Vilniuje, Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje rengiamas mokslinis seminaras-diskusija „Patogus ir nepatogus paveldas“. Aktualiame renginyje bus diskutuojama apie sovietmečio architektūros paveldą, kuris vertinamas itin nevienareikšmiškai ir kelia aštrius ginčus visuomenėje.
Balandžio 2 dieną (ketvirtadienį) 10 val. Vilniuje, Nacionalinės dailės galerijos (Konstitucijos pr. 22) auditorijoje įvyks LR Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir Kultūros ministerijos organizuotas mokslinis seminaras-diskusija „Patogus ir nepatogus paveldas“.
Plačiąja prasme, visas sovietmečio paveldas yra okupacinio režimo liudininkas, todėl negali būti vertinamas vienareikšmiškai. Šio laikotarpio objektai tebeiššaukia gyvąjį atgarsį, matuojamą trijų – vieną kitą tiesiogiai pažįstančių ir išgyvenimais besidalijančių kartų gyvenimo trukme. Toks santykis sąlygoja, jog didelė sovietmečio paveldo dalis suvokiama kaip beveik dabarties kūriniai, o dėl politinių jų sukūrimo aplinkybių laikomi ne tik okupacinio režimo liudininkais, bet ir bendrininkais. Taigi, šio paveldo vertinimai konfliktiški, kol jis funkcionuoja atminties, o ne istorijos lauke. Šio laikotarpio palikimas ypatingas tuo, kad disonuoja su dabartimi ir, it randas kultūros kūne, primena ir verčia pakartotinai išgyventi istorines traumas.
Seminare-diskusijoje „Patogus ir nepatogus paveldas“ dalyvaus kultūros žinovai, architektūros istorikai, paveldosaugininkai, architektai. Pranešimus jame skaitys prof. R.Čepaitienė („Disonuojantis, erzinantis, nepatogus? Pasmerktųjų politinių režimų palikimas Europoje“), prof. G.Jankevičiūtė („Sovietinis paveldas prasmių kaitos sūkuryje“), dr. V.Petrulis („Paveldas kaip konfliktas: socialistinio palikimo vertės aspektas“), dr. V.Rubavičius („Sovietinė praeitis: savas ar svetimas gyvenimas“), architektas A.Gučas („Špižinis burbulas“) ir kiti. Rengiamoje diskusijoje dalyvaus meno vadybos specialistė prof. dr. E.Lubytė, architektas L.Vaitys, paveldosaugos žinovas dr. S.Kulevičius, menotyrininkė dr. S.Trilupaitytė, miestų istorikas dr. F.Ackermann, archeologė dr. J.Poškienė.
Parengta pagal Nacionalinės dailės galerijos informaciją.