Pekine įpusėjo naujos bibliotekos statyba. Pastarąjį originalios koncepcijos pastatą suprojektavo žinoma norvegų architektūros kompanija „Snøhetta“, prieš 4 metus laimėjusi tarptautinį architektūros idėjų konkursą ir tikinti, jog taip gimsta naujas žinių architektūros etalonas.
ATVIRA ŽINIŲ ERDVĖ, KURI KVIEČIA UŽEITI
Norvegijos architektūros studija „Snøhetta“ Pekine suprojektavo 16 metrų aukščio stiklinę biblioteką, kurios kolonos kyla it ginkmedžių giraitė. Beje, tai 290 milijonų metų senumo medžių rūšis, auganti tik Kinijoje.
Architektai pastatą projektavo kaip atvirą mokymosi, informacijos ir atvirų diskusijų erdvę. Tačiau jiems svarbu buvo tuo pačiu pabrėžti ir turtingą Pekino mokslo, meno ir kultūros paveldą. Kuriamą bibliotekos centro bendrąją erdvę turėtų dar labiau išryškinti skulptūriškas bibliotekos interjero peizažas. Lankytojai jame bus kviečiami prisėsti ir pailsėti bet kuriuo savo kelionės per pastatą metu – siekiama sukurti neformalią atmosferą it savo mėgstamą knygą skaitytum po medžiu. Kiekviena pastato kolona-medis čia taip pat bus ir svarbus technologinis komponentas, padedantis užtikrinti reikiamą statinio vidaus mikroklimatą. Dėl berėmio stiklo fasadų bibliotekos vidus bus lengvai „perskaitomas“ ir praeiviams, kurie tarsi kviečiami užeiti į vidų.
NUSTATO NAUJUS BIBLIOTEKOS ARCHITEKTŪROS STANDARTUS
Didžiulė atvira bibliotekos erdvė čia bus skirta suburti žmones tiek erdviškai, tiek ir intelektualiai. Skaitymui skirtas kraštovaizdis turėtų sukurti patirtį, kuri labai skirtųsi nuo įprastų bibliotekų skyrių. Na, o atvirumas įvairaus amžiaus žmonėms žada suteikti galimybę susitikti bei tarpusavyje bendrauti amfiteatrą primenančioje bibliotekos erdvėje. Panašių atvirų erdvių, skirtų bendravimui bei keistis žiniomis, bus galima rasti įvairiose bibliotekos vietose. Naujosios Pekino bibliotekos pastatas taip pat žada atitikti pačius aukščiausius tvarumo standartus.
Šiuo metu statomos naujosios Pekino bibliotekos projekto pagrindas – 2018 metais laimėtas tarptautinis architektūros idėjų konkursas. Kartu su vietos partneriu ECADI sukurto šio „žinių kraštovaizdžio“ realizacija buvo pradėta 2020-aisiais, o jo atidarymas suplanuotas jau šių metų pabaigoje. „Snøhetta“ įsitikinusi, jog naujoji biblioteka įkūnys ateities bibliotekos architektūrinį etaloną.
Parengta pagal „Snøhetta“ informaciją.
Titulinis pav.: Naujoji Pekino biblioteka (arch. „Snøhetta“).
mnmn
( 2022-01-12 )
galvoju, kuris virusas baisesnis – covid 19 ar laiptu laiptai bet kokiame, bet kokios paskirties objekte?