images_phocagallery_751_mmcko_viln_1103_mmcsk_viln_091000_bru_e01

MODERNAUS MENO CENTRO FINALAS:// 5 LIETUVIŲ, 1 ESTŲ PROJEKTAS

Išrinktos 6 geriausios Modernaus meno centro pastato Vilniuje architektūrinės idėjos. Konkursui, kurį organizavo Lietuvos architektų sąjunga ir viešoji įstaiga „Modernaus meno centras”, iš viso pateikti 62 darbai, tačiau 5 iš jų, komisijos sprendimu, nebuvo vertinami, nes buvo pristatyti pavėluotai. Tarp geriausiųjų pateko 5 lietuvių ir vienas estų architektų projektas.

IŠMUŠĖ JAUNŲJŲ ARCHITEKTŲ VALANDA

Antrame etape varžysis šios architektų komandos (išvardinti abėcėlės tvarka):

„Andrė Baldi architektūra – urbanistika“ (Andrė Baldišiūtė, Sabina Grincevičiūtė, Algimantas Neniškis, Milda Naujalytė)(eilės numeris ekspozicijoje – 42);

Audrius Bučas, Arunas Gardauskas, Darius Čaplinskas, Marina Bučienė (23);

Saulius Pamerneckis, Vytenis Ūsas, Vytautas Pliadis, Indrė Ruseckaitė, Enrika Geštautaitė, Jonas Ruseckas (40);

Živilė Putrimaitė, Dovydas Čipkus, Marekas Mickevičius, Marius Morkūnas, Darius Romanovskij (26);

Lembit-Kaur Stoor, Ulo-Tarmo Stoor, Kalle Komissarov (Estija) (22);

Vainius Šalomskas (51).

KONKURSE NET 62 PROJEKTAI

„Konkursas sulaukė itin daug dalyvių, o tai rodo ir didelį susidomėjimą pačiu objektu, ir naujo meno muziejaus svarbą šalies kultūriniam gyvenimui. Be to, konkursas tapo tarptautiniu: jame dalyvavo architektai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio“, – teigia Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkas Tadas Balčiūnas.

Darbai buvo vertinami pagal tris svarbiausius kriterijus: „Vienas iš jų – urbanistinis kriterijus, t. y., siekiame,kad muziejaus pastatas harmoningai įsilietų į dešiniąją Neries krantinę, natūraliai derėtų su Nacionaline dailės galerija, kitais krantinės pastatais ir landšaftu. Taip pat svarbu, kad pastatas būtų funkcionalus, kad jame veiksiantis muziejus galėtų atlikti sostinės kultūros ir šeimų laisvalaikio traukos centro funkciją. Trečias kriterijus – architektūrinės idėjos meninė raiška, jos originalumas“, – teigia vertinimo komisijos narys, Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros profesorius Algimantas Mačiulis.

Pagrindiniai kriterijai, vertinant darbus, buvo: urbanistiniai sprendiniai, pastato santykis su aplinka; pastato architektūrinės išraiškos koncepcijos įtaigumas ir planiniai – erdviniai sprendiniai (ergonomiškumas, funkcionalumas, tinkamumas šiuolaikinio meno muziejaus veiklai). Vertinant buvo atsižvelgiama ir į sprendinių ekonomiškumą, atitikimą numatytam statybos biudžetui (15 mln. litų).

VERTINIMO KOMISIJOS KOMENTARAI

Komisija įvertino darbus, kuriuose pastatas projektuojamas ne apatinėje terasoje: taip išsaugoma pieva, jos ryšys su sakurų sodu, o MMC pastatas bei jo prieigos atitraukiamos nuo judrios Upės gatvės triukšmo ir dulkių.

Projektai, kuriuose pastatai numatyti aukštutinėje terasoje, užtikrina svarbų glaustą ryšį su Nacionaline dailės galerija kompozicine, semantine bei funkcine prasmėmis. Palikus pievą – ekspozicinę erdvę –  priešais NDG neužstatytą, architektų G.Baravyko ir V.Vieliaus suprojektuotas pastatas išsaugotų vizualinį reikšmingumą Neries kranto panoramoje ir originalios kompozicinės idėjos stiprumą.

Bendra viešoji erdvė tarp abiejų pastatų sukurtų teigiamą sinergiją. 

MMC pastatas turėtų būti reprezentatyvus ženklas Vilniaus panoramose, todėl prioritetas buvo suteiktas projektams, kurie nebuvo „paslėpti“ po žemės paviršiumi.

