images_pulsas_foto_juoza_po_080300_bru_e055

KOMISIJA PRADĖJO JUOZAIČIO STIKLAINIO TYRIMĄ//VIEŠBUČIO STATYBA APNUOGINO SISTEMINES PROBLEMAS

Šiandien Kaune posėdžiavo Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos direktorės Dianos Varnaitės sudaryta komisija, tirianti skandalingai pagarsėjusios viešbučio statybos Laisvės alėja 90 (architektas Virginijus Juozaitis) aplinkybes. Viešbučio statyba, rekonstruojant XIX a. pastatą ir užstatant dviejų aukštų anstatą, pritrenkė kauniečius savo įžūlumu ir disonansu su vienos svarbiausių aikščių mieste istoriniu kontekstu. Visuomenėje kilęs nepasitenkinimas architektūriniu akibrokštu dar labiau sustiprėjo po KPD Kauno teritorinio padalinio vadovės Irenos Vaškelienės komentarų spaudoje, esą juridiškai statyba yra nepriekaištinga ir miesto vyr.architekto Nerijaus Valatkevičiaus tylos problemos atžvilgiu.

Komisijos pirmininkas Algimantas Degutis akcentavo, kad Laisvės al.90 statinį vertina, kaip akivaizdžią problemą ir mano, kad ją reikia nagrinėti keliais aspektais: dėl įtakos Naujamiesčiui, kaip kultūros paveldo vietovei, dėl atsakingų institucijų darbuotojų veiksmų, dėl architekto V.Juozaičio kvalifikacijos ir gebėjimo dirbti kultūros vertybės vietovėje ir spręsti, ką daryti su pačiu „ardančiu harmoniją“ objektu.

PAREIGŪNĖS STAIGA TAPO BEJĖGĖS

Komisijos nariai apsikeitė nuomonėmis apie objektą. KPD Kauno padalinio vadovė I.Vaškelienė tvirtino, kad KPD padalinys architektūrinių sprendinių nekvestionuoja (!?), todėl, derinant projektą, apsiribota pastaba, kad projektas turi būti apsvarstytas Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje (KAUET). Ji pati projekto nebuvo mačiusi, tačiau dabar žino, kad konkretūs teisės aktai nėra pažeisti ir viešbučio tūris „nepažeidžia vertybės bruožų“. A.Degutis nustebo, kad KPD padalinio vedėja neranda laiko susipažinti net su projektais svarbiausiose Kauno vietose. Vedėja atsakė, kad dabar ji sutinka, kad statomo viešbučio architektūra „nėra tinkama šiai aplinkai“.

Ne ką geriau sekėsi ir Statybos inspekcijos atstovei Jūratei Mieldažienei. Kiekvienos statybvietės siaubas – Statybų inspekcija – pasirodo esanti visiška bejėgė kai kuriuose objektuose. Inspektoriai patikrino tiktai konstrukcijas, o apie statinio atitikimą projektui J.Mieldažienė apskritai nieko negalėjo pasakyti. Komisija pareikalavo, kad pareigūnė kitam posėdžiui paruoštų išsamią pažymą apie statinio atitikimą projektui.

NEPASTEBĖJO 4METRAIS PAAUKŠTINTO NAMO

Kauno vyr. architektas N.Valatkevičius teigė, kad statinį vertinti esą dar negalima, nes jis nebaigtas. Jo manymu, viešbučio architektūra dar pasikeis nudažius istorinį fasadą, sumontavus ant parapeto tvorelę ir kitas detales. Valdininko teigimu, jis, esą neturi teisės kištis į statinio architektūrą (!?), tai esanti KAUET prerogatyva. Kodėl tai uoliai daroma kitų projektų atžvilgiu, N.Valatkevičius nutylėjo. Jis nutylėjo ir tai, kad projekte fasadas įstiklintas šviesiu stiklu, o natūroje – tamsiu. Taip pat valdininkas negalėjo paaiškinti, kur „dingo“ istorinis pastato frontonas arba kodėl KAUET‘ui V.Juozaitis rodė pastatą, kurio aukštis 12,5 metro, o suderintame projekte pastatas jau 16,1 metro aukščio.

