Ignas Maldus

I.MALDAUS PARODA “USA”: Untitled Spaces of America

2017-06-15
PILOTAS.LT

Niekada istorijoje žmonės nekeliavo tiek daug kaip šiandien. Tačiau gali būti, kad jie keliauja ne dėl to, kad ieško pasikeitimų, o dėl to, kad žino – jiems grįžus, viskas bus kaip buvę. Galbūt tai ir skiria keliautoją nuo turisto. Tikras keliautojas niekada nežino, kur ir kada jo kelionė pasibaigs. Keliautojas keliauja tam, kad keliauti. Kad patirtų judėjimą erdvėje.

Ciklo USA  (Untitled Spaces of America arba Neįvardintos Amerikos erdvės) autorius – dizaineris, fotografas, keliautojas – Ignas Maldus.
Kelionėje po Jungtines Amerikos valstijas I.Maldus įveikė keliasdešimt tūkstančių kilometrų. Visą ciklą sudaro 60 juostiniu fotoaparatu atliktų fotografijų. Galerija Urbana  šiuo metu eksponuoja 12 rinktinių I.Maldaus kadrų.
Kokia šio ciklo atsiradimo istorija?. Kodėl vengei rodyti JAV miestų knibždesį, žmones, kodėl norėjai užfiksuoti tas urbanistines dykvietes?
Kelionių fotografo karjerą pradėjau nuo labai įspūdingų kultūrų – Indija, Iranas, Pakistanas. Vėliau ėmiau norėti kažko naujo. Pagalvojau, kad yra šalys, apie kurias mes labai daug girdim iš žiniasklaidos, sakykime, vedančios šalys. Suvokiau, kad aš nieko nežinau apie tai, kaip ten – Kinijoje, JAV, Rusijoje, vyksta kasdienis gyvenimas. Už Kiniją jau „atsiskaičiau“, parodą padariau. Dabar Amerika. Ir tada Rusija. Šias parodas visgi kažkas sies. Greičiausiai fotografuotų vietų pobūdis –  tai vietos, kur niekas nevažiuoja, kurios įprastai visiškai nesudomina žmogaus.
Kuo ypatinga Tau buvo ši kelionė po Ameriką?
Amerika ypatinga tuo, kad ten yra daug erdvės. Gali ilgai važiuoti ir aplink – visiškai nieko. Tai labai gražu. Gali sakyti, kad mūsų Kuršių Nerijos kopos irgi nueina kaip į begalybę. Bet kūnas vistiek jaučia, kad tai yra pasienis. O Amerikoje susiduri su tūkstančiais kilometrų, kurių smegenys net nesuvokia. Och koks jaumas geras atsiranda…
Bet apskritai nelabai mėgstu identifikuoti vietų. Dažnai būna svarbiau fotografavimo momentas, o ne vieta. Tiesiog kitoje šalyje paprasčiau pastebėti įdomius dalykus, nes gali pažiūrėti į viską iš kitos pusės.
Kalbant apie laiko reikšmę, būna ir tokie momentai, kai pats organizmas yra mažiau arba daugiau pasiruošęs pasiimti.
Ar vietos, kurias fiksavai šiame cikle, buvo atsitiktinės?
Taip, čia kaip koks likimo tampymas už ūsų. Kažkada gana stipriai pajutau, kad vistik nuo mūsų ne tiek jau daug priklauso. Todėl nusprendžiau atleisti tas vadeles, nebandyti visko sukontroliuoti, visko sužiūrėt. Tada pamatai, kad viskas savaime gaunasi.
O apskritai, miestas Tau – teigiamas ar neigiamas reiškinys?
Gyventi ir kurti man patinka tokiuose mažesniuose miestuose kaip Kaunas. Didmiesčiai traukia mažiau… Bet miestai man yra lygiai tiek pat gražūs kaip gamta. Visko reikia po truputį, turi būti balansas.
Visi XX amžiaus garsūs meno judėjimai, stiliai yra gimę miestuose. Ar sutiktum, kad menas ir miestas yra neatskiriami dalykai? Kad menui reikia daugiabalsiškumo, pliuralizmo, bendruomeniškumo, todėl tai iš esmės yra urbanistinis reiškinys?
Aš pats augau gamtoje, panemunėje. O iš ten – tiesiai į dailės gimnaziją, į dešimtą klasę. Man tai buvo labai didelis sprogimas. Tu sukaupi kažkokią savo energiją ir tada išsprūsti ten, kur žmonės mąsto panašiai, kaip tu. Tai man buvo labai didelis stebuklas. Jis tęsiasi iki dabar.
