Kaip neformalus kolegų klubas šiuo metu Lietuvos architektų sąjungos Vilniaus skyriaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (VAUET) neseniai apsvarstė 3 architektūrinius klausimus. Tarybai pristatyti projektai kolegų įvertinti skirtingai: vienas – pagirtas, o du – išpeikti.
Vilniaus architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba apsvarstė mokslo paskirties pastato, esančio Tolminkiemio g., Vilniuje, statybos projektinius pasiūlymus; Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualūs apsaugos reglamentus; svečių namų Nemenčinės pl. 13A, Vilniuje , statybos projektinius pasiūlymus.
PASTEBĖJO NEMAŽAI TRŪKUMŲ
Mokslo paskirties pastato Tolminkiemio g. statybos projektinius pasiūlymus pristatė projekto autorė Indrė Šileikaitė, recenzavo Sigitas Kuncevičius. Recenzentas ir dauguma ekspertų pastebėjo nemažai projekto trūkumų ir pateiktai projekto versijai nepritarė. Pastebėta, jog trūkumus sąlygoja jau pačioje projektavimo programoje nepakankamai apibrėžta mokyklos koncepcija, taip pat – statybai skirto sklypo dydis. Architektūros kokybei, atitinkančiai šiuolaikinius Architektūros įstatymo keliamus reikalavimus, pasiekti nepakanka viešųjų pirkimų mažiausios kainos kriterijų. Gimnazijos, visuomenei svarbaus objekto, architektūros idėjai sukurti būtini architektūriniai konkursai. Pristatytiems gimnazijos projektiniams pasiūlymams ekspertai pasisakymuose išreiškė pastabas ir pasiūlymus.
Pasak jų, urbanistiniame sprendime nėra aiškaus erdvinio zonavimo, būdingo mokyklos bendruomenei, trūksta erdvės – aikštės ar kiemo. Nepagrįsta motyvacija išsaugoti šalia projektuojamos gimnazijos esamus statinius iššaukia atsitiktinį ir neracionalų pastato įkomponavimą į numatytą Pilaitės rajono visuomeninę teritoriją. Teritorijos dydis planuojamai gimnazijai su ateityje galimai didėsiančiu mokinių skaičiumi yra per mažas.
Pažymėta, jog pastato struktūra formali, stokoja racionalumo. Vidinės erdvės turėtų būti naudojamos labiau multifunkciškai, kas leistų mažinti pastato tūrį. Racionalesnė pastato struktūra įgalintų atlaisvinti sklypo erdvę. Taip pat manoma, kad siūlomų sprendinių didelis išorinių sienų perimetras gali įtakoti statybos kaštų augimą, siekiant reikiamo energinio efektyvumo. Planinę struktūrą autoriams buvo pasiūlyta peržiūrėti iš naujo.
RENGIAMAS DOKUMENTAS – LABAI SVARBUS
Pavilnių ir Verkių regioninių parkų individualių apsaugos reglamentų sprendinius pristatė projekto vadovė, autorė Audronė Alūzienė, recenzavo Mindaugas Grabauskas.
Recenzijoje ir ekspertų pasisakymuose pastebėta, kad rengiamas dokumentas yra labai reikalingas ir aktualus. Tipiniai saugomų teritorijų nuostatai neatitinka konkrečios nagrinėjamų parkų , esančių Vilniaus mieste, situacijos. Aktualu yra tai, kad bendrieji reikalavimai būtų pritaikyti vietinėms sąlygoms, taip išryškinant jų identitetą, dėl ko jos ir yra saugomos. Siektina, kad rengiamų reglamentų nuostatos būtų suderintos su naujuoju bendruoju miesto planu. Pristatytai reglamentų medžiagai pritarta vienbalsiai.
Toliau rengiant reglamentus tvirtinimui, siūloma: pritarti nuostatai, kad reglamentai būtų susieti su sklypų dydžiais, nes tai lemia užstatymo mastelį ir charakterį; remiantis atlikta analize ir vietinėmis sąlygomis šiems regioniniams parkams turi būti taikomi kiti, negu numato bendrieji, reikalavimai statybai šlaitų atžvilgiu; vengti perteklinio šlaitinių stogų, spalvų, tvorų reglamentavimo, kuriant naujus projektus. Nauji statiniai neturi formaliai imituoti istorinių stilių. Svarbu reglamentuoti sklypų parametrus, pastatų tūrių mastelį, kontekstualias apdailos medžiagas; atsižvelgiant į situacijos nevienareikšmiškumą, vertinant projektus šiose teritorijose svarbi ne vien žinybinė, bet ir ekspertų nuomonė.
PASTEBĖJO NEATITINKANTĮ SPRENDINIŲ PAGRINDIMĄ
Svečių namų Nemenčinės pl. 13A statybos projektinius pasiūlymus tarybai pristatė autorius Andrius Keizikas, recenzavo – architektas Gintaras Klimavičius.
Svarstant projektinius pasiūlymus, buvo pateiktos pastabos bei pastebėtas formalus, neatitinkantis esmės sprendinių pagrindimas. Bendrojo plano sprendinių reglamento viršijimas čia – nemotyvuotas, nes ypatingos urbanistinės situacijos, kuri leistų tai daryti, nėra, ji nepagrįsta. Pažymėta, jog projektuojamų statinių parametrai turi būti mažinami.
Formaliai traktuojama projektuojamo pastato paskirtis – svečių namai, kurie priskiriami ne gyvenamųjų namų, bet viešbučių paskirčiai. Tačiau jei, kaip teigia autoriai, juose gyvens studentai ir dėstytojai, tai tikroji projektuojamojo statinio paskirtis – bendrabučiai, o pastarųjų paskirtis – gyvenamoji. Bendrabučiams galioja kiti reikalavimai ir normavimas.
Akcentuota netinkama esamo aukštuminių studentų bendrabučių komplekso kompozicijos tąsa, papildant kito mastelio sprendiniais. Ekspertų dauguma svarstytai sklypo užstatymo versijai nepritarė.
Redakcijos pastaba: pernai įsigaliojęs Architektūros įstatymas numato, jog svarbių visuomenei projektų architektūrinė kokybė – ekspertuojama ir nustatoma Regioninėse architektūros tarybose, kurios veikia pagal įstatymo reglamentus ir įgaliojimus. LAS Vilniaus skyriaus sudaryta archtaryba (VAUET) veikia kaip neformalus kolegų klubas.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.
Titulinis pav.: Mokslo paskirties pastatas Tolminkiemio g., Vilniuje statybos projektiniai pasiūlymai (arch. I.Šileikaitė).
Giedrius
( 2019-07-27 )
Juk atliekami sklypo matavimai, uz juos sumokama ganetinai nemaza kaina o darant projekta i tai neatsizvelgiama? Gerai, kad ispeike tokius projektus. Rimtoms statyboms turi buti taikomi auksciausi reikalavimai
>npj
( 2018-09-27 )
Oi,kokie mes svarbūs..
JPN
( 2018-09-27 )
VAUET-neformalus kolegų klubas? Negi asociacija LAS nebegali steigti formalių organų? Manau,kad gali- įstatymai to tikriausiai nedraudžia. Ir tie organai gali išsakyti viešą nuomonę-įstatymai to,manau,irgi nedraudžia.
npj
( 2018-09-27 )
Projektus aptarinėti, kaip žinote, gali bet kas. Net ir mes su jumis. Tačiau Architektūros įstatymas numato vienintelį oficialų projektų ekspertavimo ir vertinimo instrumentą – Regionines Architektų Tarybas. Penkias, berods.