Vilniaus vyriausiojo architekto skyrius, įvertinęs administracinio pastato V.Kudirkos g. 14 rekonstravimo projektinius pasiūlymus, pateiktus po kovo 3 dieną įvykusio svarstymo su visuomene, prašys juos tobulinti. Firmos „Aketuri architektai“ pateiktus projektinius sprendinius įvertinti padėjo Vilniaus 3D žemėlapyje atlikta analizė.
TŪRĮ MAŽINO APLINKINIŲ PASTATŲ ATŽVILGIU
Kaip informuoja Vilniaus savivaldybė, iš projektinių pasiūlymų sprendinių matyti, kad administracinis pastatas (UAB „Aketuri architektai“, projekto vadovas Lukas Rekevičius) yra geros architektūrinės estetikos, meistriškai suplanuotas ir kuria išskirtines erdves svarbioje miesto vietoje. Architektų studija projektinius pasiūlymus rengė laimėjusi kviestinį statytojo – bendrovės „Panevėžio statybos tresto“ architektūrinį konkursą.
Vis dėlto projektinių pasiūlymų sprendinių analizė Vilniaus 3D žemėlapyje patvirtino tai, dėl ko pastabas reiškė visuomenė – akivaizdžias projektuojamo pastato santykio su kontekstu problemas. Paaiškėjo ir tai, kad viešinamų projektinių pasiūlymų medžiagoje buvo pateiktos neteisingos vizualizacijos – pastatas sumažintas aplinkinių pastatų atžvilgiu.
Išnagrinėjus projektinius pasiūlymus buvo išskirtos 4 dalys, kurias projekto rengėjams reikia taisyti ir tobulinti. Tai – užstatymo tipologija (pastatų išdėstymas), užstatymo intensyvumas, užstatymo aukštis ir sklypo bei jo prieigų sutvarkymo sprendiniai.
AGRESYVIAI DOMINUOTŲ KRAŠTOVAIZDYJE
Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai, išanalizavę pastato aukštį 3D žemėlapyje, pažymėjo, kad projektuojamo pastato aukštis negali viršyti aplinkoje vyraujančio pastatų aukščio. Šiuo metu suprojektuotas pastatas per 1,5–2 aukštus iškyla tiek virš buvusios „Vilniaus Tauro“ alaus daryklos vietoje kylančio gyvenamųjų namų kvartalo, tiek virš Z.Sierakausko gatvėje susiklosčiusio istorinio užstatymo. Vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio nuomone, „prieš dešimtmetį palei V.Kudirkos gatvę iškilę pastatai, nors ir agresyvūs savo morfologija bei architektūrine išraiška, atsižvelgia į gamtos padiktuotą situaciją – prie šlaito priartėja ne aukštesniais kaip 3–4 aukštų korpusais. Šiuo atveju 6–7 aukštų pastatas, projektuojamas prie pat šlaito viršutinės briaunos, niveliuoja ir naikina svarbų Vilniaus miestovaizdžio elementą, uzurpuoja erdvę ir agresyviai dominuoja kraštovaizdyje. Reikia sprendinių, kurie užtikrintų pastato darną kraštovaizdyje, neleistų jam dominuoti greta stovinčių pastatų formuojamose miesto panoramose.“
PASIŪLĖ SUMAŽINTI UŽSTATYMO INTENSYVUMĄ
Išnagrinėjus užstatymo tipologiją matyti, kad planuojamo objekto artimiausioje aplinkoje ji dar tik formuojasi. Apatinė Naujamiesčio terasa (teritorija prie J.Jasinskio, Pamėnkalnio gatvių) užstatyta perimetriniu būdu, o viršutinė terasa yra nevienalytė – prie M.K.Čiurlionio gatvės vyrauja miesto vilų ir net sodybinis užstatymas, kvartaluose į vakarus nuo Z.Sierakausko gatvės – perimetrinis su miesto vilų intarpais, o rytinė Z.Sierakausko gatvės išklotinė formuojama nedidelio tūrio perimetriniu ir miesto vilų užstatymu. Tokioje urbanistinėje situacijoje analogiška tiek perimetrinio, tiek miesto vilų požymių turinti tipologija rekomenduotina ir planuojamam objektui. Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistų vertinimu, tai leistų autoriams kūrybiškai ieškoti geriausio sprendimo nagrinėjamai vietai, neprisirišti prie konkrečios klasikinės tipologijos.
Užstatymo tipologija lemia ir sklypo užstatymo intensyvumo (pastato antžeminio ploto santykis su sklypo plotu) rodiklius. Charakteringas miesto vilų sklypų užstatymo intensyvumo rodiklis – iki 0,8. Perimetrinis užstatymas užtikrina žymiai didesnį užstatymo intensyvumą – iki 3,0. Skyriaus specialistų nuomone, nagrinėjamoje teritorijoje uždaras perimetrinis užstatymas dėl urbanistinės struktūros morfologijos nėra kontekstualus, todėl reikėtų orientuotis į žymiai mažesnį užstatymo intensyvumo rodiklį – 1,2–1,4. Formuojant užstatymo struktūrą su tokiais rodikliais dar įmanoma suformuoti nevisiškai uždarą, išskaidytą perimetrą, artėjantį prie miesto vilų užstatymo principo.
