Apie architektūros dėstytojo ir architekto Arno Dineikos asmenybę iki šiol tarp architektų sklando legendos. Atiduodami pagarbą savo mokytojui bei siekdami įprasminti jo diegtas architektūros vertybes, A.Dineikos mokiniai jau yra įsteigę jo vardo stipendiją. Architektūros teoretikas Tomas S. Butkus pasistengė, kad pasakojimai apie išskilų architektūros pedagogą bei kūrėją įgautų materialesnį pavidalą – išleido knygą „Architektas Arnas Dineika“.
MOKĖ ARCHITEKTŪRĄ PAŽINTI GILIAU
VISI (dabar – VGTU) Architektūros fakulteto dėstytoją ir architektą Arną Dineiką (1928-2004) studentai atsimena kaip šiltą asmenybę, išmokiusią į architektūrą žvelgti giliau, nepaisant trumpalaikių madų ar politinių peripetijų. Daugelis jų savo mylimam dėstytojui yra dėkingi už įdiegtas profesines bei gyvenimo vertybes bei galimybę kurti architektūrą, mąstyti architektūriškai. Net ir labai atsidavęs pedagoginei veiklai, A.Dineika išliko kūrybingas ir produktyvus – kone visi iš dešimčių architekto suprojektuotų pastatų šiuolaikiškai žiūrisi ir šiandien, o jo pastelių kolekcija bei mažosios grafikos darbai dar laukia rimtesnio tyrimo ir įvertinimo.
Pažinusiems A.Dineiką prisiminti, o jo nesutikusiems – susipažinti padės architektūros teoretiko Tomo S. Butkaus ką tik įgyvendintas projektas – su Vilniaus dailės akademijos leidykla šiemet išleista dar dažais kvepianti knyga „Architektas Arnas Dineika“. Tai išsami spalvota 240 psl. monografija, kuri numeta paslapties šydą nuo neeilinės Lietuvos architektūros asmenybės, kurios „darbai ir vardas lietuviškoje viešojoje erdvėje daugelį dešimtmečių buvo labiau legenda“.
Knygos autorius įsitikinęs, jog nepaisant išlikusio negausaus A.Dineikos kūrinių archyvo, šios asmenybės kūrybą būtina pristatyti platesnei visuomenės daliai ne tik gimtinėje, bet ir užsienyje. „Poreikis kalbėti apie architekto A.Dineikos kūrybą kyla iš nenumaldomos praėjusios epochos ženklų pasitraukimo iš mūsų fizinės kultūros ir miestovaizdžių“, ֪– monografijoje prisipažįsta jis.
VIENAS SVARBIAUSIŲ POKARINĖS LIETUVOS ARCHITEKTŲ
Knygoje panaudota archyvinė medžiaga, kurią išsaugojo ir knygos rengėjams perdavė architektas Audrius Ambrasas, Vidmantė Jasukaitytė, Arno Dineikos brolio Vincento žmona, bei jos duktė Kunigunda Dineikaitė. Taip medžiagą papildė gausi pastelių kolekcija, mažosios grafikos darbai. Knygą praturtina ir kūrėjo dukters Ilonos Dineikaitės rastas architekto archyvo fragmentas, kurį sudarė 45 architektūrinių darbų originalių negatyvų fotokopijos. Autoriui labai pravertė ir Sigitos Šimkūnaitės VGTU Architektūros pagrindų ir teorijos katedroje parengtas magistro darbas „Architekto Arno Raimundo Dineikos kūryba“ (prof. dr. R.Buivydas).
„Architektas Arnas Dineika – renesansinio tipo asmenybė ir europinės dimensijos lietuvių kūrėjas. Tai vienas svarbiausių pokarinio Lietuvos modernybės projekto architektų – greta Vytauto Edmundo Čekanausko, brolių Nasvyčių, Nijolės Bučiūtės, Justino Šeiboko, Vytauto Dičiaus, Alfredo Gyčio Tiškaus ir kitų“, – knygoje konstatuoja T.S.Butkus.
Knygos „Architektas Arnas Dineika“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje įvyks rytoj (šeštadienį) 14 val. 5.5 salėje. Beje, knygą rasti taip pat galima Vilniaus dailės akademijos stende.
Parengta pagal T.S.Butkaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Nuotraukos: T.S.Butkaus.
dr. Slumb
( 2018-05-17 )
Na viską kas buvo prieinama išrausėm. Tie straipsniai žinomi.
raimo
( 2018-04-16 )
Mano nuomone, knyga silpnoka, fragmentuota. A.Dineikos kūrybą yra nagrinėje daugiau autorių,manau,reikėjo remtis ir jų straipsnių medžiaga,taip pat apklausti daugiau profesoriaus mokinių, kolegų. Manau, tokias knygas turėtų rašyti architektūrologai, turintys daugiau žinių ir patirties.
Jojo
( 2018-02-24 )
Knygos autorius galėjo nepatingėti pasirausti Statybų Piloto archyvuose-būtų radęs daugiau straipsnių apie prof. Arną Dineiką.