images_pulsas_foto_4648_proje_kn_081000_e01_bra

APLINKOS MINISTERIJA://LEGALI PROJEKTAVIMO ĮRANGA NUO ŠIOL – PRIVALOMA

Aplinkos ministerija ėmėsi nelegalios programinės įrangos projektavimo sektoriuje. Aplinkos ministro įsakymu ką tik patikslintas Statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas“, kuriame įtvirtinta nuostata, jog licencijuota projektavimo programinė įranga statinio projektui yra privaloma.

25 dieną LR Aplinkos ministro Kęstučio Trečioko įsakymu liepos patikslintas Statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas“. Juo remiantis, projektuotojai nuo šiol nebegalės naudotis nelegalia projektavimo programine įranga. Mat statybos techniniame reglamente atsirado nuostata, jog statinio projektui rengti naudoti licencijuotą projektavimo programinę įrangą yra privalu. Be to, statinio projektuotojas statinio projekto bendrojoje dalyje privalės pateikti statinio projektui parengti naudotos licencijuotos projektavimo programinės įrangos sąrašą pagal statinio techninio projekto sudedamąsias dalis.

Statybos techninis reglamento „Statinio projektavimas“ patikslinimo proga Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime nurodoma, jog darbas su projektavimo programine įranga architektui ar konstruktoriui suteikia konkurencinį pranašumą – taip jie gali atlikti tikslius skaičiavimus ir pasiūlyti statytojui kelis statinio projekto variantus. Pavyzdžiui, ekonomiškai patrauklesnį statinio projektą su mažesne pradine sąmata, tačiau didesniu energetinių sąnaudų poreikiu ateityje, arba ekologišką sprendimą, tausojantį šilumos energijos išteklius.

Lietuvos projektavimo įmonių asociacijos duomenimis, nelegali yra daugiau kaip pusė Lietuvoje naudojamos projektavimo programinės įrangos. Taigi, konkuruodami nukenčia legalia įranga dirbantys statinių projektuotojai, iškreipiamos sąžiningo verslo sąlygos.

Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.

Komentarai

 1. Pagrinde kiekvienas naujas įstatymas, papildymas ir pan. tik apsunkina (geriausia žinia-jokios žinios) – kuriama neigiama gyvenimo aplinka.
  Ar atsirastų tarpukaryje tokio aukšto lygio Kauno architektūra jeigu būtų tokie dėdės „trečiokai“ sprendę su visa savo tikrintojų armija…

 2. Ko čia reikia verkti, yra pilna atviro kodo projektavimo programų, su jomis ir galima dirbti.

 3. Taip kalviui reik mosavimo licenzijuotam plaktukui atestacijos, nes irgi kuriamas produktas. Klausimas tik toks kodel vienoje sferoje ir sakykim vienam segmentui. O dizaineriui jeigu skelbiamos vizulizacijos žurnale nereiktų licenzijos pridet.? Kitas klausimas kokia konkurencija ? jeigu aš turiu į techninio projekto sudėtį pateikti mano turimos įrangos ir naudojamos įrangos licenziją? O sakot valdininkas neperduos konkurentui kad va šitas dirba su šita programine ir jis konkurencingas?

 4. Čia kalbat apie veiklą,galinčią sukelti pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei.Projektavimo programos ,kaip ir ,manau,nesukelio pavojaus sveikatai ar gyvybei. Juk norint naudotis išmaniaisiais telefonais,nereikia baigti kursų.Ko gero,kalvio veiklai irgi reikėtų pažymėjimo apie baigtus mosavimo kūju kursus.

 5. Studijuojant pakeitimą kyla klausimas o pridėt „projektuotojo – žmogaus“ licenzijos kad išklausyti kokie tai kursai nereiks, taigis dirbi su programine įranga o ar turi teisę dirbt? Na kaip pvz. CE kategorija…., nevairuoji be teisių? ;-)))

 6. Koks absurdas. Apeliuoja į konkurenciją :). Žodžiu, kas dirba kompu, tas turi konkurencinį pranašumą. O kas nedirba kompu? Ar yra dar rankomis braižančių?… Maždaug, architektai, gerbkit architektus. Mes taip darom dėl Jūsų pačių gerovės…
  Tai va, dabar tai tikrai užkurs tokią konkurenciją, kad … žodžiu emigracija dabar ant bangos. Skatinam toliau 🙂

 7. Dar reikės į bedrąją dalį įsegti pasižadėjimą, kad kai darei statybos projektą buvai išsivalęs dantis ir tavo pažastys nesmirdėjo…

 8. Matyt,gal norima pademonstruoti,kad programinė į ranga yra viskas,o architektūrinės idėjos yra niekas? Matyt Konkurencijos tarnyba turėtų atidžiau išnagrinėti kai kurių programinės įrangos gamintojų ir platintojų veiklą Lietuvos rinkoje.

