images_pulsas_foto_juoza_po_080300_bru_e055

KOMISIJA PRADĖJO JUOZAIČIO STIKLAINIO TYRIMĄ//VIEŠBUČIO STATYBA APNUOGINO SISTEMINES PROBLEMAS

Šiandien Kaune posėdžiavo Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos direktorės Dianos Varnaitės sudaryta komisija, tirianti skandalingai pagarsėjusios viešbučio statybos Laisvės alėja 90 (architektas Virginijus Juozaitis) aplinkybes. Viešbučio statyba, rekonstruojant XIX a. pastatą ir užstatant dviejų aukštų anstatą, pritrenkė kauniečius savo įžūlumu ir disonansu su vienos svarbiausių aikščių mieste istoriniu kontekstu. Visuomenėje kilęs nepasitenkinimas architektūriniu akibrokštu dar labiau sustiprėjo po KPD Kauno teritorinio padalinio vadovės Irenos Vaškelienės komentarų spaudoje, esą juridiškai statyba yra nepriekaištinga ir miesto vyr.architekto Nerijaus Valatkevičiaus tylos problemos atžvilgiu.

Komisijos pirmininkas Algimantas Degutis akcentavo, kad Laisvės al.90 statinį vertina, kaip akivaizdžią problemą ir mano, kad ją reikia nagrinėti keliais aspektais: dėl įtakos Naujamiesčiui, kaip kultūros paveldo vietovei, dėl atsakingų institucijų darbuotojų veiksmų, dėl architekto V.Juozaičio kvalifikacijos ir gebėjimo dirbti kultūros vertybės vietovėje ir spręsti, ką daryti su pačiu „ardančiu harmoniją“ objektu.

PAREIGŪNĖS STAIGA TAPO BEJĖGĖS

Komisijos nariai apsikeitė nuomonėmis apie objektą. KPD Kauno padalinio vadovė I.Vaškelienė tvirtino, kad KPD padalinys architektūrinių sprendinių nekvestionuoja (!?), todėl, derinant projektą, apsiribota pastaba, kad projektas turi būti apsvarstytas Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje (KAUET). Ji pati projekto nebuvo mačiusi, tačiau dabar žino, kad konkretūs teisės aktai nėra pažeisti ir viešbučio tūris „nepažeidžia vertybės bruožų“. A.Degutis nustebo, kad KPD padalinio vedėja neranda laiko susipažinti net su projektais svarbiausiose Kauno vietose. Vedėja atsakė, kad dabar ji sutinka, kad statomo viešbučio architektūra „nėra tinkama šiai aplinkai“.

Ne ką geriau sekėsi ir Statybos inspekcijos atstovei Jūratei Mieldažienei. Kiekvienos statybvietės siaubas – Statybų inspekcija – pasirodo esanti visiška bejėgė kai kuriuose objektuose. Inspektoriai patikrino tiktai konstrukcijas, o apie statinio atitikimą projektui J.Mieldažienė apskritai nieko negalėjo pasakyti. Komisija pareikalavo, kad pareigūnė kitam posėdžiui paruoštų išsamią pažymą apie statinio atitikimą projektui.

NEPASTEBĖJO 4METRAIS PAAUKŠTINTO NAMO

Kauno vyr. architektas N.Valatkevičius teigė, kad statinį vertinti esą dar negalima, nes jis nebaigtas. Jo manymu, viešbučio architektūra dar pasikeis nudažius istorinį fasadą, sumontavus ant parapeto tvorelę ir kitas detales. Valdininko teigimu, jis, esą neturi teisės kištis į statinio architektūrą (!?), tai esanti KAUET prerogatyva. Kodėl tai uoliai daroma kitų projektų atžvilgiu, N.Valatkevičius nutylėjo. Jis nutylėjo ir tai, kad projekte fasadas įstiklintas šviesiu stiklu, o natūroje – tamsiu. Taip pat valdininkas negalėjo paaiškinti, kur „dingo“ istorinis pastato frontonas arba kodėl KAUET‘ui V.Juozaitis rodė pastatą, kurio aukštis 12,5 metro, o suderintame projekte pastatas jau 16,1 metro aukščio.

