VESTUVĖS ATIDEDAMOS // EILINIAM VILNIAUS BANDYMUI SUSIJUNGTI SU NERIMI NEPRITARTA

Tarp dviejų Vilniaus tiltų – Geležinio Vilko ir Žaliojo – dešiniajame Neries upės krante plytinti teritorija jau keletą dešimtmečių yra viena labiausiai architektų, urbanistų kūrybines ambicijas dilginančių sostinės zonų Sovietmečiu teritoriją suvokus kaip platformą tuometinio „naujojo Vilniaus“ ekspozicijai, po nepriklausomybės atkūrimo ją bandoma paversti„tarpininku“, kuris „suženytų“miestą su upe.

DEŠINĮ KRANTĄ GLOSTĖ NE VIENAS

Reprezentacinėje vietoje pradėjus formuotis urbanistinei kalvai, vertikalėmis blizgančio naujojo miesto centro parteriui tarp Konstitucijos prospekto ir Neries vystyti pastaraisiais metais taip pat pateikta idėjų. Besiruošiant tarptautiniam Kanų festivaliui prieš 5 metus buvo suorganizuotas idėjinis konkursas. Jame svarbiausiu tikslu įvardiję upės ir miesto funkcinį bei vizualinį susiėjimą, architektai siūlė urbanizuojant pakrantę išlaikyti rekreacinius atributus. G.Čaikausko grupė projektu „Šviesos upė“ padidino pakrantės užstatymo intensyvumą bei funkcionalumą, taip siekdama sustiprinti sostinės įvaizdį.

Vėliau R.Paleko studijos ir norvegų firmos „Snohetta“ projektas (2005 m.) propagavo gamtinio paupio charakterio ir „kietos“, urbanizuotos naujojo centro morfologijos sąjungą, kurioje vandenį su miestu sietų žalieji „pleištai“.

Savo dešiniojo kranto versiją Vilniaus miesto tarybai neseniai pateikė ir SĮ „Vilniaus planas“. Architektai M.Grabauskas, S.Motieka, A.Kazlaitė, A.Alūzienė teritorijos, ribojamos Neries upės, Geležinio Vilko, Konstitucijos ir Kalvarijų gatvių, plėtros koncepcijoje bando integruoti Nerį į miesto struktūrą, sukurti zonoje naują miesto prie vandens charakterį.

DANGORAIŽIŲ KOMPOZICIJOJE RIMTOS KLAIDOS

Pradėję nuo platesnio konteksto, apimančio panerį ir urbanistinę Šnipiškių kalvą, analizės, autoriai griežtai supeikė šiandienines urbanistines tendencijas dešiniajame krante. Pasak jų, tarp kompaktiško kvartalinio Šnipiškių ir reprezentacinio socrealistinio užstatymo palei Konstitucijos prospektą morfotipų atsiradę pavieniai, laisvo planavimo principu išdėstyti pastatai su vertikaliais akcentais suardė komunikacinius ir vizualinius teritorijos ryšius, deformavo urbanistinį audinį, hipertrofavo kvartalų parametrus. Be to, jau pastatytų vertikalių kompozicija stokoja ir urbanistinės motyvacijos.

Įvertinę šiuo metu greta upės ir Šnipiškėse rengiamus detaliuosius planus, „Vilniaus plano“ architektai teigia, jog juose siūloma nepagrįstai didinti urbanistinės kalvos aukštingumą, nors ją veikiau derėtų ne aukštinti, o tankinti. Kalvos kraštuose planuojamos atskiros vertikalės esą griautų pačios kalvos, kaip tolygiai nuo centro žemėjančios sudėtinės formos, koncepciją. Be to, įsiterpdamos į žaliąjį Šeškinės šlaitų siluetą, vertikalės iškraipytų miesto identitetą. Senvagėje numatytas 7 aukštų tankus užstatymas esą taip pat prieštaraująs idėjai saugomoje aplinkoje prioritetą atiduoti gamtai ir apsiriboti taškiniu užstatymu.

Be to, pasak urbanisto Sauliaus Motiekos, iki šiol beveik nė vienu teritorijoje rengtu detaliuoju planu nenagrinėti platesnio konteksto galimi užstatymo principai ir to pasekmės.

