Rolandas Palekas

ROLANDAS PALEKAS: Ar Architektų sąjunga ir toliau kompromisuosis…?

2017-05-09
Rolandas Palekas

Architektų sąjungos suvažiavimo išvakarėse neduoda ramybės mintis: ar Sąjunga vis dar svarbi? Architektų rūmams stiprėjant gali atrodyti, kad Architektų sąjunga tuoj tuoj nunyks… Toks požiūris būtų siauras ir žalingas pačiai architektūrai. Taip manyti būtų klaida.

Kodėl? Todėl, kad Sąjunga laisvanoriška, o Rūmai- būtinybė. Todėl, kad Sąjunga apie meną, o Rūmai – apie paslaugą. Todėl, kad Sąjunga išlieka esminė institucija jungianti architektūrą ir viešąją nuomonę. Todėl, kad LAS yra mūsų kūrybinio cecho veidas. Vis dar…
Tikra Sąjunga yra bendraminčių sąjunga – ji veikia horizontaliai, vertybių pagrindu.
Interesų tenkinimas taip pat gali būti nedidelės žmonių grupės (sąjungos?) veiklos (laviravimo?) variklis, tuomet paprastai veikiama vertikaliai. Abiem atvejais Sąjunga savo politika ir savo veikla tiesiogiai įtakoja tai, kaip architektūra ir architekto vieta yra matomi visuomenėje. Ji tiesiogiai dalyvauja formuojant visuomenės architektūrines vertybes.
Neminėsiu visų dėmesio vertų įvykių apie architektūrą, nutikusių praeinančios kadencijos metu, tik vieną. Architektai sukilo!
Apie K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (Giraitės g., Vilnius) naikinimą architektai operatyviai sužinojo ir tapo neabejingi. Argi ne būtent Sąjunga, nė sekundės nedelsdama, turėjo kaip dovaną priimti šią savo bedruomenės pilietiškumo paraišką ir iki galo padaryti viską, kas įmanoma?
Tačiau Giraitės postmodernizmas krito…
Kas netrukus gali atsitikti su V.Brėdikio Vilniaus autobusų stotimi, G.Baravyko Santuokų rūmais, J.Šeiboko Ryšių kompleksu, A. ir V. Nasvyčių Centriniu paštu, A.Mačiulio Vidaus reikalų ministerijos kultūros rūmais Žirmūnuose, V.E.Čekanausko Žemės ūkio ir ekonomikos institutu Tauro kalne…?
Visi jie sensta. Visi jie „nebeatitinka“ dabarties verslo poreikių. Visi jie puikiuose sklypuose. Čia tik Vilniuje. Ar Sąjunga ir toliau kompromisuosis…?
Ar ir toliau pasirašinės po tokia nuostata – konkurso dalyviams leidžiama vadovautis prielaida, kad pastatas gali, bet neprivalo būti išsaugotas (iš Biurų parko Giraitės g. 3, Vilniuje, konkurso sąlygų),- žinodama iš anksto, kad projektus vertins Objekto neišsaugojimu suinteresuoti žmonės?
Ar ir toliau nekvies architektūrinės bendruomenės užimti aiškios pozicijos panašių „konkursų“ atžvilgiu?
O gal pagaliau atsiras lyderis (lyderiai)? Tegul ir ne su V.Dičiaus vertybiniu stuburu, tai bent su panašiu…
Kaip ten bebūtų, Architektūrai, o tuo pačiu ir Architektų rūmams būtų žalinga, jeigu Sąjunga pasiduotų ir išsivaikščiotų.
Naudingiausias dalykas, kuris dabar galėtų ištikti Architektūrą – būtų apskritas stalas, kaip įvykis. Rūmai ir Sąjunga galėtų susitarti dėl vertybių ir pradėti kalbėti vienu balsu sutartais klausimais. Atsiremdami vienas į kitą, kai to reikės.
O labiausiai šito reikia tau! Nes tu neabejingas Architektūrai – perskaitei viską iki paskutinio ir supratai viską daug geriau už mane…
Nuotrauka: ©PILOTAS.LT

Komentarai

 1. nerinkim šito egocentriko į LAS pirmininkus. Iš veido matyti, kad viską darys sau.