Buvo suabejota miesto vyr. architekto kompetencija, o bandymas net akivaizdžios architektūrinės klaidos atveju „neįžiūrėti“ jos ir kalbėti apie detales bei slėptis už KAUET ekspertų nugarų, įvardintas, kaip neprofesionalumas ir atsakomybės vengimas. Dauguma komisijos narių pripažino viešbučio Laisvės al. 90 statinį drastiška invazija į istorinį kontekstą, pažeidžiančia viešajį interesą ir ardančią Naujamiesčio darną bei tapatumą.

JUOZAIČIO IR MEŠKOS LAUKIA PASIAIŠKINIMAI

Komisiją aplankęs Kauno meras Andrius Kupčinskas paaiškino, kad kreipėsi dėl stiklinio svetimkūnio į KPD vadovę ir KUET‘ą įvertinimo dėl to, kad statybos po savivaldybės langais metu ėmė ryškėti anstato konfliktas su Laisvės alėjos pastatais ir mero neįtikino Urbanistikos skyriaus vadovų aiškinimas, esą viskas yra suderinta ir teisėta. Meras teigė, jog yra būtina ne tik išsiaiškinti kas iš projektą derinusių pareigūnų pristigo kompetencijos, bet ir atlikti statomo objekto rekonstrukciją, kad sumažinti jo disonansą su aplinka.

Kitas komisijos posėdis numatytas kovo 15-tą. Į jį komisija nutarė pasikviesti projekto autorių V.Juozaitį, statytoją R.Mešką ir KAUET direktorę J.Merkevičienę. Komisiją sudaro Algimantas Degutis (KPD direktoriaus pavaduotojas), Rugilė Balkaitė (Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyresnioji specialistė), Sandra Jomantaitė (KPD Paveldotvarkos skyriaus vyriausioji specialistė, atliekanti Paveldotvarkos skyriaus vedėjo funkcijas), Audrys Karalius (architektas), Zigmas Kazlauskas (Patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos prie KPD Kauno teritorinio padalinio narys), Raimonda Korizienė (Patariamosios komisijos narė), Rimantas Kraujalis (KPD Kontrolės skyriaus vedėjas), Jūratė Mieldažienė (Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė), Rimgaudas Miliukštis (Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas), Donata Šimkūnaitė (Departamento Kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė), Nerijus Valatkevičius (Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistikos skyriaus vedėjas), Irena Vaškelienė (KPD Kauno teritorinio padalinio vedėja) ir Rimvydas Žiliukas (Patariamosios komisijos pirmininkas).

INSPEKCIJA TIKRINS SKANDALINGĄ STATYBVIETĘ

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius išplatino pranešimą, kuriame informuojama, kad kovo 10 dieną numatoma patikrinti viešbučio Laisvės al. 90 statybą. Projekto vadovui V.Juozaičiui nurodyta prisistatyti su projekto, pagal kurį išduotas statybos leidimas, originalu. Taip pat į patikrinimą yra kviečiami miesto vyr. architektas N.Valatkevičius, KPD vadovė I.Vaškelienė, Architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas D.Šarakauskas ir kiti. Statomo objekto patikrinimas organizuojamas dėl to, kad pirmąjame komisijos posėdyje suabejota ar statinio parametrai ir kai kurie elementai atitinka suderintą projektą. Buvo pastebėta ir tai, kad bendras pastato aukštis projekte bevei keturiais metrais didesnis nei variante, kuriam pritarė KAUET‘as.

Komentarai

 1. Paskutiniams komentatoriams. Raktiniai žodžiai: SAVANAUDIŠKUMAS, PRISITAIKĖLIŠKUMAS, KORUPCIJA. Štai KAUET net ir šioje situacijoje iš esmės pritarė monstrui. Citata: „Tiek V. Juozaitis, tiek verslininkai primygtinai prašė vertinti rekonstrukcijos rezultatus tik pabaigus visus darbus. Su tuo sutiko ir posėdyje dalyvavę Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET) nariai. Kaip konstatavo dauguma KAUET narių, Laisvės alėjos 90-ojo pastato rekonstrukcija nėra itin vykusi, tačiau tai nėra ir itin didelis blogis, kurio pavyzdžių centrinėje miesto gatvėje galima rasti kur kas daugiau.“. Audrys Karalius taip pat nesiūlo griauti, o tik skelbti konkursą ir perstatyti. Žodžiu, karvei ir toliau matuojamas balnas…
  Kaip rašiau anksčiau, tam ir reikalinga visuomenės kontrolė. Praktika rodo, kad uždaros, savo gerbūviu suinteresuotos profesinės, verslo ar valdžios grupuotės nekontroliuojam os visuomenės anksčiau ar vėliau išsigimsta. Taip dažnu atveju ir nutiko su architektais, paveldosauginin kais ir visų galų ir galiukų ekspertais. Galima konstatuoti kategoriškai: nuo viešojo intereso gynimo siekiantys nušalinti visuomenę „specialistai“ ir „ekspertai“ yra suinteresuoti užbalzamuoti išsigimusią korumpuotą sistemą…

