Po daugiau nei 3 metus vykusių rengimo ir derinimo darbų Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrasis planas jau finišo tiesiojoje – jam pritarė visos institucijos. Gavus valstybinės teritorijų planavimo statybos inspekcijos pritarimą, miesto planas artimiausiam dešimtmečiui įsigaliotų dar šį rudenį.
DIDŽIAUSIAS DĖMESYS – GYVENIMO KOKYBEI
Kaip skelbia Vilniaus savivaldybė, derinant naująjį planą didžiausias dėmesys buvo skiriamas gyvenimo kokybei gerinti, plėtros galimybėms urbanizuotoje miesto dalyje, integruotai transporto sistemai ir ilgalaikei darniai miesto plėtrai.
Plano pokyčiai tiesiogiai susieti su Vilniaus ateities vizija – modernus, konkurencingas ir patogus Vilnius. Miesto plane iki 2030 m. numatytas želdynų plėtojimas, susisiekimo infrastruktūros plėtros prioritetai, pagrindinės priemonės viešojo transporto konkurencingumo didinimui, prioritetinė artimiausia magistralinių dviračių – pėsčiųjų trasų plėtra, vandens tiekimo ir nuotekų tinklų plėtros kryptys, ilgalaikiai planai centralizuoto šilumos tiekimo srityje, naujų mokyklų ir darželių statybos, kultūros ir sporto infrastruktūros objektų statybos ir rekonstrukcijos ir daugybė kitų kiekvienam vilniečiui svarbių planų.
„Naujasis bendrasis miesto planas – mūsų visų susiprojektuota ateitis. Žalias, patogus gyventi ir dirbti Vilnius yra vienintelis augantis miestas Lietuvoje, kuris ir toliau plėsis. Kad miestas būtų patrauklus, turime padaryti viską, kad jauni žmonės čia gyventų, kurtų, augintų vaikus ir jiems būtų patogu, kad ir milijoną gyventojų talpinantis Vilnius išliktų patogus. Naujas darnios urbanistinės plėtros kodas – miesto kultūros, tradicijų, gamtos savitumo bei tapatumo išsaugojimas ir gausinimas, miestiečių privačių-viešųjų iniciatyvų sinergija, urbanistikos ir architektūros kūrimas „iš apačios“, – sako Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis.
NUMATO 5 PAGRINDINIUS PRIORITETUS
Plane išryškintos urbanistinės plėtros gairės: miesto centro augimas, esamų gyvenamųjų rajonų aplinkos kokybės gerinimas, kaimynijų programos (kuri aktuali 300.000 gyventojų) vystymas, prioritetinių plėtros teritorijų skatinimas, paveldo tvarus naudojimas ir ryškinimas, socialiai silpnesnių rajonų regeneracija.
Numatyti 5 pagrindiniai prioritetai: miesto plėtra į netoli miesto centro esančius rajonus – Naujininkus ir Rasas, antroji kryptis – miegamieji rajonai, kurie turėtų tapti vakarietiški ir jaukūs, todėl ypatingas dėmesys bus skiriamas jų apsaugai, apželdinimui bei viešajai infrastruktūrai, trečioji – centras, kuris bus ypatingai saugomas, o naujieji projektais bus leistini tik išsaugant paveldą. Ketvirtasis prioritetas – žaliasis miesto veidas. Miesto unikalumas ir privalumas yra tada, kai iki artimiausio miškelio ar parko bus galima nueiti pėsčiomis. O svarbiausias prioritetas – miesto transportas ir susisiekimas: sostinėje planuojama daug naujų jungčių, viadukų, tiltų, pėsčiųjų ir dviračių takų, tai pat infrastruktūra bepiločiams automobiliams.
Naujajame bendrajame miesto plane taip pat daugiau dėmesio bus skiriama vilniečių gyvenimo kokybės gerinimui: kokybiškam miesto augimui, patrauklių viešų erdvių kūrimui, architektūrinių projektų įgyvendinimui, plačiau įtraukiant visuomenė į miesto planavimo procesus bei daugiafunkciam žemės naudojimui.
Bendrasis planas pradėtas keisti dar 2016 metų vasarą.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: S.Žiūros.
Diana
( 2020-04-09 )
Tokiems dideliems projektams kaip miesto pletra i kur ieina tiek viesojo transporto, zeldinimo, vandens tiekimo ir nuoteku, bei kitu svarbiu darbu tiekimo planavimo darbai yra itin svarbu pasirupinti kaip ir kokiais procesu valdymais bus viskas vykdoma, man siuo atveju labai pagelbejo https://www.terraproject.lt/tiekimo-sprendimai
to Diana
( 2020-04-09 )
Gal nereikia čia tos reklamos?
Gėda...
( 2019-09-19 )
Man susidarė įspūdis,kad šiame bendrajame plane stegiamiasi į kiekvieną laisvą žalią Vilniaus plotelį prigrūsti gyvenamosios statybos,ofisų ir t.t.Net regioniniuose parkuose,pav. Pavilnio, neurbanizuojamos teritorijos verčiamos urbanizuojamomis… Manau,šokama pagal NT magnatų dūdelę.. Iš gražaus žalio miesto,kur istorija dera su gamta,Vilnius ,manau, virsta urbanistiniu monstru…