Neužbaigusi istorinės Vilniaus gatvės rekonstrukcijos, Kauno savivaldybė energingai imasi kito svarbaus Senamiesčio objekto – miesto rotušės. Pirmiausia bus atnaujintos istorinio pastato vidaus erdvės, fasadai, o kitąmet – pradėtas įgyvendinti ir jį supančio aikštės kapitalinio remonto projektas, kurį anksčiau ne kartą yra kritikavusi architektų bendruomenė. Demokratiškumo stokojantys šio naujinimo procesai suteikia pagrindą baimintis, jog dar kartą lipamą ant to paties grėblio, kaip ir nūnai įstrigusia Kauno Vilniaus gatvės rekonstrukcija.
ROTUŠĖS PASTATĄ ATNAUJINS PER 1,5 METŲ
Kaip praneša Kauno miesto savivaldybė, viešame konkurse dėl XVI a. statytos rotušės kapitalinio remonto ir vidaus patalpų atnaujinimo dalyvavo 3 įmonės. Sutartis dėl projekto įgyvendino pasirašyta su bendrove „Kaminta“, pasiūliusia optimalią bendrą tvarkybos darbų kainą – 3,336 mln. eurų. Be to, rangovas įsipareigojo savo atliktiems darbams suteikti 10 metų garantą. Laimėtojo pasirinkimą taip pat lėmė sukaupta patirtis vykdant darbus kultūros paveldo objektuose.
Bendrovė „Kaminta“ vidaus patalpų rekonstrukciją įsipareigojo atlikti per pusantrų metų. Rotušės erdvės bus pritaikytos visuomenės poreikiams ir muziejinei funkcijai. Tuo pačiu planuojama atnaujinti ir pastato fasadą. Teigiama, kad atlikus suplanuotus darbus, Kauno senamiesčio pasididžiavimas išsaugos savo autentiką ir tuo pačiu bus kur kas įvairiapusiškesnis. Į jį pagaliau laisvai pateks žmonės su judėjimo negalia. Po vienu stogu įsikurs šiuolaikiškas ir modernus miesto muziejus, kavinė, parodų paviljonas, multifunkcinės erdvės renginiams bei edukacinėms veikloms, taip pat sugrįš Turizmo centras. Rotušėje ir toliau vyks kauniečių santuokos.
PALĖPĖJE ĮSIKURS NAUJAS PAVILJONAS
Į nacionalinį kultūros paminklų sąrašą įtraukta rotušė istoriškai – išskirtinai vieša Kauno erdvė, todėl vienas pagrindinių tikslų – vėl atverti ją kasdieniam lankymui. Pagal Vilniaus architektų studijos „Processoffice“ parengtą projektą rūsyje numatoma įrengti modernias muziejaus ekspozicijas, o pirmajame aukšte įsikurs „Kaunas IN“ informacijos centras ir suvenyrų parduotuvė, muziejaus kasos, kavinė, multifunkcinės erdvės.
Antrajame aukšte atliekami darbai – minimalūs. Dėmesys bus skiriamas patalpų ir reprezentacinių salių renovacijai, detalių ir spalviškumo atkūrimui bei menkaverčių dekoro elementų pašalinimui. Baltojoje salėje, kaip įprastai, vyks santuokų registravimo ceremonijos.
Visame pastate numatyta demontuoti sovietmečiu atsiradusias pertvaras ir neautentiško plytų mūro sienas. Jų atvėrimas ne tik leis efektyviau išnaudoti pastato erdves, bet ir pasitarnaus pritaikant jas žmonėms su negalia. Rotušėje tarp visų aukštų bus įrengtas liftas, leisiantis be kliūčių judėti visame pastate.
Visiškai naujas paviljonas bus sukurtas palėpėje (arch. „Processoffice“; arch. Vytautas Biekša, Adelė Dovydavičiūtė, Aistė Galaunytė, Justinas Malinauskas, Loreta Janušaitienė). Skaidraus stiklo, lengvų konstrukcijų objektas leis saugiai pasigrožėti autentiška pastogės erdve, tuo pačiu pritaikyta parodoms bei pristatymams.
Siekiant tinkamai valdyti srautus ir užtikrinti gaisrinę saugą, lankytojų patekimui į palėpę, išėjimui iš jos bei bokšto erdvių nedidelėje patalpoje į vakarus nuo pagrindinio holo suprojektuoti nauji laiptai. Jie derinami su esamomis interjero detalėmis, nepažeidžiant saugomų elementų pirmame bei antrame aukštuose ir rūsio skliautų.
AIKŠTĖS REMONTO PROJEKTAS VENGIA SPECIALISTŲ DĖMESIO
Rotušės aikštės kapitalinio remonto pradžia numatyta 2023 metais. Kaip skelbiama Kauno miesto savivaldybės pranešime, „projekte numatyta atkurti atvirą ir vientisą erdvę, sukuriant jaukias saleles su gėlynais ir želdiniais bei tuo pačiu atnaujinant mažąją architektūrą“. PILOTAS.LT žiniomis, 2,19 ha ploto aikštės architektūra rūpinasi MB „SOMA Architects“ kolektyvas (PDV M.Raišutis, arch. L.Bareikytė-Dumčiuvienė, P.Dumčius, D.Žvirblis; Kultūros paveldo dalies arch. V.Skėrienė), prieš kelerius metus įvykusiame aikštės rekonstrukcijos konkurse laimėjęs 3-iąją vietą. Anksčiau architektūros ir urbanistikos ekspertai kritikavo šio kolektyvo parengtų projektinių pasiūlymų infantilišką architektūrą, aikštės išklojimą granito plokštėmis „nuo fasado iki fasado“, banaloką fontano sumanymą ir kitus sprendimus, neatitinkančius nei istorinės aikštės svarbos, nei išskirtinumo. Bene vieninteliais realizuoti pasirinkto sumanymo privalumais buvo įvardinami aikštės sprendinių nuosaikumas bei vientisumas. Apie anksčiau savo žadėtąjį istorinės Kauno aikštės projekto pristatymą architektūros ir urbanistikos ekspertams Laikinosios sostinės savivaldybė informacijos nepateikia. Panašu, jog kartojasi kitos svarbios Kauno Senamiesčio erdvės – Vilniaus gatvės – rekonstrukcijos situacija. Pastarosios gatvės atnaujinimo projektas buvo tiesiog slepiamas nuo visuomenės, vietos verslininkų bei architektūros specialistų, o jo įgyvendinimo eiga labiau panašėjo į savivaldybės veikėjų ir projektą įgyvendinančių statybininkų suokalbį nei demokratišką procesą. Pastaroji rekonstrukcija šiuo metu yra sustabdyta, išlaikant viltį apsaugoti unikalų istorinį gatvės grindinį nuo ketinimų jį barbariškai sugadinti.
Parengta pagal Kauno savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Foto: ©PILOTAS.LT
KAUNIETIS
( 2022-02-10 )
j eigu ne visokiu karaliuku ,kiauleikiuku ir ijuos panasiu veikeju trukdymai miesto grazinimui-vaizdas but greitesnis,,,jei tik sugebat uzsiimti destrukcija tai sutokiais specialistais nera jokio dialogo GEDA
vilnietis
( 2022-02-11 )
Iš rašto kaunietį pažinsi