 2. Padejavom ,padejavom ir lengviau pasidarė.

 3. Pritariu kolegos Rolando mintims apie LAS ir LAR skirtingumus, kas iš esmės abi organizacijas daro aktualiomis. Bet kokiu atveju, abiejų organizacijų gyvybingumas priklauso nuo jų pozicionavimo viešoje ir profesinėje erdvėse. Jeigu LAR (pastaruoju metu) aktualizavosi profesinių bendrijų rinkoje, kaip neretas „naujai iškeptas“ LAR narys porina „įstatymu įteisintos narystės“ šuoliu į rinką (tai citata, ne kritika), LAS (a)logiškos, tikėtina trumpai truksiančios „nustebimo“ stadijos poveikyje prarado dalį akcijų vertės. Juolab, kad vėl gi, neretas kolega negali tiksliai įvardinti nei vienos iš šių organizacijų tikslių tikslų ir lūkesčių (pakaktų paskaitinėti tinklapius). Nėra netikėta – berods, gerą dešimtmetį, kol greta gyvuoja abi organizacijos, nebuvo jokio (norėčiau būti neteisus) profesinę bendrystę indikuojančio dialogo. Žmogiškas faktorius? Itin skirtingos priemonės lygiagretiems tikslams siekti? Etc.?
  Dalinai nepritariu kolegos Rolando mintims apie LAS kompromisavimąsi. Tikrai taip, architektūra yra menas. Bet architektūra yra ir verslas. Lygiai kaip ir kiekvienas pilnavertis rinkos subjektas, kuriam nesvetimi tie patys kompromisai, derybos, kitaip tariant, visos dedamosios, esančios bet kuriame prekiniame-piniginiame sraute. Mūsų (architektų) produktui materializuoti reikalingos lėšos, dažniausiai Statytojo, kuris turi vieną iš stipriausių paveikos elementų – materialinį, padedantį arba verčiantį kompromisuotis. Lyg ir nieko naujo. Turim dvi organizacijas – vieną, kaip kolega Rolandas sako – laisvanorišką, kitą – kaip būtinybę. Pradžia (turėtų būti) nebloga. Kompromisuotis tarpusavyje ir, radus bendrus vardiklius, plačiau.
  Jeigu LAR nebereikia konkuruoti dėl narių skaitlingumo, LAS reikia labai pasistengti šioje pozicijoje, ieškant ir randant aiškiai perskaitomus magnetizmo kriterijus. Kitą vertus, kaip rodo abiejų profesinių organizacijų laisvanoriško dalyvavimo jose etapai (vienos praėjęs, kitos amžinasis:), nei viena „nespringo“ dideliu populiarumu kolegų tarpe. Kūrybai ir vadybai nepakeliui?:)
  Regis, LAR reikia užaugti (kolegu vertinimuose), LAS reikia nepasenti (kolegų vertinimuose). Profesinio (tarporganizacinio) dialogo poreikis. A+B=C (bet ne A arba B). Pastovaus dialogo. Kas pirmas?

  • Kolega, geriausias rodiklis organizacijos gyvybingumi ir jos aktualumui – jos gimstamumo rodiklis ir nario mokestis. Tas balsavimas nuosavais pinigais (tegu ir nedideliais) turi aktualią prasmę. Tikiu, pasitikiu – moku.
   LASas visuomet tyliai ir aptakiai apeina nario mokesčio klausimą, nes jį išgryninus paaiškėtų niūri tiesa – remti Sąjungą finansiškai norinčių yra gėdingai mažai. Tai ir yra tikrasis pasitikėjimo Sąjunga reitingas.
   Tas pats ir su kitais aktualiais klausimais ir jų vertinimu.
   Kaip ten baigėsi su Pempės ir Ramunio Policija? Bendru Lidlo, KPD ir LAS memorandumu? Skaitėt kur nors tą memorandumą…? O gal kokius nors paaiškinimus dėl jo…?
   Tiek žinių.
   Esu ne kartą sakęs – plastilininė Archsąjunga – nereikalinga. Ar ji ras valios keistis – pamatysim per Kalantines…

