Architektūros [pokalbių] fondas rengia keturioliktąjį pokalbių ciklą „Koks miestas?“. Jo pašnekovai iš Olandijos, Ispanijos, Danijos ir Lietuvos svarstys ar miestas, kuris neturi kultūrinės, politinės ar socialinės pozicijos, gali išlikti globaliose varžybose. Pirmasis ciklo pokalbis „Atviras urbanizmas“ vyks su (post)socialistinės architektūros specialistu Bartu Goldhoornu.
AIŠKINSIS KOKS YRA ŠIUOLAIKINIS MIESTAS
Seniau garbintą „sterilią“ miesto tvarką ir griežtą logiką pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat kritikos, kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberalios rinkos rankas. Tačiau tai nereiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti ateities projekcijų ir kad šiandienos miestas nėra ideologinis darinys ir utopinės mąstysenos produktas.
Ciklo „Koks miestas?“ tikslas aptarti, koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai? Pokalbiai vyks tradiciškai Nacionalinėje Dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) 20 val. Ciklo kuratoriai: I.Cicėnaitė, A.Ropolas, M.Šiupšinskas. Renginiai nemokami.
ATVIRAS URBANIZMAS
Pirmasis ciklo pokalbis „Atviras urbanizmas“ vyks lapkričio 27 dieną 20 val. su Bartu Goldhoornu (Bart Goldhoorn), kuris yra (post)socialistinės architektūros specialistas ir ilgametis Maskvos architektūros bienalės kuratorius, skaitantis paskaitas įvairiose Europos šalyse.
Per pastaruosius 30 metų Europos urbanistikoje išsivystė nauja paradigma, besiremianti įvairove ir „Urban Block“ tipologija. Tai buvo reakcija į perėjimą nuo socialistinės prie kapitalistinės ideologijos. Deja, toks modelis yra sunkiai pritaikomas masinės statybos rajonuose, todėl metodai, išvystyti šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose, vis dar taikomi ir šiandien. Atviras urbanizmas siekia sukurti naują masinės statybos modelį, kuris atspindėtų laisvosios rinkos principus ir išspręstų konfliktą tarp masinės gamybos ir individualizmo. Pokalbis vyks anglų kalba. Pokalbis rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.
B.Goldhoornas tyrinėja „masinę“ gyvenamųjų namų statybą ir architektūrą, gimstančią laisvosios rinkos ir sovietinio palikimo sankirtos dėka. Jis yra baigęs architektūros studijas Delfto technologijų universitete. 1995 metais Maskvoje B.Goldhoornas įkūrė architektūros žurnalą „Project Russia“, po kurio sekė „Project International“ (nuo 2001 m.) ir „Project Baltia“ (nuo 2007 m.).
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.