 9. Tai čia konkretus lobizmas, kodėl tik „projektavimo programinės įrangos“, o tai Windows’ai tipo gali būti nelegalūs, word’as?

 10. Visi tiekejai turi bandomasias trial versijas, galiojancias 30d. Kas trukdo kas menesi performatuoti kompa ir viska leisti trial versijos pagrindu su visom veikianchiom funkcijom.
  Kas tikrins i projektus idetas licenzijas? Ar savivaldybes visus duomenis teiks irangos platintojams? Taip pazeidziant konfidencialumo reikalavimus, nes savivaldybem realiai bus vienodai ar yra ten koks dokumentas ar nera. ar jis photoshopintas ar ne. ypach jei visokiu turbocadu, idea ir panashiu reikalu, kuriu lt atstovu net nera.

  Plius tures dideti paslaugu kainos – jei uzhsieny uzh viena padaryta namuka architektas sau leidzhia isigyti metu licenzija – tai chia ju reikia 3-4. Specialiu kainu lietuvai aga-cad netaiko. nebent tik pliusinius koeficientus.

 11. Sutapimas? Programinės įrangos pardavėjai nuo 2016-07-31 atsisako nuolatinių licenzijų pardavimo ir pereina prie programinės įrangos metinės nuomos principo.

 12. Architektūrinės idėjos nieko vertos,jei nėra pridėta „licencija“. O jei tos idėjos išteikštos tušu ant kalkės ar vatmano ir nuskanuotos? Ar vėl nebus bandoma vienišus kūrėjus palikti prie suskilusios geldos,ar tai nėra stambiojo projektavimo verslo ( su direktoriais,jų pavaduotojais,viršininkais,sekretorėmis,patarėjais,direktoriaus giminaičiais ir kitu antstatu kurį tenka išlaikyti projektuojantiems,kuriantiems intelektinį produktą,generuojantiems kūrybines idėjas) proteguotas dalykas?

 13. tik nereikia čia verkti. Yra pakankamai nemokamos PĮ. Yra visokių Light’ų. Tūpam dėžiukui nubraižyti nebūtina naujausia pilna Autokado versija. Čia bus pagalba ne brangiosios PĮ pardavėjams, o visiems alternatyvistams…

 14. Kad taip uoliai Aplinkos ministerija gintų architektų autorines teises… Kažkaip toks įspūdis nesusidaro- ministerijos atstovai galimai dalyvavo konkurso vertinimo komisijos darbe,bet galimai neprotestavo dėl autorių teisių įstatymo galimo pažeidimo-prie architektūros kūrinių atvaizdų nepaminėti tų kūrinių autorių architektų vardai ir pavardės:
  http://bustas.lrytas.lt/nekilnojamasis-turtas/paskelbtas-geriausias-lietuvos-daugiabutis.htm

 15. Mano nuomone,tai galimai yra programinės įrangos gamintojų lobistų veiklos rezultatas? Ką gi,matyt teks vėl pereiti prie braižymo ranka ir projektus skanuoti. Manau Konkurencijos tarnyba turėtų paskelbti tokį nutarimą,kaip (mano nuomone) pažeidžiantį Konkurencijos įstatymo nuostatas,nes mano nuomone,gal čia galimi karteliniai susitarimai?

 16. Šaunu,

  Manau reiktų kol Trečiokas gali – dar dirba ministerijoj pavaryt dar grieščiau, tuo labiau kad Kurlys – Statybininku inžinierių sąjungos – Banduvos savininkas šalia sėdi, patartų ką daryt kad konkurentų neliktų ir luptų pinigą vyriokai. Tuoj duot „zadanija“ ir viskas bus menininkams – filosofistams.

  Neišdegs p. Kęstuti nuplaukė Jūsų dienos suėsit smulkius o Jus suės DIDIEJI . Ir nei smulkūs duonos turės nei banduvai nuo to bus geriau.
  http://vz.lt/sektoriai/pramone/2016/06/22/concretus-grupe-pereme-konkurentus-sustiprino-pozicijas.

  http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/pokalbiu-del-vijuneles-isklotines-kestutis-treciokas-norejo-revizijos-druskininkuose-nes-darbe-uzknisa-prota-56-589787

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Konarskio g.