Atrinkti 6 projektai pasižymi aiškia architektūrine vizija ir kokybe, turi potencijos tapti ženklais panoramoje, dera su Nacionaline dailės galerija – yra savarankiški, nesileidžia užgožiami, tačiau ir nedominuoja, taip pat nemėgdžioja  galerijos pastato architektūros.

LAIMĖTOJAS PAAIŠKĖS GEGUŽĘ

Artimiausiu metu kiekvienam finalininkui bus pateiktos vertinimo komisijos, ekspertų pastabos ir skirti keli mėnesiai architektūriniams pasiūlymams tobulinti. Konkurso nugalėtoją planuojama paskelbti gegužės mėnesį. Konkurso prizinis fondas – 130 tūkst. litų. Pirmosios vietos laimėtojui bus skirta 50 tūkst. litų.

Konkurso vertinimo komisiją sudaro Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė architektė Giedrė Filipavičienė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė dr. Lolita Jablonskienė, architektai prof. Algimantas Mačiulis, Vilniaus Gedimino technikos universiteto doc. Mindaugas Pakalnis ir Kauno technologijos universiteto doc. Gintaras Prikockis, viešosios įstaigos „Modernaus meno centras“ vadovė Danguolė Butkienė ir tarybos pirmininkas prof. Viktoras Butkus. Pateiktus projektus taip pat recenzavo specialiai tam suburta architektų ir inžinierių grupė.

DEŠINIAJAME KRANTE FORMUOJASI MENO BRANDUOLYS

„Naują meno muziejų Vilniuje siūloma statyti dešiniajame Neries krante. Miesto savivaldybė šioje teritorijoje rengia detalųjį planą, kuriame ir bus formuojamas sklypas visuomeninės paskirties pastatui. Naujas muziejus kartu su Nacionaline dailės galerija ir kitais Neries pakrantėje išsidėsčiusiais muziejais galėtų tapti sostinės meno krantine – nauju traukos centru ne tik meno žinovams, bet, pirmiausia, eiliniams miesto gyventojams, jų šeimoms ir sostinės svečiams“, – teigia viešosios įstaigos „Modernaus meno centras“ tarybos pirmininkas prof. Viktoras Butkus.

Modernus meno muziejus būtų statomas iš privačių ir Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Muziejui taip pat būtų padovanota viešosios įstaigos „Modernaus meno centras“ kaupiama unikali Lietuvos meno nuo 1960 m. kolekcija, kurioje jau šiandien yra apie 1500 garsių Lietuvos kūrėjų darbų.

MMC informacija

Energetikos ir technikos muziejuje konkursinių darbų ekspozicijos nebėra.

Konkursiniai projektai

FINALINIAI PROJEKTAI

Projektas 110206 (42): architektai Andrė Baldišiūtė, Sabina Grincevičiūtė, Algimantas Neniškis, Milda Naujalytė

Projektas 438825 (23): architektai Audrius Bučas, Arunas Gardauskas, Darius Čaplinskas, Marina Bučienė

Projektas 301301 (40): architektai Saulius Pamerneckis, Vytenis Ūsas, Vytautas Pliadis, Indrė Ruseckaitė, Enrika Geštautaitė, Jonas Ruseckas

Projektas 093393 (26): architektai Živilė Putrimaitė, Dovydas Čipkus, Marekas Mickevičius, Marius Morkūnas, Darius Romanovskij

Projektas 757681 (22): architektai Lembit-Kaur Stoor, Ulo-Tarmo Stoor, Kalle Komissarov (Estija)

Projektas 314159 (51): architektas Vainius Šalomskas

Komentarai

 1. Malonu, gerbPavesis, kad griztate prie Piloto tekstu. Dievinam reiklu ir rastinga skaitytoja…
  Siuo atveju, kaip nurodyta teksto pabaigoje, t.y. MMC informacija viso labo.

 2. Lauksim lauksim PILOTO gilios analizės ir tyrimo – juk įvykis LT padangėje – e s t a i dalyvauja.

 3. labai nusivyliau Pilotas.lt straipsniu MMC rezultatų tema (o kažkada laikraštį skaičiau). čia ne straipnsis o konkurso sąlygų copy-paste. jokios info. gal bus analizė vėliau..?