 2. As asmeniskai Kauno mero pries metus klausiau kas cia per nesamone dygsta, kai dar tik konstrukcijas montavo. Meras atsake: ‘ir man nepatinka, taciau man sake, kad bus grazu’. Jei man, neturinciam arch issilavinimo is konstruktyvo matosi, kad aukstingumas bus virsytas, tai ko jus, specialistai, pradedat kelt triuksma tada, kai objektas beveik baigtas?! Geda jums visiems pirmiausiai turetu buti.

 3. Architektų sąjunga, a-u, atsiliepkit, kol cechas visai vardo neprarado…

 4. Oficiali KAUET tinklapyje pateiktą info: „2008-02-05 KAUET posėdis. „Vasario 5 d. vyko Kauno architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos posėdis. Jame nagrinėti 3 projektai…2. Pastato Laisvės al. 90 rekonstrukcija į viešbutį. ( UAB „JAS“, statinio architektas – V.Juozaitis). Sprendiniams pritarta. Ekspertų nuomone, projektuojamas tūris turėtų būti plastiškas, minkštas, antstatas atitrauktas“. Apie frontoną ir aukštį čia nieko nėra, o „plastiškas ir minkštas“ gali būti moters užpakalis, bet tik ne frontonas. Kauno architektūros urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) kartu su Juozaičiu turėtų prisiimti dalį atsakomybės už šį ir kitus Laisvės alėjos monstrus.

 5. Del objektyvios ziniasklaidos.
  Mano isitikinimu, objektyvi ziniasklaida susideda is argumentu ir faktu bei is autoriniu (subjektyviu) nuomoniu. A.Karalius isdeste savo argumentus ir savo pozicija. Jeigu jus turite kita – pasirasykite ir atsiuskite. Ja publikuosime ir skaitytojas gales ivertinti ir rinktis, kuria nuomone palaikyti.
  Kritikavimas kito, kad jis turi nuomone ir ja skelbia… pripazinkite – nera labai konstruktyvu.

  Del komisijos.
  As, kaip komisijos narys, neturiu jokiu isipareigojimu del savo nuomones suspendavimo viesoje erdveje. Be to, mano straipsnis ir interviu Juozaicio statinio tema, buvo publikuoti iki komisijos darbo pradzios.

  su pagarba, Audrys Karalius

 6. Retas kuris pasakys, kad tai pasisekes projektas, ir del faktu retas priestaraus. Taciau niekaip nesuprantu kaip Audrys Karalius ( beje zymus tuo, kad energingai gina viesaji interesa su kuo ji ir sveikinu ) leidzia sau rasyti viesoje erdveje ( na, cia jau kaip ir jo portalo ivertinimas) tokius nuomone formuojancius straipsnius pats budamas komisijos nariu? Kaip suprantu, komisija sukurta tam, kad objektyviai issiaiskintu ir priimtu kazkoki sprendima. Bet kai vienas is komisijos nariu energingai taskosi eteryje ir pretenduoja buti svarios ir skaidrios veiklos ruporu, drisiu suabejoti kolegos „objektyvios ir nepriklausomos“ ziniasklaidos zanro supratimu.
  Kaip teige Sekspyras – „kazkas netvarkoj musu karalystej“

 7. faktas, kad ivyko begale pazeidimu, bet ar verta niokot tai kas pastatyta? gal verta paprasciau elgtis tokiosia situcijose. atsakingus , dejusius parasus atleist, i ju vieta tiketina, kad ateis atsakingesni jei leks galvos uz klaidas. o del pastato, tai jau 21 amzius, gal reiktu ir siam amziui ka nors pastatyt?

