Žiemos ekranai

ŽIEMOS EKRANAI 2018: Žiūrovus į Lietuvos sales vilios prancūziškas kinas

2018-01-25
PILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje prasideda 13-asis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“, kuris šįkart svečiuosis dešimtyje Lietuvos miestų. Tai yra vienas svarbiausių prancūzų kino festivalių Baltijos šalyse, kasmet į šalies kino sales sukviečiantis tūkstančius prancūziško kino mylėtojų.

ATIDARO IŠANKSTINĖ PREMJERA
Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ šiemet vyks nuo sausio 25-osios iki  – vasario 4-osios Vilniuje, nuo vasario 1-osios iki –11-osios Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Palangoje, Varėnoje, Gargžduose, Ukmergėje, Plungėje. Jo repertuarą sudaro 5 programos: pagrindinė festivalio programa „Svečias kasdienybėje”, pristatanti naujausias prancūzų režisierių kino juostas, ekscentriškojo kino perfekcionisto J.P.Melville’io filmų retrospektyva, filmų programa, skirta aktorės J.Moreau atminimui pagerbti, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti dedikuota restauruotų, retai rodomų kino juostų speciali programa bei kino juostos mažiesiems žiūrovams.
Festivalį atidarys R.Gary autobiografinio romano „Aušros pažadas“ ekranizacijos išankstinė premjera, kurią pristatys filmo režisierius E.Barbier. Rašytojas R.Gary gimė Vilniuje 1914 m. ir čia gyveno iki 1928-ųjų, todėl šio šedevru laikomo romano adaptacija kine yra ne tik proga pamatyti to meto Vilnių, bet ir paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį.“ – praneša Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius J.M.Sani.
AUTENTIŠKU ŽVILGSNIU Į SUPANTĮ PASAULĮ
Pagrindinės programos filmai išsiskiria labai savitu režisierių požiūriu į supantį pasaulį: tiriamas įdomus, kitoniškas žmogaus santykis su juo. Programos pavadinimas „Svečias kasdienybėje“ pabrėžia režisierių žvilgsnio autentiškumą, o žiūrovas kviečiamas kitaip, nepažįstamu būdu, patirti ir savo būtį.
Pagrindinėje programoje bus parodytas naujausias M.Amalrico filmas „Barbara“ (Barbara, 2017) – netradicinė biografinė juosta apie garsiąją Prancūzijos dainininkę. Taip pat žiūrovai galės pamatyti S.Bozono šiuolaikinę „Daktaro Džekilo ir Pono Haido“ interpretaciją filme „Ponia Haid“ (Madame Hyde, 2017) su puikiu aktorių I.Huppert ir R.Duris duetu.
Programos filmuose įvairiai vaizduojamas susidūrimas su kitu, su kitokiu: A.Barraud juostoje „Menininko portretas“ (Le Dos rouge, 2015), kurią festivalyje pristatys pats režisierius, nagrinėjamas monstriškumas dailėje ir savo paties esybėje, o visuomenėje įsigalėję stereotipiniai nusistatymai apnuoginami menininko ir režisieriaus N.Beloufa satyriniame trileryje „Occidental“ (Occidental, 2016) – tai Paryžiaus viešbutis, kuriame ką tik apsistojusiai ekscentriškai italų porelei (vaid. P.Hamy ir I.Chender) metami keisti ir nepagrįsti kaltinimai.
Programoje taip pat bus galima pamatyti ir „Auksinės kameros“ apdovanojimą pelniusią, rimtai juokauti mokančios, debiutuojančios režisierės L.Serraille paryžietišką komediją „Sveiki atvykę į Monparnasą“ (Jeune femme, 2017), apie jaunos merginos pastangas savarankiškai susikurti gyvenimą iš naujo.
Dar viena festivalio viešnia – fotografė ir režisierė V.Massadian „Žiemos ekranuose“ pristatys savo filmą „Mila“ (Milla, 2017) – jautrų pasakojimą apie stebuklingą jaunystę ir tapsmą suaugusiu.
J.P.MELVILLE IR MOREAU RETROSPEKTYVOS
Pernai buvo minimos režisieriaus J.P.Melville’io 100-osios gimimo metinės. Šia proga jo filmų retrospektyva buvo parodyta daugiau kaip 20 miestų įvairiausiose šalyse. J.P.Melville’is šiandien laikomas nenuneigiamai vienu svarbiausių noir kino žanro kūrėju, įkvėpusių tokius režisierius kaip M. Scorsese, Q.Tarantino, J.Woo.
