images_phocagallery_3919_Sikon XXVIII__tit-3_15.06_Sikon XXVIII (35)

SIKON XXVIII RUSNĖJE:// ŠIUOLAIKINĖS VEIKLOS SANTYKIAI SU PAVELDĖTA APLINKA

Birželio pabaigoje tradicinis architektūros studentų idėjų konkursas SIKON XXVIII vyko Rusnėje. Šiuolaikinės kūrybos ir istorinio palikimo dermės temą “Sintezė” nagrinėjo 11 studentų komandų, kūrusių įvairiose miestelio erdvėse architektūrines instaliacijas.

Tradiciškai pačių studentų organizuojamas renginys 4dienas vyko klausantis paskaitų, susipažįstant su Rusnės miesteliu, eskizuojant ir realizuojant projektus.

KONKURSO SIKON ISTORIJAI JAU 33 METAI

Kaip žinia, architektūros studentų idėjų konkursas SIKON – jau turi pakankamai gilias tradicijas. Pirmasis konkursas buvo surengtas 1983-aisiais, trijų ambicingų VISI (dabar VGTU) studentų, šiandien gerai žinomų architektų, A.Ambraso, G.Čaikausko ir A.Karaliaus. Pagrindinis renginio tikslas – vienyti įvairių aukštųjų mokyklų studentus ir skatinti ištrūkti iš akademinių rėmų – išliko iki šių dienų, tačiau jo formatas laikui bėgant keitėsi. Nuo 2004-ųjų konkursas vyksta kūrybinių dirbtuvių forma, kurios keliauja po įvairias Lietuvos vietoves ir nagrinėja joms aktualias temas.

SIKON XXVIII ĖMĖSI SINTEZĖS

Šiemet studentų idėjų konkursas pasiekė Rusnės miestelį, kur dalyviai savo idėjomis bandė spręsti aktualias šiuolaikinės meninės raiškos dermės su istoriniu palikimu bei modernaus žmogaus santykio su etnografine aplinka problemas. Šias problemas atspindėjo ir tema – „Sintezė“. Ja siekta skatinti dalyvius kurti analizuojant aplinką, ieškoti darnos tarp naujo ir seno.

Konkurso vieta pasirinktas Rusnės miestelis, kuris įgalino dalyvius savo darbais atskleisti užduotą temą. Tai savita architektūra pasižyminti etnografinė vietovė, kuriai labai aktuali šių metų SIKON’o nagrinėjama problematika.

VEIKSMAS TRUKO 4 DIENAS

Pirmąją renginio dieną, ketvirtadienį, vyko pažintinė ekskursija laivu, kurio kapitonas papasakojo apie miestelį bei jo apylinkes. Kitą rytą, renginio atidarymo metu, dalyviai buvo supažindinti su tema. Įžanginį žodį tarė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas M.Šaliamoras. Plačiau apie miestelį bei jo istoriją papasakojo Rusnės etnokultūros centro vadovė B.Servienė, o kunigas V.Miliauskas supažindino su Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčia, kurioje ir vyko renginio atidarymas bei paskaitos.

Penktadienį architektė G.Antanaitytė studentams pristatė projektą „Architektūriniai sustojimai Kuršių nerijoje“ ir papasakojo apie bendradarbiavimo svarbą kuriant jautrioje teritorijoje. Vakare dalyvius sužavėjo kupina optimizmo architekto M.Šiupšinsko paskaita „Swingland – judėjimas kaip erdvės katalizatorius“. Šeštadienio rytą G.Nausėdaitė pristatė kitąmet Lietuvoje vyksiančią Europos architektūros studentų asamblėją EASA. Popiet architektas G.Stauskis supažindino su kraštovaizdžio urbanistika, o vakare architektas E.Neniškis papasakojo apie sinerginę architektūrą. Paskaitos buvo atviros visiems, tad sulaukta ir vietos gyventojų dėmesio.