VISUOMENĘ TURĖS SUPAŽINDINTI PAKARTOTINAI
Išnagrinėjus sklypo ir jo prieigų sutvarkymo sprendinius, Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai išreiškė pastabą dėl negyvos atraminėmis sienomis užgožtos V.Kudirkos gatvės išklotinės. Pastebėta, kad viešo svarstymo metu bendruomenė turėjo daug pasiūlymų dėl greta esančio skverelio tvarkymo ir atgaivinimo, kurie gali būti vertingi rengiant teritorijos sutvarkymo sprendinius.
Įvertinę projektinių pasiūlymus įvairiais aspektais, Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistai projekto rengėjams pasiūlė mažinti pastato aukštį ir užstatymo intensyvumą. V.Kudirkos gatvės išklotinę rekomenduota formuoti kuriant žmogišką mastelį, vengiant atraminių sienų, o tvarkant greta esantį skverelį geriau išanalizuoti ir įvertinti bendruomenės pastabas ir jo panaudojimo galimybes. Su pakoreguotais projektinių pasiūlymų sprendiniais visuomenė turėtų būti supažindinama pakartotinai.
Projektinių pasiūlymų bendrieji statinių rodikliai: Sklypo plotas – 3.111 m², sklypo užstatymo plotas – 2.333,25 m² (75 proc. sklypo ploto), užstatymo intensyvumas – 1,9.
Pastato bendrasis plotas – 5.925,30 m², iš kurio: administracinės dalies bendrasis plotas – 3.006,09 m², gyvenamosios dalies bendrasis plotas – 2.727,07 m², gydymo paskirties bendrasis plotas – 192,23 m². Butų skaičius – 39 vnt., automobilių stovėjimo vietų skaičius – 104 vnt. Projekto autoriai: Milda Rekevičienė, Eimantas Drapanauskis, Valdonė Mitkevičiūtė, Monika Puodžiūnienė, Kazimieras Kasteckas, Justinas Adomaitis. PV Lukas Rekevičius
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Pav.: Vilniaus savivaldybė.
Maketas
( 2020-04-03 )
Pastato maketas esamoje situacijoje duoda aiškesni vaizdą,negu visi tie 3D žemėlapiai ar BIM.
Mnmn
( 2020-04-03 )
ar yra tikinciu Rekeviciaus klaida?
nebent Songaila
to mnmn
( 2020-04-03 )
O tamsta esat neklystantis?
JPN
( 2020-04-02 )
Reikia mokytis iš maestro V.E. Čekanausko, kaip projektuoti unikaliame Vilniaus urbanistiniame audinyje (žiūr. Žemės ūkio informacijos centro pastatą Kudirkos g.). Šis meno kūrinys sukurtas be jokių BIMų.
Vinis
( 2020-04-03 )
JPN lyginate nelyginamus dalykus. 3 paršiukai šalia gulbės.
Kvalifikacijos kursai
( 2020-04-02 )
Statinio projekto vadovas paminėtas, o kas yra statinio architektas?
prisipazinimas
( 2020-04-02 )
Mano mylima darbovietė AKETURI ARCHITEKTAI labai retai, bet kartais, būna, padaro klaidų.
Va štai vieną padarėm su Kudirkos 14. Nepiktybiškai, bet yra kaip yra, nesiteisinsiu. Apmaudu ir tiek.
Taigi, dalyvavom konkurse, užsakinėjom vizualizacijas. Formuodami kontekstą pasirėmėm nepatikrinta informacija, kurioje greta mūsų esančių pastatų aukščiai buvo nurodyti netiksliai, iš akies, o gal su redakcine klaida.
Šita klaida lėmė mūsų įsitikinimą, kad ir mūsų pastatas aplinkoje atrodys mažesnis. Ir tai labai netaktiškai įtakojo vieną iš vizualizuotų rakursų. Klaidą pastebėjome tik atsiradus 3D Vilniaus žemėlapiui.
Taigi, pamokas išmokom, ir jos yra tokios: nepasitikėk kitų informacija, pasimatuok pats; nepasitikėk kitų darytom vizualizacijom, tikrink 9 kartus; padarei klaidą – ištaisyk ją laiku.
Manau, pats laikas klaidą ištaisyti. Su pataisytu projektu visus supažindinsime naujame viešajame susirinkime.
Šviesia nata – aš manau, kad užvis labiausiai nemeluoja brėžiniai. O žiūrėdamas į išklotinės brėžinį – aš neraudonuoju. Viskas taktiška ir proporcinga.
Pabaigai, atsiprašau visų, kuriems įrodinėjau, kad rakursas tikrai teisingas. Buvau neteisus,
Lukas ir AKETURI ARCHITEKTAI komanda
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157206207445308&set=pcb.10157206410385308&type=3&theater
skeilas
( 2020-04-03 )
PRISIPAŽINIMAS, susipažinkite su Kudirkos komplekso projektu atidžiau
https://www.facebook.com/187337861423269/photos/rpp.187337861423269/1572550079568700/?type=3&theater
mnmn
( 2020-04-02 )
doktrina ta pati maksimalus kvadratu kiekis i sklypo plota. apie kokia nors architekturine minti kalbeti siuo atveju nera pagrindo.
Tadas Padas
( 2020-04-02 )
O kur visi tie, kurie šaukdavo apie korupciją, juodasias technologijas, blogiečius architektūrinėje valdžioje? Kur karikatūros su šiltomis rankomos?