SKANDALAS VILNIUJE: Naujamiestyje iškilo per didelis „Vingio apartamentų“ daugiabutis

2022 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė parodė principingumą bei kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI), prašydama įvertinti daugiabučio Naujamiestyje, S.Konarskio g. 6A, teisėtumą. Bendrovės „Vingio

Visuomeninio draudimo rūmai

LIEPOS 1-OSIOS DOVANA: Vilniuje baigiamas šalinti istorinę architektūrą darkęs įstiklinimas

2022 liepos 13 KomentaraiPILOTAS.LT

Tarpukaryje Vilniaus Gedimino prospekte pastatytų neofunkcionalistinių Visuomeninio draudimo rūmų pirmasis aukštas pagaliau grįžta į savo pirminį architektūrinį pavidalą. Pastato architektūrą kelerius metus darkęs įstiklinimas bendromis

Įkrovimo stotelės

ATĖJO ELEKTROMOBILIŲ ERA: Penktadalis parkingo – įkrovimo prieigoms

2022 sausio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Ruošiamas naujas statybos techninis reglamentas numato elektromobilių įkrovimo prieigoms skirti penktadalį naujų ir rekonstruojamų pastatų parkingo. Gyvenamuose pastatuose taip pat turės būti įrengiama joms reikiama

Nidos seklyčia

GRIAUNAMI „SEKLYČIOS“ NELEGALAI: Nidos verslininkas ruošia ieškinius valstybei

2021 vasario 83 KomentaraiPILOTAS.LT

Kuršių nerijoje pradedami griauti „Nidos Seklyčios“ komplekso pastatai. Apie tai įstaigos paskyroje „Facebook“ pranešė pats ją valdantis verslininkas Romas Kvaselis. Teismų sprendimus šiandien pradėjęs vykdyti

Gedimino pr. 27

PAVELDOSAUGININKAI NENUSILEIDŽIA: Nelegalus įstiklinimas turi būti pašalintas

2020 gruodžio 82 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas lapkričio 18 dieną netikėtai atmetė Lietuvos architektų rūmų ieškinį dėl modernistinio namo Vilniaus Gedimino pr. 27 neteisėto perimetrinio įstiklinimo. Nusivylimą šiuo teismo

darzu_kl_101100_e01_xxx

PRADANGINTO NAMO KRIMINALAS: Kaltininkai turės atlyginti žalą

2020 rugsėjo 25Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusių metų rugpjūtį Klaipėdoje buvo ciniškai pradangintas Daržų gatvės pastatas, o rugsėjo-spalio mėnesiais –nugriauti ir du pastatai, esantys Didžiojo Vandens gatvėje, dėl kurių kilo ir paveldosaugininkų, ir

Nidos kioskai

GRIAUS NIDOS KIOSKELIUS: Sutartis baigėsi daugiau nei prieš dešimtmetį

2020 balandžio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Šią savaitę Nidoje planuojama nugriauti 2 neteisėtus statinius – prekybinius namelius. Skelbiama, kad griauti numatyti kioskeliai visuomet turėjo tik laikinojo statinio statusą. Kaip praneša Neringos

brėžiniai

PATIKSLINTAS STR’AS: Naujos laidos projektas ar tik sprendinių dokumentas

2020 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik įsigaliojo pakeistas statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ (STR1.04.04:2017). Jis apibrėžia atvejus, kada yra rengiamas naujos laidos projektas, o kada – tik

Vilniaus gatvės

VILNIAUS SAVIVALDYBĖ: Sostinės gatves projektuos 8 įmonės

2020 sausio 131 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybė sostinės gatvėms projektuoti konkurso būdu atsirinko 8 įmones, kurios šią paslaugą teiks kaip ir savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“. Sprendimą ieškoti šios paslaugos

Infostatyba

MODERNIZUOJAMA „INFOSTATYBA“: Įdiegs vientisą elektroninio vedlio paslaugą

2019 spalio 91 KomentarasPILOTAS.LT

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos šiuo metu vykdo statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ modernizavimo projektą. Tikimasi, kad

Vilniaus senamiestis

PRIVILEGIJOS BAIGĖSI: Vilnius pakvietė projektuotojus dalyvauti paslaugų pirkimo konkurse

2019 rugpjūčio 262 KomentaraiPILOTAS.LT

Iki šiol didžiąją dalį projektavimo darbų sostinėje atlikdavo viena savivaldybės įmonė – „Vilniaus planas“. Vilniaus savivaldybė ką tik paskelbė viešą atvirą paslaugų pirkimo konkursą ir

savavališki rūmai

NUGRIOVIMUI DAVĖ PUSMETĮ: Vilniaus rajone aptikta savavališka rūmų imitacija

2019 vasario 282 KomentaraiPILOTAS.LT

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) Melkio kaime, Vilniaus rajone aptiko savavališkai statomą per 2.000 m² ploto namą, kuris imituoja istorinius

Gedimino pr. 27

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Viešasis interesas bus ginamas teisme

2018 gruodžio 113 KomentaraiPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai skelbė, kad Vilniaus regioninė architektūros taryba apsvarstė plačiai viešojoje erdvėje nuskambėjusį projektą – Gedimino pr. 27, Vilniuje esančio saugomo pastato, įstiklinimą bei nurodė

