Dažniausiai manoma, kad miestus kuria architektai ir urbanistai. Tačiau kas stovi už jų? Kas kuria visą ideologinę aplinką, kurioje vėliau veikia architektai? Atsakymų į šiuos klausimus bus ieškoma Nacionalinėje Dailės Galerijoje Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamo ciklo „Koks miestas?“ Rasos Čepaitienės paskaitoje „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“.
Gruodžio 9 dieną (antradienį) 20 valandą kultūros istorikė dr. Rasa Čepaitienė pasakos apie mieste slypinčius ideologinius pranešimus. Pagrindinis rengiamos paskaitos „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“ tikslas – aptarti politinį-ideologinį miesto užkodavimo lygmenį. Esminis klausimas – kokiais tikslais ir kokiomis priemonėmis skirtingos politinės doktrinos ir režimai kuria, keičia ir daro įtaką fiziniam ir simboliniam miesto pavidalui? Siekiant atsakyti į šį klausimą, teks atsakyti ir į kitą – ką būtų galima vadinti miesto, kaip ideologinio teksto, „autoriumi“? Kokie to „autoriaus“ tikslai ir siekiai? Kokiomis priemonėmis mieste kuriami ideologiniai pranešimai? Kokiam žanrui galima būtų priskirti miestą-tekstą? Ką jis reiškia? Kokį įspūdį jis sukelia „skaitytojui“, kaip „skaitytojas“ jį suvokia ir interpretuoja?
Pokalbis vyks Nacionalinėje Dailės Galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje). Renginys nemokamas.
Ciklo „Koks miestas?“ kuratoriai: I.Cicėnaitė, A.Ropolas, M.Šiupšinskas.
Dr. Rasa Čepaitienė – kultūros istorikė, Lietuvos Istorijos Instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto profesorė. Yra išleidusi ne vieną monografiją („Laikas ir akmenys. Kultūros paveldo sampratos moderniojoje Lietuvoje“, „Paveldosauga globaliajame pasaulyje“), sudariusi straipsnių rinkinius (įskaitant ir ką tik pasirodžiusį – „Vietos dvasios beieškant“), publikavusi tekstus paveldosaugos, istorinės atminties, miestų tyrimų ir sovietologijos temomis Lietuvoje ir užsienyje.
Parengta pagal Architektūros fondo informaciją.