 4. pasiekė labai negražus gandas, jog ponas mecenatas dirbant komisijai ĮSAKĖ darbus rinkti iš jo sudaryto trumpo darbų sąrašo + jog ponas mecenatas net neketina investuoti į žemės darbus. nežiūrint į atrinktų kokybę, kuri 50/50 tikrai nėra tragiška, kyla klausimas – ar nevertėjo sąlygų paskelbimo metu nustatyti pagrindinius kriterijus būsimiems projektams: 1. kažkokiu mistiniu būdu būtinai pakliūti į pono mecenato sąrašiuką, ir 2. neįkasti nė 1 cm žemėn. 😀

 5. Beviltiska,toliau „plytos“ taip ir nepavyksta atitrukti…negi niekas nekeliauja ir nemato geresniu sprendimu?

 6. Pritariu, tos uzekranintos dezeles vezi varo. Cia gi trumpalaike mada ir jau gana standartinis fintas. Negi negalima modernaus! meno! centrui isrinkti ka nors originalaus?
  Tas amfiteatras irgi – tai gi Kaune Vienybes aikstes kazkas buvo toki ikales. Irgi menu centras. Gal cia ta pati chebra veziojasi savo eskiza ir bando ant skirtingu toponuotrauku?

 7. Dažnai daug-kame „ieškau“ mirštančios tautos ženklų, tačiau dažnai tokiais savo „ieškojimais“ ir nusiviliu – todėl DŽIUGU – dėka Jūsų.

  Sėkmės Jūms įdomiuose kūrybiniuose projektuose.

  Aš nesu architektas, todėl Jums mano nuomonė tėra nereikšminga, tačiau , vistik, pasakysiu :
  Tik nepastatykit kosminio laivo kosmonautams…

 8. Na ka, turime dar viena Lukiskiu situacija. Nei vienas is atrinktu darbu nepriverte manes stabteleti ir zvilgteleti ilgiau ir gilaiu. Tarp neatrinktu darbu tikrai buvo kur kas idomesniu variantu, nors, kitavertus, tai yra skonio reikalas. Problema izvelgiu ne tiek konkusro dalyviu, kiek komisijos kompetencijoje… Atleiskite, jei klystu.

 9. „Atsakingai patvirtinu, kad brangesni [nei 15mln] projektai nebus svarstomi“. Prisimenat?

  Dalyviai bandę žaisti pagal taisykles liko už borto – apie sąmatą galvojo gal tik Andrė su komanda [41] ir Vainius [51]. O Bučų projektas toks grubus ir neskoningas, kad ima kilti negražios mintys apie jų dalyvavimą.

  Bet čia ne visai esmė, ir gal į teismą dėl to niekas nieko nepaduos 🙂 Juk žiūrint plačiau, dedasi visai geri dalykai.

  Tiesiog manau, kad apie problemas būtina kalbėti, – kad jų ateityje pasitaikytų mažiau.

 10. argi nepanasu kad puse tu atrinktu variantu yra beveik vienodi.-staciakampiai kubikai.kas svarbiausia nuo zemes lygio jie visi atrodys vienodai.ar vienas ar trecias ar penktas…idomu kokie kriterijai buvo renkant finalinius darbus? gal : “kubikas“, “ekranas is upes puses“ , ir ..“pailgas“. neuzgriozdinti ervdves. uzteks kubiko staciakampio.
  ir laimi jaunimas.
  kur cia kuryba?
  kiek pastatu visame prospekte issikiria kaip idomus? – gal tik ambraso-kuris idomus,israiskingas,issprestas,prisitaikes,siuolaikiskas sprendiniais.
  o cia..staciakampiai ekranai vienas po kito…
  pasigedintmete bent jau !…architektai

 11. smagu matyti, kad Baltijos architektai gali vystyti projektus, kurie išrodo daug geriau ir tinkamiau nei vasiukinis kosminis kroksas.

 12. Visai gražus Pamernecko komandos darbas, neužgriozdino krantinės

 13. Kad jaunimas dominuoja, gal ir gerai. Bet komisijos pasirinkimas gerokai keistas. Matesi tikrai idomiu darbu, kurie liko uz borto.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Veimaro bauhauzo muziejus

NAUJOJI BAUHAUZO TRAUKA: 100 metų jubiliejų Vokietija įprasmina muziejais

Bauhauzo 100 metų jubiliejų Veimaras pažymėjo nauju muziejumi. Architektė Heike Hanada Bauhauzo gimtinėje specialiai jam suprojektavo monolitinį tūrį, kurio viduje pristatoma vienos garsiausių XX amžiaus

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Jörg Heiser

MENAS PAVOJUJE: Prof. J.Heiserio paskaita globalaus dešinėjimo akivaizdoje

2018 lapkričio 161 KomentarasPILOTAS.LT

Pastaraisiais metais aktyvėja dešiniųjų populistų ir neoliberalios ekonomikos spaudimas, su kuriuo vis dažniau susiduria šiuolaikinis menas ir institucijos. Apie tai išsamiai bus kalbama prof. Jorgo