 8. Nors šis pastatas man asmeniškai neptinka, bet kaip bebūtų šiuo atveju ir Juozaitį ir pastato savininką užtarsiu. Vis dėlto visą atsakomybę stengiamasi pritaikyti jiems, bet kodėl ? Juk, kad šį pastatą statyti reikėjo gauti begalią leidimų, suderinti su įvairiom komisijom ir pan. Bet projektas buvo patvirtintas ir statyba palaiminta, tad ar ne tie patys valdininkai kalti, kad išduoda leidimus tokiom statyboms, o vėliau, kai pradeda „degti padai“ stengiamasi suversti visą kaltę kitiems. Sutinku, kad architektas galėjo atsakingiau pasižiūrėti į gautą užduotį, bet šioje situacijoje visas „atestacijas“ atimčiau iš tų, kurie projektui pritarė.

 9. manau, kad Juozaitis vertas pagarbos uz tai, kad isdure Kauno KAUETA ir suderino projekta su valdininkais, bet vertas pasmerkimo uz tai, kad nesugebejo gerai atlikti pagrindinio savo darbo pastatyti kokybiska modernu pastata. Be to vien tik dekoratyviom priemonem, siek tiek numelzus Meska, dar galima butu ta pastata sutvarkyt taip, kad kaunas galetu juo didziutis.

 10. Karaliaus nuomone isdestyta. Su ja galima sutikt, galima gincytis… Bet man idomu, ka gerbiama Architektu sajunga galvoja sitos problemos atzvilgiu. Kas girdejo jos nuomone? Ar ta sajunga is viso dar egzistuoja kur nors?

 11. O Vaskelienei taip pat nereiketu pasiaiskinti, o ne komisijoj sedeti, nes ir jos parasiukas ten yra?

 12. Abraominis Soboras Laisvės alėjoje – dar didesnis svetimkūnis (spuogas), ir nieko – stovi (klūpojimui).
  CHA

 13. Architektūrinis konkursas yra geriausias vaistas nuo tokių ligų.

 14. mano giliu isitikinimu del tokiu dalyku kalti „saugotojai“. Kaunas dar turi geru pavyzdziu, tuo tarpu Vilniuje situacija – svelniai tariant bloga. Atsakingi zmones tieisog bijo derinti, nes yra gasdinami is virsaus, pasitaikius progai viska neigia ir t.t.. tuo tarpu atsiranda svarbiu autoriu, kuriu projektus yra „normalu“ derinti.to pasekoje senamiesciai biaurojami.
  Kaip atestuotas architektas nuosirdziai galiu pasakyti, geriau jau neleisti nieko, jeigu nesugeba suprasti kas yra gerai.ateis laikas – subres visuomene, bus galima kazka daryti, tuo tarpu siu pastatu niekas nedemontuos.leidimai yra. parasai surinkti. statybos netgi baigtos.Po teisybei, nedera architektui priekaistauti – leidimas gautas.

 15. Vaistai:
  a) juridiskai iteisint privalomus arch. konkursus
  (tokiuose zonose kaip senamiestis ir naujamiestis);
  b) privaloma derinti visus projekto etapus
  (PP, TP, DP);
  c) profilaktiskai isvalyti biurokratini aparata;

 16. Iš komentarų suprantu, kad kova su sisteminėmis problemomis architektūroje taip ir liks tik deklaracijose. Gaila.

 17. man atrodo, jus per ilgai siandien ziurejote i veidrodi. be to, jusu komentaras niekaip nesusijes su publikuojamu tekstu.

 18. Juozaičio advokatas nesu. Atvirkščiai. Man tik nepatinka sovietinėje „zonoje“ ar „krasnaja armija“ galiojusi „etika“, kai žmogžudžiai jautėsi pranašesni už prievartautojus, o jefreitoriai už seržantus, nors iš esmės vieni nuo kitų niekuo nesiskyrė. Moralizuoti kyšininkus gali tik kyšių neduodantys ir nekorumpuoti, grupinių interesų nesaistomi, garbės jausmą išsaugoję ir už parašų nesislapstantys. Jei save tokiu laikote, puiku! Man kelia šleikštulį, kai vienos architektų organizacijos revizijos komisijos pirmininkas yra teisiamas už kyšininkavimą, o jo kolegoms tai moralinių konvulsijų nesukelia. Dviveidystė ir prisitaikėliškumas- štai su kuo iš tikrųjų turėtumėte kovoti.

