images_straipsniu_foto_1391_skulp_kn_111100_e02_KAA

SKULPTŪRA MIESTE:// NUOTYKIS, KULTŪRINIS ŽENKLAS AR NESUSIPRATIMAS?

Tarsi įprasta, kad skulptūra mieste atspindi vietos kultūrinį klimatą, svarbius istorinius ir estetinius orientyrus bei meninį miesto skonį apskritai. Atrodo, kad išvalius Lietuvos miestus nuo sovietinio skulptūrinio – ideologinio palikimo, daugiau problemų lyg ir neliko. Tačiau, prabėgus 20 nepriklausomybės metų, nerandu drąsos teigti, kad Lietuvos skulptūra viešoje erdvėje yra stipri. Greičiau priešingai.

 

DU SKULPTŪROS KELIAI. ABU SLIDŪS

Ji yra atsitiktinė, labai retai – pakankamo meninio lygio, o dar rečiau – deranti su urbanistiniu kontekstu. Įprasta, kad nūnai skulptūros mūsų miestuose atsiranda dviem keliais: visuomeniniu arba politiniu. Pirmu atveju, aktyvi visuomenės grupė inicijuoja skulptūros (dažniausiai paminklo) sukūrimą, finansavimą ir pastatymą nusižiūrėtoje miesto viešoje erdvėje, o antru – savivaldybės ar aukštesnio lygio politikai, disponuojantys valstybės lėšomis. Tačiau paradoksalu, jog abiem atvejais skulptūros meninis rezultatas yra vienodai sunkiai prognozuojamas ir priklauso tik nuo laimingo atsitiktinumo.

Deja, laimingas atsitiktinumas, neaplankė nei valdiškų A.M.Brazausko paminklų ar daugkartinių bandymų įpaminklinti Lukiškių aikštę Vilniuje ar krepšinį Kaune, nei ambicingų visuomeninių projektų: paminklo V.Kudirkai, paminklo Baltijos keliui Vilniuje ar bandyto pastatyti paminklo sukilimo vadui A.Mackevičiui Kaune. Beje, dar keistesni skulptūriniai rezultatai atsitinka, kai iniciatyvos imasi Bažnyčia. Pravartu prisiminti, kad ir popiežiui Jonui Pauliui II skirtus opusus Kaune ir Šiluvoje.

TREČDALIS SKULPTŪRŲ KAUNE – PAMESTINUKAI

Situacija nėra gera visoje Lietuvoje. Labai retai skulptūra ar kitas meninis objektas meniškai praturtina viešą erdvę, o paminklas žymiam asmeniui tampa stipriu tapatumo ženklu. Nėra jokia išimtis ir Kaunas. Čia, be minėtų kūrybinių ir darnos su kontekstu problemų, dar labai aktualios ir skulptūrų nuosavybės bei priežiūros klausimai. Net trečdalis skulptūrų mieste yra… niekieno!

Šie ir kiti aktualūs skulptūros ir miesto santykių aspektai buvo nagrinėjami Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus surengtoje apskritojo stalo diskusijoje „Dėl meno objektų Kauno viešosiose erdvėse“.

Miesto skulptoriai, architektai, menotyrininkai ir savivaldybės atstovai aptarė chaotišką meno objektų Kauno viešose erdvėse atsiradimo ir finansavimo tvarką, neaiškius prioritetus ir meno Kauno viešosiose erdvėse perspektyvas apskritai. Dar kartą aptarta nerimą kelianti situacija dėl savivaldybės paskelbto paminklo sukilėlių vadui A.Mackevičiui ir Steigiamojo seimo aikštės rekonstrukcijos konkurso.

Apskritojo stalo dalyviai konstatavo, kad skulptūros ir kiti meno objektai Kauno viešose erdvėse atsiranda stichiškai ir atsitiktiniais, neskaidriais būdais. Meno objektų atranka, dislokavimas mieste ir jų meninė vertė nėra profesionaliai valdoma, taip pat neužtikrinama jų darna su architektūriniu kontekstu ir nesukuriama ilgalaikė vertė bei urbanistinis identitetas.

SAVIVALDYBĖ VĖL PERSPĖTA DĖL SKANDALINGO KONKURSO

Susirinkimas akcentavo, kad itin svarbus miestui šiuo metu vykstantis architektūrinis – skulptūrinis konkursas „Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymas ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymas joje“ yra netinkamai parengtas ir vykdomas, ir galimai turės nekokybišką architektūrinį – skulptūrinį rezultatą, kuris gali sumenkinti A.Mackevičiaus istorinę reikšmę ir diskredituoti Kauno miesto gebėjimą kokybiškai formuoti nacionalinio identiteto objektus urbanistinėje aplinkoje.