  • Kolega, Audry, nario mokesčio rodikliu operuoti nėra tikslu (neetiška) – niekas niekada nesiveržė savo pinigais remti profesines organizacijas. LAS’as, LAR’as – nei viena organizacija nebuvo populiari (ypač nario mokesčio mokėjimo kritinę dieną). „Tikiu+pasitikiu+moku“ šiai dienai = „privertė+nemokėsiu+neteksiu atestato“ (čia profesinės tautos balsas, kurį reikia ignoruoti vardan idėjos).
   LAS reikia keistis, idant (greta) atsirado LAR? Kolega, Jūs provokuojate diskusą.

  • Sutinku, kad esmė – nėra vien nario mokestis. Tačiau šitas rodiklis yra labai geras „analizui“.
   Kai Architektų sąjunga dabar kaip ir neprivaloma, nebūtina, nereikalinga (atsiradus formaliam LAR statusui) – pats laikas perkrauti mąstymą. Nusiimti kaukes – taip pat.
   Jeigu Sąjunga būtent dabar neišsigrynins ir netaps architektūrą mylinčių, o ne tik pinigą ir karjerą joje darančiųjų, organizacija – jos laukia du keliai.
   A_ Butaforinis Marginalių Verbalistų Klubas su puošniais jubiliejais ir vienkartiniais susirūpinimo pareiškimais trečiaeiliais architektūros klausimais.
   B_ Masoniška Architektūros Biznierių Sekta, tvarkanti ratelio klausimus „visų architektų“ vardu ir sangulaujanti į kairę ir dešinę su mokiais ir įtakingais.

 4. Siuolaikine architektura isliekamosios vertes neturi. Atitarnavo ir po buldozeriu… Taip yra visur. Todel vertinti ir kalbeti reikia apie ankstyvesniu laiku architektura, kai zmones kurdavo grozi, o ne funkcija…

  • O kada baigėsi ankstyvesni laikai ir prasidėjo šiuolaikiniai?

 5. Savireklema apie nieka ir ta pati. Yra daugiau klausimu kaip sajungos nesvarus konkursai su blondine ir saliamonu priekyje. Per paskutinius metus padare geda architektu vardui, atstovavo suinteresuotiems asmenims. Tikiuosi patys ir apmirs nuo savo darbeliu. O LAR tikiuosi pagaliau atgims su trenksmu.

  • atgims LAR su trenksmu ir taps krištolinio skaidrumo organizacija su sąžiningais vadovais, o ne kokiu ten išrinktųjų įrankiu konkurencinėje kovoje?

 6. Teisingos Rolando mintys, konsoliduojančios, ne skaldančios. Laukia labai daug darbo ir niekas už mus jo nepadarys, o jei siūlys padaryti, tai tikrai ne taip, kaip to reikia Tau.

  Tik dalyvavimas gali duoti rezultatą. Reikia dažniau sakyti savo nuomonę ir reikia bandyti ją atstovėti, – paruošti atsakymai, paprastai, dalinami tik kvailiams.

  Naujų, neabejingų žmonių įsiliejimas nepakenktų.

