Nacionalinėje dailės galerijoje rengiama 4-oji XVII Architektūros [pokalbių] ciklo apie naująsias architektūrines veiklas paskaita. Miestų planuotojas Finno Williamso (Finn Williams) žada pakeisti nusistovėjusį požiūrį į biurokratijos architektūrą. Bus bandoma paaiškinti kokiu būdu biurokratija galėtų būti suvokiama ne kaip kūrybos apribojimas, bet kaip atskiras architektūrinio kūrybiškumo laukas.
Birželio 30 dieną (ketvirtadienį) 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) įvyks F.Williamso paskaita „Biurokratijos architektūra“. Renginys nemokamas.
Daugelis architektų biurokratiją laiko kūrybingumo prieštara – antiteze tam, ko buvome mokomi apie architektūrą. Geriausiu atveju, biurokratija matoma kaip neišvengiamas blogis, laukelis, ant kurio privalu uždėti varnelę, taisyklė, kurią reikia apeiti, raudona juosta, kurią galima nukirpti. Tačiau plintanti statybos proceso, viešųjų pirkimų ir planavimo biurokratizacija reiškia, kad dabar biurokratinių reikalų sprendimas užima apie 80 proc. architekto darbo laiko. Kuo daugiau su tuo kovojame, tuo labiau įsipainiojame į biurokratijos tinklą. Žvelgiant į architektūrą kaip į normų ir įstatymų auką, profesija tampa savo pačios kompromisu. Bet jei išmokstame žiūrėti į biurokratiją kaip į projektavimo proceso dalį, ji gali tapti galinga, nenubrėžianti konkrečių ribų projektavimo forma.
Finn Williams, kilęs iš Londono architektas, tapęs planuotuoju. Prieš nuspręsdamas pradėti veiklą viešajame sektoriuje pašnekovas dirbo architektu „Office for Metropolitan Architecture“ (OMA) bei „General Public Agency“ kompanijose. Vėliau pradėjo dirbti Londono Croydono rajono savivaldybėje ir Didžiojo Londono administracijoje. Pastarojoje jis šiuo metu dirba Šiaurės vakarų Londono regeneruojamų teritorijų skyriaus vedėju. F.Williamsas yra viešojo sektoriaus planavimo idėjų banko NOVUS bei nepriklausomos tyrimų grupės „Common Office“įkūrėjas. Jo darbai eksponuoti Venecijos architektūros bienalėje, Londono Tate Modern muziejuje bei Architektūros fonde, Berlagės institute Olandijoje, suomių architektūros muziejuje bei Varšuvos modernaus meno muziejuje. Pašnekovas yra knygų SUB-PLAN bei „The Rule of Regulation“ bendraautoris. Jas parašė kartu su Davidu Knight. F.Williamsas šiuo metu dėsto architektūrą Karališkajame menų koledže bei miestų planavimą Bartlett architektūros mokykloje Londone, jis taip pat yra 2016 m. britų paviljono Venecijos architektūros bienalėje bendrakuratorius.
Pokalbį remiaJUNG, Lietuvos kultūros institutas irLietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.