Apskritojo stalo dalyviai išsiuntė kreipimąsį Kauno miesto merui Andriui Kupčinskui, kuriame šis raginamas stabdyti architektūrinį – skulptūrinį konkursą „Steigiamojo seimo aikštės sutvarkymas ir Antano Mackevičiaus paminklo pastatymas joje“, kadangi neatsižvelgta į sudėtingą architektūrinę ir skulptūrinę užduotį ir nustatytas neadekvačiai trumpas konkurso terminas. Be to, akcentuota, jog konkurso vertinimo komisijos sudėtis neatitinka profesionalumo kriterijaus, kadangi nepriklausomų skulptorių, architektų ir menotyrininkų komisijoje yra ženkli mažuma (architektų nėra, o skulptorių ir menotyrininkų – po 1).

CHAOSAS GIMDO KONJUNKTŪRINIUS SUROGATUS

Apskritojo stalo dalyviai paragino Kauno savivaldybę sukurti ir patvirtinti Meno objektų Kauno mieste statymo ir priežiūros reglamentą, grįstą skaidrumo, viešumo ir profesionalumo kriterijais, kuris užtikrintų meno miesto viešose erdvėse kokybę, darną su urbanistine aplinka ir stiprintų Kauno identitetą.

Skulptoriai, architektai ir menotyrininkai, Kauno merui priminė, kad „yra pasirengę aktyviai bendradarbiauti, kuriant mieste menišką ir darnią aplinką, atitinkančią Kauno miestui adekvačius profesionalumo reikalavimus“.

Kauno miesto viešoje erdvėje tvyrantis chaosas, kai nėra apibrėžta, nei kas atsako už bendrą miesto estetinį vaizdą, nei kokiais prioritetais ir metodais vadovaujantis tas estetinis vaizdas yra kuriamas, nei koks apskritai yra miesto požiūris į meną už muziejų ir galerijų sienų, – kuria drumzliną terpę, kuri yra patogi nebent landiems ir lipšniems konjunktūrininkams, skulptūrinantiems miestą iškreiptais būdais, bet kokiai progai pasitaikius. Todėl nenuostabu, kad be profesionalios kūrybinės konkurencijos, skulptūra mieste vis dažniau tampa tik proginiu gerbūvio tvarkybos elementu. Be turinio, be meninės intrigos, be estetinės spinduliuotės…

Komentarai

 1. IR KA GI JUMS ATSAKE GARBIOJI KAUNO VALDZIA???


 2. Per božo nycą ir savi valdybę tą atsiradusį popiežiaus balvoną ant okupuotos šventos Kauno pilies Žemės – derėjo plačiau pašnekėti, ir kokia ten okupacinė „estetinė spinduliuotė“.

  CHA

 3. yra dideli dalykai, yra ir paprasti dalykeliai. jei nebutu visiems suprantamu ir priimtinu eismo taisykliu, tai kiekvienas isvaziavimas i miesta taptu fataline problema. tas pats ir su skulpturom. kiekvienas atvejis – komplikuotas lyg dviracio isradinejimas. ir ka gi mes pasekoje israndam?
  ar tai rupi kam nors virsuje, stai klausimas.

 4. tiriant istorija virsmo procese, atstiktinumu nera, todel nepastebim, kad atsiradusioje baltoje ( juodoje) demeje isivyrauja chaosas …

 5. Blogiausia, kad nera jokiu bandymu ivertinti dabartiniu skulpturu menini lygi viesose vietose. Pastate ir viskas. Ir niekam neidomu. Uzdarytas klausimas atseit.
  O tiek chlamo atsiranda, baisu.

 6. Mums daznai truksta tolerancijos, inteligencijos, samoningumo.
  Trinam istorija (sovietmeti, jo skulpturas ir tt) ir nepastebim, kad atsiradusioje baltoje (juodoje) demeje isivyrauja chaosas.
  Atsitiktinumu nera niekur ir nebuvo, tik kartais nesimato priezasties-pasekmes desnio.
  Yra ne du keliai (lie ir yra slidus), o trys.
  Trecias yra – ivertinant, mokantis is savo ir kitu klaidu, negalvojant, kad esi vienintelis teisus.
  Viskas virsme, procese.
  Atsimerkti ir atsiverti reikia.
  tik tai

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Giedraičių mūšis

GIEDRAIČIŲ MŪŠIO GARBEI: Svarbią nepriklausomybės pergalę primins naujas simbolis