 19. O jus talentingas advokatas. Juozaitis jumis liks patenkintas. Dar suskaiciuokit nesantuokinius vaikus, pergertus vakarelius, smulkias neistikimybes ir busite pilnai pridenge didele ir erdvia Juozaicio ieinamaja anga. Respect!

 20. Kauno architektams: kas be nuodemės, tegul pirmas meta į Juozaitį akmenį.

 21. Kas cia toks drasus, kad atimtu Juozaiciui teise sikti ant Kauno? Jisai gi amzinas dvigubai. Dar neuzmirskim frau Juozaitienes, kuri dabar yra tik Kauno Dailes instituto architekturos katedros vedeja, bet matuojasi valdiska kede pagal savo subines ploti. Subines valdo. Ura!

 22. viskas bus teiseta 🙂
  pastatys pagal suderinta projekta (o koks jis jau cia nebepasigincysi)
  jei suderinimai gauti del valdininku „saziningos nekompetencijos“ tai pabars 🙂 na gal papeikima irasys
  ir istorija baigta!!
  o reiketu klerkus mesti lauk is savivaldybes (ne pazeminti pareigose! o mesti lauk!)
  o kauno architektu sajunga turetu rekomenduoti atimti projektu vadovo atestacija (ir pabreziu ne „sustabdyti metams“ kaip megstama numuilinti, o atimti be teises vel atestuotis)

 23. Tokias atvejais reikėtų svarstyti licenciją.

 24. Bet, kad Juozaitis padure KAUETO taryba, tai akivaizdu. Parodo 12,5 fasada, o pastato 16m aukscio. Manipuliaciju meistras. Greiciausiai islys ir daugiau koridoriu genijaus fintu.

 25. Na taip, prasides dabar begimas su barjerais. Tik si syk, noretusi, jog begikai atsakomybes barjeru nepraleistu pasoneje, kaip ta ana karta.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vaidilutė Ščiglienė

PAVELDOSAUGININKŲ PIRMININKĖ: Vadovauti paveldo komisijai paskirta V.Ščiglienė

2020 birželio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininke neseniai paskyrė menotyrininkę dr. Vaidutę Ščiglienę. Iki šiol Valstybinės kultūros paveldo komisijos vadovės funkcijas atliko pirmininko pavaduotoja Andrijana Filinaitė.

Laisvės al. fontanas

PATOBULINO LAISVĖS AL. FONTANĄ: Groja, šoka ir leidžia miglos debesis

2020 gegužės 114 KomentaraiPILOTAS.LT

Po pusantrų metų trukusios rekonstrukcijos Kaune vėl veikia Laisvės alėjos simboliu tapęs fontanas. Nors sentimentus kelianti jo išvaizda iš pažiūros liko ta pati, tačiau įrenginys

Paežerių dvaras

PRISTATYS DVARO VIRTUVĘ: Buvusią kiaulidę suvalkiečiai pavers kavine

2020 balandžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilkaviškio rajone atgims dar vienas Paežerių dvaro sodybos pastatų – buvusi kiaulidė. Pastarojoje žadama įkurdinti kavinę, kuri lankytojams siūlys ir dvaro laikų patiekalus. Vilkaviškio rajono Paežerių

paveldo dienos

PAVELDAS IR EDUKACIJA: Pakvietė prisidėti prie Europos paveldo dienų renginių

2020 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys – Europos paveldo dienos – šiemet Lietuvoje įvyks rugsėjį. Kultūros paveldo departamentas pakvietė bendradarbiauti ir prisidėti

Agora

VIRTUALIOJI AGORA: Paleista tarptautinės organizacijos Europa Nostra platforma

2020 balandžio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė organizacija Europa Nostra, reaguodama į neigiamą pandemijos poveikį kultūros sričiai, paleido virtualią platformą „Agora“. Naujoji platforma skirta suskaitmenintų kultūros ir paveldo iniciatyvų sklaidai. Tarptautinė