MO muziejus

MENAS APIE MUS: Naujas muziejus prisistato MOratonu ir kolekcijos paroda

2018 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Spalį, 4 dienų renginių „MOratonu“ sostinėje duris atvers nauja Lietuvos kultūros žemėlapio erdvė – MO muziejus. Atidarymo metu bus galima ne tik apžiūrėti dar dažais

„V&A Dundee“

ŠKOTAI PRIŠVARTAVO MUZIEJŲ: Dandžio krantinėje atidaromas K.Kumos „V&A Dundee“

Škotijos Dandžio miesto krantinėje iškilmingai atidaromas pirmasis šios šalies dizaino muziejus – „V&A Dundee“. Kone 10 metų škotų lauktą ir planuotą statinį čia „prišvartavo“ žinomas japonų

„Amos Rex“

MENAS IR MIESTO KULTŪRA: Helsinkyje atidarytas privatus požeminis muziejus „Amos Rex“

2018 rugsėjo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Helsinkyje, Lasipalatsi aikštėje ką tik atidarytas privatus požeminis meno muziejus „Amos Rex“. Naujasis muziejus sumanytas kaip vieta, kur menas susitinka su miesto kultūra. 13.000 m²

Pažinimo centras „Tartle“

NAUJAS MUZIEJUS UŽUPYJE: Per 7.000 su Lietuvos istorija susijusių meno darbų

2018 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiol Vilniuje, Užupyje pristatomoje privačioje kolekcijoje galima gyvai pamatyti unikalias Lietuvos meno ir istorijos vertybes – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų privilegijas rašytas ant

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

K.Grigaliūnas

MUZIEJUS VISAI LIETUVAI: MO muziejus prisistato kauniečiams

2018 gegužės 302 KomentaraiPILOTAS.LT

Grandiozinę premjerą rudenį Vilniuje suplanavęs MO muziejus keliauja per Lietuvą. Vakar apsilankęs Panevėžyje, birželio 5-ąją jis numatęs prisistatyti ir kauniečiams. Jau šių metų spalio 18

Dingęs štetlas

DINGĘS ŠTETLAS: Šeduvoje pradedamas atkurti litvakų miestelis

2018 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šeduvoje, Radviliškio rajone pradedamas statyti litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs štetlas“. Pagal sumanymą, čia bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos

Stasys Eidrigevičius

STASIO EIDRIGEVIČIAUS MENŲ CENTRAS: Panevėžys kviečia architektus pasitarti

2018 kovo 165 KomentaraiPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė kviečia architektus į pasitarimą dėl Stasio Eidrigevičiaus Menų centro konkurso. Kaip jau rašė portalas Pilotas.LT, ką tik Panevėžio savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą: 

Stasys Eidrigevičius

STASYS IR PANEVĖŽYS KYLA: Paskelbtas ambicingo menų centro konkursas

2018 kovo 1315 KomentarųPILOTAS.LT

Panevėžys paskelbė architektūrinį konkursą Stasio Eidrigevičiaus menų centrui suprojektuoti, kuriam rengėsi daugiau nei metus. Po intensyvių pasiruošimo darbų, įskaitant architektūrines kūrybines dirbtuves, praeitą pavasarį nuodugniai

muzie_es_180200_e03

MUZIEJUS TALINO KALĖJIME: Estai rengia komunizmo nusikaltimų muziejaus konkursą

2018 vasario 194 KomentaraiPILOTAS.LT

Estijos istorinės atminties institutas neseniai paskelbė Komunizmo nusikaltimų muziejaus tarptautinį architektūrinį konkursą. Rengiamo konkurso prizinis fondas – 40.000 eurų. Estijos istorinės atminties institutas rengia tarptautinį

Jūrų muziejus

AKVARIUMO EKSPOZICIJA ATSIVERIA Užbaigta jūrų muziejaus rekonstrukcija

2017 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Lietuvos jūrų muziejuje surengtas specialus renginys „Forto fantomas“ ne tik atvėrė ilgai lankytojų lauktą objektą, bet ir užbaigė Klaipėdos, kaip Lietuvos Kultūros sostinės metus.