Buvo suabejota miesto vyr. architekto kompetencija, o bandymas net akivaizdžios architektūrinės klaidos atveju „neįžiūrėti“ jos ir kalbėti apie detales bei slėptis už KAUET ekspertų nugarų, įvardintas, kaip neprofesionalumas ir atsakomybės vengimas. Dauguma komisijos narių pripažino viešbučio Laisvės al. 90 statinį drastiška invazija į istorinį kontekstą, pažeidžiančia viešajį interesą ir ardančią Naujamiesčio darną bei tapatumą.

JUOZAIČIO IR MEŠKOS LAUKIA PASIAIŠKINIMAI

Komisiją aplankęs Kauno meras Andrius Kupčinskas paaiškino, kad kreipėsi dėl stiklinio svetimkūnio į KPD vadovę ir KUET‘ą įvertinimo dėl to, kad statybos po savivaldybės langais metu ėmė ryškėti anstato konfliktas su Laisvės alėjos pastatais ir mero neįtikino Urbanistikos skyriaus vadovų aiškinimas, esą viskas yra suderinta ir teisėta. Meras teigė, jog yra būtina ne tik išsiaiškinti kas iš projektą derinusių pareigūnų pristigo kompetencijos, bet ir atlikti statomo objekto rekonstrukciją, kad sumažinti jo disonansą su aplinka.

Kitas komisijos posėdis numatytas kovo 15-tą. Į jį komisija nutarė pasikviesti projekto autorių V.Juozaitį, statytoją R.Mešką ir KAUET direktorę J.Merkevičienę. Komisiją sudaro Algimantas Degutis (KPD direktoriaus pavaduotojas), Rugilė Balkaitė (Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyresnioji specialistė), Sandra Jomantaitė (KPD Paveldotvarkos skyriaus vyriausioji specialistė, atliekanti Paveldotvarkos skyriaus vedėjo funkcijas), Audrys Karalius (architektas), Zigmas Kazlauskas (Patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos prie KPD Kauno teritorinio padalinio narys), Raimonda Korizienė (Patariamosios komisijos narė), Rimantas Kraujalis (KPD Kontrolės skyriaus vedėjas), Jūratė Mieldažienė (Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė), Rimgaudas Miliukštis (Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas), Donata Šimkūnaitė (Departamento Kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė), Nerijus Valatkevičius (Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistikos skyriaus vedėjas), Irena Vaškelienė (KPD Kauno teritorinio padalinio vedėja) ir Rimvydas Žiliukas (Patariamosios komisijos pirmininkas).

INSPEKCIJA TIKRINS SKANDALINGĄ STATYBVIETĘ

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrius išplatino pranešimą, kuriame informuojama, kad kovo 10 dieną numatoma patikrinti viešbučio Laisvės al. 90 statybą. Projekto vadovui V.Juozaičiui nurodyta prisistatyti su projekto, pagal kurį išduotas statybos leidimas, originalu. Taip pat į patikrinimą yra kviečiami miesto vyr. architektas N.Valatkevičius, KPD vadovė I.Vaškelienė, Architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas D.Šarakauskas ir kiti. Statomo objekto patikrinimas organizuojamas dėl to, kad pirmąjame komisijos posėdyje suabejota ar statinio parametrai ir kai kurie elementai atitinka suderintą projektą. Buvo pastebėta ir tai, kad bendras pastato aukštis projekte bevei keturiais metrais didesnis nei variante, kuriam pritarė KAUET‘as.

Komentarai

 1. Paskutiniams komentatoriams. Raktiniai žodžiai: SAVANAUDIŠKUMAS, PRISITAIKĖLIŠKUMAS, KORUPCIJA. Štai KAUET net ir šioje situacijoje iš esmės pritarė monstrui. Citata: „Tiek V. Juozaitis, tiek verslininkai primygtinai prašė vertinti rekonstrukcijos rezultatus tik pabaigus visus darbus. Su tuo sutiko ir posėdyje dalyvavę Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET) nariai. Kaip konstatavo dauguma KAUET narių, Laisvės alėjos 90-ojo pastato rekonstrukcija nėra itin vykusi, tačiau tai nėra ir itin didelis blogis, kurio pavyzdžių centrinėje miesto gatvėje galima rasti kur kas daugiau.“. Audrys Karalius taip pat nesiūlo griauti, o tik skelbti konkursą ir perstatyti. Žodžiu, karvei ir toliau matuojamas balnas…
  Kaip rašiau anksčiau, tam ir reikalinga visuomenės kontrolė. Praktika rodo, kad uždaros, savo gerbūviu suinteresuotos profesinės, verslo ar valdžios grupuotės nekontroliuojam os visuomenės anksčiau ar vėliau išsigimsta. Taip dažnu atveju ir nutiko su architektais, paveldosauginin kais ir visų galų ir galiukų ekspertais. Galima konstatuoti kategoriškai: nuo viešojo intereso gynimo siekiantys nušalinti visuomenę „specialistai“ ir „ekspertai“ yra suinteresuoti užbalzamuoti išsigimusią korumpuotą sistemą…