URBANISTINĖ TVARKA IŠGELBĖTŲ KRANTĄ

Autorių teigimu, nagrinėjamos miesto dalies identiteto pagrindas yra Šnipiškių vizualiniai ir funkciniai ryšiai su Nerimi ir kairiuoju krantu, todėl juos privalu išsaugoti. Naujas užstatymas projekte suskirstytas sektoriais, tarp kurių erdviniai koridoriai pratęstų vizualines ašis iki pat kranto. Kiekvieną kvartalą sudarytų savotiškas stilobatas su vertikaliu akcentu arba horizontaliu pastatu.

Kad chaotiška naujojo miesto centro urbanistinė kalva įgautų tvarkos ir daugiaplaniškumo, autoriai pasiūlė užstatymo aukštingumą diferencijuoti į 4 terasas. Tarp aukščiausios, kurią sudarytų dangoraižių viršūnės, ir žemesnės, esančios pakrantėje, altitudžių siūloma formuoti tarpinę grandį, aukštinant pietinės Konstitucijos prospekto išklotinės siluetą. Žemiausią terasą sudarytų paupyje projektuojamas dviaukštis užstatymas.

Dešiniajame Neries krante vyraujanti komercinė, visuomeninė paskirtis būtų vystoma ir toliau, plečiant rekreacinį, paslaugų sektorių, atsisakant gyvenamosios funkcijos.

Beje, sumodeliavus būsimus transporto srautus pasirodė, jog tiesus naujas transporto tiltas, kuris jungtų Kernavės ir Mečetės gatves, būtų racionalesnis, nei ilgus metus braižytas Kreivasis (nuo J.Tumo-Vaižganto iki Kernavės g.). S.Motiekos teigimu, Vaižganto, A.Goštauto, Mečetės ir Lukiškių gatvių formuojamas žiedas atliktų savotiškos sankryžos vaidmenį ir apvaldytų naujus eismo srautus, atsirasiančius ir dėl Lukiškių kalėjimo konversijos. Be to, toks tiltas dešinįjį krantą „supjaustytų“ į proporcingas, humaniškas paupio erdves, atitinkančias Vilniaus identitetą.

GRETA UPĖS VISUOMENINIAI TAŠKAI

Siūlydami naujo užstatymo morfotipą dešiniajame krante, autoriai rėmėsi nuostata išsaugoti esamą istorinį šios miesto dalies urbanistinį charakterį. Todėl kvartalinis Šnipiškių užstatymas būtų tęsiamas iki pat upės. Teritorijoje tarp Pedagoginio universiteto ir būsimo Kernavės tilto laisvalaikio centrą „Forum palace“, Nacionalinę galeriją ir tarp jų planuojama naują verslo kompleksą apglėbtų perimetriniai stilobatai – jie aiškiau suformuotų kvartalų erdves.

Dviaukštis parteris, pasak S.Motiekos, atliktų visuomenės traukos židinių vaidmenį, kurio nepajėgia atlikti nei laisvalaikio centras, nei galerija. Į Nerį orientuotose kavinėse, restoranuose, parduotuvėse šurmuliuotų lankytojai – jie „užlietų“ ir patraukliai sutvarkytą žaliąją zoną krante.

Atidavę prioritetą ne minkštam gamtiniam, o kietam urbanistiniam charakteriui, stilobato motyvą architektai išvystė visoje planuojamoje teritorijoje. Atkarpoje tarp Baltojo ir Žaliojo tiltų parteriui toną užduoda jėzuitų vienuolyno korpusai. Žemiausią urbanistinę terasą architektai pratęsė ir ties Centrine universaline parduotuve: šalia jos plytintį parkingą pakeistų paslaugų, komercinių objektų blokas. Šis irgi orientuotų lankytojų srautus ne tik į vidų, bet ir į žalią pakrantę.

Kol kas amorfiška, neaiškios urbanistinės kompozicijos vidurinioji ištęsta erdvė tarp būsimo Kernavės ir Baltojo tiltų pagal „Vilniaus plano“ architektų pasiūlymus turėtų tapti dešiniojo kranto širdimi. „Chaotišką kompoziciją, kurią dabar sudaro „Lietuvos“ viešbutis ir statomas „Swedbank’o“ pastatas, apvaldytų ir logiškai užbaigtų stambi architektūrinė masė ties Baltuoju tiltu“, – teigia M.Grabauskas. Anot jo, tai galėtų būti visuomeninis objektas: koncertų salė, teatras ar muziejus – kad ir Guggenheimo, kuriam jau kelinti metai šildoma ši vieta.

