Sostinės Šeškinės centro komplekse bręsta permainos. Gruodžio 18 dieną Šeškinės seniūnijoje organizuojamas pristatymas, kuriame bus galima susipažinti su rengiamo detaliojo plano koncepcija.
SAVIVALDYBĖ DAR NĖRA PRITARUSI
Gruodžio 18 dieną (trečiadienį) 16 val. Šeškinės seniūnijoje (Ukmergės g. 220, Vilnius) UAB „Senojo miesto architektai“ ir studijos „Martyno Marozo architektūra ir planavimas“ supažindins gyventojus su teritorijos užstatymo ir vystymo vizija. Pristatymo metu taip pat bus kalbama apie požeminių parkavimo aikštelių įrengimą, želdynų bei viešųjų erdvių sutvarkymą, Šeškinės turgaus ir požeminės perėjos modernizavimo gaires. Registracijos nėra.
Šiuo metu yra rengiamas teritorijos detalusis planas. Susitikimo metu bus pristatyta rengiamo plano koncepcija. Parengus detaliojo plano sprendinius, bus organizuojamas ir detaliojo plano sprendinių viešinimas, kaip tai numato Teritorijų planavimo įstatymas. Pristatinėjamai koncepcijai savivaldybė dar nėra pritarusi.
Didžioji dalis Šeškinės prekybos centro kvartale didžioji dalis teritorijoje esančių sklypų ir statinių yra privati nuosavybė. Tuo tarpu teritoriją kertantys pėsčiųjų takai, požeminė perėja ir keli sklypai bei juose esantys statiniai priklauso Vilniaus miesto savivaldybei. Siekiant vieningo kvartalo pokyčio einama bendradarbiavimo ir planuojamų veiksmų derinimo keliu.
GALI TAPTI PAVYZDŽIU KITIEMS
„Tikiu, kad Šeškinės centro pokytis gali tapti pavyzdžiu, kaip galime kurti naujos kokybės erdves modernistiniuose rajonuose išlaikant jų unikalumą ir identitetą. Šis centras suprojektuotas kaip rajono širdis – tai prekybos centras ir viešoji erdvė viename. Šį kompleksą lengva pasiekti pėsčiomis ir viešuoju transportu – tai gyvas ir funkcionuojantis taškas. Vis tik dėl prastos tų metų statybų kokybės ir ilgos nepriežiūros pastatai – susidėvėję, dalis pirminių struktūrų – sugriuvę. Taip pat turime ieškoti, kaip humanizuoti šalia esančią požeminę perėją, kad ji būtų jaukesnė, saugesnė ir patogesnė įveikti visiems. Kviečiu gyventojus aktyviai dalyvauti pristatyme ir kartu aptarti visiems svarbią pokyčių viziją“, – teigia Vilniaus miesto vyr. architektė Laura Kairienė.
Vilniaus miesto savivaldybė 2023 m. inicijavo diskusijas su gyventojais dėl svarbiausių pokyčių Šeškinės centro komplekse savivaldybei priklausančiuose sklypuose. Vyko pasivaikščiojimas su vietos bendruomene po teritoriją, apklausa ir kūrybinės dirbtuvės. Diskusijų rezultatas – dokumentas „Šeškinės centras: vizija ir veiksmų planas“, kurį sudaro ilgalaikiai ir trumpalaikiai teritorijos tvarkymo tikslai. Po diskusijų buvo atlikti šaligatvių, apšvietimo ir požeminės perėjos remonto darbai. Viena iš 2023 m. vizijos išvadų – siekti komplekso regeneracijos, kuri sistemiškai apimtų visą pastatų kompleksą, išlaikytų urbanistinę struktūrą ir viešųjų erdvių išplanavimą.
PRIPAŽINTAS VIETINĖS REIKŠMĖS ARCHITEKTŪROS PAMINKLU
Nagrinėjama teritorija – vėlyvojo sovietinio laikotarpio Šeškinės komplekso komercinė širdis. 1983 m. prekybos centro „Šeškinė” projekto autoriai G.Baravykas, K.Pempė, G. Ramunis, G.Dindienė. Projektas realizuotas 1984 m., o po metų pripažintas vietinės reikšmės architektūros paminklu. Šeškinės visuomeniniame centre koncentruotas didelis visuomeninių aptarnavimo objektų kiekis buvo atsakas į tankiai gyvenamo Šeškinės rajono gyventojų poreikius. Įgyvendintas abipus Ukmergės gatvės šis branduolys savo sudėtyje turėjo prekybos centrą, taupomąją kasą, buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatą, vaikų klubą, maitinimo įstaigą, polikliniką, kino teatrą, biblioteką (neįgyvendinta).
Išskirtinėmis komplekso erdvinio planavimo savybėmis įvardijamos senamiesčio gatveles primenančios erdvės, aiškus pėsčiųjų takų tinklas, vedantis į centrinę aikštę, centrinis akcentas (baseinas su laikrodžio bokštu). Toks planas pabrėžia išskirtinį dėmesį pėsčiųjų ryšiams, o tai nebuvo būdinga XX a. pabaigoje klestėjusiam dideliam dengtos prekybos centro „dėžės” tipui. Panaudotos unikalios architektūrinės išraiškos priemonės: raudonų plytų pastatai, ant kolonų iškilusios antro aukšto galerijos, supančios aikštę.
KOMPLEKSAS DRASTIŠKAI PASIKEITĘS
Šiandien centras drastiškai pasikeitęs. Neliko laikrodžio, centrinis baseinas pakeistas žole, pėsčiųjų promenados chaotiškai užpildytos kioskais, pastatų fragmentai pakeisti, pašalinti, modifikuoti įėjimai, panaikinta antro aukšto galerija, kompleksas aplipdytas naujais statiniais. Originaliai išlikusių pastatų ir viešųjų erdvių būklė prasta. Apie visuomeninio prekybos centro nykimą viešojoje erdvėje pradėta kalbėti dar 2000 m., o 2009 m. prastą stovį parodė griuvęs avarinės būklės prekybos centro fasadas. Dėl minėtų pokyčių prarastas architektūrinis komplekso vientisumas, vizualinė švara.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Vilniaus savivaldybės.