 2. As asmeniskai Kauno mero pries metus klausiau kas cia per nesamone dygsta, kai dar tik konstrukcijas montavo. Meras atsake: ‘ir man nepatinka, taciau man sake, kad bus grazu’. Jei man, neturinciam arch issilavinimo is konstruktyvo matosi, kad aukstingumas bus virsytas, tai ko jus, specialistai, pradedat kelt triuksma tada, kai objektas beveik baigtas?! Geda jums visiems pirmiausiai turetu buti.

 3. Architektų sąjunga, a-u, atsiliepkit, kol cechas visai vardo neprarado…

 4. Oficiali KAUET tinklapyje pateiktą info: „2008-02-05 KAUET posėdis. „Vasario 5 d. vyko Kauno architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos posėdis. Jame nagrinėti 3 projektai…2. Pastato Laisvės al. 90 rekonstrukcija į viešbutį. ( UAB „JAS“, statinio architektas – V.Juozaitis). Sprendiniams pritarta. Ekspertų nuomone, projektuojamas tūris turėtų būti plastiškas, minkštas, antstatas atitrauktas“. Apie frontoną ir aukštį čia nieko nėra, o „plastiškas ir minkštas“ gali būti moters užpakalis, bet tik ne frontonas. Kauno architektūros urbanistikos ekspertų taryba (KAUET) kartu su Juozaičiu turėtų prisiimti dalį atsakomybės už šį ir kitus Laisvės alėjos monstrus.

 5. Del objektyvios ziniasklaidos.
  Mano isitikinimu, objektyvi ziniasklaida susideda is argumentu ir faktu bei is autoriniu (subjektyviu) nuomoniu. A.Karalius isdeste savo argumentus ir savo pozicija. Jeigu jus turite kita – pasirasykite ir atsiuskite. Ja publikuosime ir skaitytojas gales ivertinti ir rinktis, kuria nuomone palaikyti.
  Kritikavimas kito, kad jis turi nuomone ir ja skelbia… pripazinkite – nera labai konstruktyvu.

  Del komisijos.
  As, kaip komisijos narys, neturiu jokiu isipareigojimu del savo nuomones suspendavimo viesoje erdveje. Be to, mano straipsnis ir interviu Juozaicio statinio tema, buvo publikuoti iki komisijos darbo pradzios.

  su pagarba, Audrys Karalius

 6. Retas kuris pasakys, kad tai pasisekes projektas, ir del faktu retas priestaraus. Taciau niekaip nesuprantu kaip Audrys Karalius ( beje zymus tuo, kad energingai gina viesaji interesa su kuo ji ir sveikinu ) leidzia sau rasyti viesoje erdveje ( na, cia jau kaip ir jo portalo ivertinimas) tokius nuomone formuojancius straipsnius pats budamas komisijos nariu? Kaip suprantu, komisija sukurta tam, kad objektyviai issiaiskintu ir priimtu kazkoki sprendima. Bet kai vienas is komisijos nariu energingai taskosi eteryje ir pretenduoja buti svarios ir skaidrios veiklos ruporu, drisiu suabejoti kolegos „objektyvios ir nepriklausomos“ ziniasklaidos zanro supratimu.
  Kaip teige Sekspyras – „kazkas netvarkoj musu karalystej“

 7. faktas, kad ivyko begale pazeidimu, bet ar verta niokot tai kas pastatyta? gal verta paprasciau elgtis tokiosia situcijose. atsakingus , dejusius parasus atleist, i ju vieta tiketina, kad ateis atsakingesni jei leks galvos uz klaidas. o del pastato, tai jau 21 amzius, gal reiktu ir siam amziui ka nors pastatyt?