J.P.Melville’io kūrybą ir jo filmų personažus suformavo karo išgyvenimai – ten patirta brolystė, asketiškumas, šalia vienas kito žengiantys gėris ir blogis, kaltės ir nekaltumo ribos, akistata su mirtimi.
Retrospektyvoje bus galima pamatyti ankstyvuosius režisieriaus filmus – trumpametražį debiutą „Klouno gyvenimas“ (24 heures de la vie d’un clown, 1946), filmus „Jūros tylėjimas“ (Le Silence de la mer, 1947), „Bobas Lošėjas“ (Bob le Flambeur, 1955). Pastaroji juosta padarė didelę įtaką Naujosios bangos režisieriams. Taip pat ir vėlesnius filmus.
Festivalio metu įvyks fotografo A.Perlsteino, dirbusio Melville’io filmavimų aikštelėse, fotografijų parodos atidarymas. Joje įamžintos svarbios 8-ojo dešimtmečio kino, muzikos, literatūros pasaulio asmenybės.
Dar vienas ypatingas žvilgsnis festivalyje skiriamas prancūzų aktorei J.Moreau, išėjusiai anapilin praėjusių metų liepą. Prancūzų kino ir prancūziško gyvenimo būdo ikona tapusi aktorė į kino ekranus įnešė jolie-laide – nestandartišką grožį. „Žiemos ekranai“ kvies dar kartą išvysti prancūzų kino legendos sukurtus vaidmenis F.Truffaut filme „Žiulis ir Džimas“ ir L.Malle’io juostoje „Liftas į ešafotą“ (Ascenseur pour échafaud, 1957). Programoje bus galima pamatyti ir makabrišką L.Buñuelio juostą „Kambarinės dienoraštis“ (Le Journal d’une femme de chambre, 1964, rež. L. Bunuel), kurioje J.Moreau atlieka pastabios tarnaitės Selestinos vaidmenį bei detektyvinį F.Truffaut filmą „Nuotaka juodais drabužiais“ (Mariée était en noir, 1967). Taip pat žiūrovai galės pamatyti J.Dayan juostą „Ta meilė“ (Cet amour-là, 2001), kurioje Jeanne Moreau suvaidina savo gerą draugę, rašytoją M.Duras, išgyvenančią paskutinę savo meilės istoriją su žymiai už ją jaunesniu studentu.
XX A. VIZUALIOSIOS KULTŪROS RAIDA KINE
Kviesdamas kartu švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Prancūzų institutas Lietuvoje kino festivalyje „Žiemos ekranai“ pristatys ir specialią programą „Amžiaus kronikos“. Joje – nepelnytai mažai mažai žinomų režisierių filmai, šmaikščiai liudijantys praėjusio šimtmečio vizualiosios kultūros raidą.
Programoje bus galima pamatyti neseniai restauruotą režisierės N.Vedrès iš archyvų sumontuotą juostą „Paryžius, 1900-ieji“ (Paris 1900, 1948), kurioje vaizduojama paryžiečių kasdienybė belle époque laikotarpiu. Taip pat programoje pristatomi Naujosios bangos režisieriaus J.Rozier filmai: šilta, atsisveikinimo liūdesiu nuspalvinta juosta „Sudie, riešutėli“ (Adieu Philippine, 1962), pasakojanti apie televizijoje dirbančio techniko atostogas su dviem merginomis prieš išvykstant į tarnybą Alžyro kare, bei trumpametražės juostos „Paparacai“ (Paparazzi, 1963) ir „Bardot ir Godard“ (Bardot et Godard, 1963), sukurti J.L.Godardo filmo „Panieka“ filmavimų metu Kaprio saloje. Programoje bus galima pamatyti ir pirmąjį J.Rozier’o trumpametražį filmą „Vėl į mokyklą“ (La Rentrée des classes, 1955), kuriame vaidmenis atlieka vietiniai mažo Provanso regiono miestelio gyventojai. „Amžiaus kronikas” baigia viena smagiausių jos juostų – režisieriaus Luco Moullet juosta „Alkazaro kėdės“ (Les Sièges de l’Alcazar, 1989) apie du kino kritikus, negalinčius būti kartu dėl nesutampančio skonio kinui.
NEPAMIRŠ VAIKŲ IR PAAUGLIŲ
Šių metų „Žiemos ekranai“ jaunuosius kino žiūrovus pakviesi pamatyti 2 prancūzų animacinius filmus: režisieriaus J.R.Girerdo filmą „Varlių pranašystė“ (La Prophétie des grenouilles, 2001) apie gyvūnus, mėsėdžius ir žolėdžius, turėsiančius išmokti sugyventi kartu viename laive, bei vyresnio amžiaus vaikams ir animacijos mėgėjams skirtą režisieriaus S.Laudenbacho juostą „Mergaitė be rankų“ (La Jeune fille sans mains, 2016), sukurtą brolių Grimų pasakos motyvais, kurioje be galo paveikiais piešiniais vaizduojama gėrio ir blogio kova, o taip pat ir stebuklingas žmogaus ryšys su gamta.
Parengta pagal „Žiemos ekranai“ informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