Kūrybinės dirbtuvės prasidėjo nuo pat SIKON’o pradžios. Pirmosiomis dienomis dalyviai skirstėsi komandomis ir generavo idėjas, ieškojo įkvėpimo bevaikščiodami miestelyje ir klausydami lektorių paskaitų.

Intensyvus idėjų įgyvendinimo procesas vyko šeštadienį. Konkurso organizatoriai parūpino įvairiausių medžiagų bei įrankių joms apdoroti, suteikdami galimybę įgyvendinti išliekamąją vertę turinčius projektus. Idėjų realizavimas nusitęsė iki paryčių.

KOMISIJA PROJEKTŲ VIETOMIS NESKIRSTĖ

Sekmadienio rytą atėjo laikas kūrybinių dirbtuvių finalui – darbų pristatymui komisijai, kurią šiemet sudarė 8 narių komanda: architektai G.Čaikauskas, T.Grunskis, S.Kuncevičius, G.Natkevičius, R.Palekas, S.Slavinskas, M.Šiupšinskas (komisijos pirmininkas) ir tapytoja L.Puipienė.

Konkurso dalyviai kartu su svečiais ir komisijos komanda aplankė komandų sukurtas instaliacijas netikėčiausiose Rusnės vietose ir išklausė autorių pristatymus. Po ilgos peržiūros komisija grįžo pasitarimui.

Šiemet apdovanojimai vyko kiek neįprastai. Komisijos nariai išrinko tris geriausius darbus­ prizininkus ir tris projektus, vertus paminėjimo, tačiau vietų neskyrė.

Ilgai diskutuota ar prioritetas turėtų būti teikiamas konkrečiam darbui atsižvelgiant į jo išskirtinumą ir realizacijos kokybę, ar visgi lakoniškai idėjai, kuri originaliai atskleidžia konkurso temą. Komisijos narių teigimu, būtų buvę labai sunku išskirti vieną geriausią projektą, nes renginyje netrūko kokybiškai atliktų darbų, kurie stengėsi apjungti abu šiuos aspektus. Komisija džiaugėsi šių metų darbų išliekamąja verte ir dalyvių gebėjimu savitai pažvelgti į juos supančią aplinką.

Konkurso SIKON XXVIII organizatoriai taip pat išsirinko favoritą, kuriam skyrė organizatorių apdovanojimą. Dar vieną apdovanojimą, savo ruožtu, skyrė ir vienas iš SIKON’o įkūrėjų, architektas G.Čaikauskas.

Tačiau, nors komisija pirmosios vietos nugalėtojo nerinko, daugiausia laurų susižėrė projektas „Kontaktas“, kuris pateko ir tarp komisijos išrinktų prizininkų, ir laimėjo konkurso organizatorių bei architekto G. Čaikausko įsteigtus apdovanojimus.

PROJEKTAS-PRIZININKAS: KONTAKTAS

Darbo autoriai: komanda „Po to“ (K.Denisovaitė, L.Gaižutytė, M.Kildaitė, I.Kundreckas).

Darbo aprašymas: Darbo „Kontaktas“ idėja kilo atradus apleistus sandėliukus. Šios paprastos, bet smalsumą skatinančios erdvės charakteringoje Rusnės vietoje buvo suprojektuotos vienodos, tačiau bėgant laikui visi sandėliulai tapo skirtingi – vieni dar užrakinti, į kitus jau galima įeiti, įvairiose sienų vietose išmuštos angos. Kiekvienas sandėliukas – tai modulis. Iš esmės, jie vienodi, bet įėjus pajuntamas visai kitoks kontaktas su aplinka, nei prieš tai buvusiame.

Visi jie sudaro skirtingų kontaktų sintezę. Šis reiškinys darbe buvo išreikštas per žvilgsnio modulį – padaryta pakyla, kuria pasilypėjus galima apžvelgti panoramą, pro savotiškus žiūronus žvilgsnis buvo įspaustas į taškinį vaizdą, matinis stiklu uždengtos durys blokavo žvilgsnį, sukėlė neatrastos erdvės pojūtį.