 8. Nors šis pastatas man asmeniškai neptinka, bet kaip bebūtų šiuo atveju ir Juozaitį ir pastato savininką užtarsiu. Vis dėlto visą atsakomybę stengiamasi pritaikyti jiems, bet kodėl ? Juk, kad šį pastatą statyti reikėjo gauti begalią leidimų, suderinti su įvairiom komisijom ir pan. Bet projektas buvo patvirtintas ir statyba palaiminta, tad ar ne tie patys valdininkai kalti, kad išduoda leidimus tokiom statyboms, o vėliau, kai pradeda „degti padai“ stengiamasi suversti visą kaltę kitiems. Sutinku, kad architektas galėjo atsakingiau pasižiūrėti į gautą užduotį, bet šioje situacijoje visas „atestacijas“ atimčiau iš tų, kurie projektui pritarė.

 9. manau, kad Juozaitis vertas pagarbos uz tai, kad isdure Kauno KAUETA ir suderino projekta su valdininkais, bet vertas pasmerkimo uz tai, kad nesugebejo gerai atlikti pagrindinio savo darbo pastatyti kokybiska modernu pastata. Be to vien tik dekoratyviom priemonem, siek tiek numelzus Meska, dar galima butu ta pastata sutvarkyt taip, kad kaunas galetu juo didziutis.

 10. Karaliaus nuomone isdestyta. Su ja galima sutikt, galima gincytis… Bet man idomu, ka gerbiama Architektu sajunga galvoja sitos problemos atzvilgiu. Kas girdejo jos nuomone? Ar ta sajunga is viso dar egzistuoja kur nors?

 11. O Vaskelienei taip pat nereiketu pasiaiskinti, o ne komisijoj sedeti, nes ir jos parasiukas ten yra?

 12. Abraominis Soboras Laisvės alėjoje – dar didesnis svetimkūnis (spuogas), ir nieko – stovi (klūpojimui).
  CHA

 13. Architektūrinis konkursas yra geriausias vaistas nuo tokių ligų.

 14. mano giliu isitikinimu del tokiu dalyku kalti „saugotojai“. Kaunas dar turi geru pavyzdziu, tuo tarpu Vilniuje situacija – svelniai tariant bloga. Atsakingi zmones tieisog bijo derinti, nes yra gasdinami is virsaus, pasitaikius progai viska neigia ir t.t.. tuo tarpu atsiranda svarbiu autoriu, kuriu projektus yra „normalu“ derinti.to pasekoje senamiesciai biaurojami.
  Kaip atestuotas architektas nuosirdziai galiu pasakyti, geriau jau neleisti nieko, jeigu nesugeba suprasti kas yra gerai.ateis laikas – subres visuomene, bus galima kazka daryti, tuo tarpu siu pastatu niekas nedemontuos.leidimai yra. parasai surinkti. statybos netgi baigtos.Po teisybei, nedera architektui priekaistauti – leidimas gautas.

 15. Vaistai:
  a) juridiskai iteisint privalomus arch. konkursus
  (tokiuose zonose kaip senamiestis ir naujamiestis);
  b) privaloma derinti visus projekto etapus
  (PP, TP, DP);
  c) profilaktiskai isvalyti biurokratini aparata;

 16. Iš komentarų suprantu, kad kova su sisteminėmis problemomis architektūroje taip ir liks tik deklaracijose. Gaila.

 17. man atrodo, jus per ilgai siandien ziurejote i veidrodi. be to, jusu komentaras niekaip nesusijes su publikuojamu tekstu.

 18. Juozaičio advokatas nesu. Atvirkščiai. Man tik nepatinka sovietinėje „zonoje“ ar „krasnaja armija“ galiojusi „etika“, kai žmogžudžiai jautėsi pranašesni už prievartautojus, o jefreitoriai už seržantus, nors iš esmės vieni nuo kitų niekuo nesiskyrė. Moralizuoti kyšininkus gali tik kyšių neduodantys ir nekorumpuoti, grupinių interesų nesaistomi, garbės jausmą išsaugoję ir už parašų nesislapstantys. Jei save tokiu laikote, puiku! Man kelia šleikštulį, kai vienos architektų organizacijos revizijos komisijos pirmininkas yra teisiamas už kyšininkavimą, o jo kolegoms tai moralinių konvulsijų nesukelia. Dviveidystė ir prisitaikėliškumas- štai su kuo iš tikrųjų turėtumėte kovoti.

