Karaliaučiaus miestų statybos biuras „Miesto širdis“ (rus. „Сердце Города“) kartu su vietos srities vadovybe paskelbė atvirą tarptautinį architektūros ir urbanistinių idėjų konkursą. Pastarojo dalyviai turi parengti Karaliaučiaus istorinio centro plėtros koncepciją – sukurti jo naują pavidalą. Konkursas turėtų sudominti Lietuvos projektuotojus, nes Karaliaučius lietuviams svarbus nuo seno.
PLANUOJA BŪTI RUSIJOS LANGU
Praeityje didingas ir svarbus ant 7 kalvų pastatytas Karaliaučius (vok. Königsberg, prūs. Kunnegsgarbs) XX amžiaus viduryje bei antrojoje pusėje buvo bemaž sunaikintas ir perstatytas. Per karą jo centre buvo sugriauta net 70 proc. statinių, o sovietmečio metais sugriautas europinės reikšmės įvairiausių kultūrų Senamiestis, Knypava, Liepininkai bei gretimi rajonai. Taip pat buvo išsprogdintos Karaliaučiaus pilies sienos ir kiti statiniai. Istorinių pastatų vietoje buvo nutiestos naujos gatvės bei pastatyti standartiniai gyvenamieji namai.
Šiuo metu Rusijos valdoma Karaliaučiaus sritis turi parengusi ambicingą planą – iki 2020 metų tapti jos langu į Europą. Rusai yra restauravę bei iš dalies atkurę Karaliaučiaus katedrą, nevengia pasvajoti ir apie istorinės pilies atstatymą.
ANT STALO – 56 HA PATIES MIESTO CENTRO
Prie minėto plano įgyvendinimo turėtų prisidėti ir biuro „Miesto širdis“ kartu su apskrities vadovybe rengiamas Karaliaučiaus istorinio miesto centro raidos koncepcijos konkursas. Pagrindinis pastarojo tikslas – rasti racionalų urbanistinį, erdvinį sprendinį 56 ha teritorijai tarp Novaja Pregolja krantinės ir Zarajskaja, Ševčenko, Kliničeskaja, Proletarskaja, Sergejeva, Universitetskaja, Žitomirskaja, V. Hugo gatvių. Tai yra Karaliaučiaus istorinio miesto centro su Karaliaus kalnu ir jo aplinka. Nagrinėjamos teritorijos kontekstas čia apima net 160 ha. Konkursas remiasi tarptautiniais Europos architektūros konkursų rengimo principais.
Konkursas vyks dviem etapais. Pirmuoju etapu (iki balandžio 14 d.) bus išrinkti kvalifikacijos reikalavimus atitinkantys dalyviai. Antrajam konkurso etapui jie konkursinius darbus privalės pateikti iki lapkričio 7 dienos.
Premijos: 1-oji vieta — 3.000.000 rublių (apie 219.000 Lt), 2-oji vieta – 2.000.000 rublių (146.000 Lt); dvi 3-iosios vietos – po 1.000.000 rublių (73.000 Lt). Žiuri savo nuožiūra galės išdalinti ir papildomą 300.000 rublių (21.900 Lt.) prizinį fondą. Taip pat numatytas 500.000 rublių (36.500 Lt) „Publikos prizas“.
BE GALO SVARBUS IR LIETUVAI
Baltų – prūsų – žemėse įsikūręs Karaliaučius nuo seno svarbus ir lietuvių kultūrai. Šiame mieste gyveno ir dirbo Martynas Mažvydas, parengęs pirmąją lietuvišką knygą „Katekizmusa prasti žadei“ (1547 m.). Jame buvo išleista ir pirmoji lietuvių kalbos gramatika – D.Kleino „Grammatica Litvanica“. Čia taip pat pirmą kartą į lietuvių kalbą buvo išversta ir išleista Biblija. Karaliaučiuje gyveno bei dėstė ir prūsų lietuvių visuomenės veikėjas, teologas ir tautosakininkas Liudvikas Rėza, išleidęs pirmąjį lietuvių liaudies dainų rinkinį.
Mieste veikė nemažai lietuviškų draugijų, o pats miestas iki pat XIX a. pradžios buvo ne vien svarbus Mažosios Lietuvos, bet ir visos Lietuvos kultūros centras. Lietuvą su Karaliaučiumi bei visa Kaliningrado sritimi glaudūs kultūriniai ir komerciniai ryšiai sieja ir dabar.
Senasis Karaliaučius:
Dabartinis Karaliaučius:
Lilo
( 2014-02-12 )
Na ir apimtys pas rusus. Tai čia ne per seniausiai skelbė pramoginio parko „Rossija“ tarptautinį konkursą, kur apimtis vien architektų kokių 150 reiktų; Jeigu jau Olimpinės žaidynės- tai už 51 milijardą, Ir jeigu jau rekonstruoti centrą tai visą ir naujai …..