Kintantis žmogaus žvilgsnis leido atrasti skirtingo tipo kontaktus su aplinka, įvyko kontaktų sintezė. Darbe atskleista, kad apleistas ir ne visų pastebimas objektas gali būti atraktyvus, skatinantis tiek tiesiogiai, tiek filosofiškai atrasti kontaktą su aplinka.“

PROJEKTAS-PRIZININKAS: RUSNOTI

Darbo autoriai: komanda „Bent jau bandėm“ (G.Černiavskaja, M.Jagnieškutė, J.Karalius, G.V.Turek).

Darbo aprašymas: Užduočiai įvykdyti ne be priežasties pasirinktas tiltas. Tiltas – pats savaime stiprus sintezės identitetas, jungiantis Rusnės miestelio centrą su gamta, sausumą su vandeniu.

Todėl komandos tikslas buvo priversti žmonių srautą kiek pristabdyti, kad šis „rusnotų“ (žodis, iš kurio kilęs Rusnės pavadinimas), kaip ir po tiltu tekanti upė, taip sintetinant du skirtingus greičius.

Tam buvo sukurta instaliacija: vietoj išdaužtų betoninių turėklų pateikta organiška alternatyva – organiniame stikle įstiklinta nendrė, dar labiau paryškinanti vandens ir sausumos sintezę.

PROJEKTAS-PRIZININKAS: ŠAUKŠTAS

Darbo autoriai:komanda „5 turbinos“ (M. Išaras, M. Jarusevičiūtė, H. Jurevičius, V. Kazlauskas, J. Žička).

Darbo aprašymas: Pasakojama,  kad kadaise Rusnė buvo mylimiausia Nemuno dukra, bet ją įsimylėjo Bangpūčio sūnus Vakaris ir paprašė jos rankos. Tačiau Nemunas neleido. Vakaris pabėgo su Rusne. Ilgą laiką Nemunas neatleido pastarajam iki kol sulaukęs 7 anūkų nušvito. Bangpūtys buvo svarbus žvejams. Tam, kad šis dievas nesukeltų Baltijos jūroje audrų, žmonės aukojo Bangpūčiui aukas – dažniausiai šaukštą, kurį sudegindavo.

Šaukštas simbolizuoja jungtį tarp realaus ir Dieviškojo pasaulio, per jį vykdoma dviejų pasaulių sintezė.

TRYS PROJEKTAI ATŽYMĖTI

Komisija išskyrė ir tris vertus paminėjimo darbus, kurie vos per plauką nepateko į prizininkų trejetuką.

Darbas „Vanduo“, kurio autoriai – komanda „9 grupė“ (M.Indriliūnas, R.Raziūnaitė, T.Skurdauskis, M.Stonytė, Š.Šemulis). Ši instaliacija atkreipė komisijos dėmesį dėl jo autorių gebėjimo kritiškai žvelgti į renginio temą, kelti nelengvus klausimus apie prašalaičio ir vietos santykį.

Taip pat, paminėjimo nusipelnė darbas „Sintezatorius“. Ekstremalaus baldo autoriai, komanda „Sintezatorius“ (E.Ganusauskas, D.Gudavičiūtė, R.Samackaitė, M.Tautvydas), provokavo renginio dalyvius surizikuoti ir pasisupti ant bedugnės krašto.

Trečiasis atžymėtas darbas – „Akupunktūra“, kurios autorių komanda „Rytoj grįšim“ (E.Bartusevičiūtė, D.Jankauskas, B.Petruškaitė, D.Požytė, V.Reikertas, M.Železniak) ne tik įsiklausė į Rusnės gyventojų istorijas, bet ir papildė vietos mitologiją nauju pasakojimu apie tašką kuriame gera susitikti.

Šie trys projektai pasak komisijos yra verti paminėjimo dėl konceptualaus žaismingumo, puikiai atspindinčio SIKON'o dvasią.