ALERGIJA GUGGENHEIMUI APVERTĖ VISĄ PROJEKTĄ

Anot dešiniojo Neries kranto plėtros koncepcijos autorių, kviestinį architektūrinį konkursą laimėjusios architektės Zahos Hadid muziejaus projekto sprendiniai optimaliai atitinka vietos urbanistinės plėtros perspektyvą, erdvių mastelį, akcentų vietos ir proporcijų sprendinius.

Senamiesčio–Guggenheimo ašį, pasak „Vilniaus plano“ architektų, galėtų pratęsti ir nauji visuomenei svarbūs objektai teritorijoje ties Pedagoginio universiteto žiedu bei Neries senvagėje. Anot M.Grabausko, kultūrinio objekto įtakos zonoje pulsuotų spalvinga programa: čia būtų įrengtas baseinas, amfiteatras, žaidimų pieva.

Deja, metodiškai pagrįstas muziejaus sprendinys tapo akmeniu po kaklu visai koncepcijai – sostinės politikai projektą atmetė. Šaltinio teigimu, politinio priešiškumo sulaukęs ambicingasis Guggenheimo-Ermitažo projektas užblokavo ir pritarimą bendriems visos zonos urbanistiniams sprendiniams. Miesto taryba raudoną šviesą apie 300 mln. litų vertės pasaulinės svarbos kultūros objektui uždegė motyvuodama tuo, kad Lietuvoje dabar prasta ekonominė situacija.

Nenuostabu, kad urbanistinis mažaraštingumas ir vėl sutrukdė sostinės valdžiai pakelti nosį nuo kasdieninės rutinos. Keista, kad per beveik 20 nepriklausomybės metų savivaldybės taip ir nepajėgia suprasti, jog geras urbanistinis projektas – tarsi abonementinis bilietas daugeliui metų į greitą ir patogų lainerį. Deja, dar gana dažnai pasirenkami atsitiktiniai plėtros „taksistai“, todėl miestuose tvyro urbanistinis chaosas ir architektūrinė nedarna. O kai urbanistikoje išsiskleidžia dar ir politinė spalvininkystė (kaip ir šį kartą), tikėtis protingo rezultato gali tik patys kantriausi optimistai. Tokių, atrodo, dar likę: S.Motieka sakė „Statybų pilotui“, kad neilgai trukus dešiniojo kranto teritorijos koncepciją ketinama pateikti miesto tarybai svarstyti pakartotinai.

Nuotraukos

{gallery}vestuves{/gallery}

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Cristina Iglesias

ŠIUOLAIKINIO MIESTO SKULPTORĖ: Britai apdovanojo už integralias urbanistines skulptūras

2020 sausio 201 KomentarasPILOTAS.LT

Londono Karališkoji dailės akademija už skulptūras viešosiose erdvėse Architektūros premija apdovanojo vieną įdomiausių šiuolaikinių miesto skulptorių Cristiną Iglesias (Cristina Iglesias). Per pastaruosius metus įvairiose Europos

Vilniaus gatvės

VILNIAUS SAVIVALDYBĖ: Sostinės gatves projektuos 8 įmonės

2020 sausio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė sostinės gatvėms projektuoti konkurso būdu atsirinko 8 įmones, kurios šią paslaugą teiks kaip ir savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Sprendimą ieškoti šios paslaugos

Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes

PASIŽVALGYMAS PO VILNIAUS APYLINKES: M.Baužienės 3-osios knygos pristatymas

2020 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje pristatoma architektūros istorikės Mortos Baužienės knyga „Pasižvalgymas po Vilniaus apylinkes“. Dalyvauja knygos autorė, leidyklos vadovas, paveldo žinovai. Sausio 8

dirbtinė sala

PLŪDURIUOJA IR VALO: Lietuvių mokslininkų dirbtinės salos tarnauja ekologijai

2020 sausio 81 KomentarasPILOTAS.LT

Klaipėdos universiteto, Jūros tyrimų instituto ir Kuršių nerijos nacionalinio parko mokslininkai Kuršių mariose vykdo dirbtinių salų eksperimentą. Stebima kaip ties Gintaro įlanka plūduriuojančios salos padeda