begik_211000_e03_xxx

KINO LAURAI RYGOJE: Geriausias filmas – Andriaus Blaževičiaus „Bėgikė“

2021 spalio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinis Rygos kino festivalis pirmadienį paskelbė šiemetinius nugalėtojus – pagrindinėje konkursinėje programoje laimėjo Andriaus Blaževičiaus filmas „Bėgikė“. Joje pagrindinį vaidmenį atlieka Žygimantė Elena Jakštaitė, o

ODISĖJA72

FESTIVALIO „ODISĖJA72“ KULMINACIJA: Geriausių filmų premjera ir apdovanojimai

2021 spalio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Penktadienio vakarą kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ įvyko „ODISĖJA72“ filmų kūrimo festivalio kulminacija: renginio metu buvo rodomi festivalio dalyvių sukurti filmai bei apdovanojami geriausių filmų

Dar po vieną

KINO KARAVANO EKSPEDICIJA: Aplankys 40 Lietuvos miestų ir miestelių

2021 birželio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Atsinaujinęs ir išaugęs „Kino karavanas“ ruošiasi į tikrą kino ekspediciją: per du mėnesius aplankys 40 Lietuvos miestų ir miestelių STARTAS NUMATYTAS GIRKALIUOSE Vasara „Kino pavasario“

Pažaislis

BERLYNO KINO FESTIVALIS: Pažaislis – geriausia 2020 metų filmavimo lokacija Europoje

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Berlyno kino festivalio ceremonijoje iškilmingai paskelbta, kad Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis išrinktas geriausia 2020 metų filmavimo lokacija Europoje. Dėl šio titulo varžėsi net kelios

Žygimantė Elena Jakštaitė

KYLANTI KINO ŽVAIGŽDĖ: Lietuvė – tarp ryškiausių debiutuojančių Europos aktorių

2021 sausio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvių aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė pakviesta dalyvauti Europos kiną populiarinančios organizacijos „European Film Promotion“ tarptautinėje programoje – „European Shooting Stars“, skirtoje kylančioms Europos kino žvaigždėms.