Tačiau manau, kad didžiausi meninnikai yra ten, kur mes nesame net buvę ir užuodę. Čia pat Lietuvoje, Žemaitijoje, esu sutikęs tokių žmonių! Sakyčiau, kad jie yra tikrieji menininkai, nes man žodis menininkas reiškia žmogų, kuris turi kažkokią savastį, kad jis kitoks nei kiti. O jo savasties išraiškų gali būti milijardai…
Man žiūrint į Tavo kelionių vaizdus, peršasi tokia prieštara: be miestų negalime, bet per atostogas veržiamės kuo toliau nuo jų. Kaip manai, kas yra ta priežastis, kuri laiko mus miestuose?
Aš manau, kad miestai yra sukurti visiems patogiai gyventi ir tam, kad padėti mums benedrauti. Dėl to ir vyksta koncertai, vakarėliai, parodos. Miestai turbūt irgi yra stebuklas. Žmonijos sukurtas stebuklas. Fotografijomis tikrai nenoriu pasakyti, kad miestas yra labai blogai. Man žiauriai patinka miestai! Ir netgi didieji, kur jau tikrai jautiesi mažas! Buvimas mažu man labai šypseną kelia.
O apleistų miestų peizažai man sukelia žmogaus ir viso to, ką jis sukuria, laikinumo emociją. Man atrodo, kad mes gyvename ant dar vieno kultūrinio slenksčio. Ir aš žiauriai tikiuosi kad meilė, žmonių meilė vienas kitam nugalės! Kitu atveju, galvoju, kad įvyks visiška savinaika.
Pasaulyje yra daug žmonių, kurie palieka namus ir paskiria savo gyvenimus keliavimui. Kas verčia keliautojus judėti pirmyn? Kas tie žmonės, kurie nuolat keliauja?
Labai dažnai tokių keliautojų šeima būna įvairių tautybių: mama – tailandietė, tėvas – vokietis ir t.t. Jų namai būna išsimėtę po pasaulį ir neturi konkrečios vietos. Tokie žmonės daug lengviau priima keliavimą ir jie keliaudami gali laisviau jaustis.
Turbūt būna ir tokių, kurie tiesiog turėjo nelamingą, liūdną vaikytsę, nuo kurios jie nori pabėgt. Tiesiog praeityje jiems kas nors nepavyko.
Dažniausiai, jeigu sutinki keliautojus, jie vistik turi išsaugoję savo tautinį identiteo pagrindą. Bet dažnai jie būna taip ilgai atitrūkę nuo savo šalies, kad jie turbūt net bijo grįžti. Nes suvokia, kad jie turbūt užsimiršo tai, ką buvo ten sukaupę.
O kaip sau įsivardini namus? Ar tai sienos, kalba, šeima, kultūra, kas tai yra?
Kiekvienas žmogus turi formavimosi etapus. Pradžia, nuo gimimo iki mokyklos baigimo, yra pats instensyviausias etapas, kai susemi turbūt 90 procentų savo pasaulio. Vėliau gyvenime, ko gero, tik virškini tą pačią informaciją arba darai išvadas. Man atrodo, kad visa tai, ką užgyvenai per štai tą laikotarpį ir yra namai. Žmonės, maistas, oras, gamta, atsiminimai. Bet žmonės – visų pirma.
Kalbėjosi Ana Čižauskienė.
FOTOPARODĄ  USA (Untitled Spaces of America arba Neįvardintos Amerikos erdvės) Ignas Maldus atidaro birželio 15-tą 19:00. Galeria Urbana, Vilniaus g.22, Kaunas.

Foto: Ignas Maldus, iš ciklo “USA” (Untitled Spaces of America)
triptikas-01triptikas-04triptikas-06triptikas-08

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

SMAR

SILICIO SLĖNIO VIETOŽENKLIS: Konkursą laimėjo „kauniečiai“ SMAR

2021 balandžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Silicio slėnio vietoženklio konkursą, kuriame dalyvavo net 963 projektai iš viso pasaulio, laimėjo SMAR. Į Australiją emigravęs ispanų architektų duetas prieš kelerius metus laimėjo Mokslo

Aleksandra Kasuba

FORMUOJANT ATEITĮ: Lietuvių kilmės aplinkos menininkės paroda Vilniuje

2021 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje pirmą kartą pristatomas Lietuvos-JAV aplinkos menininkės vizionierės Aleksandros Fledžinskaitės-Kašubienės-Kasubos (1923-2019) palikimas, apimantis net septynis kūrybos dešimtmečius. SUSIEJO LIETUVOS TRADICIJAS SU NIUJORKO

„Kopos namas“ (arch. „Studio Vural“)

KOPOS NAMAS: Ateities pajūrio architektūra ar antiekologija?