 7. Kovo mėnesį jau inicijavome vieną LAR tarybos ir LAS tarybos susitikimą. Susitikimas įvyko, konfrontaciją tarp išsakomų vertybių, tikslų ir siektinų darbo principų tikrai būtų buvę sunku įžiūrėti. Takoskyrą tarp šių (iš esmės tą pačią bendruomenę, tik kitais rakursais, atstovaujančių) organizacijų irgi nebuvo sunku įvardinti, bent jau iš principo. Mintis, kad augant Rūmams LAS reikšmė išnyks, taip pat nenuskambėjo. Pasikartojantys nariai buvo tik 2 iš 13, tad sutariama buvo ne todėl, kad buvo kalbamasi su savimi:).
  Mano akimis, ypač dabartiniame etape, visų svarbiausia yra narių įsitraukimas, užduočių renkamiems asmenims formulavimas ir vizijos pakeliui neišbarstymas. Todėl, kaip ir jau praėjusio Rūmų susirinkimo atveju, norisi paraginti – LAS nariai, dalyvaukite susirinkime. Nes būtent narių sprendimai (arba ne-sprendimai) ir užduoda pagrindinį toną bet kurios asociacijos veiklai.

 8. būtų mažiau tokių palekų ir architektų sąjunga atsigautų

  • nepadėjote kablelio po „architektų“

 9. Esminis klausimas – ar rasis TAS, mesiantis pirštinę MPŠ?

  • Gal JIS (žr. nuotr.) ir meta?

  • MPŠ? Kam tie trumpiniai, ko bijom?

 10. Paleko klausimai geri. o jeigu dar ir atsakymai būtų.

 11. Bet juk LAS ir LAR tie pats žmonės ne tik fiziškai, bet ir valdymo struktūrose, tai ,,tartis“ teks patiems su savimi.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Architektas Rolandas Palekas

ARCHITEKTAS ROLANDAS PALEKAS: „Miestas susideda iš dviejų tipų erdvių“

2022 rugsėjo 121 KomentarasPILOTAS.LT

Paleko architektų studija (PAS), įkurta 2000 metais, šiandien vadinama vienu kūrybiškai stipriausių architektų kolektyvų Lietuvoje. Leidykla „LAPAS“ pristato naujieną – knygą „PAS. Paleko architektų studija

žaliasis kvartalas Atėnuose

HOLISTINĖ DAUGIABUČIŲ RENOVACIJA: 11 pavyzdinių Europos projektų paroda Klaipėdoje

2022 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Uostamiestyje atidaroma architektūros paroda pristato 11 Europoje realizuotų holistinės renovacijos pavyzdžių. Holistinio, arba visaapimančio, modernistinių kvartalų renovavimo idėja kilo kaip Baltijos šalių atsiliepimas į Europos

Holistinė daugiabučių renovacija

HOLISTINĖ RENOVACIJOS POLITIKA: Išleista knygos elektroninė versija

2022 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Baltijos architektų sąjungų asociacija (BAUA) pristato elektroninę knygos „Holistinė modernizmo kvartalų renovacija“ versiją. Knygoje pateikiami analitiniai tekstai ir atrinkti geriausi holistinės modernizmo būsto renovacijos pavyzdžiai

Maksim Žuk

GEROS NAUJIENOS KASDIEN: Maksimo Žuko personalinė kūrybos paroda LAS būstinėje

2022 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien Lietuvos architektų sąjungoje (LAS), Vilniuje atidaroma Maksimo Žuko personalinė kūrybos paroda „Good News Everyday“. Projektas remiasi kasdieninių įvykių ir patirčių fiksavimu spontaniškų skaitmeninių piešinių

Žygimantų g. 3

LAUKIAMA ARCHITEKTŪROS IDĖJŲ: Viešbučio ir parko buvusioje Radvilų valdoje konkursas

2022 birželio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga pakvietė architektus dalyvauti naujo viešbučio bei parko Žygimantų gatvėje, Vilniuje projekto atvirame konkurse. Konkurso organizatoriai projektinių idėjų buvusiai Radvilų valdai Senamiestyje, Neries

Architektūros laboratorija

ARCHITEKTŪROS LABORATORIJA: LAS laukia architektūrinių idėjų ir iniciatyvų

2022 birželio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga pakvietė į „Architektūros laboratoriją“. Tai programa, skirta paskatinti naujų idėjų ir iniciatyvų, skirtų Lietuvos architektūrai, atsiradimą ir įgyvendinimą – architektūros pristatymams, aptarimams,