Akropolis

TURIZMAS IR PAVELDAS: Raginama mažinti neigiamą COVID-19 poveikį turizmui

2020 balandžio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Europos turizmo manifestų aljansas paragino Europos Komisiją ir nacionalines vyriausybes imtis skubių priemonių, galinčių sumažinti neigiamą COVID-19 poveikį turizmo sektoriui Europoje. Turizmo sektorius yra neišvengiamai

Adrijana Filinaitė

ANDRIJANA FILINAITĖ: Prasideda UNESCO Pasaulio paveldo metų renginiai

2020 kovo 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš 167 pasaulio valstybių, turinčių UNESCO Pasaulio paveldo objektų. Kadangi mūsų Seimas 2020-tuosius paskelbė UNESCO pasaulio paveldo metais Lietuvoje – turime puikią

Smalininkų mokykla

SKALVIJOS LIETUVIŠKUMO ŽIDINYS: Smalininkuose tvarkoma tarpukario mokykla

2020 vasario 21Be komentarųPILOTAS.LT

Smalininkuose naujai veiklai prikeliama nuo 1930-ųjų iki 1939 metų veikusi lietuviška pradžios mokykla, pastatyta pagal prancūzų architekto projektą. Ši mokykla buvo gera pradžia Skalvijos šiaurės

Agilė Mažonaitė

FOTOPROJEKTAS „LAISVĖ“: A.Mažonaitės paroda apie Laisvės al. architektūrinę renovaciją

2020 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien galerijoje „Meno parkas“, Kaune atidaroma Agilės Mažonaitės paroda „Laisvė“. Tai fotoprojektas apie architektūrinę renovaciją, lyg viso žmogaus gyvenimo kelio alegoriją, atspindinčią nepertraukiamus pokyčius, sociumo

Valstybinė kultūros paveldo komisija

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA ATSINAUJINA: Paskirti dar 4 nauji nariai

2020 sausio 9Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad Valstybinę kultūros paveldo komisiją papildė istorikas doc. dr. Salvijus Kulevičius ir architektė teisininkė dr. Daiva Veličkaitė. Ką tik į šią šalies

Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes

PASIŽVALGYMAS PO VILNIAUS APYLINKES: M.Baužienės 3-osios knygos pristatymas

2020 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje pristatoma architektūros istorikės Mortos Baužienės knyga „Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes“. Dalyvauja knygos autorė, leidyklos vadovas, paveldo žinovai. Sausio 8

Senieji vėjo malūnai

SENIEJI VĖJO MALŪNAI: Technikos paveldui skirtas renginys Pasvalyje

2019 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmadienį Pasvalio krašto muziejuje vėl rinksis malūnų tyrinėtojai. Renginio tema – Senųjų vėjo malūnų istorija, atmintis ir paveldas. Gruodžio 16 dieną (pirmadienį), 13 val. Pasvalio

Klaipėdos centrinis paštas

KLAIPĖDA ŽENGĖ ŽINGSNĮ: Prašo stabdyti centrinio pašto pardavimo aukcioną

2019 lapkričio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiesčio savivaldybė ėmėsi konkrečių žingsnių dėl Klaipėdos centrinio pašto pastatų komplekso išsaugojimo – prašoma stabdyti jo pardavimo aukcioną. Raštas su tokiu prašymu išsiųstas AB „Lietuvos

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

LATVIAI APDOVANOJO: Pagerbti Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriai

2019 lapkričio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios restauratoriams – Latvijos fondo „Lāčplēsis“ apdovanojimai. Jie įteikti už indėlį išsaugant kultūros paveldą bei stiprinant Latvijos ir Lietuvos ryšius. Viena

Daržų g. 14

KLAIPĖDOS SENAMIESTYJE PRADANGINO NAMĄ: STT pradėjo ikiteisminį tyrimą

2019 lapkričio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ką tik pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Klaipėdos senamiestyje atliktų griovimo darbų pagal Kultūros paveldo departamento (KPD) surinktą medžiagą. Ikiteisminis tyrimas pradėtas