Kino teatras "Naglis"

KINO TEATRAS „NAGLIS“: Paskelbtas pritaikymo filmotekai konkursas

2020 lapkričio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Paskelbtas Palangos kino teatro „Naglis“ pritaikymo regioninės filmotekos reikmėms architektūrinio projekto konkursas. Konkursas vykdomas vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu. 1959 metais pastatytą Palangos kino teatrą „Naglis“

Vilniaus portretai kine

VILNIAUS PORTRETAI: Kino istorikės Sonatos Žalneravičiūtės paskaita

2020 spalio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kino istorikė Sonata Žalneravičiūtė Vilniaus rotušėje supažindins su sostinės portretais kine. Kino siužetuose galime matyti žymiausias Vilniaus  vietas. Spalio 26 dieną (pirmadienį) 18 val. Vilniaus rotušėje (

Kultūros ministerija

SKYRĖ PAPILDOMŲ LĖŠŲ: 7,3 mln. eurų kultūros įstaigoms ir kino industrijai

2020 rugsėjo 11Be komentarųPILOTAS.LT

Vyriausybė, pakoregavusi Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą, kultūros sričiai skyrė 7,3 mln. papildomų lėšų. Kaip praneša Kultūros ministerija, priemonei

Federico Fellini

DIDYSIS FELLINIS: Maestro gimimo 100-mečiui skirta tarptautinė paroda

2020 liepos 28Be komentarųPILOTAS.LT

Per pasaulį ritasi renginių banga, vienaip ar kitaip primenančių ir įprasminančių didžiojo kino pasakotojo Federico Fellini kūrybinį palikimą. Vienam įtakingiausių XX a. kūrėjų, pasaulinę žiūrovų

patiltė

PATILTĖS KINAS VILNIUJE: Gilios upės tyliai plaukia

2020 birželio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasideda nemokamos kino peržiūros „Gilios upės tyliai plaukia“. Iki rugsėjo vidurio po Liubarto tiltu kino ir medijų centras „Meno avilys“ su partneriais planuoja surengti

drive_kn_200400_e02_xxx

KINAS IŠ AUTOMOBILIO 2: Projektas „ŽMONĖS Cinema drive-in“ atvyksta į Kauną

2020 balandžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Po sėkmingo starto sostinėje, „ŽMONĖS Cinema drive-in“ projektas plečiasi ir į kitus miestus. Jau nuo šio penktadienio, didžiajame kino ekrane šalia Kauno „Žalgirio“ arenos kinu

ŽMONĖS Cinema drive-in

KINAS IŠ AUTOMOBILIO: Atidaromas pirmasis šalyje „drive-in“ kino teatras

2020 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Karantinas sukaustė kino teatrų veiklą, tačiau šalies kino pasaulis jau randa išeičių. Štai itin gausiai paprastai lankomas festivalis Kino pavasaris šiemet pirmą kartą buvo surengtas

Xavier Dolan

25-ASIS KINO PAVASARIS: Filmai iš 58 pasaulio šalių bei 11 lietuviškų premjerų

2020 kovo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo 19 dieną prasideda vienas didžiausių kasmetinių kino renginių Lietuvoje – festivalis „Kino pavasaris 2020“. 25-jame festivalyje per dvi savaites bus parodyta 120 ilgametražių ir

KNYGA + KINAS

KNYGA + KINAS: Vilniaus knygų mugėje – knygos, galinčios virsti filmais

2020 vasario 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus knygų mugėje prasidėjo pirmą kartą Lietuvoje organizuojamas renginys „Knyga + Kinas“, suburiantis lietuviškų knygų autorius ir kino bendruomenę. ATRINKO 10 LIETUVIŲ AUTORIŲ KNYGŲ LITEXPO

Sprendimas dėl Kauno modernizmo architektūros įtraukimo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus priimtas kitų metų asamblėjoje.  Foto: ©PILOTAS.LT

FILMO KONKURSĄ PAKARTOS: Ieškos įkvepiančių Kauno tarpukario architektūros interpretacijų

2019 gruodžio 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Organizacija „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dar kartą skelbs filmo apie Kauno tarpukario architektūrą sukūrimo konkursą. Busimojo filmo apie Kauno tarpukario architektūrą premjera planuojama