Sėlių 48

ATVIRAS IDĖJŲ KONKURSAS: Žalioji „Citus“ būstinė Vilniuje

2017 lapkričio 293 KomentaraiPILOTAS.LT

Bendrovė„Citus“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) rengia atvirą administracinės paskirties pastato Sėlių gatvėje, Vilniuje projekto konkursą. Pagal LAS Architektūrinių konkursų nuostatus organizuojamo konkurso prizinis

LEGO House

LEGO KULTO CENTRAS: Danai baigia statyti garsiųjų kaladėlių muziejų

2017 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Danijoje baigiamas statyti naujas tarptautinis vaikų traukos centras – LEGO muziejus. Šiuolaikinės danų architektūros lyderio Bjarke Ingelso firmos BIG suprojektuoto pastato atidarymas įvyks jau rugsėjo

muzie_tu_170400_e01_xxx

MEDINĖ DĖLIONĖ TURKIJOJE: K.Kuma nusilenkė istorijai, tradicijoms, masteliui

2017 balandžio 251 KomentarasPILOTAS.LT

Nūdieną siedamas su tradicijomis, vienas savičiausių šiuolaikinių Japonijos architektų – Kengo Kuma – dažnai išradingai išnaudoja medienos galimybes. Ką tik jo paviešintame Odunpazari modernaus meno

staty_mmc_170400_e01_xxx

MMC MUZIEJAUS STATYBOS: Paskelbta antrojo etapo pradžia

2017 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje, buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje ką tik iškilmingai pradėtas antrasis Modernaus meno centro (MMC) statybos etapas. Į šaltiniuotą Pylimo gatvės gruntą jau įkasti pirmieji

H. Af Klint, arch. Snohetta

SUNKUS KELIAS Į PRIPAŽINIMĄ: Švedijoje stringa H. af Klint muziejaus projektas

2017 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paaiškėjo, jog žinoma Norvegijos architektūros firma „Snohetta“ Švedijoje projektuoja vėlai pripažintos menininkės ir mistikės Hilmos af Klint (1862-1944) muziejų. Vis dėlto apie 7 mln.

muzie_vv_170300_e01_xxx

ATNAUJINS ŽEMĖS GELMIŲ BIBLIOTEKĄ: Rekonstrukcijai – per 2 mln. eurų

2017 kovo 61 KomentarasPILOTAS.LT

Avarinės būklės Žemės gelmių informacijos centras Vievyje per trejus metus turėtų visiškai atsinaujinti. Tikimasi, kad po rekonstrukcijos čia plūstelės gerokai daugiau lankytojų. Per 2 mln.

17-01-expo_johannes-arro-12

NEIŠDILDOMA ETNOGRAFINĖ KELIONĖ: Estijos nepriklausomybės jubiliejaus belaukiant

2017 vasario 24Be komentarųArtūras Karka

Šiandien, vasario 24 dieną Estija švenčia savo nepriklausomybės dieną. Iki nepriklausomybės 100-mečio, estai, beje, kaip ir mes, jau skaičiuoja paskutinius metus. Nors iki iškilmingosios datos

images_phocagallery_4762_zumth_baze_1609_4762_zumth_po_160900_e02_xxx

BEYELER FONDAS BAZELYJE://MUZIEJAUS IŠPLĖTIMAS PATIKĖTAS PETERIUI ZUMTHORUI

Šveicarijoje įsikūręs privatus meno fondas „Fondation Beyeler“ neseniai paskelbė, kad muziejaus išplėtimas yra patikėtas architektui Peteriui Zumthorui. Statinys numatytas privačiame Iselin-Weber parke ir bus mažesnis

images_phocagallery_4612_ermit_muzi_1606_4612_ermit_es_e02_xxx

ERMITAŽO MUZIEJUS BARSELONOJE://TIKIMASI 0,5 MLN. LANKYTOJŲ PER METUS

Barselona jau po 3 metų pakvies į Ermitažo muziejų. Būtent tokius planus ką tik paviešino projekto iniciatoriai ir užsakovai. Pakrantėje numatytas naujasis Katalonijos sostinės kultūros

images_phocagallery_4594_adjay_latv_1606_4594_tit3_adjay_e02_xxx

LATVIŲ MODERNAUS MENO MUZIEJUS//KONKURSĄ LAIMĖJO ADJAYE BIURAS IŠ LONDONO

Latvijos Modernaus meno fondo muziejaus konkursą Rygoje ką tik laimėjo Adjaye architektų biuras iš Londono su latviškais partneriais, architektų biuru AB3D. Kaip skelbėme anksčiau, viename

images_phocagallery_4589_ikea_muzi_1606_4589_ikea_muz_160600_e02_xxx

70 METŲ KEIČIANT PASAULĮ://ŠVEDIJOJE ATIDAROMAS „IKEA“ MUZIEJUS

Švedijos baldų ir buities prekių milžinas „Ikea“ iš esmės pakeitė ne vien pasaulinę baldų rinką, bet ir eilinių žmonių buitį. Pažymėdami savo veiklos 70-metį, pirmosios