2020 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Naktinė kalmarų žvejyba Bruklino architektą Selimą Vualį (Selim Vural) įkvėpė Atlanto pakrantėje sukurti originalų energetiškai autonomišką namą. Nors pats jo autorius įsitikinęs, jog „Kopos namo“

Snohetta

BIBLIOTEKA KAIP KELIONĖ: Prestižiniame JAV architektūros konkurse triumfavo „Snøhetta“

2020 rugsėjo 221 KomentarasPILOTAS.LT

Norvegų architektūros kompanija „Snøhetta“ neseniai triumfavo Teodoro Ruzvelto (Theodore Roosevelt) prezidentinės bibliotekos konkurse. Norvegai pasiūlė integruoti bibliotekos pastatą į kalvotą Šiaurės Dakotos kraštovaizdį, kuris ir taptų

Namas-sodas Los Andžele

KALVOS KAIMELIS LOS ANDŽELE: Namas-sodas laužo statybos stereotipus

2020 rugsėjo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Amerikoje vis tvirčiau besijaučianti kinų architektūros studija „MAD Architects“ pagaliau įgyvendino savo pirmąjį JAV projektą. Pirmasis jos žingsnis šiame žemyne visgi ryškus – suprojektuotasis „namas-sodas“

Džonas F. Kenedis

JAV PREZIDENTO AKVARELĖS: Aukcione parduodami du Džono F. Kenedžio paveikslai

2020 sausio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Pasaulio lyderių portretus tapybos parodose neseniai pristatinėjęs Džordžas Bušas (George W. Bush) pasirodo yra ne vienintelis su dailės paslaptimis susipažinęs Jungtinių Amerikos valstijų prezidentas. Bostono

Architektas Marlonas Blackwellas

AIA AUKSAS 2020: Amerikos architektai pagerbė architektą ir pedagogą M.Blackwellą

2019 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Amerikos architektų sąjunga (AIA) 2020 metų Aukso medalį paskyrė Vokietijoje gimusiam bei Europoje studijavusiam architektui Marlonui Blackwellui (Marlon Blackwell). Savo architektūros pedagogine veikla Amerikoje gerai

Paul Rudolph

PARDUODAMA MODERNIZMO IKONA: Aukcione – architekto P.Rudolpho šedevras

2019 gruodžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Liko vos kiek daugiau nei savaitė iki kompanijos „Sotheby‘s“ nekilnojamojo turto aukciono, kuriame bus parduodamas žinomo Amerikos architekto Paulo Rudolpho (Paul Rudolph) ikoniškasis paplūdimio namas.

Algis Griškevičius

SVAJŲ MAŠINOS: A.Griškevičiaus kūriniai Bronkso meno muziejaus parodoje

2019 kovo 27Be komentarųPILOTAS.LT

Fotomenininko Algio Griškevičiaus kūriniai nuo šiandien eksponuojami grupinėje parodoje Bronkso meno muziejuje, Niujorke. Tai meninė reakcija į utilitarizmą ir pelną besikoncentruojančius laikus. Kovo 27 –

Bilas Geitsas

B.GEITSAS NERIA Į URBANISTIKĄ: Arizonoje statys Išmanųjį miestą

2017 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Išmanieji būstai jau yra tapę realybe, todėl vis realiau atrodo Išmaniojo miesto sukūrimo idėja. Ši utopinė idėja sudomino net milijardierių Bilą Geitsą (Bill Gates), kuris

kultu_ny_170800_e01_xxx

KULTŪROS MINISTERIJA: Ieškomas kultūros atašė Niujorke

2017 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Liepos mėnesį kultūros atašė pareigybę perkėlus iš Vašingtono į Niujorką, LR Kultūros ministerija ieško žmogaus užimti šioms atsakingoms ir įdomioms pareigoms. Kandidatų dokumentų priėmimas vyks

Berggruen institutas

ŽALIOJI MOKSLO OAZĖ: Šveicarų architektai atsigręžė į vienuolynų architektūrą

2017 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš 7 metus įkurtas Berggruen institutas naujam mokslo miesteliui projektuoti pasirinko Pritzkerio architektūrinės premijos laureatus šveicarų architektus „Herzog & de Meuron“. Šių ką tik paviešintas

burn_us_170800_e01_xxx

DEGANČIO ŽMOGAUS VAKARĖLIS: VGTU komandos išleistuvės į techninės kūrybos festivalį

2017 rugpjūčio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabriko“ komandos projektas „Dance For The Dawn“ šiemet dalyvaus garsiame didžiausiame pasaulyje techninės kūrybos festivalyje Nevados dykumoje „Burning Man“.

Ignas Maldus

I.MALDAUS PARODA “USA”: Untitled Spaces of America

2017 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Niekada istorijoje žmonės nekeliavo tiek daug kaip šiandien. Tačiau gali būti, kad jie keliauja ne dėl to, kad ieško pasikeitimų, o dėl to, kad žino

obama_ce_170500_e01_xxx

OBAMOS ŠVYTURYS: Čikagos pakrantę gaivins Prezidentinis centras

2017 gegužės 9Be komentarųArtūras Karka

Jungtinių Amerikos valstijų prezidento Obamos fondas (The Obama Foundation) neseniai paviešino Obamos prezidentinio centro projektą probleminiame Čikagos South Side rajone. Pagal firmos „Tod Williams Billie

gasiu_ny_170300_e01_xxx

PIRMAS PRISISTATYMAS NIUJORKUI: Žymioje meno mugėje – 3 J.Gasiūno kūriniai

2017 kovo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kiekvienais metais kovo mėnesio pirmąją savaitę Niujorke ženklina gausūs šiuolaikinio meno įvykiai, tarp kurių net 9 šiuolaikinio meno mugės. Penkios iš jų apima taip vadinamą

fotop_us_161200_e01_xxx

KASDIENYBĖ 1963-2013: Lietuvos fotografija pristatoma Filadelfijoje

Filadelfijoje (JAV), „Print Center“ fotografijos galerijoje savaitgalį atidaryta paroda „Lietuvos fotografija. Kasdienybė. 1963-2013“. Tai ilgamečio Lietuvos fotomenininkų sąjungos bendradarbiavimo su „Print Center“ galerija rezultatas. Pristatant

images_phocagallery_4371_resto_four_1603_4371_160300_e01_xxx

PRIPAŽINO ĮTAKĄ KULINARIJAI://PAŽYMĖTAS JOHNSONO IR VAN DER ROHE KŪRINYS

Kulinarinį paveldą skatinantis prestižinis fondas „James Beard Foundation“ šiemet nutarė įsteigti Dizaino ikonos nominaciją. Ką tik paaiškėjo, jog naujosios nominacijos pirmuoju laimėtoju tapo „Keturių sezonų“

images_pulsas_foto_2708_kaspa_lo_131000_e01_xxx

„KIDS EURO 2013“ VARINGTONE://LIETUVIŠKAS LOGOTIPAS, PARODA, SPEKTAKLIS

Vašingtone vykstančio didžiausio JAV vaikų festivalio „Kids Euro 2013“ globėjas ir vienas iš pagrindinių rengėjų – Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos Respublikos ambasada Vašingtone. Pirmą

images_pulsas_foto_1382_muge_US_111100_e01_xxx

CRAFT SHOW 2013:// LIETUVA – PRESTIŽINĖS AMERIKOS TAIKOMOJO MENO MUGĖS VIEŠNIA

Lapkričio mėnesį Lietuva viešnios teisėmis dalyvaus JAV Filadelfijos meno muziejaus  mugėje „Craft Show“. Tai vienas didžiausių ir profesionaliausių pasaulyje vykstančių specializuotų srities renginių. Lietuvą jame

images_straipsniu_foto_2099_flint_US_121100_e01_xxx

FLINTO MIESTUI REIKIA PAVILJONO://PIRMAS KASMETINIS „TUŠČIO SKLYPO“ KONKURSAS

Amerikos architektų sąjunga, Flintas ir organizacija „Flint Public Art Project“ paskelbė pirmą kasmetinį sklypo „Flat lot“ konkursą. Šio tarptautinio konkurso dalyviai kviečiami Flinto miesto centro