Svaigulys

„SCANORAMOS“ SVAIGULYS: Daugiau kaip 100 filmų, trumpametražių konkursas, susitikimai

2019 lapkričio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Vilniuje prasideda 17-as Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Šiemet festivalio programoje – daugiau kaip 100 filmų, atrinktų iš svarbiausių Europos kino festivalių, geografiją praplėtęs

El Padre Medico

NEPATOGUS KINAS 2019: Per 50 nekomercinių filmų į 12 Lietuvos miestų

2019 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Ketvirtadienį prasideda kasmetinis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Tai vienas gausiausiai lankomų kino renginių Lietuvoje bei vienintelis tokio pobūdžio kino festivalis Baltijos

Antanas Mockus

ANTANAS MOCKUS LIETUVOJE: Atviri susitikimai ir filmo „Nijolė“ pristatymai

2019 rugsėjo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje vieši vienas žymiausių užsienio lietuvių Antanas Mockus, buvęs Bogotos meras bei 2 kartus kandidatavęs į Kolumbijos prezidentus. Šia proga Vilniuje bei Kaune rengiami susitikimai

sures_ki_190800_e01_xxx

KITAS KINAS KAUNE: Nepagražinta dokumentika apie „Mažojo Berlyno“ rajono Niujorke praeitį

2019 rugpjūčio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno menininkų namuose tęsiasi platformos „Kitas Kinas“ inicijuotas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“. Rytoj, rugpjūčio 28 dieną jame bus parodytas dokumentinis filmas „Los Sures“,

Riešutų duona

KINAS PO ŽVAIGŽDĖMIS: Sezoną pradeda legendinė „Riešutų duona“

2019 rugpjūčio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien sezoną pradeda „Kinas po žvaigždėmis“. Jo pradžią žymi vienas gražiausių lietuviškų filmų – Arūno Žebriūno „Riešutų duona“. Nemokamas šio filmo seansas vienu metu vyks

Floridos projektas

„ROMUVOS“ LAUKO KINAS: 15 nemokamų seansų 4 Kauno parkuose

2019 liepos 152 KomentaraiPILOTAS.LT

Jau rytoj prasideda 4-ąjį kartą Kaune rengiamas „Romuvos“ lauko kinas. Kauno kino centras „Romuva“ šiemet paruošė 15 nemokamų seansų keturiuose miesto parkuose. Programą atidarys spalvinga drama „Floridos projektas“

Koolhaas Houselife

KOOLHAAS HOUSELIFE: Gyvenimas už šiuolaikinės architektūros šedevro durų

2019 vasario 19Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidedantis 24-asis Architektūros pokalbių fondo ciklas pakvies kalbėtis apie meilę architektūrai ir architektūros siekį tapti mylima. Į šio ciklo programą įtrauktas filmas „Koolhaas Houselife“ atskleidžia,

James Benning

GROŽIS IR KONTEKSTAI: J.Benningo filmų apie kraštovaizdį programa

2019 vasario 12Be komentarųPILOTAS.LT

Amerikiečių filmų kūrėjas Jamesas Benningas (James Benning) jau daugiau nei 40 metų savo kūryboje aiškinasi, kaip skirtingų stilių ir formatų dėka kraštovaizdis generuoja socialines, politines

LUX kinas

LUX KINO DIENOS: 3 nemokami filmai apie ryžtingas moteris

2019 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Sausio 11–13 dienomis Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje vyks LUX kino dienos. Bus nemokamai parodyti 3 konkursinės LUX programos filmai, kurie varžėsi dėl LUX apdovanojimo. Pirmais

Scanorama

ATSISVEIKINO SU „SCANORAMA“: Apdovanoti konkursinės festivalio programos laimėtojai

2018 lapkričio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Sekmadienio vakarą sostinėje vyko iškilminga Europos šalių kino forumo „Scanorama“ uždarymo ceremonija. 16-ąjį festivalį užvėrė ilgai laukta dokumentikos meistro Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristine