Šiemet Kaunas žadėjo du architektūros idėjų konkursus – istorinio Dainų slėnio pritaikymo šiuolaikiniams poreikiams bei Aukštosios Fredos teritorijos prie Lakūnų plento architektūrinės-urbanistinės koncepcijos. Tačiau greičiausia iš dviejų beliks vienas – Kauno architektūrinė urbanistinė taryba ką tik nepritarė Aukštosios Fredos 30 ha ploto teritorijos rengiamoms konkurso sąlygoms, mat savivaldybė… nepateikė užduoties.
30 HA „KĄSNIS“ PAČIAME MIESTO CENTRE
Karinių oro pajėgų (KOP) Paieškos ir gelbėjimo postas į S.Dariaus ir S.Girėno aerodromą turi būti perkeltas iki kitų metų (arch. R.Palys). Tuomet atsilaisvins apie 30 ha ploto žemės sklypas Aukštojoje Fredoje, Lakūnų plente. Ko gero, tai vienintelė neužstatyta ir nenaudojama teritorija miesto centro pašonėje, kurią Kaunas gali panaudoti savo reikmėms. Taigi, nieko nuostabaus, jog ji yra įtraukta į artimiausius miesto plėtros planus.
Siekiant suspėti į Aleksotui ir Žaliakalniui numatytąjį ES lėšų „traukinį“ (pagal Integruotos teritorijos vystymo programą), Kauno miesto savivaldybė buvo pavedusi Kauno architektūros ir urbanistikos tarybai (KAUET) surengti Aukštosios Fredos teritorijos architektūrinį-urbanistinį konkursą. Šio konkurso sąlygas parengti sutiko architektas Vygintas Merkevičius.
Į planuojamąją Aukštosios Fredos teritoriją galima žiūrėti kaip į galimybę išspręsti įsisenėjusias problemas ar kaip į progą užkimšti savotiškas miesto „skyles“– ją panaudoti socialinių būstų statybai, grąžintinos žemės sklypams ar, pavyzdžiui, gamybos plėtrai mieste. Tačiau šioje teritorijoje taip pat galima įžvelgti ir miesto kokybinės plėtros potencialą. Juk šioje vos apie 2 km nuo Laisvės alėjos nutolusioje kito Nemuno kranto teritorijoje galėtų būti suformuotas reprezentacinis visuomeninis kompleksas, tam tikras šiuolaikiškas miesto visuomeninis-kultūrinis židinys. Naujojo rajonėlio vizitine kortele galėtų tapti net pastatytas naujas šiuolaikinio meno centras ar muzikos salė – filharmonija, pavyzdingai suformuotos viešosios erdvės. Tuo labiau, kad ši teritorija yra vienos pagrindinių Naujamiesčio gatvių – S.Daukanto – urbanistinėje ašyje. Savivaldybės siekis surengti architektūrinį-urbanistinį konkursą iš pirmo žvilgsnio lyg ir rodo norą eiti pastaruoju miesto plėtros keliu.
GERIAU VĖLIAU, NEI SKUBOTAI
Vis dėlto tuo pačiu akivaizdžiai pastebimas ir Kauno savivaldybės vengimas ar tiesiog nenoras suformuluoti konkurso užduotį (sąlygų autoriui valdininkai tiesiog nurodė atsižvelgti į Kauno miesto bendrąjį planą). Į akis krenta ir tai, jog konkurso organizatorių (KAUET‘o) bei miesto valdžios pozicijos kol kas yra akivaizdžiai nesuderintos. Tai patvirtina ir nuogąstavimus, jog konkursas rengiamas vien dėl akių. Geriausiu atveju – norint formaliai pataikyti į tam tikras miesto planavimo procedūras.
Kad ruošiamas konkursas neturi pagrindo bei perspektyvų patvirtina ir KAUET posėdyje svečių teisėmis sudalyvavusio Kauno naujojo mero Visvaldo Matijošaičio bei kitų politikų (Visvaldo Varžinsko, Povilo Mačiulio, Jono Audėjaičio) pareikšta skeptiška nuomonė bei išsakyta kritika. Taigi, logiška, jog KAUET ekspertai nutarė nepritarti Aukštosios Fredos teritorijos prie Lakūnų plento architektūros urbanistikos konkurso rengiamoms sąlygoms. Tuo labiau, jog klausimų iškilo ne vien valdžios pozicijos ar užduoties, bet ir dėl kitų aspektų – pavyzdžiui, dėl konkurso nagrinėsimos teritorijos dydžio, tikrųjų sklypo ribų ir pan.
Galiausiai taryba priėjo išvados, jog šios išskirtinės miesto teritorijos konkursą geriau surengti vėliau, nei skubotai. Pasak posėdžiui pirmininkavusio architekto Gintaro Prikockio, ne pats KAUET‘as ar konkurso dalyviai turi spręsti ko reikia Kaunui, o tikrojo miesto valdžia. Be abejo, būtų idealu, jei užduoties ir tikslų formulavimo procese ji glaudžiai bendradarbiautų su architektais.
Architektų bei miesto politikų pasisakymai bei abiejų pusių išreikštas noras bendradarbiauti suteikė vilties, kad ši svarbi miesto teritorija nebus tiesiog išparceliuota ar palikta savieigai, bet galiausiai taps kruopščiai parengto ir į miesto realijas atsižvelgiančio architektūrinio-urbanistinio idėjų konkurso objektu.
RUOŠIAMAS DAINŲ SLĖNIO ATNAUJINIMO KONKURSAS
KAUET taip pat apsvarstė Ąžuolynę įsikūrusio Dainų slėnio atnaujinimo konkurso sąlygas, rengiamas architekto Vaidoto Kuliešiaus. Nors dėl kai kurių teiginių formuluočių bei užduoties detalių ekspertų nuomonės išsiskyrė, rengiamoms sąlygoms iš esmės pritarė visi. Architektūros ir urbanistikos ekspertus bene labiausiai glumino, jog konkursas planuojamas ne prieš, bet po detaliojo plano, kurį rengia SĮ „Kauno planas“. KAUET‘as konkursą planuoja paskelbti jau liepos pradžioje.