Kongresų rūmai

ATPAŽINIMO KODAS: Architekto E.Stasiulio knygos pristatymas ir paroda

2022 gegužės 16Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Atriumo salėje atidaroma architekto, Architektūros riterio ordino kavalieriaus Edmundo Stasiulio kūrybos paroda. Bus pristatyta nauja autoriaus knyga „Atpažinimo kodas“. Gegužės 23 dieną

Daugiabučių renovacija

INICIATYVA NUO BALTIJOS: Pristatoma holistinė daugiabučių kvartalų renovacija

2022 balandžio 27Be komentarųPILOTAS.LT

„Holistinė modernizmo kvartalų renovacija“ – bendras tarptautinės architektų sąjungos (UIA) 1 ir 2 regionams priklausančių šalių renginys. Jį iniciavo Lietuvos architektų sąjunga ir Baltijos šalių

Raduškevičiaus rūmai

ŠAUKIAMA EILINĖ LAS KONFERENCIJA: Numatyta ir data rinktis pakartotinai

2022 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga balandžio 12 dieną šaukia eilinę ataskaitinę Lietuvos architektų sąjungos konferenciją. Tam atvejui, jei pakankamas konferencijos dalyvių skaičius nesusirinktų, numatyta ir pakartotino renginio

UKRAINOS KARAS

LIETUVOS ARCHITEKTŲ DOVANA: Moderniausias ginklas Ukrainos dangaus gynėjams

2022 kovo 104 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektai, Architektų sąjunga ir Architektų rūmai, greta kitų solidarumo su Ukrainos kolegomis iniciatyvų, imasi konkretaus žingsnio – Ukrainos dangaus gynybos. Architektai pradeda rinkti tikslines

Karas Ukrainoje

PAGALBA KENČIANČIAI UKRAINAI: LAS rengia architektų pasitarimą  

2022 kovo 7Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų bendruomenė telkiasi padėti nuo itin brutalių Rusijos karo veiksmų kenčiantiems Ukrainos žmonėms. Lietuvos architektų sąjungos pirmininkės Rūtos Leitanaitės iniciatyva kovo 10 dieną rengiama

Ukraina

LIETUVOS ARCHITEKTŲ INICIATYVA: Biurai priims specialistus iš Ukrainos

2022 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektūros ir inžinerijos biurai priims specialistus iš Ukrainos. Visi, norintys prisidėti prie iniciatyvos, kviečiami registruotis. Tapus pabėgėliu, žymiai oriau yra dirbti pagal specialybę ir neprarasti įgūdžių,

Diskusija

AUTORIŲ TEISĖS ARCHITEKTŪROJE: Aktuali diskusija LAS Facebook paskyroje

2022 sausio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Šiandien, sausio 28 dieną Lietuvos architektų sąjunga organizuoja virtualią konferenciją-diskusiją „Autorių teisės architektūroje“. Architektūros kūrėjams aktualaus renginio transliaciją gyvai stebėti bei užduoti klausimus galima Lietuvos architektų

Kauno grūdai

„KARŠČIAUSIA“ KAUNO VIETA: „Kauno grūdai“ pardavė Nemuno pakrantės sklypą

2021 gruodžio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Bendrovės „Linas Agro Group“ šiuo metu valdomi „Kauno grūdai“ ką tik pardavė 3,34 ha žemės sklypą Kauno kairiajame Nemuno krante, Žemojoje Fredoje. Ši Nemuno pakrantės

Diskusija

ARCHITEKTŪROS POLITIKOS VIZIJA: Inicijuojama vieša diskusija

2021 lapkričio 241 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos sąjungos šalių, neturinčių savo architektūros politikos. Lietuvos architektų sąjunga, kaip nepriklausoma architektų asociacija, inicijuoja viešą diskusiją apie galimą Lietuvos

