Studentas dažniausiai yra vienaip ar kitaip alkanas. Jam netgi tinka būti alkanam. Tai tarsi firminis studentiškas stilius – opozicinė laikysena sočiam, tingiam ir statusu patenkintam pasauliui. Ypač tinka studentui bendravimo alkis. Bendravimo su bendraminčiais, bendražygiais, bendraprofesiniais bičiuliais iš įvairiausių universitetų, kurie yra lygiai taip pat kupini idėjų ir noro keisti rutinoje buksuojantį pasaulį. Todėl prieš tris dešimtmečius buvo išrasta EASA. O EASA 2016 – pirmąsyk vyks Lietuvoje.
Berlyne ką tik baigėsi organizacijos EASA tarpinis tarptautinis informacinis susirinkimas INCM, kuriame buvo pristatytos įvairių šalių kandidatūros ir koncepcijos 2016-ųjų EASA vasaros kūrybinei stovyklai surengti.
EASA 2016 NIDOJE. TEMA: NOT YET DECIDED / NENUTARTA
Kaip e-žurnalą PILOTAS.LT informavo EASA Lietuvos nacionalinės grupės vadovas Justinas Jakštonis – INCM susirinkimas geriausia išrinko lietuvaičių koncepciją. Taigi, tarptautinė architektūros studentų kūrybinė stovykla NOT YET DECIDED / NENUTARTA 2016-ųjų vasarą bus surengta Nidoje.
Didžiausias tarptautinis būsimųjų architektų renginys pirmą kartą atkeliauja į Lietuvą ir tai yra reikšmingas lietuviškosios EASA šakos nuopelnas. Justinas Jakštonis, Morta Pilkaitė, Gedailė Nausėdaitė, Andrius Bialyj, Saulė Petraitytė ir Kipras Kazlauskas nuveikė didelį organizacinį darbą, kad būtų laimėta teisė surengti EASA vasaros stovyklą.
Anot J.Jakštonio EASA vasaros stovykla – didžiausias tokio pobūdžio renginys Europoje. Jo metu apie 600 architektūros studentų dvi savaites triūsia įvairiausiose kūrybinėse dirbtuvėse (jų būna per 30) dalyvauja paskaitose, diskusijose bei kituose renginiuose.
Praeitą vasarą EASA vasaros stovykla buvo surengta Bulgarijoje, Veliko Tarnovo mieste.
EASA vasaros stovyklos – reikšmingi ir maštabiški renginiai, kurie sutelkia kūrybingiausią ir aktyviausią architektūrinį jaunimą iš visos Europos. Lietuviška EASA stovykla galėtų tapti ne tik puikia proga mūsų architektūros studentams pabendrauti ir parungtyniauti profesinėje erdvėje, bet ir supažindinti būsimąjį Europos architektūros smaigalį su Lietuva, jos architektūra ir kultūra apskritai. Žinoma, labiausiai EASA debiutą Lietuvoje galėtų išnaudoti Lietuvos architektūros mokyklos, kurių vangumas, profesinė apatija ir konvejerinis produktyvumas jau seniai kelia nebe žiovulį, bet pagrįstą nerimą nacionalinės architektūros ateitimi.
EASA GIMĖ TARP STUDENTŲ, KAD SUJUNGTŲ STUDENTUS
Priminsiu, kad Europos Architektūros Studentų Asamblėja EASA (European Architecture Students Assembly) yra jau tris dešimtmečius dūzgiantis tarptautinis architektūros studentų tinklas, kartu su architektais bei menininkais tyrinėjantis urbanistinius ir architektūrinius iššūkius ir reaguojantis sutelktais kūrybiniais veiksmais į tai.
Reikia pripažinti, jog EASA – ambicinga iniciatyva, tarptautiniu mastu nelabai turinti analogų. Lietuviškasis architektūros studentų idėjų konkursas SIKON (gimęs 1983) galėtų daug ko iš kolegų pasimokyti. Beje, EASA buvo įkurta labai panašiai, kaip SIKON. 1981-aisiais du architektūros studentai iš Liverpulio pasikvietė bendraamžius kolegas iš užsienio bendrai padirbėti užduota architektūrine tema.
Jau pirmasis sąskrydis sulaukė net 300 dalyvių iš Vakarų Europos. Ilgainiui EASA išsivystė į kasmetinį tarptautinį renginį, plėtojantį mainus architektūros ir architektūros edukacijos srityse. Pagrindinis EASA sąskrydis tradiciškai vyksta vasarą, trunka dvi savaites, kiekvienais metais vis kitoje vietoje ir vis kita tema.