 19. O jus talentingas advokatas. Juozaitis jumis liks patenkintas. Dar suskaiciuokit nesantuokinius vaikus, pergertus vakarelius, smulkias neistikimybes ir busite pilnai pridenge didele ir erdvia Juozaicio ieinamaja anga. Respect!

 20. Kauno architektams: kas be nuodemės, tegul pirmas meta į Juozaitį akmenį.

 21. Kas cia toks drasus, kad atimtu Juozaiciui teise sikti ant Kauno? Jisai gi amzinas dvigubai. Dar neuzmirskim frau Juozaitienes, kuri dabar yra tik Kauno Dailes instituto architekturos katedros vedeja, bet matuojasi valdiska kede pagal savo subines ploti. Subines valdo. Ura!

 22. viskas bus teiseta 🙂
  pastatys pagal suderinta projekta (o koks jis jau cia nebepasigincysi)
  jei suderinimai gauti del valdininku „saziningos nekompetencijos“ tai pabars 🙂 na gal papeikima irasys
  ir istorija baigta!!
  o reiketu klerkus mesti lauk is savivaldybes (ne pazeminti pareigose! o mesti lauk!)
  o kauno architektu sajunga turetu rekomenduoti atimti projektu vadovo atestacija (ir pabreziu ne „sustabdyti metams“ kaip megstama numuilinti, o atimti be teises vel atestuotis)

 23. Tokias atvejais reikėtų svarstyti licenciją.

 24. Bet, kad Juozaitis padure KAUETO taryba, tai akivaizdu. Parodo 12,5 fasada, o pastato 16m aukscio. Manipuliaciju meistras. Greiciausiai islys ir daugiau koridoriu genijaus fintu.

 25. Na taip, prasides dabar begimas su barjerais. Tik si syk, noretusi, jog begikai atsakomybes barjeru nepraleistu pasoneje, kaip ta ana karta.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno menininkų namai

TVARUS PAVELDAS: Prasideda „Europos paveldo dienų“ renginiai

2022 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į

Antazavės dvaras

ISTORINIAI RŪMAI ATGIMĖ: Antazavės dvaras laukia lankytojų

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sutvarkyti atgimė ant šiaurinio Zalvės ežero kranto Antazavėje stovintys dvaro rūmai, kadaise priklausę grafams Pliateriams. Architektūriškai ir istoriškai reikšminguose rūmuose organizuojamos parodos, ekskursijos, vyksta kiti

Paveldo objektų žemėlalis

TVARKOMI PAVELDO OBJEKTAI: Svarbiausia informacija – specialiame interaktyviame žemėlapyje

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami

VDA KF

MENANTIS DIDŽIUOSIUS: VDA fakultetas įsikūrė išskirtiniame istoriniame Kauno kvartale

2022 birželio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas (VDA KF) įsikūrė Laikinosios sostinės senamiesčio kvartale, kuriame manoma būta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų. Muitinės gatvėje stūksančiame pastatų komplekse ką

paveldas

STIPRINS APSAUGĄ: Rengiama nauja kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą. NUO BALANDŽIO DIRBA

Okupantų paminklas Merkinėje

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Sovietinės karių kapinės – ne paveldo objektai

2022 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rusijos karinės agresijos fone Lietuvoje netyla diskusijos dėl sovietmečio paminklų ir karių kapinių. Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau – Paveldo komisija) neseniai apsvarstė užsienio šalių karių

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

PADĖS ATSINAUJINTI: Savivaldybė parems 50 Kauno istorinių pastatų tvarkybą

2022 gegužės 25Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyvūs Kauno gyventojai su miesto prisidėjimu planuoja atnaujinti 50 pastatų Kauno senamiestyje, centrinėje dalyje, Žaliakalnyje bei atokesnėse vietose. Šiemet dalinis miesto finansavimas – iki 50

Vilniaus senamiestis

VILNIAUS SENAMIESČIO PATIKRA: KPD specialistai aplankys 10 kvartalų

2022 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis skyrius senamiestyje pradeda tikrinimą. Specialistai lankys 10 istorinių kvartalų. Pranešama, kad gegužės – birželio mėnesiais Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus

UNESCO Rusia

UNESCO NUSIKALSTAMAI NERYŽTINGA: Savo sesiją toliau planuoja susitepusioje Rusijoje