Povandeninis miestas

POVANDENINIS MIESTAS: Moksleiviai paniro į virtualią realybę

2019 gruodžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Fundamentinių mokslų fakultetas toliau tęsią bendradarbiavimą su VGTU inžinerijos licėjumi. Šį kartą VGTU Inžinerinės grafikos lektorius Edgaras Timinskas kartu su

Pasvalio krašto malūnai

GYVOSIOS ISTORIJOS: Seniesiems vandens malūnams skirtas renginys Pasvalyje

2019 lapkričio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Pasvalyje renkasi senųjų vandens malūnų tyrinėtojai. Šį penktadienį Pasvalio krašto muziejuje įvyks šiems statiniams skirti renginiai: konferencija, diskusija ir paroda. Lapkričio 15 dieną (penktadienį) 12

Algimantas Aleksandravičius

PASAKŲ MIESTAS: Algimanto Aleksandravičiaus fotoparoda apie Vilnių

2019 spalio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus rotušėje atidaroma Algimanto Aleksandravičiaus fotoparoda „Vilnius – mano pasakų miestas“. Parodoje fotografas atskleidžia yra daugiakultūrę, turtingą istorijų ir legendų, kurios virsta pasakomis, sostinės sielą.

Užvingio salos tiltas

PATOBULINTO PROJEKTO PRISTATYMAS: Vilniaus Užvingio salos tiltas ir jo prieigos

2019 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus savivaldybės surengto pėsčiųjų tilto per Neries upę nuo Vingio parko iki „Litexpo“ teritorijos architektūrinį idėjų konkursą pavasarį laimėjo „Užvingio salos tilto“ idėja. Vilniaus miesto

„Alberto tiltas“, „INHUS Engineering“ ir „DO architects“

LAIMI „ALBERTO TILTAS“: Paskelbti preliminarūs tilto per Nerį idėjų konkurso laureatai

2019 spalio 301 KomentarasPILOTAS.LT

Ką tik paaiškėjo preliminarūs pėsčiųjų ir dviratininkų tilto per Nerį Vilniuje architektūrinių idėjų konkurso laimėtojai. Pagal konkurso komisijos vertinimo rezultatus, tilto tarp sostinės A.Goštauto ir

Preilos pontoninė prieplauka

PONTONINIS TAIKOS TILTAS: Preiloje kuriama mažųjų laivų infrastruktūra

2019 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Preilos senajame žvejų uoste pradėta įgyvendinti taikos sutartis tarp Neringos savivaldybės ir bendrovės „Preilos uostas“. Pirmas reikšmingesnis jos ženklas – ką tik įrengtas pontoninis tiltas, skirtas mažiesiems

Didžioji gatvė

VILNIAUS KULTŪROS REIŠKINYS: Paroda „Didžioji gatvė“ Vilniaus paveikslų galerijoje

2019 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Didžioji gatvė – viena seniausių ir reikšmingiausių Vilniaus miesto gatvių. Jos savitumą atskleidžia Vilniaus paveikslų galerijoje atidaroma paroda. VILNIAUS „LAISVO ORO“ TERPĖ Rugsėjo 26 dieną

SeaBubbles

SPARNUOTI TAKSI PARYŽIUJE: Kompanijos „SeaBubbles“ laiveliai skrodžia Senos vandenis

2019 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kol kamuojami nostalgijos svajojame atgaivinti laivybą sovietinėmis „Raketomis“ Nemunu, prancūzai nesidairo atgal. Paryžiuje, Senoje jie jau išbandomi pažangūs sparnuoti elektriniai taksi laiveliai. Siekiant sumažinti automobilių

Gintautas Trimakas

TAVO BAŽNYČIOS: G.Trimako pasivaikščiojimai po savąjį miestą

2019 gegužės 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus rotušėje rengiamas fotomenininko Gintauto Trimako pasivaikščiojimų po „savąjį“ miestą pirmas paviešinimas. Šį fotografijų ciklą autorius kuria jau 3 dešimtmečius… Birželio 4 dieną (antradienį) 18

Užvingio salos tiltas

UŽVINGIO SALOS TILTAS: Konkursą laimėjusio projekto viešas pristatymas

2019 balandžio 30Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT skelbė, kad pėsčiųjų tilto per Neries upę Vilniuje nuo Vingio parko iki „Litexpo“ teritorijos architektūrinį projekto konkursą laimėjo jaunų architektų komanda KILD su inžinierių

