžio betoninėmis skulptūromis. Jų autorius – skulptorius Mykolas Sauka – sako, kad nuošalų ir tik vietos gyventojų lankomą

M.K.Čiurlionio kelias

SAUGOS MEDŽIO SKULPTŪRAS: Atverta galimybė restauruoti M.K.Čiurlionio kelio akcentus

2018 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Prie kelio nuo Senosios Varėnos, kur Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė, iki Druskininkų sukomponuotas garsiojo lietuvių menininko kelio skulptūrų ansamblis. Šio kelio skulptūros ką tik paskelbtos

Tautvilas Povilonis

KAMERINĖ SKULPTŪRA: Tėčiui dedikuota T.Povilionio paroda Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje

2018 rugpjūčio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje atidaroma jaunesnės kartos skulptoriaus Tautvilo Povilionio paroda „Kamerinė

Š.Sauka

JUBILIEJINIS POSŪKIS DUSETOSE: Šarūnas Sauka lipa iš tapybos

Dusetos bei šio kuklaus Aukštaitijos miestelio dailės galerija vėl sugrįžo į šalies laikraščių viršelius bei į tarptautinio lygio meno žemėlapį. Šiltą šeštadienio pavakarę čia iškilmingai

Skulptūros ir vitražo centras

SKULPTŪRA IR VITRAŽAS: Meniniai delikatesai, kūrybinės dirbtuvės ir gyva muzika

2018 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

1984 metais Vilniuje pastatytas Skulptūros ir vitražo centras turėjo tapti monumentalių sovietinių skulptūrų namais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, jame kūrėsi menininkų studijos, o pernai – atidaryta

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla

SU TA PAČIA GRAMATINE KLAIDA: J.Laivio personalinė paroda Rietave

2018 kovo 261 KomentarasPILOTAS.LT

Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje atidaroma Juozo Laivio personalinė paroda „Peržiūros nr. 1, su tapačia gramatine klaida“. Tai pirmoji paroda iš 7 numatomų ciklo.

Nerijus Erminas

KONCEPTUALIOJI KŪRYBA: N.Ermino skulptūra Niujorko šiuolaikinio meno mugėje

2018 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Niujorke prasideda 11-oji šiuolaikinio meno mugė „Volta New York“, kuri pristato solinius jau žinomų ir kylančių menininkų projektus. Lietuvos šiuolaikinio meno lauką viename iš įtakingiausių

Skulptūra

SKULPTORIŲ KLUBAS: Apie Kiniją ir skulptūras viešosiose erdvėse

2018 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Skulptorių klubas rengia savo pirmą susitikimą „Skulptorių namuose“, Vilniuje. Jame savo įžvalgomis ir įspūdžiais apie skulptūras viešosiose erdvėse ir Aziją dalinsis prof. Petras Grecevičius, Baltų