Tekstilininkės Ingos Likšaitės namams skirtas darbų ciklas šiemet ovacijomis jau pasitiktas Vilniaus ir Klaipėdos meno erdvėse. Eksperimentuoti nenuilstanti menininkė, savo darbų ekspoziciją kauniečiams rengia ne muziejuje ar galerijoje, bet viename iš miesto interjero salonų. Toks sprendimas apnuogina pačią naujausio jos darbų ciklo esmę.
MENINIAI DIALOGAI SU DIZAINO IKONOMIS
Nuo šiandien, birželio 14-osios ryto interjero salone „Studio Casa“ (S.Daukanto 13, Kaunas) pradeda veikti I.Likšaitės tekstilės darbų ekspozicija „Namai“.
Progresyviais tekstiliniais „remeikais“ meno visuomenės dėmesį prieš dešimtmetį patraukusi I.Likšaitė, vėliau kūryboje žongliravo subtiliais vandens ir medžio deriniais. Savotišku pereinamuoju laikotarpiu kūrėjai tapę pastarieji, pamažu tiesiog persisunkė architektūrine tematika, o architektūra jai tapo kone pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu. Ir tai nestebina – žinomų architektų šeimoje užaugusiai menininkei architektūra artima nuo pat vaikystės. Namams dedikuotą savo tekstilės darbų ciklą ji kauniečiams pristato interjero salono „Studio Casa“ bei ekspozicijos architekčių Enrikos Riaukaitės ir Vidos Giedros rūpesčiu.
Interjero salono „Studio Casa“ lankytojams I.Likšaitė prisistato jau nebeskaičiuodama dygsnių, tačiau megzdama meninius dialogus su garsių dizainerių A.Citterio, P.Starck‘o, P.Lissoni‘o, J.M.Massaud ir kt. baldais bei kitais interjero elementais. „Dizaino salonas kuriam laikui tapo tarpine stotele mano naujiems kūriniams ir jie pristatomi kitaip nei neutraliose, lengvose, „balto kubo“ galerijų erdvėse“, – pasakoja menininkė. Meno integravimo į interjerus iššūkį dažnai sau metančios architektės E.Riaukaitė ir V.Giedra, šiai darbų „stotelei“ pasistengė suteikti kuo artimesnį namų aplinkai kontekstą ir taip atskleidė „interjerinį“ kūrinių pobūdį.
IŠGRYNINO VIDINĮ NAMŲ POJŪTĮ
Pastaraisiais metais tai Berlyne, tai Palangoje, tai Kaune gyvenanti menininkė, paveikslus it mozaiką sudėlioja tarsi iš šioms vietoms būdingų meninių refleksijų. Taip sugalvoti vienuose namuose, o pradėti ir užbaigti – antruose ar trečiuose, šie žiūrovui sykiu gali ištransliuoti didmiesčio šurmulį, pajūrio dangaus rūstybę ir Laikinosios sostinės Naujamiesčio kiemų ramybę. Iki šiol santūrią spalvinę paletę naudojusi menininkė, šįkart netikėtai pratrūksta ryškiomis spalvomis. „Šių metų Ingos darbai, tarsi sprogstama jėga, savo energija ir ypač sodriomis spalvomis puikiai įsilieja į ramią ir lakonišką salono aplinką. Kaip ir namuose geriausias interjeras yra tada, kai sukuriama emocija džiugina, o meno kuriniai ją keičia ir papildo“, – eksponavimo idėją atskleidžia architektė V.Giedra. Pasak E.Riaukaitės, namai – kaip indas, kurį pripildome daiktais, jausmais, akimirkomis ir požiūriu. Ekspozicijos autorių duetui, atrodo, pavyksta pasiekti, jog menas interjere negrotų solo, bet atliktų bendrą partiją su aplinka: vienur – ugningai, kitur – subtiliais tekstiliniais tonais.
Nuolat eksperimentuojanti I.Likšaitė, atsisakiusi siūvimo mašinų, dabar ritmiškai dygsniuoja ranka, pasitelkia tapybą ir net prisijaukina archajišką baldų impregnavimo techniką. Tokia individuali kūrybinė paletė asmeninės patirties akimirkas jai padeda perteikti originaliai ir autentiškai. Menininkė išvengia didesnių vizualinės raiškos ar naratyvo paieškų vilionių ir kuria menines abstrakcijas, kuriose išryškėja pastangos užčiuopti ir perteikti namų dvasinį pavidalą. 9 ekspozicijos paveikslai čia pasakoja tarpusavyje susijusias, tačiau atskiras istorijas, į kurias besigilindamas nejučia suvoki, jog drobes autorė dygsniuoja visai ne muziejui, o namams, kurių vidinį pojūtį išgryninti jau kurį laiką ji bando tiek kūryboje, tiek ir savyje.
I.Likšaitės tekstilės darbų ekspoziciją „Namai“ Kauno interjero salone „Studio Casa“ apžiūrėti galima iki liepos 14 dienos.
Nuotraukos: I.Likšaitės ekspozicija „Namai“ Kauno interjero salone „Studio Casa“. Foto: Lina Juškė.