SIKON XXVIII organizavo:Architektūros studentų klubas (L.Akelis, A.Balčiūnaitė, V.Balčiūnas, I.Bogušaitė, J.Juzėnas, A.Matulevičiūtė, V.Narušis, M.Norvila, M.Paužaitė, A.Vasilevski. Renginį finansavo: „Lietuvos kultūros taryba“. Generalinis rėmėjas – „Monier“. Mecenatai – „Exterus“, „Schuco“. Rėmėjai – „Hormann“, „Mana drinks“, „Baltic Digital Printing“, „Archiforma“.

Nuotraukų autoriai: L.Akelis, J.Balčiūnas, M.Šiupšinskas

Komentarai

  1. Žodynas pas tamstą,kaip kokio burlioko.

  2. kaip negaliu pakesti paskutiniu metu islendanciu teoretiniu ziurkiu. Komisija yra kvieciama Sikone kvaily. Nepatinka neskaityk jei jauti kazkam nuoskaudas, bet nerasinek nesamoniu geda man uz tave.

  3. panasu kad buvo daug isgeriota kad taip sunkiai sukurta nieka iki dievisku dimensiju iskelt

  4. Kokiu būdu į komisiją įsitrynė kai kurie,neturintys nieko bendro su Sikonu?

  5. darbai lyg ir neblogi, tik į temą nelabai atliepia. apskritai – sintezė – tema apie viską ir apie nieką. kitais metasi būdavo labiau kabinančios temos.

  6. Stovi bažnytukėje, rankos kišenutėse – KAS ?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kateriina Mustasaar

PAGRINDINIS PRIZAS – ESTEI: Baigėsi Baltijos šalių geriausių architektūros absolventų rinkimai

2023 lapkričio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune neseniai finišavo Baltijos šalių geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų konkursas (BAUA Award). Geriausia Baltijos šalių architektūros studente šįkart pripažinta Kateriina Mustasaar iš Estijos. GERIAUSIA

KTU architektūros studentų almanachas

ARCHITEKTŪROS STUDENTŲ DARBAI: KTU išleido geriausių projektų 2-ąjį almanachą

2023 vasario 20Be komentarųRasytojas

Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakultetas ką tik išleido studentų geriausių 2021–2022 mokslo metų architektūros projektų almanachą. Tai jau antras tokio tipo KTU

SIKON XXXIV

STUDENTIŠKAS SIKON XXXIV: soVIETINIS paveldas Trakuose ir jo perkrovimas

2022 rugsėjo 8Be komentarųEglė Kliučinskaitė

Kaip žinia, architektūros studentų idėjų konkursas SIKON vyksta Vilniuje nuo 1983-ųjų pavasario. Tai ilgiausią istoriją Europoje vyniojantis reguliarus studentiškas renginys architektūros lauke, su kuriuo konkuruoti,

VDA Architektūros katedra

PATEKO TARP VERŽLIAUSIŲ: „Buildner“ sudarė pasaulio architektūros universitetų reitingą

2022 rugpjūčio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Architektūros katedros patenka į veržliausių Pasaulio architektūros universitetų reitingo 20-uką. Į visų laikų, kintamą ir nuo aukštosios mokyklos iniciatyvų bei studentų

Architektūros studentų turnyras

DIDŽIOSIOS ŽALIOSIOS SIENOS TURNYRAS: Visiems pasaulio architektūros studentams

2022 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė architektų sąjunga (UIA) neseniai paskelbė „Didžiosios žaliosios sienos“ (angl. „Great Green Wall“) Afrikoje vieno etapo studentų idėjų turnyrą. Turnyras – atviras visiems pasaulio architektūros

Everesto iššūkis

VDA STUDENTĖS TRIUMFAVO KALNUOSE: Laimėjo Everesto architektūrinį iššūkį

2022 kovo 9Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros turnyrų organizatorių „Bee Breeders“ surengtame tarptautiniame turnyre „Humble Architecture: Everest Challenge“ (liet. „Nuolanki architektūra: Everesto iššūkis“) VDA Vilniaus fakulteto Architektūros katedros V kurso studenčių