2020 lapkričio 237 KomentaraiPILOTAS.LT

Lygiai prieš šimtą metų Musninkų-Širvintų-Giedraičių-Dubingių fronto ruože vyko atkaklios paskutiniosios Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių kovos. Lietuvos laisvę tuomet apgynusio Giedraičių mūšio 100-mečio proga jo vietoje

Parodos būvis fragmentas. Foto: galerija (AV17)

SKULPTŪROS LAUKE: 10 žinomų kūrėjų ekspozicija Panemunės pilies parke

2020 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Panemunės pilies parke veikia grupinė šiuolaikinės skulptūros kūrėjų lauko paroda „Būvis“. Pristatomoje parodoje savo naujausius skulptūrinius objektus eksponuoja dešimt Lietuvoje puikiai žinomų

Rimantas Milkintas

1 MM TURI REIKŠMĖS: Rimanto Milkinto jubiliejinė paroda galerijoje (AV17)

2020 spalio 16Comments offPILOTAS.LT

Galerijoje (AV17) atidaroma skulptoriaus Rimanto Milkinto jubiliejinė paroda „1 mm turi reikšmės“. Parodos atidarymo metu taip pat bus pristatomas naujai išleistas ilgametės R.Milkinto kūrybos katalogas,

Titulinė nuotrauka: Projektas devizu „622522“ (autoriai – G.A.Sakalis, K.Venclovas, I.Rakauskaitė), 1-oji vieta

PAMINKLAS ANTANUI SMETONAI: Išrinktas idėjos konkurso laimėtojas

2020 spalio 15Comments offPILOTAS.LT

Išrinktas Paminklo Antanui Smetonai ir jo prieigų įrengimo meninės-architektūrinės idėjos konkurso nugalėtojai. Laimėjusio projekto devizu „622522“ autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė.

Šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI: Šiauliai skelbia antrąjį konkursą

2020 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė antrąjį paminklo „Tautos Laisvė“ idėjos konkursą. Paminklas numatytas baigiamoje rekonstruoti Prisikėlimo aikštėje. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų būdu. PIRMASIS KONKURSAS REZULTATO NEATNEŠĖ

Paminklas žydų gelbėtojams

PAMINKLAS ŽYDŲ GELBĖTOJAMS: Idėjų konkursą nuspręsta pratęsti

2020 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT anksčiau skelbė apie Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atvirą konkursą. Ką tik nuspręsta konkursą pratęsti mėnesiui –

Paminklas Antanui Smetonai

PREZIDENTUI SMETONAI ATMINTI: Paminklo konkurse varžosi 7 projektinės idėjos

2020 rugsėjo 145 KomentaraiPILOTAS.LT

Paminklo prezidentui Antanui Smetonai Vilniuje meninės-architektūrinės idėjos konkurse varžosi 7 projektai. Konkursui iš viso yra pateiktos 9 idėjos, tačiau 2 iš jų vertinamos nebus. Kaip

Paminklas žydų gelbėtojams

PAGERBS ŽYDŲ GELBĖTOJUS: Įamžinančio paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinės-architektūrinės idėjos projekto atviras konkursas. Konkursas rengiamas viešųjų pirkimų keliu. Vilniaus miesto savivaldybės ir Kultūros

Arūnas Bielskis

SOLO: Personalinė menininko Arūno Bielskio paroda Vilniuje

2020 liepos 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje pirmą kartą pristatoma personalinė menininko Arūno Bielskio paroda. Ją sudaro nauji, tačiau nuoseklią autoriaus kūrybinę veiklą apibendrinantys skulptūriniai objektai ir jų kompozicijos, kurių kolekcija

Prisikėlęs Kristus

UNIKALI VERTYBĖ SUGRĮŽO: Medžio skulptūra „Prisikėlęs Kristus“ vėl Lietuvoje

2020 liepos 28Be komentarųPILOTAS.LT

Į Lietuvą iš Austrijos sugrįžo nelegaliai išgabenta unikalios vėlyvosios gotikos (XVI a.) medžio skulptūra „Prisikėlęs Kristus“. Tai pirmas kartas, kai taikant Europos Tarybos direktyvą 93/7/EEB

Antanas Smetona

PAMINKLAS PREZIDENTUI SMETONAI: Paskelbtas projekto idėjų konkursas

2020 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija paskelbė paminklo Vasario 16-osios Akto signatarui, Lietuvos Tarybos Pirmininkui, Lietuvos Valstybės Prezidentui Antanui Smetonai sukūrimo ir jo prieigų prie pastato Gedimino

Pasaulio teisuolių paminklinio objekto konkursas

PASAULIO TEISUOLIAMS ATMINTI: Atviras paminklinio objekto Vilniuje konkursas

2020 birželio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Nacių okupuotoje Lietuvoje daugelis Lietuvos gyventojų neliko pasyviais stebėtojais ir įsitraukė į savo bendrapiliečių žydų gelbėjimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija rengia atvirą paminklinio objekto šiems

