Įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose rengiamos kasmetinės Europos paveldo dienos. Minint ypač svarbią Lietuvai datą – atkurtos Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį – nuo jos nenutols ir renginiai, kurie pakvies pažinti praėjusio šimtmečio materialųjį kultūros paveldą. Visi Europos paveldo dienų renginiai yra nemokami.
SUPAŽINDINS SU TAPATUMĄ KŪRUSIAIS OBJEKTAIS
Rugsėjo 21, 22 ir 23 dienomis rengiamų Europos paveldo dienų tema – „Atraskime Šimtmečio paveldą“. Įvairiose vietovėse bus galima susipažinti su kultūros paveldo objektais, kūrusiais Lietuvos tapatumą: valstybingumą ženklinančiais paminklais, naują epochą išskiriančia, taip pat ir modernistine, architektūra bei kitomis vietovėmis ir objektais, pažyminčiais atkurtą Lietuvos valstybę. Kaip teigia istorikas Aurelijus Gieda, prie šimtmečio kultūros paveldo artinantis su deramu įsiklausymu, suinteresuotumu ir pagarba šimtametei tradicijai, ji apdovanoja temų masyvų įvairumu ir tampa praeitį ir ateitį jungiančiu tiltu.
Lietuvos renginius koordinuojantis Kultūros paveldo departamentas organizuos pažintinius pasivaikščiojimus Vilniaus mieste. Vienas svarbiausių – garsaus to meto visuomenės veikėjo, filantropo, bankininko ir plataus spektro iniciatyvų mecenato Juozapo Montvilos inicijuotas projektas, vadinamas Rasų kolonija. Kartu su doc. Daliumi Vrubliausku tyrinėsime ,,miesto sodo“ idėjų įgyvendinimo Vilniuje išlikusius fragmentus, atskleidžiančius XX a. pradžios modernaus Vilniaus priemiesčio dvasią. Pažintiniame pasivaikščiojime „Ne lietuviai ir ne lenkai Vilniuje“ dr. Bernardas Gailius atskleis, kaip XX a. Vilniuje klostėsi „nelenkų“ ir „nelietuvių“ santykiai bei kokią įtaką jie turėjo miesto plėtrai. Netradicinių kultūrinių iniciatyvų rengėjas Darius Pocevičius ir knygos „1944–1990 m. istoriniai Vilniaus reliktai“ autorius vedžios mus po Vilnių lyg po knygos puslapius. Dr. Aistė Petrauskienė Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje skaitys paskaitą „Susipažinkime su įkvepiančiu laisvės kovų kraštovaizdžiu“.
SIŪLYS PAVELDĄ TYRINĖTI NETRADICINIAIS BŪDAIS
Šimtmečio tematikos renginių netrūks laikinojoje Lietuvos sostinėje – Kaune. Kauniečiai bei miesto svečiai kviečiami į ekskursijas, supažindinančias su modernistine tarpukario architektūra, palikusia itin gilų pėdsaką Lietuvos architektūros istorijoje. Kauno miesto savivaldybės organizuojamoje pažintinėje kelionėje autobusu seksime Vasario 16-osios akto signatarų pėdsakais Kauno krašte. Moksleiviai kultūros paveldą tyrinės netradiciniais būdais – jiems skiriamos orientavimosi varžybos bei dviračių žygis.
Netradiciniais būdais atrasti šimtmečio paveldą kvies ir kitos Lietuvos vietovės. Interaktyvumą mėgstantys šiauliečiai galės dalyvauti žaidime „Viskas logiška“ socialiniame tinkle „Facebook“, o baisių ar tragikomiškų pasakojimų nebijančius kvies naktinis pažintinis pasivaikščiojimas. Miesto savivaldybė tarpukario Šiaulių paveldą pristatys išraiškingų teatralizuotų pasakojimų klausytojams ir turistinio fotoorientacinio žygio „Atrask šimtmečio paveldą Šiauliuose“ dalyviams. Į orientacines varžybas kviečia ir Garliava, Panevėžys, Žagarė, Plungė.
DISKUSIJOS, ŽYGIAI, PARODOS, VIKTORINOS
Europos paveldo dienų metu rengiami pažintiniai pasivaikščiojimai, pranešimai, diskusijos, žygiai, parodos, viktorinos, varžybos visoje Lietuvoje sustiprins nekilnojamojo kultūros paveldo svarbos suvokimą minint ir švenčiant nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, o taip pat ir Europos kultūros paveldo metus. Kad neišvengiamai sudėtinga ir įvairialypė praeitis susitiktų ateitį.
Europos paveldo dienos Europos Tarybos programa, kurioje nuo 1994 m. dalyvauja ir Lietuva. Dienų tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį materialųjį kultūros paveldą, sudaryti galimybę jį aplankyti, atskleidžiant vertes ir išsaugojimo svarbą. Europos paveldo dienos renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su miestų bei rajonų savivaldybėmis, kultūros įstaigomis bei kitais kultūros paveldo objektų valdytojais.
P.S. Dėl Popiežiaus vizito Lietuvoje rugsėjo 22-23 d., kai kurių renginių datos gali keistis.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.
Nuotrauka: Foto: ©PILOTAS.LT