VGTU Architektūros katedra

UNIVERSITETAS „VILNIUSTECH“: Iš Ukrainos priimsime daugiau architektūros studentų

2022 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Prie architektų iniciatyvos paremti ukrainiečius nelygiame kare su Rusija jungiasi ir sostinės architektų kalvė „VilniusTech“. Architektūros fakultetas pas save mokytis kviečia daugiau studentų iš Ukrainos. „VilniusTech“ Architektūros fakulteto

Reda Petravičiūtė

BAUA AWARD 2021: Triumfavo lietuvių archstudentės R.Petravičiūtė ir D.Žiugždaitė

2021 lapkričio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Taline išrinkti tradicinio geriausio Baltijos šalių architektūros studentų baigiamojo darbo konkurso „BAUA Award“ nugalėtojai. Šįkart triumfavo lietuvių architektūros studentės – Reda Petravičiūtė ir Dorotėja Žiugždaitė.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ISTORINIS ĮVYKIS: VDA ir KTU kartu ugdys architektūros daktarus

2021 lapkričio 34 KomentaraiPILOTAS.LT

Lietuvos mokslo taryba suteikė Vilniaus dailės akademijai (VDA) teisę vykdyti jungtinę architektūros krypties meno doktorantūrą kartu su Kauno technologijos universitetu (KTU). Doktorantūros studijos architektūros kryptyje

_tit_sikon-33-1

PRASIDEDA SIKON XXXIII: Tradicinis studentų idėjų konkursas imasi savojo kiemo

2021 birželio 42 KomentaraiPILOTAS.LT

Kasmetinis architektūros studentų idėjų konkursas SIKON šiemet leidžiasi iš filosofinių aukštumų ant žemės ir imasi aktualios patiems studentams temos – savojo kiemo. Architektūros studentai pajuto,

ERGOLAIN stipendija

KLAIPĖDAI AKTUALI ARCHITEKTŪRA: Architektūros studentų stipendijos konkursas

2021 balandžio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija (LASKAO) kartu su UAB „Ergolain projektai“ paskelbė kasmetinės stipendijos konkursą architektūros studentams. LASKAO kartu su UAB „Ergolain projektai“ skelbiamos

KTU SAF 80 metų

SAF ŠVENČIA 80 METŲ JUBILIEJŲ: Sukaktį pažymės specialiu filmu

2020 gruodžio 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakultetas švenčia 80 metų jubiliejų. Reikšmingą sukaktį pažymi specialiai jai sukurtas filmas. Lietuvos statybos inžinerijos ir architektūros sričių aukštojo

Keiti Lige

LAIMĖJO LATVĖS: Paskelbti geriausi Baltijos šalių architektūros absolventai

2020 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paskelbti geriausi metų Baltijos šalių architektūros absolventai. Šiemet virtualiai surengtame konkurse „BAUA Awards“ ypač išsiskyrė latvės. Kaip praneša Lietuvos architektų sąjunga (LAS), geriausiu magistro baigiamuoju

BAUA

VYKS VIRTUALIAI: „BAUA Awards“ varžysis 12 architektūros studentų

2020 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Tradiciniame Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektų sąjungų bendrai organizuojamame konkurse BAUA Awards šiemet varžysis 12 šiųmetinių architektūros bakalaurų ir magistrų iš visų Baltijos šalių aukštųjų

SIKON

ANTANAS NAMUOSE: Postkoroninis architektūros studentų konkursas SIKON XXXII

2020 liepos 31Be komentarųDiana Čižaitė

Per 37-erius SIKON‘o gyvavimo metus ne kartą keitėsi konkurso formatas ir apimtis, tačiau vertybės išliko – kūrybingumas, kritiškas požiūris ir netradicinis mąstymas. Architektūros studentų idėjų

SIKON

SIKON CHRONOLOGIJA: Architektūros studentų idėjų konkursas – anno 1983

2020 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Architektūros studentų konkursas SIKON vyksta nuo 1983 metų ir laikomas vienu seniausių idėjinių konkursų architektūriniam jaunimui ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Per ilgus SIKON‘o

