Šiandien, vasario 24 dieną Estija švenčia savo nepriklausomybės dieną. Iki nepriklausomybės 100-mečio, estai, beje, kaip ir mes, jau skaičiuoja paskutinius metus. Nors iki iškilmingosios datos dar visi metai, jau aplankyti Estijos nacionalinį muziejų, skirtą šios šalies gyventojų folklorui ir kultūrai. Tartu miesto pašonėje dar pernai atsidaręs šis muziejus pajėgus nustebinti ne vien šiuolaikišku architektūriniu sprendimu (arch. „Dorell Ghotmeh Tane“), bet ir išradinga etnografine ekspozicija „Uralo aidas“.
Estijos nacionalinį muziejaus nuolatinė ekspozicija lankytojų dėmesį prikausto šiaurės ugrofinų kultūra. Čia įrengta bene didžiausia pasaulyje interaktyvi garso instaliacija, užimanti 1.000 m² plotą ir panaudojanti net 126 garso kolonėles. Pastarosios skleidžia net 140 skirtingų garso kanalų garsą ir lankytojus traukte įtraukia į fantastišką kelionę po mažas ugrofinų tauteles.
Ekspozicija čia padalinta į 4 sales, kurių kiekviena yra skirta kelioms kalbų grupėms, o taip pat – tam tikram dienos laikui bei sezono metui. Taip lankytojas keliauja ne tik po muziejų, bet ir nuo pavasario ryto į vasaros dieną, o vėliau – į rudens popietę ir žiemos naktį. Kiekviena erdvė kuria tam tikrą nuotaiką migruojančių paukščių, spragsinčios ugnies, žiemos pūgos ir kitais sezoniniais garsais. Taip muziejaus statiškos dalys tarsi atgyja. Muziejaus ekspozicijos instaliacijos autorius – estų garso menininkas ir dizaineris Taavi Tulevas (Taavi Tulev). Jo kuriamą įspūdį kompleksiškai perteikti padeda garso kolonėlės. 39 jų yra paslėptos sienose, 45 – integruotos lubose, 6 – 360° kabamosios, 9 – kryptinės, 11 – papildomos ir 1 – žemųjų dažnių. Beje, T.Tulevas yra sukūręs ir meno muziejaus KUMU ir Estijos istorijos muziejaus garsovaizdžius. Įspūdingą instaliaciją galiausiai papildo 17 sensorinių ir kontaktinių mikrofonų.
Reikia paminėti, kad Estijos nacionalinis muziejus siūlo ir įspūdingą šiuolaikinės architektūros patirtį. Pagal architektų Dan Dorell, Lina Ghotmeh ir Tsuyoshi Tane kolektyvo projektą buvusiame sovietiniame oro uoste stūksantis įspūdingas 350 metrų ilgio vienaukštis „stiklinis luitas“ Estiją garbingai atstovavo ir šių metų Mies van der Rohe architektūros apdovanojimo – Europos architektūros premijos – konkurse.
Panašu, kad nepriklausomybės 100 metų jubiliejų estai pasitinka geriau pasiruošę…
Parengta pagal Estijos nacionalinį muziejaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Nuotraukos: Johannes Arro