Nuo šiandien ryto ant Seniausio sostinės tilo eksponuojamos keturios vėjarodės – drąsa, teisybė, ryžtas, sąžinė. Socrealistinių skulptūrų tik visai neseniai atsikračiusį Žaliąjį tiltą jos iš karto pakeitė kone neatpažįstamai. Pagal menininko Sauliaus Paukščio idėją sukurta instaliacija – „Megarealybės gerumo aktyvatorius“ stovės iki rudens, o rugsėjį jas keis kito menininko laikinoji instaliacija.
EKSPONUOJAMOS VERTYBĖS – NEATSITIKTINĖS
Menininkas S.Paukštys sakė siekiantis atkreipti visuomenės dėmesį į svarbiausias visuomenės vertybes – drąsą, teisybę, ryžtą, sąžinę ir ragina aktyviau reaguoti į aplinką, puoselėti jas. „Mano pasirinktos vertybės – drąsa, sąžinė, teisybė ir ryžtas – neatsitiktinės, nes jaučiu, kad dabartinei visuomenei jų labai trūksta, ypač vadovams, vedliams ar politikams. Mano kurtos vėtrungės primena, kad tos vertybės dar egzistuoja, o jų besikeičianti padėtis – aliuzija į tai, kad nėra vienos teisybės ar vienos drąsos, kad negali būti kategoriškų dalykų, nes kiekvienas elementas paprastai turi daug variantų. Tai ne tik kinetinė atrakcija tiesioginiame vertime, bet ir šiek tiek filosofinės potekstės“, – paaiškino menininkas Saulius Paukštys.
Menininko idėją kūnu pavertė skulptorius Šarūnas Arbačiauskas. „Kurdamas skulptūras, rėmiausi Sauliaus idėja, mano uždavinys sau buvo iliustruoti idėją, naudojant skulptūrinės išraiškos priemones: tūrį, aplinką, medžiagą, apžvalgos taškus, mastelį – tai mano darbo laukas. Tačiau teko kuriam laikui atsitraukti ir gerai pagalvoti. Kurdamas atsižvelgiau į kontekstą ir palikau keletą savo minčių“, – pasakojo skulptorius Š.Arbačiauskas.
Nuo rugsėjo iki kitų metų kovo mėnesio vėjarodes pakeis Donato Norušio darbas „Šeima“. Tiek pirmoji, tiek antroji instaliacijos yra laimėjusios savivaldybės skelbtą konkursą, pagal kurio sąlygas laikinos instaliacijos ant tilto keisis kas pusmetį. Jaunosios kartos menininkas tikisi, kad jo instaliacija kvies analizuoti šeimos santykį su urbanistine vietove, vaizduos miesto daromą įtaką šeimai.
63 METUS STŪKSOJO SOCREALISTINĖS SKULPTŪROS
Kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus vaizduojančios skulptūrų grupės ant Vilniaus Žaliojo tilto buvo pastatytos 1952 metais, galiausiai nukeltos tik 2015-ųjų vasarą. Didelė dalis visuomenės tuomet sutiko su nuomonę, jog šie skulptūriniai objektai yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos, tačiau buvo girdėti ir siūlymų jas restauruoti ir sugrąžinti į vietą. Galiausiai Vilniaus savivaldybė surengė tilto meninių laikinų instaliacijų konkursą, kurio laimėtojų kūriniai būtų eksponuojami po pusmetį.
Žaliojo tilto meninėms instaliacijoms šiemet miestas skirs daugiau kaip 28.000 Eur. Taip pat bus skelbiamas naujas konkursas, po kurio paaiškės, kokios kitos instaliacijos bus eksponuojamos ant tilto 2020-aisiais metais.
Parengta pagal Vilniaus savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Nuotraukos: Saulius Paukštys.
v
( 2019-04-08 )
Baisu, negi kažkam tai gali patikti? Jau geriau puošnius zibintus pastatytų. Toks gražus tiltas buvo.
to v
( 2019-04-09 )
Gražu- su PPSh-41 bronzinėse rankose?