Žirmūnų vaiduoklis

NELIKS ŽIRMŪNŲ „VAIDUOKLIO“: Teismas nugriauti įpareigojo savivaldybę

2018 lapkričio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Nebaigtą statyti „pastatą-vaiduoklį“ Žirmūnuose Vilniaus savivaldybė privalėjo nugriauti. Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) tai pavyko įrodyti tik po ilgo teisminio

Gedimino pr. 27

VILNIAUS RAT: Įstiklinant saugomą pastatą, pažeistos vertingosios savybės

2018 lapkričio 72 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus regioninė architektūros taryba apsvarstė plačiai viešojoje erdvėje nuskambėjusį projektą – Gedimino pr. 27, Vilniuje esančio saugomo pastato, įstiklinimą. Pasak ekspertų, įstiklinto pastato vertingosios savybės

BIM

LIETUVOS ARCHITEKTŲ RŪMAI: Lietuvos rinka BIM‘ui dar nepasiruošusi

2018 gegužės 214 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) nutarė palikti VšĮ „Skaitmeninė statyba“, nes Rūmų buvimas pastarosios sudėtyje dažnai buvo suprantamas, kaip palaikantis BIM privalomumą. Tačiau taip nėra, mat

Statybos

DISKUSIJOS BAIGIASI: Architektų rūmai pateikė pasiūlymus dėl STR keitimo

2018 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų rūmai (LAR) pateikė pasiūlymus dėl STR keitimo. Pasiūlymai pateikti dėl visuomenei svarbių statinių projektų viešumo, siekiant parengti pasiūlymus Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos statybos

Intuityvioji architektūra

INTUITYVIOJI ARCHITEKTŪRA: Neįprastas seminaras architektams ir nearchitektams

2018 kovo 20Be komentarųPILOTAS.LT

Apie ką galvojama projektuojant naują pastatą – formą, stilių, ekologiją, patalpų skaičių? Praplėsti savo akiratį bei sužinoti apie intuityviosios architektūros naudą bei principus galima „TEG

Nelegali statyba

KURŠIŲ NERIJOS STATYBOS: Kultūros paveldo departamentas pozicijos nešvelnina

2017 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Prieš 3 metus Vyriausybės sudaryta darbo grupė išvadose pasiūlė Aplinkos ministerijai nagrinėti galimybes keisti Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo planą, siekiant sudaryti prielaidas taikos sutartims

Nelegali statyba

SKANDALINGOSIOS STATYBOS: Prašo žalą išieškoti iš leidimus davusių valdininkų

2017 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Daugeliui atrodo neteisinga, kai dėl valdininkų kaltės atsiradusi žala padengiama iš visų mokesčių mokėtojų kišenės. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) į Klaipėdos apygardos

kondicionieriai Kėdainiuose

NELEGALUS SPAUDŽIA Į KAMPĄ : Ypatingiems statiniams – ypatingas dėmesys

2017 kovo 29Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) ir toliau didesnį dėmesį žada skirti ypatingiems statiniams. Iš pernai nustatytų 482 savavališkos statybos atvejų

stude_pa_170300_e01_xxx

PROJEKTAVIMAS IR MODELIAVIMAS: Pažangiausi metodai – architektūros studentų parodoje

2017 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje atidaroma Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros studentų darbų paroda „Aggregation and Graph Based Modelling“. Tai jau ketvirtus metus iš eilės vykstančių studentų

images_pulsas_foto_4698_staty_kn_160600_e01_bra

NAUJASIS STATYBOS ĮSTATYMAS://SPECIALIEJI REIKALAVIMAI – NEBEPRIVALOMI

Kitų metų pradžioje įsigalioja naujos redakcijos Statybos įstatymas. Vienas iš jo inspiruojamų pasikeitimų – sutrumpėjęs kelias gauti specialiuosius architektūros, paveldosaugos ir saugomos teritorijos tvarkymo ir

images_phocagallery_4693_panto_spal_1608_4693_panto_sp_160800_e01_xxx

SPALVŲ STUDIJA TELEFONE://TAIKOMOJI PROGRAMĖLĖ DIZAINERIAMS IR ARCHITEKTAMS

Mūsų kasdieninį gyvenimą vis labiau uzurpuojantys išmanieji telefonai jau gali palengvinti architektų bei dizainerių klaidžiojimus spalvų labirintuose. JAV kompanija „Pantone“ neseniai išleido specialią programėlę, kuri

images_pulsas_foto_4648_proje_kn_081000_e01_bra

APLINKOS MINISTERIJA://LEGALI PROJEKTAVIMO ĮRANGA NUO ŠIOL – PRIVALOMA

Aplinkos ministerija ėmėsi nelegalios programinės įrangos projektavimo sektoriuje. Aplinkos ministro įsakymu ką tik patikslintas Statybos techninis reglamentas „Statinio projektavimas“, kuriame įtvirtinta nuostata, jog licencijuota projektavimo