Nidos meno kolonija

NIDOS MENO KOLONIJA KEIČIASI: Sodai, skulptūra ir architektūros rezidencija

2020 birželio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Gegužės viduryje Nidos meno kolonijos lauko teritorija ėmė keisti savo pavidalą. Greta kitų tęstinių NMK projektų, laukinių augalų sodas jau pradėjo įgauti formą, o menininkas

fontanas Klaipėdoje

ATNAUJINAMAS „ŽVEJO“ FONTANAS: Išvaizda iš išorės nepakis

2020 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdoje pradėtas remontuoti Danės upės krantinėje ties rotuše esantis fontanas. Pasigėrėti jo vandens purslais čia bus galima jau liepos mėnesio pabaigoje. Kaip skelbia Klaipėdos miesto

paminklas B.Liesiui-Nakčiai

LAISVĖS KOVOMS ATMINTI: Ramygalos centre – paminklas Bronislovui Liesiui-Nakčiai

2020 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyrius neseniai pritarė projektui, pagal kurį Ramygalos miesto centre iškils paminklas, skirtas partizanui Bronislovui Liesiui-Nakčiai atminti. Paminklui parinkta vieta istorinėje miesto

Evaldas Pauza

GERIAUSIAS METŲ KŪRINYS: Kaune laurai atiteko Evaldo Pauzos porai su žąsimis

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 16-ąją Kauno paveikslų galerijoje tradiciškai paskelbti kasmetinės parodos-konkurso „Geriausias metų kūrinys“ laureatai. Pagrindinis renginio titulas atiteko Evaldo Pauzos skulptūros darbui „Su meile II“, vaizduojančiu

Cristina Iglesias

ŠIUOLAIKINIO MIESTO SKULPTORĖ: Britai apdovanojo už integralias urbanistines skulptūras

2020 sausio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas

LIETUVOS VALSTYBĖS VADOVAS: A.Ramanausko-Vanago paminklo ir antkapio konkursas

2019 spalio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija rengia atvirą anonimišką konkursą paminklo ir antkapio Adolfui Ramanauskui-Vanagui skulptūrinei-architektūrinei idėjai sukurti ir įgyvendinti. Paminklas ir antkapis Lietuvos valstybės vadovui iškils

medus_sk_191000_e02_xxx

MEDUS IR VANILĖ: Grafikės G.Grendaitės ir skulptoriaus T.Vosyliaus kūrybos paroda Dusetose

2019 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Grafikė Greta Grendaitė ir skulptorius Tomas Vosylius (duetas „Legal Art Lovers“) pristato savo 4-ąją bendrą parodą. Nors menininkai kuria skirtingomis raiškos priemonėmis, jų kūryba subtiliai

Laisvės kalva

LUKIŠKIŲ DETEKTYVAS: KPD laiko Šimašiaus ir Labašausko artefaktą nelegaliu

2019 rugsėjo 252 KomentaraiLiudas Pastanga

Vakar Vilniuje, Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko paminklo „Laisvės kalva“ natūralaus dydžio maketas sulaukė ne tik visuomenės, bet ir institucijų dėmesio. Pasirodo, 2 natūralaus

Andrius Labašauskas

LAISVĖS KALVA MASTELIU 1:1: Lukiškių aikštėje – planuojamos skulptūros fragmentai

2019 rugsėjo 245 KomentaraiPILOTAS.LT

Šiandien Lukiškių aikštėje pastatytas skulptoriaus Andriaus Labašausko sukurtos „Laisvės kalvos“ maketas iš karto įplieskė diskusijas socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Architektuomenė“ bei kituose socialinėse erdvėse. Norintys

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS „TAUTOS LAISVEI“: Šiauliai paskelbė atvirą idėjos konkursą

2019 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Apie Lietuvos laisvės įamžinimą seniai galvojantys Šiauliai ką tik paskelbė paminklo „Tautos laisvei“ idėjų atvirą anonimini konkursą. Projekto tikslas – miesto centro urbanistinės struktūros pagrindinės

Bronius Pundzius

LAIKINOSIOS SOSTINĖS SKULPTORIUS: B.Pundziaus kūrybai skirta ekskursija

2019 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Šiemet, balandžio 11-ąją sukanka 60 metų nuo skulptoriaus pedagogo Broniaus Pundziaus mirties. Asociacija „Gražinkime Kauną“ šia proga Laikinojoje sostinėje organizuoja ekskursiją B.Pundziaus kūrybai skirtu nestandartiniu

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir