Prieš porą dienų Vilniaus centre barbariškai be leidimo nukirtus vietos dvasią kūrusį sveiką šimtametį ąžuolą, netruko sureaguoti ne vien pilietiškai nusiteikę eiliniai vilniečiai, bet ir vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis, sostinės meras Valdas Benkunskas. Pjūklais čia pasidarbavusiai nekilnojamojo turto įmonei pastarieji žada itin griežtą atkirtį. Na, o šiandien ryte savo bekompromisį sprendimą dėl tolimesnio bendradarbiavimo su šio vandalizmo prieš gamtą ir miestą iniciatoriais paviešino ir sklype prie Rinktinės-Ceikinių sankryžos, kur ir buvo nukirstas iki savaitgalio žvaliai žaliavęs ąžuolas, projektuojantis žinomas sostinės architektų kolektyvas.
MIESTIEČIAI, ARCHITEKTAI IR MERAS SUREAGAVO VIENAREIKŠMIŠKAI
Šimtametis medis Vilniaus centre, PLOTAS. LT žiniomis, nupjautas šeštadienį. Manoma, kad čia pasidarbuota projektą Ceikinių g. 2 plėtojančio verslo – įmonės „Rinktinės NT“ – užsakymu, nors architektų kolektyvo „DO Architects“ rengiamame projekte medį buvo numatoma išsaugoti. Verslininkai šiame sklype planuoja daugiafunkcį administracinių ir viešbučio pastatų kvartalą. Savo komentare jie tvirtino, jog aptariamas medis yra nebrandus – jo amžius nesiekia šimto metų, o šaknų plotas patenka ant lietaus nuotekų tinklo ir esą daro jiems akivaizdžią žalą.
Miestiečiai bei miesto valdžia į tokį cinišką projekto vystytojų savivalę sureagavo žaibiškai. Įvykio vietoje operatyviai apsilankęs Vilniaus meras V.Benkunskas ąžuolo nukirtimą pavadino tiesioginiu vandalizmu ir nusikaltimu prieš vilniečius bei pažadėjo, jog investuotojai turės atsakyti ne vien jiems gręsiančia formalia poros tūkstančių eurų bauda. „Beveik septynerius metus projektuojame šiame sklype, ir šis ąžuolas buvo mūsų siūlomo urbanistinio kvartalo centras ir ašis. Vertybiškai tai absoliučiai nepriimtina. Labai gaila ir tikrai labai liūdna“, – NT plėtros įmonės vandalizmo aktą įvertino „DO Architects“ architektė Gilma Teodora Gylytė.
MIESTO VYR.ARCHITEKTAS VANDALIZMO ATVEJĮ PRIĖMĖ ASMENIŠKAI
„Istoriją apie nukirstą ąžuolą Ceikinių g. priėmiau asmeniškai. Tarsi būčiau praradęs artimą žmogų. Nustekentas nepriežiūros šį pavasarį jis atsigavo, bene pirmas iš visų Vilniaus ąžuolų išskleidė savo pumpurus. Ir iki šiol negaliu patikėti tuo kas įvyko. Klaiku skaityti statytojo bendrovės viešą komunikaciją. Jūs žinojote, kad projektavimo užduotyje yra aiškiai parašyta, kad ąžuolą būtina išsaugoti. Jūs prašėte mūsų šitą užduotį keisti, įrašant, kad nagrinėtinos ir ąžuolo iškėlimo ir kirtimo alternatyvos. Mes susitikome prieš savaitę ir jūs mus įtikinėjote sutikti su jūsų siūlymais. Nesutikome. Aiškiai pasakėme, kad vietos kraštovaizdžiui svarbus, tiesiog vietos simboliu tapęs ąžuolas būtų išsaugotas. Tą patį išsakėme jums raštu vakar, penktadienį. Raštu atsisakėme keisti projektavimo užduotį. Taip kad nesakykite kad nežinojote. Estų tipo investuotojai (neverti jūs to vardo), lietuviai įmonės atstovai ir teisininkai. Jūs puikiai žinojot ką darot, tą padarėt suvokdami savo veiksmų pasekmes ir turėsit už tai atsakyti. Nemanykit kad nukirtę ąžuolą jūs išsprendėt savo niekingą 40 parkavimo vietų problemą. Jūs net nesuvokiat kokią problemą sukūrėt. Turėsit kompensuoti sugriautą vietos savitumą. Padaryti mažiausia dukart daugiau, nei būtumėt padarę tiesiog išsaugodami ąžuolą. Na o pasitikėjimo jumis nebepavyks atkurti niekada…“ – savo socialinių tinklų paskyroje į investuotojus viešai kreipėsi vyriausiasis sostinės architektas Mindaugas Pakalnis.
ARCHITEKTAI NUTRAUKIA SUTARTĮ SU UŽSAKOVAIS
Galiausia šiandien ryte savo griežtą poziciją barbariškai besielgiančių užsakovų klausimu šiandien ryte paviešino sklype „DO Architects“ kolektyvas. „Nei aš, nei ilgametė projekto komanda, apie šį užsakovų sprendimą nieko nežinojome, kaip tik, penktadienį siuntėme brėžinius, su išsaugotu ąžuolu, paskutiniam užsakovo patvirtinimui, nes pirmadienį planavome kelti bylą į infostatybą. Mūsų projekte centrinis ąžuolas buvo esminis, aplink jį sukosi visa urbanistinė schema. Po tokio poelgio sunku įsivaizduoti, kaip galėtume tęsti darbus su šiuo užsakovu. Todėl vakar vėlai vakare inicijavome sutarties nutraukimą ir prie šio vystytojo projekto, nebedirbsime. Šis įvykis yra svarbus priminimas savęs nuolat kasdienybėje paklausti, kas iš tikrųjų yra vertinga“, – socialiniame tinkle ją išdėstė architektė G.T. Gylytė.
Savaitgalį Vilniaus centre ciniškai nukirsto ąžuolo atvejis šiandien sulaukė atgarsio ir Aplinkos ministerijoje. Kaip portalui PILOTAS.LT pažadėjo Aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė, ministerijoje bus reaguojama visu rimtumu. PILOTAS.LT žiniomis, jau rytoj rengiamas skubus Aplinkos ministerijos pasitarimas, kuriame turėtų dalyvauti ir Vilniaus meras V.Benkunskas bei sostinės vyr.architektas M.Pakalnis. Bus ieškoma priemonių, kad panašūs atvejai ateityje nepasikartotų.
Parengta pagal PILOTAS.LT ir socialinių tinklų informaciją.
Titulinė nuotrauka: Nukirstas ąžuolas Ceikinių g. 2, Vilniuje. Foto: Mindaugo Pakalnio.