16-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „Ekskursijų galios“ pakvietė į antrąją paskaitą Nacionalinėje dailės galerijoje. Lietuvoje besisvečiuojantis menininkas tyrėjas ir meno kuratorius grupės „Wrights & Sites“ narys Stephenas Hodge'as paskaitoje „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir architektas-bastūnas“ ketina padiskutuoti apie menininkų-bastūnų, bastūnų-darytojų ir kiekvieno pėsčiojo partnerystes.
VĖL ATSIGRĘŽĖ Į MIESTO AUDINĮ
Spalio 29 dieną (ketvirtadienį) 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) įvyks pokalbis su britų menininku tyrėju ir meno kuratoriumi iš Didžiosios Britanijos S.Hodge’u.
Prieš 17 metų tyrėjų menininkų grupė „Wrights & Sites“, po pirmojo savo viešojo projekto (serijos įvietintų performansų, funduotų Anglijos Meno tarybos), pabėgo iš vidaus erdvių ir pasitelkė vaikščiojimą kaip metodą bei nuosekliai juo naudojosi tolimesniuose savo projektuose.
Po dešimtmetį trukusių posituacionistinių dreifų, struktūrizuotų ekskursijų, „Mis-Guide“ knygų leidybos, viešojo meno ir instaliacijų kūrimo, „Wrights & Sites“ komanda vėl atsigręžė į miesto audinį. Remiantis „Wrights & Sites“ architekto-bastūno koncepcija (pvz., Sideways Festivalis, Belgija, 2012 m.; „Apie vaikščiojimą“, Sanderlendas, 2013 m.) ir žvalgybinėmis ekskursijomis, naujausio S.Hodge projekto „Kur statyti mus saugančias sienas“ (Eksteris, 2013–14 m.) ašimi, šis pokalbis atskleis konkrečius „pasivaikščiojimų ir pašnekesių“ kaip meninio metodo atvejus, įrodančius ekskursijų galias.
TYRINĖJA JAU 18 METŲ
„Wrights & Sites“ 1997 metais įkūrė keturi tyrėjai menininkai (Stephen Hodge, Simon Persighetti, Phil Smith ir Cathy Turner), kurie jau 18 metų tyrinėja žmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms. Jų dėmesio objektas – žmonių santykis su vietomis, miestais, gamta ir vaikščiojimu. Padriko vaikščiojimo taktika yra pasitelkiama kaip įrankis generuojantis žaismingus debatus, bendradarbiavimą, intervencijas ir erdvės prasmių kūrybą.
Menininkų teigimu, jų darbas, kaip ir vaikščiojimas, turi būti porėtas – tam, kad kiti galėtų į jį įsigilinti ir perskaityti, susisieti su juo, tai susiję ir su vietų specifika bei laikinumu – pabrėžiant eroziją, laikinumą ir lūžius. „Wrights & Sites“ nuolatos siekia perduoti savo dramaturgines strategijas kitiems: auditorijoms, skaitytojams, lankytojams ir praeiviams.
Vaikščiojimas ir kasdienybės tyrinėjimas išlieka centrine kolektyvo veiklos ašimi ir šiandien.
Pokalbis „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir architektas-bastūnas“ vyks anglų kalba. Renginys nemokamas. Pokalbį ir ciklą remia: Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.