Albertas Domereckas

SKULPTŪRA, TAPYBA, GRAFIKA: Architekto Alberto Domerecko paroda Vilniuje

2021 spalio 14Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje atidaroma Alberto Domerecko paroda. 1941 metais gimęs architektas pastaruoju metu yra įnykęs kurti medžio skulptūrą, dekoratyvinę grafiką ir tapybą. Doc. Alberto Domerecko paroda „Skulptūra,

LAR susirinkimas

ARCHITEKTAI RINKSIS PAKARTOTINAI: Šaukiama eilinė ataskaitinė LAS konferencija

2021 spalio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos nariai rinksis spalio 7 dieną „Best Western Vilnius“ Konferencijų centre, kur pakartotinai vyks eilinė ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos konferencija. Spalio 7 dieną

Mano erdvė 2021

MANO ERDVĖ 2021: 7-asis Interjero architektūros konkursas laukia darbų

2021 rugsėjo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjunga su „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupe jau 7-intus metus organizuoja interjero architektūros konkursą-parodą „Mano erdvė 2021“. Dalyvių darbų organizatoriai lauks iki spalio 10-osios.

Vilkaviškio autobusų stotis

MIES VAN DER ROHE PREMIJA 2022: Baltijos šalių lyderės pozicijos neužleidom

2021 rugsėjo 102 KomentaraiPILOTAS.LT

Metams dėl koronaviruso pandemijos atidėto Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo – Mies van der Rohe premijos 2022 – rinkimai įgauna pagreitį. Per pastaruosius metus Lietuvos nominantų

Lietuvos architektų sąjunga

LAS ATASKAITINĖ KONFERENCIJA: Šaukiama rugsėjį, bet mintyje – spalis

2021 rugsėjo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje šaukiama eilinė ataskaitinė Lietuvos architektų sąjungos konferencija. Visgi, jai įvykti reikia bent pusės organizacijos narių. Kaip jau įprasta pastaruoju metu, šiems neatvykus, pakartotinė konferencija

Pamokos apie architektūrą

ARCHITEKTŪRA VAIKAMS: Moksleivių žiniai – 4 filmuotos pamokos

2021 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ ir Lietuvos architektų sąjunga (LAS) ką tik pristatė 4 filmuotas pamokas apie architektūrą: „Mano kambarys“, „Mano namai“, „Mano mokykla“ ir

Edmundas Benetis

VIENAS LAUKE KARYS: E.Benetis nesulaukia LAR paramos dėl Lietuvos bendrojo plano problemų

2021 liepos 274 KomentaraiPILOTAS.LT

Žinomas pajūrio architektas Edmundas Benetis kreipėsi į e-žurnalo Pilotas.LT redakciją dėl pagalbos. Architektui nesiseka bendrauti su Architektų rūmais visuomenei itin svarbiu klausimu. Gal kalti vasaros

Arquivio Architects

LAS TARP GERIAUSIŲ: Specialus Tarptautinės konkursų komisijos leidinys

2021 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) išleido specialų Tarptautinės konkursų komisijos leidinį, skirtą gerosioms tarptautinių architektūros konkursų praktikoms. Tarp geriausių – ir Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“

LMTA studijų miestelis

MENO IR MOKSLO BRANDUOLYS: Pradedamas statyti LMTA studijų miestelis

2021 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasideda Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studijų miestelio statyba. Iškils 8 meno ir mokslo veiklai skirtų pastatų kompleksas, suprojektuotas „Paleko Archstudijos“ kolektyvo. STUDIJŲ

Nerijus Stanionis

NAUJAS KAUNO ARCHITEKTŲ VADAS: Išrinktas tylusis Nerijus Stanionis

2021 liepos 25 KomentaraiPILOTAS.LT

Liepos 1-ąją, Architektų dieną, Kaune įvyko visuotinis narių susirinkimas. Šventę pradėjusiame renginyje buvo išrinktas naujas LAS Kauno skyriaus pirmininkas – architektas Nerijos Stanionis. Šis pakeitė