Vaidas Petrulis

PAVELDAS KAIP KONFLIKTAS: V.Petrulio knygos pristatymas socialinės įtampos fone

2019 lapkričio 71 KomentarasPILOTAS.LT

Kaune rengiamas architektūros istoriko Vaido Petrulio monografijos „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos“ pristatymas. Renginys įvyks nesilpstant statybų prie paminklinės

3624_moder_kn_140500_e02_bra

ATVIRA DISKUSIJA KAUNE: XX a. architektūrinio palikimo interpretacija

2019 lapkričio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Dar XX a. viduryje paveldosaugos klasikas Freemanas Tildenas atkreipė dėmesį, kad vien tik istorinių faktų žinojimas dar nėra pakankama motyvacija puoselėti istorinį palikimą. „Kaunas 2022“

Vaidas Petrulis

ARCHITEKTŪROS KRITIKA LIETUVOJE: Dr. Vaido Petrulio istorinis pjūvis

2019 spalio 285 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektūros [pokalbių] ciklas „Gražu/negražu“ šį rudenį siūlė padiskutuoti architektūros kritikos tema. Paskutiniame šio ciklo pokalbyje kaunietis architektūros istorikas Vaidas Petrulis žada atlikti Lietuvos architektūros kritikos

Valéry Didelon

GALIAUSIAI – KRITIKA: Pokalbis su Paryžiaus žurnalo „Criticat“ redaktoriumi

2019 spalio 181 KomentarasPILOTAS.LT

Vieni ją aptarinėja, kiti jos reikalauja, o treti norėtų jos vengti. Ji – kritika. Žvelgiant iš architektų ir urbanistų perspektyvos, ji tikra linksmybių gadintoja. Nepaisant

Viekšnių vaistinė

VIEKŠNIŲ ATVEJIS: Prasidėjo mažųjų miestelių paveldosaugos praktinis seminaras

2019 spalio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Dešiniajame Ventos upės krante įsikūrusiuose Viekšniuose šiandien prasideda medinės architektūros paveldosaugos praktinis seminaras. Renginys skirtas Viekšnių miesto kultūros paveldo apsaugos problemoms analizuoti. Kaip praneša Kultūros

Failed Architecture

PROJEKTAS „FAILED ARCHITECTURE“: Pokalbis apie naujas architektūros kritikos formas

2019 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje vieši jaunosios kartos architektūros kritikas ir miesto tyrėjas Markas Minkjanas (Mark Minkjan), kuris besidomintiems jau šį trečiadienį pristatys tinklaraščio „Failed Architecture“ projektą. Bus atskleista,

Catherine Slessor

ARCHITEKTŪROS KRITIKOS MIRTIS: Catherine Slessor pokalbis MO muziejuje

2019 spalio 93 KomentaraiPILOTAS.LT

Dėl nesibaigiančio vaizdų srauto internete, architektūra tampa vis beprasmiškesne, suprekinta ir suardyta, supaprastinta iki mažytės internetinės knygelės, kurią greitai verčiant, keičiasi ir juda paveikslėliai. Architektūros

Andrius ir Lukas Paulauskai

PAVELDOSAUGOS HAKATONAS: „Pokemon Go“ ir virtualus plaktukas

2019 rugsėjo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune įvyko pirmasis architektūros paveldosaugos hakatonas Lietuvoje. Pagal Kauno architektūros festivalio KAFe 2019 programą organizuotame reginyje iš viso pristatytos 9 idėjos, iš kurių 2 sulaukė

Herithon'19

INTERAKTYVAUS PAVELDO HAKATONAS: 48 valandų KAFe 2019 renginys Kaune

2019 rugsėjo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno architektūros festivalis (KAFe 2019) rengia pirmąjį Lietuvoje interaktyvaus paveldo hakatoną „Herithon’19“. Tai 48 valandų renginys skirtas naujai pažvelgti į paveldą Kauno mieste. Interaktyvaus paveldo

architektūros kritika

APIE ARCHITEKTŪROS KRITIKĄ: Architektūros fondo 25-asis pokalbių ciklas „Gražu/negražu“

2019 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Viešojoje erdvėje architektūra dažnai vertinama per prizmę gražu-negražu, patinka-nepatinka. Prasidedantis Architektūros fondo 25-asis pokalbių ciklas siūlo susitikti MO muziejuje bei architektūrą apmąstyti kritiškiau. Socialinių tinklų