2022 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo pradžioje Jungtinių Tautų Švietimo, Mokslo ir Kultūros organizacija (UNESCO) išreiškė viešą susirūpinimą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą bei naikinamo pastarosios paveldo. Tačiau jos tolesnėje

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (arch. E.N.Bučiūtė, 1974 m.). Foto: Norbert

DAUGIAU KULTŪROS VERTYBIŲ: Sąrašą papildė ir Nacionalinis operos ir baleto teatras

2022 vasario 111 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros vertybių registrą pernai papildė nemažai naujų kultūros paveldo objektų. Į Kultūros vertybių registrą įrašyta beveik 700 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, tarp kurių ir laiką pralenkęs architektės

dingusios vertybės

DINGUSIOS KULTŪROS VERTYBĖS: Paskelbtas per 300 objektų sąrašas

2021 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą sudaro daugiau kaip 300 objektų – paveikslai, ikonos, skulptūros, bažnytiniai reikmenys, kryžiai, tekstilės gaminiai, baldai, kitos vertybės. Sąrašą paskelbė

Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021 lapkričio 161 KomentarasLinas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

ĮTRAUKIANTIS PAVELDAS: Sukvies simboliškosios Europos paveldo dienos

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienos (EPD) šiemet kviečia intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai ne tik vienas simboliškiausių Europos Tarybos inicijuotų renginių, bet jau nuoširdžiai pamėgtas visose penkiasdešimtyje

Fixus mobilis

PAVELDO MOKYMAI NERINGOJE: Rugsėji lankysis „FIXUS Mobilis“ komanda

2021 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Projekto „FIXUS Mobilis“ komanda rugsėjį Nidoje ir Juodkrantėje rengia konsultacijas ir praktinius mokymus kultūros paveldo objektų, istorinių statinių valdytojams ir suinteresuotai visuomenei. VISKAS PRASIDEDA NUO

Valdovų rūmai

REIKIA VIENINGOS SISTEMOS: Siūloma reorganizuoti Kultūros paveldo centrą

2021 liepos 23Be komentarųPILOTAS.LT

Duomenys apie atliktus kultūros paveldo tyrimus šiandien yra išsibarstę po skirtingas įstaigas, o vieningos skaitmeninimo sistemos nėra. Valstybinė kultūros paveldo komisija pasiūlė reorganizuoti Kultūros paveldo

Foto: ©PILOTAS.LT

LAISVĖS ALĖJOS ARCHITEKTŪRA: Ekskursija su rekonstrukcijos autoriumi

2021 liepos 22Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga tęsia projektą „Architektūra iš arti“. Šiemet antroji architektūrinė ekskursija, kaip ir pirmoji, įvyks Kaune. Šįkart dėmesio centre bus neseniai iš pagrindų atsinaujinusi

UNESCO

KAUNO ŽYGIS Į UNESCO: Vyksta svarbi komiteto asamblėjos sesija

2021 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos sesija, kuri yra itin svarbi į UNESCO paveldo objektų sąrašą pretenduojančiam Kaunui. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos

polocko-g-g-orzikausko-nuotrauka

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek aktyvią visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais. Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra

Oginskių paveldas

DINGUSIO PAVELDO SUGRĮŽIMAS: Oginskius menanti paroda Rietave

2021 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus šiandien atidaro parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“. Tai kartu ir kvietimas nauju žvilgsniu įvertinti šių praradimų mastą, raginimas imtis aktyvaus vaidmens

Siesikų dvaro sodyba

DAUGIAU PARAMOS PAVELDOTVARKAI: Papildomai paskirta 2 mln. eurų

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų valstybės biudžete paveldui tvarkyti numatyti papildomi 2 mln. eurų. Kaip praneša Kultūros ministerija, papildomos lėšos leis ne tik tęsti seniau jau pradėtus tvarkybos

Daugiafunkcinis centras Laisvės alėjoje

„MERKURIJAUS“ IŠVARYMAS: Viešinamas 30.000 m² ploto kompleksas Laisvės alėjoje

2021 sausio 273 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno sovietmečio pasididžiavimas Laisvės alėjoje – prekybos centras „Merkurijus“ – nugriautas jau daugiau nei prieš 10-metį, tačiau jo vietoje atsivėręs urbanistinis plyšys akis bado iki