Neakivaizdinis Vilnius

NEAKIVAIZDINIS VILNIUS: startuoja vietinio turizmo skatinimo platforma

2019 balandžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Tiems, kam Vilnius atrodo jau seniai pažintas, senamiestis išvaikščiotas, o gražiausi pastatai aplankyti, sostinės savivaldybė pristato projektą „Neakivaizdinis Vilnius“. Tai vietinio turizmo skatinimo platforma, kurios

Tilto per Nerį konkursas

VILNIUS RENKASI TILTĄ: Idėjų lauke grumiasi 16 architektūrinių koncepcijų

2019 vasario 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos architektų sąjunga rengia pėsčiųjų tilto per Neries upę konkursą. Neseniai paaiškėjo, kad dėl jo 20.000 eurų prizinio fondo bei sutarties

Neris

IRKLAVIMO BAZIŲ VARŽYBOS: Vilnius – planuoja, Kaunas – jau stato

2019 vasario 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus savivaldybė ką tik atšaukė viešąjį aukcioną – nutarė nebeparduoti savivaldybės įmonės UAB „Grinda“ nekilnojamojo turto Neries pakrantėje. Ji jau kreipėsi į LR Vyriausybę dėl

Vilniaus šviesų festivalis

VILNIAUS ŠVIESŲ FESTIVALIS: Instaliacijos įtrauks ir kvies keliauti

2019 sausio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Per Vilniaus gimtadienį startuos pirmasis Vilniaus šviesų festivalis. Žadama, kad Rotušės aikštė, Vokiečių gatvė, Bernardinų sodas ir kitos Senamiesčio erdvės jo metu nušvis tiesiog neatpažįstamai.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KULTŪROS RĖMIMAS VILNIUJE: Iniciatyvoms atseikės 272.000 eurų

2019 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Liko vos kelios dienos menininkams ir organizacijoms siūlyti savo idėjas šių metų sostinės savivaldybės Kultūros rėmimo programų projektų konkursui. Kiekvienam laimėjusiam projektui šiemet bus paskirta

Saulius Žiūra

VILNIAUS HORIZONTAI: Paveiksliškas miestas Sauliaus Žiūros fotografijose

2019 sausio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo sausio 26 dienos Vilniaus rotušėje bus galima susipažinti su fotografo Sauliaus Žiūros paveikslišku ir savaimingu Vilniumi. Jo sostinės fotografijų paroda „Vilniaus horizontai“ čia veiks

Mireya Samper

ISLANDIŠKAS AKCENTAS: Europos parko ekspoziciją papildė M.Samper instaliacija

2018 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Europos parko ekspoziciją papildė Islandijos menininkės Mirėjos Samper (Mireya Samper) instaliacija. Autorė naujo kūrinio įgyvendinimą Europos parke laiko išskirtine galimybe sukurti simbolinį Islandijos kultūros ženklą

Tilto per Nerį konkursas

ŽENGS PER NERĮ: Paskelbtas pėsčiųjų tilto Vilniuje architektūros konkursas

2018 gruodžio 112 KomentaraiPILOTAS.LT

Po 15 metų pertraukos Vilnius vėl planuoja naują tiltą – kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) paskelbė atvirą pėsčiųjų tilto per Neries upę architektūros projekto

vanduo

SAUGOS IR PO VANDENIU: Institucijos vienija jėgas dėl povandeninio paveldo

2018 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

4 Lietuvos institucijos suplanavo pasirašyti tarpinstitucinę bendradarbiavimo sutartį dėl Povandeninio kultūros paveldo apsaugos. Tai atitinka UNESCO Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvencijos esminę nuostatą – saugoti

Vilniaus pokeris

VILNIAUS POKERIS: Legendiniam R.Gavelio romanui skirtų iliustracijų paroda

2018 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris“ 9-ojo dešimtmečio pabaigoje suteikė dar laisvės vėjo gūsį. Jis į literatūrą taip pat sugrąžino miesto kultūrą. Praėjus bemaž 30 metų,

Dešinys krantas

VILNIAUS DEŠINYSIS KRANTAS: Krantinę atnaujins iki kitų metų pabaigos

2018 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Daugiau nei 40 metų nerekonstruota Neries krantinė jau baigiama atnaujinti. Prieš porą metų sutvarkius žemutinę krantinės dalį, rekonstrukcijos pagaliau sulaukė ir šlaitai, viršutinė krantinės terasa