SIKON

ANTANAS NAMUOSE: Studentų idėjų konkursas SIKON kviečia į saviizoliacinę erdvę

2020 birželio 221 KomentarasAistė Gaidilionytė, Augustas Lapinskas,

Studentų idėjų konkursas SIKON šiemet kviečia kiek sustoti ir vėl atsisukti į individualesnę architektūrą. Šių metų tema „Antanas namuose“ – užuomina į 2001-ųjų renginį bei

BAUA Awards

GERIAUSI STUDENTŲ DARBAI: Baltijos šalių architektūros absolventų ekspozicija

2020 vasario 17Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje eksponuojami geriausi 2019 metų Baltijos šalių architektūros mokyklų absolventų – bakalaurų ir magistrų – baigiamieji darbai. Lietuvos architektų sąjungoje (Kalvarijų g. 1,

Studijų KAFe 2019

ARCHITEKTŪRA BE SIENŲ: Turnyrą „Studijų KAFe“ laimėjo dialogą su Ąžuolynu kūrę lenkų studentai

Kaune ką tik praūžė tarptautinis turnyras „Studijų KAFe 2019“, kuriame rungėsi architektūros studentai iš įvairių Europos šalių. 1-ąją vietą ir 1.000 eurų premiją jame laimėjo Vroclavo

Pasaulio tautų teisuolių centras ir Memorialas Šv. Gertrūdos g., Kaune (autorius M.Kilius), 2-oji vieta, 500 Eur.

BAUA-AWARD 2019: Atrinko geriausius Lietuvos architektūros studentus

2019 spalio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Vos kelios savaitės liko iki Rygoje organizuojamo 7-ojo Baltijos šalių architektų sąjungų asociacijos konkurso „BAUA Award“. Mūsų architektūros mokyklos – VDA, VGTU, KTU – šiam

VDA Architektūros katedra

EKSPERIMENTINIS SKLIAUTAS: VDA architektų 3 metrų skulptūra mugėje „Art Vilnius’19“

2019 gegužės 30Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasidėjo dešimtoji jubiliejinė šiuolaikinio meno mugė „Art Vilnius“, kurioje kasmet apsilanko virš 20.000 lankytojų ir dalyvauja apie 60 meno galerijų iš 15 šalių. Šiemet

sikon

STUDENTIŠKŲ IDĖJŲ KONKURSAS SIKON: Tai kas buvo ir ko galima tikėtis

2019 balandžio 25Be komentarųGabija Bružaitė

Kaita – žodis, pirmiausiai galvoje iššaukiantis vikšro metamorfozės vaizdinį. Arba metų laikų kitimą. Tačiau bet kuriuo atveju – tai natūralus ir neišvengiamas procesas kiekvieno žmogaus,

VDA KF

INSPIRUOJANTIS TARPUKARIS: VDA KF architektūros studentų kompozicijos studijos

2019 balandžio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto (VDA KF) Architektūros katedros studentai pristato kompozicijos darbus. Keramikos kūrybinio centro „Lauko ekspo“ paviljone, Vilniuje eksponuojamose darbuose studentai nagrinėja tarpukario

VGTU Architektūros studentai

LIETUVIŲ TRIUMFAS: VGTU architektūros studentai laimėjo „DocexDoce“ turnyrą

2019 balandžio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Gedimino technikos universiteto architektūros magistrantūros studentai tapo 3-iojo tarptautinio architektūros turnyro „DocexDoce“ nugalėtojais. Tarptautinė vertinimo komisija lietuvių darbą išrinko geriausiu iš daugiau nei 500

VGTU Architektūros fakultetas

ARCHITEKTŪRA IR BENDRUOMENĖ: VGTU architektūros studentų paroda

2019 kovo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje išeksponuota Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Architektūros fakulteto studentų paroda „Architektūra ir bendruomenė“. Parodos pristatymas įvyks šiandien 15 val. Lietuvos architektų sąjungos