Artėjant piliakalnių metams, Kultūros vertybių registrą papildė Radiškio piliakalnis. Ukmergės rajone, Vidiškių seniūnijoje stūksantis Radiškio piliakalnis išsiskiria, nes beveik neturi aiškios aikštelės arba ši yra smarkiai nuolaidėjanti į Šventosios upės slėnį. Kol kas neaišku ar tokia Radiškių piliakalnio aikštelė buvo nuo pat pradžių, ar tai yra erozijos pasekmė.
SIMBOLINIS ĮAMŽINIMO GESTAS
Apie naująjį archeologinio paveldo objektą Kultūros paveldo centro archeologams pranešė Lietuvos archeologijos draugija, gavusi žinią iš Radiškio piliakalnį suradusio biologo dr. D.Stončiaus. „Sprendimas suteikti piliakalniui teisinę apsaugą reiškia ne tik tai, kad bus rūpinamasi jo apsauga ir tvarkymu. Laukiant 2017-ųjų, kuriuos Seimas paskelbė piliakalnių metais, naujo ir savito piliakalnio įrašymą į Kultūros vertybių registrą vertinčiau kaip gražų simbolinį įamžinimo gestą“, – teigia Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė D.Varnaitė.
Radiškio piliakalnis yra įrengtas Šventosios dešiniojo kranto viršutinės terasos lapuočiais apaugusiame iškyšulyje. Piliakalnio aikštelė trikampė apie 40 m ilgio ir 25 m pločio ties pylimu, apie 2 m žemėja link pietrytinio galo, o maždaug 10 m ilgio atkarpoje čia išsilygina ir tampa beveik horizontali. Šiaurės vakarinėje pusėje Radiškio piliakalnio aikštelę nuo aukštumos skiria lenktas apie 12 m. pločio ir 2 m. aukščio pylimas labai stačiu išoriniu šlaitu. Piliakalnio šlaitai yra nuo 6-10 m. iki 12-14 m. aukščio.
GYVENTA IKI VALSTYBĖS SUSIKŪRIMO
Kultūros paveldo departamento pavedimu apžiūrėję Radiškio piliakalnį, Kultūros paveldo centro archeologai pažymėjo, kad pagal išvaizdą piliakalnį galima datuoti I tūkstantmečiu po Kr. – II tūkstantmečio pradžia. Beje, ant piliakalnio pylimo buvo aptiktas apie XX a. pr. medinis nugriuvęs kryžius.
Šventosios upės regione yra ir daugiau piliakalnių bei pilkapynų, iš ko matyti, jog tos vietos buvo intensyviai apgyvendintos ir naudojamos laikotarpiu dar iki valstybės susikūrimo. Per praėjusius metus Ukmergės rajone buvo surasti trys nauji piliakalniai. Lietuvoje iš viso yra apie 1.000 piliakalnių – daugiausiai pagal tokį jų tankumą iš visų aplinkinių valstybių.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento informaciją.